Wielkie zasługi

Okładka książki Wielkie zasługi
Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska, Firma Księgarska Olesiejuk Cykl: Janeczka i Pawełek (tom 2) Seria: Królowa Polskiego Kryminału powieść przygodowa
powieść przygodowa
Janeczka i Pawełek (tom 2)
Królowa Polskiego Kryminału
Ringier Axel Springer Polska, Firma Księgarska Olesiejuk
2016-08-09
1981-01-01
Chmielewska wielkie zasługi Janeczka i Pawełek Chaber

Wakacyjne, nadmorskie przygody dzieciaków i psa. Wprost czuć morskie powietrze i letnią bryzę, komizm jest niewymuszony a zabawa podczas lektury przednia.

Wielkie zasługi należą się autorce!!! Nawet po latach książka dostarcza wyśmienitej rozrywki!!!

Wszystkim lubiącym dobrym humor polecam serię z Janeczką i Pawełkiem. Doskonała rozrywka!

Pierwszy kryminał, który rozwikłują w takim stylu dzieci :)

Pierwszy kryminał, który rozwikłują w takim stylu dzieci :)

Wracam do czytania starszych książek dla przypomnienia i jednocześnie dla rozrywki. Mimo tego, że akurat ta książka jest dla młodszych czytelników, to mnie również sprawiła frajdę. Polecam

Dialogi pełne humoru ,pies ekstraklasa, morze słyszałem i czułem.Ba nawet babki z piasku lepiłem. Jest to książka dla dzieci,która bardzo mi się spodobała.Cha ,jestem dzieckiem.Super.Polecam.

Pewnie każdy się zgodzi, że istnieją sytuacje, w których po prostu nie można być grzecznym. Czasem trzeba się poświęcić i dla wyższego dobra zrobić coś… no, nie do końca legalnego czy dozwolonego przez rodziców. A kiedy już się to zrobi, to nie ma rady – trzeba to jakoś odpracować i zdobyć odpowiednio wielkie zasługi, aby się zrehabilitować…

Rodzina Chabrowiczów spędza wakacje nad morzem. Janeczka i Pawełek wraz z wiernym Chabrem w najlepsze korzystają ze swobody. Niestety wkrótce w szczytnym celu rodzeństwo zmuszone jest do nielegalnego przekroczenia granicy. Dzieci są przekonane, że aby zmazać swoje winy muszą zrobić coś wyjątkowo odważnego i szlachetnego. Okazja nadarza się błyskawicznie – na leśnym cmentarzu ktoś rozkopuje groby, a po okolicy kręci się podejrzany samochód z dwoma numerami rejestracyjnymi… Pytanie tylko, co zrobić z denerwującą córeczką mieszkańców ich pensjonatu, Mizią, którą Janeczka i Pawełek mają się opiekować?

Już od pierwszych stron „Wielkich zasług” daje się wyczuć charakterystyczny styl Joanny Chmielewskiej, pełen lekko absurdalnych dialogów, ogólnego zamieszania i nietuzinkowych postaci. Autorka jest dla mnie niekwestionowaną mistrzynią dowcipnego opisu sytuacji, z którą konkurować mógłby chyba tylko Kornel Makuszyński...

Cała recenzja na moim blogu: http://lekturymolinki.blogspot.com/2019/08/wielkie-zasugi-joanna-chmielewska.html

Rodzina Chabrowiczów spędza...

Upiorne dzieciaki znów atakują. Uwielbiam. Płaczę ze śmiechu za każdym razem. Polecam. Intryga kryminalna jak zawsze ciekawa, sposób rozwiązania zagadki brawurowy. Uwielbiam Chabra, jest absolutnie cudowny.

