Norse Mythology

Wydawnictwo: W. W. Norton & Company
mitologia nordycka, mity, bogowie
angielski
Livrin

Neil Gaiman has long been inspired by ancient mythology in creating the fantastical realms of his fiction. Now he turns his attention back to the source, presenting a bravura rendition of the great northern tales. In Norse Mythology, Gaiman fashions primeval stories into a novelistic arc that begins with the genesis of the legendary nine worlds; delves into the exploits of the deities, dwarves, and giants; and culminates in Ragnarok, the twilight of the gods and the rebirth of a new time and people. Gaiman stays true to the myths while vividly reincarnating Odin, the highest of the high, wise, daring, and cunning; Thor, Odin's son, incredibly strong yet not the wisest of gods; and Loki, the son of giants, a trickster and unsurpassable manipulator. From Gaiman's deft and witty prose emerges the gods with their fiercely competitive natures, their susceptibility to being duped and to dupe others, and their tendency to let passion ignite their actions, making these long-ago myths breathe pungent life again.

źródło opisu: strona autora

źródło okładki: http://books.wwnorton.com/books/detail.aspx?id=4294993167

Jarek Zawisza | 2018-08-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 31 lipca 2018

Z pewnością zjawiskowo szczupła, zaledwie 240 stron.

Cóż poza tym?
Mity jak to mity, krótkie umoralniające (lub wręcz przeciwnie) historyjki, ze świata bogów i innych mniej lub bardziej fantastycznych stworzeń.
Opowiedziane poprawnie, w owej specyficznej mitologicznej konwencji, która mnie przyznam szczerze, nieco nuży.
Autor który z całą pewnością (i to nie od dziś) znajduje się na mojej krótkiej liście...
Tym razem się nie wysilił, zamiast przetrawić mity, przepuścić je przez sito swego specyficznego stylu, pokolorować na nowo...
Po prostu wypluł je na papier, takimi jakimi je zastał.

Nie Gaimanie!
Na to nabrać się nie dam.
Za zbyt niską zawartość Gaimana w Gaimanie, jedynie sześć gwiazdek.

Chcecie to czytajcie, jeśli jednak cenicie sobie charakterystyczną manierę Neila Gaimana, to tutaj jej niestety nie odnajdziecie.

AuroraBorealis | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Mimo iż, są to tylko mity nordyckie opowiedziane tym razem przez samego autora, to bardzo przyjemnie spędziłam z tą książką czas. Może wynika to z tego, iż zawsze od małego bajtla interesowały mnie głównie mity greckie, potem rzymskie. O mitach nordyckich dowiedziałam się wiele lat później, a na nowo zaczęłam je odkrywać dopiero głównie poprzez gry komputerowe i filmy. Już chyba na zawsze będę miała w głowie wyobrażenie Thora jako aktora Chrisa Hemswortha ;)

"Mitologia nordycka" jest napisana ciekawie i szybko się ją czyta. Jedne mity mają w sobie dużo poczucia humoru, inne są nieco bardziej smutne i drastyczne jak to w czasach Bogów bywa. Dowiemy się m.in. w jaki sposób Bogowie otrzymali swoją broń, jakie właściwości posiadały jabłka Idun, czym był Mjolnir. Zobaczymy jakie podstępy wymyślał Loki, obejrzymy Valhallę oraz Ragnarok, i przede wszystkim poznamy nieco bliżej większość nordyckich Bogów.

Na końcu znajdziemy również słowniczek oraz krótki opis wszystkich książek...

marcin | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

Bardzo lubię Gaimana, ale niniejsza książka pozostawiła u mnie pewien niedosyt. Owszem, jest bardzo rzetelnie i przejrzyście napisana, w zasadzie nawet trochę w podręcznikowy sposób. Czyta się ją niezwykle przyjemnie, świat bogów, olbrzymów i karłów, z ich wszystkimi zaletami i przywarami naprawdę potrafi pochłonąć. Ale..... .
Zabrakło mi niestety tego specyficznego stylu Gaimana, tej magii słów, która czyni jego twórczość tak niepowtarzalną, tej esencji, którą tak potrafi oczarować, wywołując w człowieku wielkie WOW. Szkoda.
Nie mniej, książka jest naprawdę fajna i ciekawa, mimo że nie wzbudza takiego zachwytu jak pozostałe wydawnictwa Neila, to wiedzy którą sobie dzięki niej przyswoiłem nikt mi już nie zabierze.Polecam .

