rozwiń zwiń
Agnieszka

Profil użytkownika: Agnieszka

Legnica Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 3 godziny temu
751
Przeczytanych
książek
778
Książek
w biblioteczce
751
Opinii
46 532
Polubień
opinii
Legnica Kobieta
Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego oraz miłośniczką sportów siłowych, które uprawiam od wielu lat. Natomiast świat książek jest mi bliski od dziecka, a miłością do nich zaraził mnie mój nieżyjący już Tato. Książki pozwalają mi wejść w inny wymiar, do innej rzeczywistości. To magia, która trwa dopóty, dopóki czytasz. Warto oderwać się od codziennych spraw i po prostu "odlecieć" w świat książki. Czytanie i sport to moje jedyne uzależnienia, z których nigdy nie zamierzam się wyleczyć.

Opinie


Na półkach:

Ta druga część "Sekretów Lwowa" okazała się słabsza od pierwszej, w dodatku część opisywanych w niej spraw i wydarzeń czy życiorysów różnych ludzi była mi już znana z innych książek o Lwowie, więc jestem trochę rozczarowana. Było to dla mnie bardziej przypomnienie niż poznanie ciekawostek o Lwowie.

Z takich bardziej interesujących dla mnie historii, wymieniłabym:

*Kontrowersyjnego doktora Apolinarego Tarnawskiego i jego niekonwencjonalne przyrodolecznictwo.

*Zostając przy tematach przyrodolecznictwa, na które nastała moda w całej Europie, trzeba wspomnieć, że w okolicach Lwowa istniało kilka znanych miejscowości uzdrowiskowych, takich jak: Truskawiec, Morszyn czy Brzuchowice. Przyjeżdżało tam mnóstwo kuracjuszy, w tym gwiazdy filmu, estrady, malarze, pisarze itd.

*Powstanie Wystawy Krajowej z licznymi atrakcjami, jak na przykład kolejka linowa.

*Wynalezienie lampy naftowej przez Ignacego Łukasiewicza, co jest dla mnie tym bardziej istotne, iż sama noszę panieńskie nazwisko Łukasiewicz.

*Historia powstania hotelu George, położonego w samym centrum miasta, bardzo reprezentacyjnego, chętnie odwiedzanego przez przyjeżdżających turystycznie do Lwowa Polaków. Zdaniem lwowskiego literata, Stanisława Wasylewskiego, ten hotel to "główny mebel w salonie miasta".

Rozdziały są krótkie, bogato ilustrowane. Szkoda tylko, że wszystkie zdjęcia czarno - białe, no ale pewnie dlatego, że przed wojną nie robili jeszcze kolorowych zdjęć. Książka dopracowana od strony graficznej w najdrobniejszych szczegółach. Polecam ją miłośnikom Lwowa, szczególnie tego polskiego - przedwojennego, bo z pewnością jest to podróż sentymentalna do polskiego Lwowa, który już fizycznie nie istnieje, ale funkcjonuje w świadomości, sercach i pamięci Polaków.

Ta druga część "Sekretów Lwowa" okazała się słabsza od pierwszej, w dodatku część opisywanych w niej spraw i wydarzeń czy życiorysów różnych ludzi była mi już znana z innych książek o Lwowie, więc jestem trochę rozczarowana. Było to dla mnie bardziej przypomnienie niż poznanie ciekawostek o Lwowie.

Z takich bardziej interesujących dla mnie historii,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Przeczytałam już sporo książek Olgi Tokarczuk, ale ta wydaje się być zupełnie inna od pozostałych. Nie ma tu zabawy słowem, neologizmów, ozdobników i tego wszystkiego, co z językiem polskim po mistrzowsku robi nasza noblistka. Jest za to prosty język, prosty przekaz o prostych ludziach. I walka o niezwykle istotną sprawę - prawo zwierząt do życia, którego nikt im nie powinien odbierać. A myśliwi są wyjątkowo bezduszną i bestialską grupą ludzi, gdyż zabijają dla zabawy, dla sportu, dlatego ukazany tu problem to wołanie o prawa zwierząt, ale obawiam się, że jeszcze długo będzie to wołaniem głuchego na pustyni...

W urokliwej, malutkiej miejscowości Płaskowyż, położonej w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej mieszka niewiele osób. Dosłownie kilka domów na krzyż. Wśród nich myśliwi, na których krzywym okiem patrzy samotnie mieszkająca , była nauczycielka języka angielskiego, Janina Duszejko. Ma w swoim otoczeniu kilka bratnich (i chyba równie samotnych zagubionych jak ona) dusz, w tym sąsiada, na którego mówi Matoga, byłego ucznia Dyzia, który ją często odwiedza oraz ekspedientkę w sklepie z używaną odzieżą, o nadanym jej przez Janinę pseudonimie Dobra Nowina. Na jakiś czas dołącza do nich również pewien naukowiec, badający owady, który nawet przez pewien okres czasu pomieszkiwał w domu Janiny. Ci ludzie spędzają wspólnie czas, wspierają się wzajemnie, tworzą taki mały mikrokosmos osób nieco wyalienowanych ze społeczeństwa, ale dobrze czujących się w tej małej wspólnocie towarzysko-sąsiedzkiej. Ciekawy jest też wątek dotyczący zainteresowań astrologicznych Janiny, która całkiem sprawnie posługuje się tą dziedziną interpretując różne zjawiska zachodzące wokół niej. Wypowiedziała też ważną prawdę życiową, która brzmi: "Czasem myślę, że tylko chory jest naprawdę zdrowy."

