Zjawa w adidasach

Prividenie v krossovkah
83-7391-468-4
kryminał, Daria Wasiljewa
fiolqa

To już nie pech, ale prawdziwe przekleństwo. Posada kierownika księgarni nie jest aż tak spokojna, jakby się mogło wydawać Darii Wasiljewej. Już pierwszego dnia pracy znajduje w szatni zwłoki dziewczyny, którą zidentyfikowano jako... Darię Wasiljewą. W jaki sposób się tam znalazła? Daria, zapamiętały detektyw-amator, zamierza to wyjaśnić i jak zwykle pakuje się w kłopoty. Zmuszona chwilowo zamieszkać w księgarni wraz z wesołą czworonożną menażerią, prowadzi własne śledztwo. Nic nie jest w stanie jej zniechęcić, nawet błądząca nocami po księgarni zjawa w białej szacie i... adidasach.

PABLOPAN | 2012-02-01

Uwielbiam kryminały Doncowej. Wielu ludzi porównuje ją do Chmielewskiej i coś w tym jest. Ciepłe i pełne humoru książki ze zbrodnią w tle. Od Chmielewskiej różni się tym, że łatwiej jest się we wszystkim połapać i nie stosuje tylu skrótów myślowych. Polecam!

Daria Wasiliewa szukając spokoju przyjmuje posadę kierownika księgarni. Jednak prześladujący ją pech nie daje o sobie zapomnieć. Już pierwszego dnia pracy znajduje w szatni zwłoki dziewczyny, którą zidentyfikowano jako... Darię Wasiliewą. W jaki sposób się tam znalazła? Daria, zapamiętały detektyw-amator, zamierza wyjaśnić zagadkę i, jak zwykle, pakuje się po same uszy w kłopoty.

Niezły styl, sporo humoru, intryga może być - ogólnie przyjemnie się czyta, dobra rozrywka. Jednakowoż cały czas miałam nieznaczne uczucie deja vu, wrażenie naśladowania kogoś, w sumie podczepiam trochę pod panią Joannę Chmielewską, ale może to moje paranoje :) Zresztą niezły wzór. Generalnie koniec nie podoba mi się, lubię jak zbrodniarz ponosi jakąś karę a nie tak jak w realu w Polsce.

makomt | 2014-01-13
Na półkach: Przeczytane, Ebookowo, 2014
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Bardzo lubię lekkie kobiece kryminały, dlatego też moimi ulubionymi autorkami są Joanna Chmielewska oraz Małgosia J. Kursa. Do tego grona ostatnio postanowiłam dopisać rosyjską pisarkę Darię Doncową.

Po raz trzeci miałam przyjemność zapoznać się z jej twórczością, tym razem była to "Zjawa w adidasach". Główna bohaterka Daria Iwanowna Wasiljewa, należąca do tzw. nowej Rosji, pokazała po raz kolejny, że ma zastraszającą tendencję do wpadania w zabawne i absurdalne sytuacje, w których oczywiście znajdzie się miejsce dla jakiegoś trupa.

Przyjaciółka Darii Lena prosi ją o przysługę, a mianowicie ma zostać kierowniczką nowo otwartej księgarni, po to aby sprawdzić czy jedna z kandydatek na to stanowisko faktycznie się nadaje do objęcia tak wymagającej posady. Mimo iż Dasza usilnie się broniła przed tą propozycją, to Lena zdołała ją przekonać. I tak pierwszego dnia kiedy księgarnia została otworzona, w szatni zostały znalezione zwłoki nieznajomej dziewczyny upchnięte do szafki na...

mieta | 2014-08-17
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Lekki i ciekawy kryminał, książkę czyta się szybko i przyjemnie.
Jedynie denerwująca może być główna bohaterka, krytykująca wszystko i wszystkich naokoło.

Małgorzata Zberowska | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Książeczka lekka, humorystyczna, bardzo miło mi się ją czytało :) ha! i zaskoczył mnie finał całego śledztwa!!! polecam :P

Lena | 2016-06-29

Pod koniec jej czytania przyszło mi na myśl, że jest ona trochę jak odcinki "Scooby Doo". Niby już wiesz, jesteś pewien, że znasz zabójcę, ale nie! On ujawnia się dopiero na samym końcu!
Polecam! Jest zabawna, zaskakująca i przede wszystkim wciągająca!

ABW7 | 2016-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Czasem autorka nazywana jest polską Chmielewską - wcale mnie to nie dziwi. Styl pisania bardzo podobny, tylko Dońcowa pokazuje realia życia w Rosji. W książce poznajemy przygody Darii Wasiljewnej, która zmuszona jest zamieszkać w księgarni (marzenie moli książkowych) z córką, jej koleżanką i całą menażerią sympatycznych zwierząt.
Książka napisana jest sprawnie, akcja mknie, autorka nie przeinacza rosyjskiej rzeczywistości - pisze wprost o łapówkach czy alkoholizmie.I co najważniejsze w kryminale (nawet takim z dużą dawką humoru), zakończenie zaskakuje.
Gdzie - na Placu Czerwonym
Z - samowarem z herbatą
Muzyka - Budiet ja, budiet slonce :)

aniuu89 | 2011-11-06

Podobała mi się bardzo ! I jak myślicie że wiecie kto jest mordercą to D. Doncowa udowadnia jak grubo się mylicie ;)

asia_32 | 2013-10-20
Przeczytana: 20 października 2013

Bardzo fajna.Zawiła intryga,przezabawni bohaterowie,fajne zwierzaki i dużo śmiechu podczas czytania.