Lovecraft, weird fiction
horror
Elaine

Tchnące niesamowitością najlepsze utwory Lovecrafta współtworzą kanon współczesnej literatury grozy. Dzieła „dżentelmena z Providence”, jak nazywano pisarza, stanowiły inspirację dla tak głośnych autorów horrorów jak Stephen King, Anne Rice czy Clive Barker. Doprowadzając do perfekcji swój styl, cyzelował w opowiadaniach gotycki klimat niezwykłości od tych najwcześniejszych aż po...

Dzieła „dżentelmena z Providence”, jak nazywano pisarza, stanowiły inspirację dla tak głośnych autorów horrorów jak Stephen King, Anne Rice czy Clive Barker. Doprowadzając do perfekcji swój styl, cyzelował w opowiadaniach gotycki klimat niezwykłości od tych najwcześniejszych aż po najsłynniejsze z cyklu mitów Cthulhu. Niniejszy tom zawiera najbardziej reprezentatywne powieści i opowiadania wybrane z niezwykle bogatego dorobku mistrza makabry, zarówno te wykorzystujące poetykę sennych koszmarów, jak i opisujące równie przerażającą jawę.

„Lovecraft ukazuje zniewalające wizje koszmarnej grozy, przeklętych światów i demonów podświadomości, jakich nikt przed nim nie odważył się nawet nazwać”.
– John Carpenter, reżyser „Halloween”, „Mgły”, „Ucieczki z Nowego Jorku” oraz „W paszczy szaleństwa”

Spis tre­ści:
- Piekielna ilustracja (The Picture in the House, 1920)
- Muzyka Ericha Zanna (The Music of Erich Zann, 1921)
- Zapomniane miasto (The Nameless City, 1921)
- Przybysz (The Out­si­der, 1921)
- Herbert West – Reanimator (1922)
- Przyczajona groza (The Lurking Fear, 1922)
- Szczury w murach (The Rats in the Walls, 1923)
- Zew Cthulhu (The Call of Cthulhu, 1926)
- Model Pickmana (Pickman’s Model, 1926)
- Przypadek Charlesa Dextera Warda (The Case of Char­les Dexter Ward, 1927)
- Kolor z przestworzy (The Colour Out of Space, 1927)
- Szepczący w ciemności (The Whi­spe­rer in Dark­ness, 1930)
- W górach szaleństwa (At the Moun­ta­ins of Mad­ness, 1931)
- Widmo nad Innsmouth (The Sha­dow Over Inn­smo­uth, 1931)
- Coś na progu (The Thing on the Doorstep, 1933)
- Cień spoza czasu (The Sha­dow Out of Time, 1935)
- Duch Ciemności (The Haun­ter of the Dark, 1935)

źródło opisu: Zysk, 2017

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Hubert | 2018-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2018

O Lovecrafcie słyszałem same dobre rzeczy, toteż nawet dla mnie samego zdziwieniem jest to, jak dużo czasu musiało upłynąć abym w końcu wziął na warsztat dzieła tego pisarza.

Sporo oczekiwałem i - o dziwo - nie tylko się nie zawiodłem, ale nawet więcej: proza Lovecrafta przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania.

Mamy tu dość obszerny zbiór opowiadań czy nawet krótkich powieści - każda historia jest oddzielną opowieścią, ale jednak z powodu delikatnych nawiązań w nazwach miejsc czy potworów, zalecam czytać w dokładnie takiej kolejności, w jakiej umieszczono opowiadania w zbiorze. Wszystko w sumie tworzy jakąś bardzo luźną, ale jednak całość.

Szukacie horroru, grozy? Zapomnijcie o tandetnym Kingu, który dorobił na pisaniu o wampirach, duchach i innych strasznych rzeczach. Lovecraft nie pisze po prostu o strasznych rzeczach - Lovecraft JEST straszny. Opowiadania są głęboko przesiąknięte atmosferą grozy, namacalnym strachem. Kto oglądał "Odyseję kosmiczną" i pamięta, jak...

MissyK | 2017-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Trochę naiwne, chociaż pomysł jest bardzo ciekawy i wykreowany świat rzeczywiście mroczny.

