Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Legion

Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Wydawnictwo: Mag
Legion
Beata

Stephen Leeds jest całkowicie zdrowy na umyśle. To jego halucynacje są szalone. Stephen jest geniuszem o niezrównanych zdolnościach, który w ciągu zaledwie kilku godzin może opanować dowolną umiejętność, zawód lub dziedzinę sztuki. Niestety, by pomieścić całą tę wiedzę, jego umysł tworzy wyobrażonych ludzi – Stephen nazywa ich aspektami – by zachować i uzewnętrzniać wszystkie informacje....

Stephen Leeds jest całkowicie zdrowy na umyśle. To jego halucynacje są szalone.

Stephen jest geniuszem o niezrównanych zdolnościach, który w ciągu zaledwie kilku godzin może opanować dowolną umiejętność, zawód lub dziedzinę sztuki. Niestety, by pomieścić całą tę wiedzę, jego umysł tworzy wyobrażonych ludzi – Stephen nazywa ich aspektami – by zachować i uzewnętrzniać wszystkie informacje. Dokądkolwiek Stephen się udaje, towarzyszy mu drużyna wyobrażonych ekspertów, która udziela rad, interpretuje i objaśnia. Wykorzystuje ich do rozwiązywania problemów... nie za darmo.
Ale jego umysł robi się nieco zatłoczony, a aspekty mają tendencję do życia własnym życiem. Kiedy pewna firma wynajmuje go do odzyskania skradzionego sprzętu – aparatu, który może rzekomo robić zdjęcia przeszłości – Stephen pakuje się w przygodę, która zmusi go do udania się na drugi koniec świata i walki z terrorystami. To, co odkryje, może podważyć fundamenty trzech najważniejszych światowych religii – i, być może, dać mu niezwykle ważną wskazówkę co do prawdziwej natury jego aspektów.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Detektyw i jego szalone halucynacje

„Nazywam się Stephen Leeds i jestem całkowicie zdrowy na umyśle. Z kolei moje halucynacje są zupełnie szalone” – takie rozpoczęcie „Legionu” Brandona Sandersona powinno wystarczyć jako zachęta do dalszej lektury. Stephen jest genialnym detektywem, jednak aby gdzieś pomieścić cały ten geniusz i wiążące się z nim natręctwa jest zmuszony stworzyć w wyobraźni kilkadziesiąt aspektów - postaci, które pozwalają mu rozładować nagromadzoną wiedzę. Choć zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę nie istnieją, dzieli z nimi rezydencję, zamawia dla nich jedzenie w restauracji i wykupuje miejsca w samolotach. W zamian za to pomagają mu rozwiązywać kolejne zagadki: zaginionego aparatu, robiącego zdjęcia wydarzeń z przeszłości oraz zaginionego ciała, skrywającego liczne tajemnice.

Nietypowo dla Sandersona akcja nie toczy się w drobiazgowo wykreowanym uniwersum, ale we współczesnym świecie, okraszonym kilkoma fantastycznymi elementami. Specyficzny dar (czy też problem) głównego bohatera to kwestia bliższa psychologii niż fantastyce, a jego przygody nawiązują przede wszystkim do powieści detektywistycznych. „Legion” przywodzi na myśl przygody Sherlocka Holmesa, marvelowski komiks i serial pod tym samym tytułem oraz historię Billy’ego Milligana, człowieka o 24 osobowościach. Rozwiązanie Sandersona, wyjaśniające geniusz jego bohatera, wydaje się doskonale przemyślane, a do tego prowadzi do serii zabawnych sytuacji i dialogów między Stephenem a jego wymyślonymi pomocnikami.

Mimo że te dwie wydane...

Mimo że te dwie wydane razem mini-powieści są o wiele krótsze niż typowe wielotomowe utwory Sandersona, nie brak w nich akcji, humoru, ciekawych zagadek i nioczekiwanych rozwiązań. Książka porusza kwestie związane z psychologią, religią i inżynierią genetyczną. W dodatku postacie są różnorodne i doskonale wykreowane – paradoksalnie więcej dowiadujemy się o aspektach niż o samym Stephenie, ale jako że stanowią one spotęgowane odbicie różnych elementów jego osobowości, ich opisy doskonale się uzupełniają.

Po „Legionie” spodziewałam się prostej powieści dla młodzieży, jednak nieoczekiwanie okazał się on o wiele bardziej złożoną, wciągającą lekturą. Liczę, że autor zdecyduje się powrócić do przygód Stephena i jego szalonych halucynacji.