Kontynuacja przygód rodzeństwa Chabrowiczów i ich genialnego psa jest tak naprawdę trzecim spotkaniem z nimi (wszak przed „Nawiedzonym domem” pojawiają się epizodycznie w cyklu o Teresce i Okrętce). I chociaż jak zwykle Chmielewska nie zawodzi to jednak muszę przyznać, że „Nawiedzony dom” podoba mi się bardziej. Nie zmienia to faktu, że książkę tę „maglowałem” wielokrotnie, nawet teraz będąc przysłowiowym starym koniem. Dzięki tej książce przypominają mi się lata szczenięce, wszystkie te ferie i wakacje podczas których przygody Janeczki i Pawełka czytywałem z przerażającą zachłannością.

Chmielewska znowu rzuca nas w wir wydarzeń w którym po raz kolejny ociera się o jakiś swój ulubiony temat. W „Nawiedzonym domu” była to jej ukochana filatelistyka, tym razem jej równie ukochane bursztyny. Jeśli do tego wszystkiego dołożymy dwójkę dzieci o niespożytej energii, pomysłach z piekła rodem i zaskakującej czasami logice, genialnego psa o imponujących zdolnościach to otrzymamy naprawdę ciekawą i wciągającą książkę dla młodzieży.

Dorosły czytelnik wiadomo, że odbierze tą książkę inaczej i będzie ona dla niego trochę naiwna a trochę naciągana. Ale wiadomo, że ta książka nie jest dla czytelników dorosłych. Przynajmniej z założenia. Jeśli jednak przymruży się oko na to i owo to książka będzie bawić. Bo co by jednak nie mówić – po raz kolejny mamy do czynienia ze wspaniałym poczuciem humoru Chmielewskiej.

No i jest też legendarna już postać Mizi – zemsta autorki na Polskim Radiu, które skopało słuchowisko „Nawiedzony dom”. Zainteresowanych odsyłam do „Autobiografii” bo jeśli się nie mylę to właśnie tam opisany jest cały incydent z Mizią.

No to teraz czas na "Skarby".

Niby dla dzieci. Ale czy aby na pewno?
Z kryminałami pani Joanny spotkałam się w podstawówce, kiedy w spisie lektur był "Nawiedzony dom"... dla 10-latki, która czytała dużo (Lalkę i Potop łyknęłam wówczas na raz, całą serię pana Samochodzika plus książki z zakresu lektur dla licealistów) Nawiedzony dom był zbyt infantylny. Jakieś dzieci rozwiązujące zagadki? Bzdura... Na szczęście dla mnie kilka lat później wpadł mi w ręce Lesio... i wpadłam w Chmielewska na dobre.
Z Janeczką i Pawełkiem spotkałam się zatem już w liceum, po przeczytaniu absolutnie wszystkich "dorosłych" książek Chmielewskiej.
Bądźmy szczerzy - to nie to samo co Lesio, Podejrzani czy Nieboszczyk - ale jest to urocza opowiastka, mało agresywna, mało kryminalna, o dzieciach bawiących się w Sherlocka Holmesa (cała seria o Janeczce i Pawełku). Oczywiście największym plusem jest sposób pisania, bo bardzo łatwo te same historie można byłoby zrobic jako nudne, moralizatorskie opowieści - i w tej kwestii żaden trup by nie pomógł...
Ale jest jeszcze jedna rzecz. niezwykle ważna.
Cała seria jest nieprawdopodobnym motywatorem dla dzieci i młodzieży do zdobywania wiedzy, dowiadywania się na własną rękę, wyciągania wniosków... Dzieciom się wydaje, że dorośli nic nie wiedzą, a dorośli czuwają. Te książki wg mnie są idealne do wychowywania - róbcie drogie dzieci tak jak uważacie, ale gdyby coś... to pamiętajcie, ze my- dorośli - dłużej zyjemmy na tym swiecie.
I tak naprawdę - byłby to swietny poradnik dla rodziców... jak mądrze prowadzić dzieci nie narażając ich na niebezpieczeństwo...
Wystarczy zaopatrzyć ich w takiego... Chabra :)

Niby dla dzieci. Ale czy aby na pewno?