RoodyTheBill | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Moim zdaniem najkrócej pisząc Lovecraft przynudza. W jego opowiadaniach brak dialogów, jest tylko narracja i monologi, na dodatek często opisy wszystkiego, szczególnie architektury, są zbyt dokładne i długie, zazwyczaj nie ma za wiele akcji, może oprócz momentów (w nie wszystkich opowiadaniach) gdzie zaczyna się gorączkowa ucieczka przed czymś. Mnie zbytnio również nie przerażały, ale może to przez fakt że nie umiałem się wczuć w klimat, jeśli ktoś jednak w przeciwieństwie do mnie ma tę umiejętność to może mu się spodoba. Oprócz klimatu na plus można jeszcze dać ciekawe mitologiczne i fantastyczne pomysły autora. W omawianym zbiorze wg. Mnie można pominąć wszystkie opowiastki do "Zewu Cthulu", dopiero na nim zaczyna się coś ciekawego, wszystkie wcześniejsze są nudne, nieciekawe i nic nie wnoszące do Mitologii Cthulu. Wszystkie następne, szczególnie "Widmo nad Innsmouth", "W Górach Szaleństwa", czy "Cień spoza Czasu" są całkiem ciekawe i mimo wszystko nieźle się je...

Sylwia | 2017-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2017

„W górach szaleństwa i inne opowieści” H.P. Lovecrafta mieści w sobie siedemnaście opowiadań tego mistrza grozy. Jest to pierwszy zbiór, który zakupiłam i w ogóle pierwsze moje spotkanie z twórczością tego autora.

Do sięgnięcia po jego prace zachęciły mnie rzecz jasna liczne pozytywne oceny oraz recenzje. Nie oszukujmy się – chyba każdy z nas choć raz w życiu usłyszał coś dobrego o „Lovecrafcie”. Nigdy nie byłam fanką horrorów, zwłaszcza horrorów z dozą wątków fantastycznych, ale w końcu któregoś dnia przekonałam się do zakupu zbioru opowiadań Lovecrafta i wzięłam się do czytania.

Muszę przyznać, że już od pierwszego opowiadania – a było to opowiadanie „Piekielna ilustracja” - mocno wciągnęłam się w styl autora. Można powiedzieć, że w iście profesjonalny sposób wprowadził mnie do swojej wyobraźni, przedstawiając do tej pory nieznany mi świat. Może to zabrzmieć dość wyniośle, ale tak właśnie się poczułam, kiedy wczytywałam się w fabułę „Piekielnej ilustracji”. Zarówno sama treść...

Eulalia Pstryk | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Już kiedyś czytałam większość tych opowiadań, w innych zbiorach, ale za każdym razem tak samo mnie fascynuje wyobraźnia Lovecrafta i jego absolutny brak umiejętności społecznych. :D Odkąd nastały czasy Internetu, mam nieodparte wrażenie, że byłby zachwycony, mogąc kontaktować się z ludźmi bez konieczności oglądania ich na własne oczy, i hejtować po nocach na różnych dziwnych forach. Inna rzecz, że w obecnej epoce o dreszczyk dekadenckiej zgrozy przyprawia też "niepoprawność polityczna" tych tekstów: nie ma mowy, żeby teraz ktoś odważył się napisać o debilowatych wieśniakach, Murzynie z natury swej podobnym do małpy, albo o kocie mającym na imię Czarnuch. Lubię stare książki też właśnie z takich powodów: kiedy człowiek zaczyna się bulwersować, jak ludzie kiedyś mogli tak traktować bliźnich i w ogóle, co to za język, co to za poglądy! - takie starocie ustawiają właściwą danym czasom perspektywę.
Co nie zmienia faktu, że empatii to ten facet nie miał za grosz. :D Ani ucha do...