Agnieszka Kruk

książek: 2059
jamczyk | 2018-08-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Drugie spotkanie z autorem i miłe zaskoczenie, dwa świetne teksty. Bardzo sprawnie ukazane życie "aspektów" otaczających głównego bohatera, taka fantastyka z elementami parapsychologii. Czyta się miło, szybko i tylko trochę szkoda, że tylko dwa dłuższe opowiadania, bo potencjał jest, nawet na coś wielotomowego.

romeo | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

Brandon Sanderson już od pewnego czasu znajduje się na moim czytelniczym celowniku. Ale zapoznawanie się z jego twórczością rozpocząłem nietypowo, od książki wyróżniającej się tym, że dzieje się w naszym świecie, nie żadnej fantastycznej Nibylandii. I nie żałuję tego wyboru gdyż powieść wciągnęła mnie bez reszty tak, że przeczytałem ją w jeden wieczór.
Kapitalny pomysł na głównego bohatera, zdrowego na umyśle psychotyka, który otacza się tłumem postaci stanowiących jego halucynacje. Do tego dochodzi świetnie skonstruowana fabuła nasycona dopracowanymi, przemyślanymi szczegółami."Legion" dzięki temu pochłania uwagę czytelnika od początku do końca. Można go uznać za doskonałe połączenie powieści detektywistycznej i fantastyki bliskiego zasięgu. Naprawdę zajmująca koncepcja. Dowodzi to, że autor to pisarz obdarzony niepospolitą wyobraźnią,którą umiejętnie wykorzystuje.A przede mną jego następne powieści.

ZaaQazany | 2017-06-23
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Legion – demon biblijny, a właściwie wspólne imię dla wielu demonów, które opętały jednego mieszkańca Gadary (źródło: wikipedia.org)

Nazwisko Sandersona od dawna przewija się na mojej liście lektur. Nawet więcej - na półkach czekają na właściwą chwilę dwa cykle, czyli Archiwum burzowego światła i Ostatnie imperium. Tylko że są to pokaźne tomiska bądź rozległe cykle. Na pierwsze spotkanie zapoznawcze w związku z tym umówiłem się z Legionem i podzielę się pierwszym wrażeniem.
Jest to zbiór dwóch krótkich opowiadań powiązanych postacią głównego bohatera, ale całkowicie nie powiązanych treścią. Gdybym miał do czegoś porównywać, to odwołałbym się do postaci detektywa z lekką domieszką nierealności bazującej na pograniczu mistyki i schizofrenii.
Sanderson stworzył dwa zgrabne opowiadania, czytanie których jest przyjemne i lekkie. Fabuła spójna i konsekwentna. Może zawiłość spraw nie jest megasensacyjna, ale sposób podania, aranżacja wizualna, wyraźnie wpływają na poprawę doznań kubków...

WampirkaJustynka | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Bardzo fajna książka. Przypomniała mi czasy dzieciństwa i mojego wyimaginowanego przyjaciela, który z czasem odszedł w niepamięć. W sumie to Stephen fajne miał te "aspekty". Najbardziej chyba polubiłam J.C. i Ivy. Jeśli zaś chodzi o sprawy to obie były zabawne. Ogólnie czytało się szybko i mam nadzieję, że będzie więcej książek o Stephanie i jego aspektach.

Yevoni | 2017-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

I kolejna książka Sandersona wylądowała w mojej kolekcji przeczytanych.

Mamy tutaj lekko detektywistyczny tomik z dwoma opowiadaniami, które w bardzo delikatny sposób łączą się ze sobą (dosłownie jednym zdaniem). Intrygi może nie są zbyt wyrafinowane ale czy naprawdę tego oczekiwałam? Chciałam po prostu dostać przyjemną i lekką historię a taką dokładnie dostałam.

Na plus niewątpliwie zasługuje tu kreacja postaci, Sanderson jest w tym mistrzem. Stephen i jego wymyślone aspekty gdzie każdy z nich ma swoje własne fobie? BRAWO!

Świetna, lekka książka na odetchnięcie od fantastyki.

Każda następna przygoda w świecie stworzonym przez pana Sandersona utwierdza mnie w przekonaniu, że ten człowiek jeszcze nieraz mnie zaskoczy. Po prostu rewelacja!
9/10, bo jest za krótka!

