Zbrodnia w efekcie

Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Seria: Królowa Polskiego Kryminału kryminał, sensacja, thriller
2016-06-28
2013-08-28
Firma Księgarska Olesiejuk
zbrodnia szkielet Chmielewska
kryminał, sensacja, thriller
2016-06-28
Królowa Polskiego Kryminału
zbrodnia szkielet Chmielewska

Pani Chmielewska zawsze wprawia mnie w świetny humor

Książka zapowiadała się ciekawie. Przeczytałam ale z każdą stroną coraz bardziej chaotyczna i miałam wrażenie, że napisana na siłę. Z cyklu przeczytane, zapomniane.

Nie są to "Boczne drogi", Ale czytało mi się dobrze. Książka jest zabawna, kilka razy śmiałam się do łez i cytowalam mężowi ;) polecam, na odetchnięcie po ciezszym dniu lub cięższej lekturze - w sam raz.

Dawniej bardzo lubiłam powieści Chmielewskiej. Nie wiem co się zmieniło przez lata - czy to skutek upływu lat... ale narracja, która dawniej mnie bawiła teraz wręcz irytuje. Autorka każde zdanie stara się "podkręcić", dodać jakiś humorystyczny akcent. Ciężko było mi skupić się na przekazie. Gdyby tak usunąć te wszystkie natarczywe dowcipy, nie zostałoby zbyt wiele...

Czy faktycznie ten jeden drobny niuans w powszechnie znanym i stosowanym terminie prawniczym robi wielką różnicę? Czy osoba zamordowana na pewnej działce zginęła z innych powodów, niż nagły i niepohamowany wybuch wielkich emocji prowadzący do nieplanowanej zbrodni?
Można się dosyć porządnie zdziwić i przy okazji mocno nadwyrężyć szare komórki, wczytując się w zawiłości...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po dość niefortunnej przygodzie z pierwszym podejściem do komedii kryminalnej ( "Kółko się pani urwało" Jacka Galińskiego), która wywołała we mnie efekt zażenowania i zniesmaczenia niskim wręcz, prostackim ,,poczuciem humoru" oraz, w moim odczuciu, brakiem szacunku do czytelnika, postanowiłem sięgnąć po książkę pisarki, która uchodzi za królową tego właśnie gatunku.
Joanna...

mnie niestety nie przypasowała. Widać, że jest pisana z polotem, są oryginalne autorskie określenia b.inteligentne, ale na dłuższą metę (dla mnie) to było uciążliwe i męczące. Zbyt duże zagęszczenie "ozdobników" przytłacza treść i powoduje, że centrum komedii kryminalnej stanowi nuda. Byla to moja pierwsza książka wybrana z dorobku literackiego autorki - i niestety...

Uwielbiam książki Joanny Chmielewskiej więc moja opinia jest całkowicie subiektywna.
Książka, która mnie ubawiła. Wątek kryminalny jak zwykle zakręcony więc ukłony dla policji za rozwiązanie tego węzła gordyjskiego.
W efekcie książka czyta się lekko i przyjemnie.

Komentarz mojego męża, gdy wszedł do pokoju gdy czytałam: "Pewnie czytasz Chmielewską, bo siedzisz i się...

Przeczytana w jeden dzień, na jeden raz. Niestety. Powtórzę za wieloma czytelnikami- to już nie jest ta Chmielewska co kiedyś

Oprócz włóczenia się w różnym stylu, posiadam - osobiście, ja, Kasia - różne dziwactwa które mnie kręcą mniej lub bardziej.
Między innymi: Książki, książki, książki.
Od naukowych, przez przewodniki, poradniki, zbeletryzowane powieści historyczne, aż po kryminały.
Choćby jednak nie wiem co się stało, Joanna Chmielewska ze swoją twórczością jest zawsze i wszędzie na pierwszym...

Dyskusje

• 2013