Paulina | 2017-04-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 14 marca 2017

Pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego fana gatunku grozy czy literatury Kinga. Opowieści, które przeszły do klasyki znanej praktycznie każdemu, a zarazem fascynujące, wciągające i niesamowicie mroczne. Ciężkie do czytania w jeden wieczór, ale warte uwagi. Trudno je ocenić - książka jest zbiorem opowiadań i krótszych dzieł Lovecrafta, które powinien znać praktycznie każdy, kto lubi bać się własnej wyobraźni.
Pełna recenzja: http://dlalejdis.pl/artykuly/w_gorach_szalenstwa_i_inne_opowiesci_recenzja

olafsson | 2017-04-04

Powiem tak - nie dla wszystkich to na pewno. Specyficzny język i klimat, ale jak ktoś da się ponieść, to odleci. Dla mnie to arcydzieło literatury grozy i tak już pozostanie - tak pisze tylko Lovecraft

eR_ | 2017-03-08
Przeczytana: 06 marca 2017

Lovecrafta nikomu nie trzeba chyba przedstawiać. Samotnik z Prowidence, który stworzył jedną z najbardziej przyprawiających o dreszcze mitologię, zasłynął dopiero po swojej śmierci, kiedy jego korespondencyjny przyjaciel założył wydawnictwo i zaczął publikować jego utwory. Uznanie przyszło zbyt późno, ale do dzisiaj można się zachwycać tymi pełnymi finezji opowieściami.

"W górach szaleństwa i inne opowieści" zabiera nas na początek tej podróży. Poznajemy tajemnicze miasto Arkham, w którym dziwne i niewytłumaczalne zjawiska od lat nękają ludzi. Pełne grozy chatki, ukryte przed wzrokiem wędrowców, których ściany mogą opowiedzieć niejedną pozbawiającą zmysłów opowieść. Albo muzyka, w kamiennicy, zagubionej gdzieś, w pewnym mieście, która zdaje się usypiać nieopisaną grozę. Czy reanimator-doktor West, który wszelkimi sposobami próbuje przywrócić do życia kogoś zmarłego. Efekty jego eksperymentów przejdą najśmielsze wyobrażenia. I najsłynniejsza z opowieści. Poznajemy Cthulhu i innych...

Marek Adamkiewicz | 2017-02-22

Howard Phillips Lovecraft to pisarz, który wywarł ogromny wpływ nie tylko na literacki horror, ale na całą kulturę popularną. Niedoceniany za życia, nie poznał sławy jaka stała się udziałem wykreowanych przez niego Wielkich Przedwiecznych, którzy zainspirowali wielu innych twórców i bez reszty opanowali wyobraźnię fanów na całym świecie. Dziś opowiadania Samotnika z Providence otoczone są prawdziwym kultem, a wydawnictwa, które dzierżą prawa do ich publikacji, często wznawiają je w nowej, atrakcyjnej oprawie. Najnowszy zbiór, „W Górach Szaleństwa i inne opowieści”, jest właśnie takim przedstawieniem znanej już zawartości w nowym opakowaniu.

Co zatem znajdziemy w opasłym tomie wydanym przez Zysk? To przede wszystkim najbardziej znane dzieła amerykańskiego pisarza, poczynając od najdłuższego w zbiorze tekstu tytułowego, poprzez takie klasyki jak „Widmo nad Innsmouth”, „Szepczący w ciemności” czy „Zew Cthulhu”, po opowiadania krótsze i nieco mniej rozpoznawalne, jak „Przybysz” czy...

Marta Zagrajek | 2017-02-19
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Opowiadania były przekładane przez różnych tłumaczy, ale podczas lektury nie zauważałam różnic i, jeśli były, to nie były odczuwalne dla odbiorcy, co jest ogromną ich zaletą. Druga niewątpliwa przyjemność, która spotyka czytelnika, to przecudowna oprawa i złożenie książki. Twarda okładka sprawi, że książka przez długi czas wytrzyma na półce, a także nie będzie się szybko niszczyć podczas częstego używania. Polecam czytać maksymalnie jedną opowieść dziennie. Lovecraft w dużych ilościach może być groźny i męczący, bo to nie jest lekka literatura.

Podsumowując, w książce „W górach szaleństwa i inne opowieści” każdy fan literatury grozy znajdzie coś dla siebie. Nie każdemu wszystkie opowiadania się spodobają, ale niejednokrotnie przestraszą. Nie oczywistą grozą, lecz odpowiednim budowaniem napięcia i zarysowaniem klimatu. Ot, cały Lovecraft.

Całość recenzji na zukoteka.blox.pl