MarCyśka | 2018-03-01
Na półkach: Mam! 😍, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2018

Myślałam, że nigdy tego nie powiem, a jednak..
"Mitologia Nordycka" jest najlepszą mitologią z jaką do tej pory się spotkałam!
Od podstawówki byłam zauroczona mitologią grecką, teraz to zauroczenie przeniosło się na skandynawską. Loki - mój ulubiony bohater :)
Okładka na wielki plus! Magiczna.. Czytało się świetnie, idealny zbiór mitów. Trudno było się oderwać od czytania choćby na chwilkę.
Jedyny minus? Mało! Chcę więcej!
Podsumowując 8/10 + gwiazdka za wspaniałą okładkę.

allison | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

"Mitologia nordycka" Gaimana to książka, którą czyta się jednym tchem. Na pewno jest to gratka dla miłośników wszelkich mitologii i dla tych, których pasjonuje kultura krajów północnej Europy.

We wstępie autor pisze sporo na temat kulturotwórczej roli mitów, objaśnia skomplikowane relacje między bogami, ich znaczenie i charakter.
Potem mamy okazję poznać poszczególne opowieści, które otwiera - jak w większości mitologii - postanie świata, walka o utrzymanie władzy nad nim i stworzenie człowieka.

Mitologia nordycka należy do najbardziej krwawych i przerażających, bo opartych na kulcie przemocy, przelanej krwi i bohaterstwa pojmowanego jako sztuka walki i pokonywanie wroga.
Nawet zaświaty są tu zarezerwowane osobno dla tych, którzy zginęli w chwale na polu bitwy, i na tych, którzy zmarli naturalną śmiercią albo zginęli, nie będąc wojownikami.

Gaiman pisze interesująco, z gawędziarskim zacięciem i dbałością o szczegóły, czasem z przymrużeniem oka. Mity w jego ujęciu czyta się...

słoneczko | 2018-05-23
Przeczytana: 23 maja 2018

Kolejna książka Gaimana po którą sięgnąłem.
Trochę inna od poprzednich przeczytanych.
Miałem duży problem z jej ocenieniem.
Plusy:
- ciekawe przedstawienie mitów nordyckich w wersji odświeżonej przez autora;
- intrygujące postacie Odyna, Thora, Lokiego i innych bogów;
- pokazanie bogów z ich zaletami i wadami, nie różnią się wiele od ludzi;
- zarówno ludzie jak i bogowie nie są odporni na pokusy i słabostki;
- dobre przedstawienie powstania świata i bogów Asgardu;
- czyta się szybko, lektura lekka miła i przyjemna;
- relaks i zabawa gwarantowane.
Minusy:
- mity zbyt krótkie, suche, bez czasu na poznanie bohaterów;
- brak rozwinięcia mitów w sposób zabawny i ironiczny, który tak lubię u autora.
Ogółem książka dobra, ale pewien niedosyt pozostał.

SeVIIen | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

A.

„I gra rozpocznie się od nowa.”

