Szajka bez końca

Wydawnictwo: Kobra Media

Książka napisana lekko i z humorem, który tak bardzo cechuje Chmielewską, można ją czytać w ramach relaksu. Jak zwykle główni bohaterowie przeżywają niesamowite historie, muszą rozwiązywać zawikłane tajemnice i popadają w rozliczne tarapaty.

Dome_chan | 2019-07-06

“Szajka bez końca” zakończyła moją przygodę z twórczością Chmielewskiej na ten moment.

“Początków miała ta historia co najmniej trzy [...]. Dla mnie zaczęło się Gaci.” W ten niepozorny sposób Joanna znowu wplątuje się w kryminalną aferę, tym razem, na skalę międzynarodową.

Fabuła, jak to u Chmielewskiej bywa, jest bardzo chaotyczna, pełna różnych zdarzeń , wspomnień i przypadków, jednak wszystko się łączy w spójną całość i prowadzi do rozwiązania. Brak tu przestojów, które przeszkadzały mi w poprzednich książkach ( w “Upiornym legacie” czy “Dzikim białku”). Wynika to głównie z postawy bohaterki. W “Szajce bez końca” wróciła dawna Joanna, która wszędzie się wciśnie i każdego przepyta, byle tylko móc rozwiązać sprawę. Bardzo mi się to podobało.

Jeśli chodzi o bohaterów, to bardzo ucieszyło mnie pojawienie się Alicji na dłuższy moment. Uwielbiam jej przyjaźń z główną bohaterką i dyskusje, jakie ten duet przeprowadza. Bardzo mi szkoda tego, że Alicja nie pojawia się już tak często...

lolipop13 | 2019-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2019

Książka już dość leciwa, ale nadal wyjątkowo świeża. Dobrze się to czyta, historia opisana przez autorkę jest wciągająca. Chmielewska w centrum zainteresowania stawia Ziemie Odzyskane i skarby ukryte na tych ziemiach w czasie działań wojennych pod koniec II wojny światowej. Intryga brzmi całkiem wiarygodnie. Może się nie podobać nagromadzenie zbiegów okoliczności podczas rozwikływania zagadki przez narratorkę, ale to chyba specyficzne dla tego gatunku.

Można przeczytać w jeden-dwa wieczory.

Historia z lekka zagmatwana, ale czytało się bardzo przyjemnie.

Na odstresowanie czy relaks dla mnie zawsze najlepsze są książki Joanny Chmielewskiej. Ewentualnie Stefanii Grodzieńskiej ;-) Czyli wszystko zostaje w rodzinie, bo Joanna Chmielewska jako jedną ze swoich ulubionych książek wymieniała "Wspomnienia chałturzystki" Grodzieńskiej.

I w ten oto sposób poleciłam Państwu dwie książki idealne na majówkę (jak i inne terminy).

Queequeg | 2018-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2018

O tym, że uwielbiam Chmielewską i o tym jak bardzo uwielbiam Chmielewskiej książki pisałem wielokrotnie, do znudzenia wręcz. Niestety nie jest tak, że jakiś ulubiony autor pisze jedynie powieści genialne, które zawsze trafiają w gust. Tak jest niestety z „Szajką bez końca”.

Czytałem tę książkę po raz któryś. Za każdym razem łudzę się, że może tym razem mi się spodoba, tu coś we łbie kliknie, tam się przestawi, odbiorę wreszcie inaczej i to będzie to. Tym razem też to nie było to, po prostu ta konkretna powieść do mnie nie trafia.

Nie trafia do mnie po prostu intryga. Jest dla mnie nazbyt wydumana i zagmatwana. Jak zazwyczaj książki Chmielewskiej czyta się lekko i łatwo przy tej należy się solidnie skupić, żeby nie uronić ani zdania, wątków tu sporo, każdy na swój sposób istotny, pominięcie czegoś wprowadza dezorientację. I to jest jedyny minus tej powieści, ale w sumie największy i najbardziej istotny dla fabuły.

A fabuła ogólnie jak zwykle u autorki – na bazie spontanicznych...

Sempai | 2018-04-19

Ja po prostu kocham Chmielewską: jej poczucie humoru, styl pisania, język. "Szajka bez końca" to jedna z moich ulubionych książek, mogę ją śmiało każdemu polecić ;)

Aśka | 2017-08-08

Wyjątkowo ciężko czytało mi się "Szajkę". Nie wiem czy zawinił główny motyw, trochę naciągany czy też mnogość występujących w powieści postaci, z których większość po prostu "przewijała się" przez kolejne strony. Zdecydowanie chętniej sięgam po sporo starsze książki Pani Joanny.

TymekBook | 2017-06-29

Czyta się dobrze, lekko, choć bohaterowie mogą się mylić czytelnikowi na początku. Świetnie, że Chmielewska w tej powieści wzięła się za temat ochrony polskich dzieł sztuki wykradanych, rozgrabionych czy wysprzedawanych za grosze na zachód.

Darsky | 2017-06-23
Na półkach: Przeczytane, Oddałam
Przeczytana: 22 czerwca 2017

“Szajka bez końca” Joanny Chmielewskiej to książka obfitująca w akcję, postaci i wątki. Nie spodziewałam się tego, ponieważ to moja pierwsza książka tej autorki i trudno było mi złapać rytm tej narracji. Nie grało mi w tej powieści wiele rzeczy, przede wszystkim nagłe przeskoki czasowe – bez żadnego wytłumaczenia akcja niespodziewanie trafia w przyszłość o 2, 5 czy 15 lat. Dokładnie tak samo jest z miejscem akcji – raz jesteśmy w Warszawie, na następnej kartce bohaterka już tropi zbrodnię w Kopenhadze, by za chwilę jak gdyby nigdy nic, pije herbatkę w Vancuver! Tym sposobem historie ludzi w niebywały sposób łączą się ze sobą tworząc sieć oplatającą całe rodziny, na różnych kontynentach, na przestrzeni półwiecza. I zupełnie niezrozumiałe jest skąd właściwie główna bohaterka zna tyle osób. Do tego każdy ją lubi i przyjmuje z otwartymi ramionami, choć nigdy nawet nie zapowie swych wizyt. A co tam, każdy ma dla niej czas – jakże by inaczej, należy rzucić swoje sprawy, bo oto...

książek: 2019
Efemeryda | 2017-03-24

Jest to co potrzebne, żeby uśmiech pojawił się na twarzy: humor i prościutka intryga. Przyjemne czytadełko. Nie intryguje, ale bawi. Dobra na jesienną chandrę.

Na półkach: Przeczytane, Chmielewska
Przeczytana: listopad 2015

Wiele trupów na przestrzeni wielu lat.Tytuł jak najbardziej adekwatny do książki- bez końca!
Cóż zagmatwane,pokręcone i łatwo było się pogubić - jedna kartka,druga...o minęło 4 lata !o Dzieci już dorosłe !
...ale żartu Pani Joanny nie brakuje :)
Na pewno do niej nie wrócę ale ze względu na autorkę warto było przeczytać :)