Fantasy-Bestiarium | 2017-03-28

„Legion” jest kolejną książką spod pióra Brandona Sandersona, która wciąga w magiczny i niesztampowy świat. W skład tej pozycji wchodzą dwa teksty, które zostały połączone postacią głównego bohatera. Nowela „Legion” i krótka powieść „Pod skórą” opowiada o losach Stephena Leedsa, mężczyzny, który potrafi w ciągu zaledwie paru godzin doszlifować do perfekcji dowolną umiejętność. Sanderson jak zwykle wplata w tło swych opowieści niekonwencjonalne, magiczne moce, sprawiając tym samym, że od lektury wręcz nie sposób się oderwać. Stephen Leeds jest jak najbardziej poczytalny, jedynie jego halucynacje są wariackie.

Stephen Leeds ma zdolności jedyne w swoim rodzaju, w przeciągu zaledwie paru dni potrafi nauczyć się każdej dziedziny czy zawodu. Jego umiejętności posiadają jednak pewien mankament, aby zmieścić całą potrzebną wiedzę, Stephen tworzy wyobrażone postacie, które nazywa aspektami. Dzięki aspektom jest w stanie pomieścić i używać nowych umiejętności, jednak jego aspekty potrafią...

Beremis | 2018-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Motyla noga, dobrze się to czytało. Nicy po lekturze miałem niedosyt, jednak to nie było to czego się spodziewałem i na co liczyłem, ale gościu na tyle dobrze operuje słowem, na tyle dobrze wykorzystuje swoje pomysły, że przy tych dwóch nowelkach spędziłem całkiem miło czas.
Jako kryminał pozycja jest słaba, co najwyżej przeciętna. Historie niby banalne i proste, ale i tak jakimś cudem, bez cudownych mocy głównego bohatera nie idzie ich rozwikłać, zakończyć. Jakoś nie to nie przekonuje. Książka bardziej mi się podobała, jako taka fabularna wersja komiksu o superbohaterach. Z tej perspektywy jest o kilka punktów lepiej. To byłby dopiero scenariusz dla X-Man. Osobowości Stephena Leeds akurat pasowały by pod kilku mutantów i ich super moce :-D

Podsumowując. Na tyle przyjemnie się mi tę pozycję czytało, że Sanderson trafia na listę autorów, których warto jeszcze poczytać. Czy jest szansa, żeby był autorem, po którego zawsze warto sięgnąć, bo zawsze będzie dobrze? Mam zamiar się o tym...

Sylwka | 2018-09-12
Na półkach: Papier, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

pały w sierpniu dość porządnie mi dopiekły. Jako, że nie lubię leżeć bezczynnie na hamaku, to w przypływach natchnienia spoglądałam w kierunku regału i starałam się wybierać z niego te pozycje, które wydawały się lekkie (zarówno objętościowo jak i jakościowo ;)). No i tak moje oczy zatrzymały się na półce „Sandersonowej rozpusty”, gdzie stał niewinnie wyglądający Legion.

Szalone halucynacje.
Stephen Leeds jest detektywem i geniuszem, a w oczach ludzi szaleńcem. Wszystko przez niesamowitą zdolność opanowywania umiejętności wszelakich i wręcz natychmiastowego przyswajania wiedzy. Wiedzy, która powoli przerosła najśmielsze oczekiwania jego umysłu. Dlatego ten, by poradzić sobie z natłokiem informacji, zaczął tworzyć aspekty. Takich wyimaginowanych „przyjaciół”, którzy są odpowiedzialni za konkretną umiejętność czy dziedzinę wiedzy.

Stephen doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego aspekty nie istnieją. Jednak nie zmienia to faktu, że traktuje je jak współtowarzyszy. Zamawia im...

_Magnolia_ | 2017-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

W książce znajdują się dwie krótkie opowieści.

Pierwsza była po części przewidywalna, ale rozważania z rodzaju „co by było gdyby istniało...” były interesujące; druga miała coś, co mi zgrzytało podczas rozwinięcia się fabuły. Wspólnym mianownikiem dla tych opowieści jest, że element kryminalny, dokładniej przeprowadzenie śledztwa, nie groziło przegrzewaniem się mózgu w wyniku intensywnej pracy szarych komórek, a szkoda, bo w pewnym momencie miałam wrażenie, że mój mózg zaczynał przechodzić w tryb uśpienia. Następny jest taki, że rozwiązanie zagadek miało swój element zaskoczenia, co bardzo doceniam. Jeśli chodzi o pomysł samej postaci Stephena Leedsa alias Legion i jego tzw. aspektach, to nie przypadło mi do gustu. Myślałam, że te aspekty pojawią się od czasu do czasu, a nie że będą krok w krok przy Leedsie, zresztą to bardziej one rozwiązują zagadki niż on, bo sam postępował jakby był do tego wszystkiego niekompetentny. Oprócz tego były irytujące, podczas śledztwa wdawały się w...