2/3 sukcesu

Okładka książki 2/3 sukcesu
Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Cykl: Janeczka i Pawełek (tom 4) Seria: Królowa Polskiego Kryminału kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Janeczka i Pawełek (tom 4)
Królowa Polskiego Kryminału
Firma Księgarska Olesiejuk
2016-07-12
1991-01-01
Data 1. wydania:
2004-01-01
Janeczka i Pawełek Chaber filatelistyka Chmielewska 2/3 sukcesu

Bardzo rezolutne i przedsiębiorcze dzieciaki i wszędobylski pies. Uwaga, odradzam jedzenie i picie przy tej lekturze, najlepiej parskać jedynie śmiechem.

Ile ja tej Chmielewskiej przeczytałem... Z polecenia mamy, byłem wtedy młodym nastolatkiem, fajnie to wspominam, ale wszystkie zlewają się w jedno stąd, nie chce się rozpisywać w ocenie...

Trafiłam na książkę z cyklu o Pawle i Janeczce, nieświadomie.
Nie powiem, ciepła i pełna humoru jest ta książka, tyle że z gatunku dla młodszych czytelników.
Fakt faktem, biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich dni, ta książka okazała się być jedyną, która potrafiła oderwać mnie od rzeczywistości i dostarczyć pozytywnych emocji.
Niemniej jednak, brakowało mi Chmielewskiej i, znanych już mi, jej przyjaciół, znajomych i miejsc.

Trafiłam na książkę z cyklu o Pawle i Janeczce, nieświadomie.
Niemniej jednak, brakowało mi Chmielewskiej i,...

Na półkach: , , , , ,

Wielka miłość Stefka jest przeurocza! I przekomiczna! 🤣

Wielka miłość Stefka jest przeurocza! I przekomiczna! 🤣

Do lektury powróciłam po latach aby wziąć udział w wyzwaniu czytelniczym na styczeń 2021 roku.

„2/3 sukcesu” to powieść Joanny Chmielewskiej naszej Królowej a nawet Carycy kryminałów „na wesoło”. Pozycja ta pochodzi z cyklu „Janeczka i Pawełek”. Są oni niezwykle rezolutnym oraz nadzwyczaj dobrze wychowanym rodzeństwem wplątującym się z własnej inicjatywy w nietypowe afery. Czy to przez przypadek, czy też na ich własne żądanie biorą w nich udział i niczym dzielni detektywi tropią i rozwiązują zagadki a towarzyszy im niezrównany pies o imieniu Chaber.

2/3 sukcesu opowiada nam o tym jak Janeczka i Pawełek wpadają na trop nieco zagubionej a po trosze może i nawet częściowo rozkradzionej kolekcji znaczków. Z aferąstykają się, powiedziałabym, przez zupełny przypadek. Pawełek będąc na poczcie i stojąc w niebotycznie długiej kolejce z nudów obserwował przebywających a także wchodzących i wychodzących z owego przybytku ludzi. W pewnym momencie wpadł mu w oko kolega ze szkoły, który zdaniem naszego bohatera wyczyniał dziwne rzeczy. Gazetę miał otwartą na nekrologach a z książki telefonicznej coś skrzętnie spisywał uprzednio dokładnie sprawdzając pozycje z tejże strony w gazecie. (W tym miejscu muszę nadmienić dla niewtajemniczonych z twórczością autorki, że większość akcji z jej powieści rozgrywa się w minionym ustroju). No i w ten oto sposób w drodze dedukcji i „zaciągniętego języka” u wspólnych szkolnych znajomych rodzeństwo trafiło na aferę, która w dużej mierze również dla nich i ich dziadka miała duże znaczenie, gdyż wymieniona trójka była zagorzałymi filatelistami.

Książkę jak każdą inną Pani Chmielewskiej czyta się szybko. Jedni jej styl kochają drugim niestety nie przypada do gustu i zarzucają chęć przeczytania chociażby jednej pozycji do końca. Ja od nieomalże trzydziestu lat należę do jej zagorzałych fanek i większość pozycji przeczytałam kilkakrotnie.

Tak również było i z tą powieścią. Warto wrócić po latach do lubianych bohaterów, stylu i specyficznego poczucia humoru autorki. Ale nie tylko do tego. Do klimatu minionej epoki , tego czym się dzieci wtedy zajmowały i przypomnienia sobie jak wtedy między nami – nimi wyglądał „handel wymienny”. Zarówno „2/3 sukcesu” jak i inne pozycje z tej serii są godne polecenia dla dzisiejszej młodzieży aby również w nieco inny sposób spojrzała na wspominki swoich rodziców czy dziadków o tym co było kiedyś.

Chmielewską kochałam i kocham, ale dotychczas czytałam tylko te "dla dorosłych". I chyba przy nich pozostanę. Owszem przygody Janeczki i Pawełka opisane lekko i łatwo, ale nie bawiłam się przy lekturze już tak dobrze, jak przy innych. Lektura, którą polecam dla młodszego pokolenia, świetna do zainteresowania ich czytelnictwem i ewentualnego "zarażenia" Chmielewską.

Moja ulubiona komedia z cyklu o Janeczce i Pawełku. Humor zabójczy, przyjemność z czytania przeogromna. Książka rozweseli nawet największego ponuraka.

Fakt książka młodzieżowa ale czy to znaczy iż dorośli nie mogą się pośmiać i odbyć podróż sentymentalną ? Po prostu Chmielewska w wydaniu dla młodszego pokolenia.

Do połowy dobrnęłam, resztę pobieżnie przeczytałam. Taka sobie książka, myślę, że 20 lat temu podobałaby mi się bardziej.

Bardzo fajna na odciągnięcie dzieci od konsoli!

Bardzo fajna na odciągnięcie dzieci od konsoli!

Dodaj cytat z książki 2/3 sukcesu