Odkąd zaczęłam oglądać serial „Wikingowie”, zainteresowałam się także mitologią nordycką. Choć przyznaję, że jedynym źródłem mojej wiedzy był internet… Kiedy kilka dni temu dowiedziałam się o najnowszej książce Gaimana, bez wahania dokonałam jej zakupu. Pięknie wydana, niezbyt obszerna... Wzięłam ją więc do ręki i zaczęłam czytać…

Całkowicie zatopiłam się w historii bogów, olbrzymów, elfów, krasnoludów… Dowiedziałam się, jak powstał świat. Przeniosłam się do Asgardu, do Domu Asów, gdzie władzę dzierży Odyn… Dowiedziałam się też, jaki los czeka bogów, kiedy już nadejdzie Ragnarök. Ale z tej lektury można wynieść o wiele więcej. W mitologii nordyckiej pojawia się mnóstwo bogów, ale Gaiman na początku przedstawia nam dwóch z nich, Odyna i Thora oraz brata krwi Odyna, syna olbrzymów – Lokiego. To głównie wokół tych trzech postaci skupia się większość historii. Jednak wszystkie bóstwa wymienione są w Glossariuszu na końcu książki, więc jeżeli ktoś...

Karol | 2017-05-21
Przeczytana: 21 maja 2017

Jestem trochę rozczarowany. Nie będę ukrywał że sięgnąłem po tę książkę zachęcony pozytywnymi opiniami i liczyłem na coś nowego, ciekawego, może wręcz przełomowego. Tymczasem dostałem trochę odkurzony zbiór znanych mitów i nic poza tym.

Nie byłem nigdy wielkim specjalistą od mitologii nordyckiej, interesowałem się raczej grecką, ewentualnie rzymską, więc nie jestem nawet w stanie określić tego ile pracy w te mity włożył autor. Wydaje mi się jednak że nie było tego zbyt wiele, język i forma tych opowiadań bardzo przypominają klasyczną formę innych mitów.

Podoba mi się za to selekcja opowiadań, pomimo tego że teoretycznie nic nie jest ze sobą połączone da się wyczuć pewien "szkielet" większej historii która prowadzi do finału. Szkoda że autor nie zdecydował się by wziąć byka za rogi i ulepić z tego jedną dużą historię bazującą na mitologii bo zdecydowanie jest na czym budować. Mity są w większości dosyć krótkie i mają na celu wyraźniejsze zakreślenie charakteru poszczególnych...

glodnawyobraznia | 2018-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Całą recenzję przeczytaj tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/08/odyn-thor-i-loki-okiem-neila-gaimana.html
Jako że każda wyobraźnia potrzebuje czasem płodozmianu, postanowiłam sięgnąć po nieco mniej typową publikację fantastyczną, czyli "Mitologię nordycką" Neila Gaimana. Tym razem znany i lubiany autor na podstawie m.in. "Eddy prozaicznej", "Eddy poetyckie"j i "A Dictionary of Northern Mythology" przedstawia nam swoją wersję tytułowych opowieści, których głównymi bohaterami są Odyn, Thor i Loki. I mimo że nie jest to klasyczna powieść, można z nią spędzić sympatyczny wieczór.

Na początku pisarz przybliża nam trójkę wyżej wymienionych bogów, a gdybyście pogubili się w innych postaciach, możecie zerknąć do glosariusza na końcu książki. Z całą pewnością warto czytać ich przygody po kolei, bo są ułożone w miarę chronologicznie - od stworzenia świata do Ragnaröku. Dowiecie się zatem między innymi jak Odyn i jego bracia zabijają olbrzyma Ymira i z jego ciała robią świat, a...

ZaaQazany | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Czytając książkę miałem gdzieś tam w głowie obraz:
Ogień trzaskający w kominku. Miękki dywan, poduchy, kocyk. W dłoni kubek z parującym naparem ziół karpackich, obok opakowanie gorzkiej czekolady z chilli... Leżysz i słuchasz baśni, bajanej przez sędziwego starca.

Mitologia nordycka - o niej wiedziałem tyle, że jest i że są Thor, Odyn i Loki. Dzięki Autorowi poznałem znacznie więcej. Gaiman w pięknym stylu przybliża tradycje ludów północy. Pysznym kęskiem był język i sposób narracji.
Na minus - za krótka, zdecydowanie!

Do ulu i ponownego czytania za czas jakiś, tylko zdążyć przed Ragnarökiem.