Ślimaki z ogródka

Cykl: Przyjaciele (tom 2) | Seria: Z Cynamonem
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Madera
Afrodyta

„Ślimaki z ogródka” to zwariowana, poplątana historia dwóch młodych mieszkanek Krakowa. Bohaterowie, znani już z poprzedniej powieści Marty Madery „Przyjaciele”, tworzą wokół Marty i Dominiki niezwykły krąg dobrych dusz, rozbawionych i korzystających z życia, zawsze jednak pod ręką, gdy trzeba pomóc. Wokół naszych bohaterek wirują dzieci (Marta spodziewa się właśnie trzeciego potomka) i panowie (mniej lub bardziej uczuciowi); w powieści jest też specjalne miejsce dla kotów i oczywiście... dla ślimaków.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2007

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

knigoholiczka | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

Fajna, wpadająca w oko okładka. W ogóle od początku wiedziałam, że mi się spodoba I nie pomyliłam się.
"Ślimaki z ogródka" to do bólu prawdziwa opowieść o zwyczajnym życiu dwóch młodych kobiet. Piszę "do bólu prawdziwa" bo często podczas czytania ma się wrażenie, że tyle dana osoba nie mogła doświadczyć albo to co "opowiada" nie mogło się wydarzyć. A tu jest niby tak zwyczajnie, ale bardzo ciekawie. W ogóle w niektórych momentach nie mogłam opanować się od śmiechu- niektóre stwierdzenia były bardzo trafne choć niewiele osób pokusiłoby się o takie podsumowanie. Żałuję, że ta książka czekała tak długo w kolejce na przeczytanie. A ile? Dwa lata...
Bohaterkami są dwie kobiety, które początkowo się nie znają. Marta to matka dzieciom, ma już dwie córki i dowiaduje się, że jest po raz kolejny w ciąży. Nie przeszkadza jej to w kontynuowaniu studiów na wydziale lekarskim i w pisaniu książki. Dominika ma małego synka i niezbyt udane życie uczuciowe. Próbuje pozbierać się po oszustwach byłego...

wiejskifilozof | 2013-10-30

Bardzo zabawna, taka z przymrożeniem oka.Fajnie opisany Kraków.Polecam dla tych, co nie narzekają.

zwiatremwewlosach | 2016-07-15
Przeczytana: 11 lipca 2016

To samo co w przypadku pierwszej części. Tego nie da się czytać. Odpuściłam, zanim na dobre zaczęłam czytać.

Mamy tutaj dalsze losy bohaterów z poprzedniej części, a zaczyna się od tego, że nasza bohaterka wpadła, zaliczyła wpadkę, tzn. zaciążyła. Najpierw ryczy i ubolewa, a zaraz się cieszy. Potem już sama nie wie co robić. I tak właśnie jest napisana ta książka. Gadanie o wszystkim i o niczym, bez ładu i składu.

Szkoda czasu.

Kinga | 2015-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Pierwszego tomu nie czytałam, a jednak sięgnęłam po drugi ;) Tak całkiem przypadkiem... Łypał sobie na mnie z półki w bibliotece... Nie przepadam za ślimakami z ogródka, szczególnie tymi "bezdomnymi", a tu taki tytuł... I na dokładkę jeszcze nie spotkałam książek tej autorki... A teraz? Nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Chwilami śmiałam się jak dzika, chwilami dopadała mnie zaduma nie tyle nad życiem bohaterów, co nad własnym. Bo ta książka właśnie taka jest. Pełna życia, przyjaciół, rodziny, codziennych spotkań i codziennego - coraz szybszego - pędu. A czytając tę pozycję coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że czasem warto zatrzymać się choćby przy tytułowym ślimaku z ogródka i zastanowić się nad sobą i swoim życiem. Bo marazm dnia codziennego połknął nas tak bardzo, że nawet tego nie zauważamy. A przecież każdy ma, lub miał, swoje szklane kuleczki, które się rozsypały i ciężko je pozbierać. A zresztą po co? Dać się nieść fali życia, czy stanąć okoniem? Być wciąż...

Oliwia | 2012-09-13
Na półkach: Lata 2008-2012, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2012

Ja [widząc książkę na bibliotecznej półce]: Ooooooooo!
Sympatyczna Pani Bibliotekarka: Ale to drugi tom.
Ja [wyszczerzając się jak tylko mogłam]: Wiem. Bo pierwszy mam swój własny, a tego nie mogłam nigdzie znaleźć.

Jeżeli moja przygoda z książką zaczyna się od jakiejś ciekawej dyskusji w bibliotece, to potem może być już tylko ciekawiej.

W sumie to czytanie Ślimaków zaczęłam od przekartkowania Przyjaciół bo pierwszą część przygód paczki znajomych z Krakowa czytałam dość dawno. Po "przywitaniu się" z Martą, Dudusiem, Gośką, barmanem Mieciem i całą resztą zasiadłam do czytania i co chwila utrudniały mi to niekontrolowane wybuchy śmiechu.

W książce, znane z pierwszego tomu anegdotki opowiadane przez Martę przeplatają się z pamiętnikiem Dominiki - nowej bohaterki, która wprowadza dużo pozytywnego zamieszania w dotychczasowe życie bohaterów.
Całość tworzy lekturę bardzo lekką, łatwą i przyjemną.

maleufo | 2011-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2011

Książka pełna humoru, napisana przez dobrą obserwatorkę życia. I o życiu właśnie. A do tego pomysłowo skonstruowana, co moim zdaniem dodaje jej atrakcyjności. Mimo, że powieść ta ma dosyć zwyczajną fabułę, to jednak dużo zyskuje na wprowadzonych (niby przypadkiem i w żadnym wypadku nie nachalnie) przemyśleniach bohaterów. Dzięki niej czytelnik mimowolnie zastanowi się nad sobą, czegoś być może się nauczy... A do tego jeszcze się przy niej uśmieje:) Taka literaturę cenię sobie najbardziej.

Justyna | 2015-04-08

Świetna książka! Napisana bardzo swobodnie, życiowo, z odpowiednią dozą humoru. Czyta się ją błyskawicznie, jednym tchem. Jeden jej minus - szybko się kończy. Dla mnie mogłaby mieć 2000 stron albo i więcej. Dzięki tej pozycji odzyskałam wiarę w polską literaturę :)

Anka | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Świetna kontynuacja poprzedniego tomu. Marta Madera ma dar rozśmieszania ludzi. Potrafi także wzruszyć. Rzeczy błahe przeplatają się z ważnymi - jak to w życiu bywa. Świetna, jedna z lepszych polskich propozycji literatury popularnej.

Ania | 2012-08-20

Książka o życiu, przepełniona humorem.
Koniecznie UWAŻAJ w komunikacji miejskiej, chwilami nie sposób opanować śmiechu :)

apococzytasz | 2016-07-02

Zaskakująco śmieszna. Czytaliśmy ją z na głos w pociągu, doprowadzając ludzi w przedziale do spazmów. Bardzo udana pozycja.