W wiosce zaczynają ginąć dziwną śmiercią mieszkańcy, którzy zajmują się polowaniem na zwierzęta, w tym kłusownictwem. Za każdym razem w miejscu znalezienia zwłok pojawiają się ślady zwierząt. Czy to możliwe że zwierzęta mszczą się na myśliwych za ich okrucieństwo? Autorka doskonale oddała klimat tej małej miejscowości i jej specyficznej społeczności. Okrasiła to jeszcze nastrojowymi zdjęciami. Czułam ten mrok związany z odosobnieniem tej miejscowości, z jakimś zagrożeniem i dopingowałam tym zwierzętom (czy komukolwiek, kto zabijał bezdusznych drani) aby sprawiedliwości stało się zadość.

Akcja książki jest powolna, nawet jakby nieco senna, przez co na początku średnio mi się podobała. Jednak w miarę upływu czasu, zaczęłam doceniać kunszt autorki i wkręcałam się w lekturę. Zakończenie dosyć zaskakujące i nieszablonowe. Dzisiaj zamierzam obejrzeć film, nakręcony na podstawie książki i tylko szkoda, że znam już zakończenie. Nie jest to powieść lekka, łatwa i przyjemna, nie mniej jednak warto przeczytać, a szczególnie docenią ją miłośnicy zwierząt i przeciwnicy polowań. Dobrze, że autorka oszczędziła czytelnikom jakichś drastycznych opisów znęcania się nad zwierzętami. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych nerwów i stresu. No i ta satysfakcja na koniec...

Ps. Film "Pokot" obejrzałam i uważam, że reżyserka Agnieszka Holland zrobiła świetną adaptację ksiązki.

Przeczytałam już sporo książek Olgi Tokarczuk, ale ta wydaje się być zupełnie inna od pozostałych. Nie ma tu zabawy słowem, neologizmów, ozdobników i tego wszystkiego, co z językiem polskim po mistrzowsku robi nasza noblistka. Jest za to prosty język, prosty przekaz o prostych ludziach. I walka o niezwykle istotną sprawę - prawo zwierząt do życia, którego nikt im nie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Ostatnio mam totalną fazę na czytanie wszystkiego, co dotyczy Lwowa, Kresów. Chłonę tego typu literaturę i udaje mi się wybrać z gąszczu publikacji, jakie są dostępne na rynku czytelniczym, te naprawdę dobre, wartościowe, ciekawe. Do takich należy również książka "Sekrety Lwowa cz. I", chociaż jest to zdecydowanie lżejsza gatunkowo pozycja od dotychczas prze ze mnie przeczytanych, gdyż dotyczy głównie ciekawostek, sensacji, skandali, afer, które dotyczą ludzi, wydarzeń, obiektów czy po prostu sekretów jakie skrywał polski Lwów.

Jedne z przytoczonych tu historii są bardziej, inne mniej ciekawe, były też takie, przy których trochę ziewałam. Jedne znane (jak sprawa Rity Gorgonowej), inne zupełnie nieznane i chyba one przeważały. Z takich najbardziej dramatycznych zapamiętałam egzekucję matematyków lwowskich, całą "zadymę" związaną z Cmentarzem Orląt Lwowskich, ale w pamięci utkwiła mi również budowa Teatru Wielkiego, budowa Panoramy Plastycznej dawnego Lwowa, powstawanie Panoramy Racławickiej, życiorys bardzo popularnego aktora przedwojennego Eugeniusza Bodo oraz również ze sfery artystycznej niezapomniany duet batiarów czyli Szczepko i Tońcio, których miałam kiedyś przyjemność oglądać w filmie zaprezentowanym w cyklu "W starym kinie". Rzeczywiście byli niesamowici i bardzo "lwowscy".

Rozdziały są krótkie, bogato ilustrowane. Szkoda tylko, że wszystkie zdjęcia czarno - białe, no ale przecież przed wojną nie robili jeszcze kolorowych zdjęć. Książka dopracowana od strony graficznej w najdrobniejszych szczegółach. Polecam ją miłośnikom Lwowa, szczególnie tego polskiego - przedwojennego. Niebawem sięgnę również po drugi tom "Sekretów Lwowa". Z pewnością jest to podróż do świata, który już nie istnieje, a da się go odtworzyć tylko z ludzkich wspomnień, które właśnie przelano na karty książek.

Ostatnio mam totalną fazę na czytanie wszystkiego, co dotyczy Lwowa, Kresów. Chłonę tego typu literaturę i udaje mi się wybrać z gąszczu publikacji, jakie są dostępne na rynku czytelniczym, te naprawdę dobre, wartościowe, ciekawe. Do takich należy również książka "Sekrety Lwowa cz. I", chociaż jest to zdecydowanie lżejsza gatunkowo pozycja od dotychczas prze ze mnie...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Agnieszka Żelazna

z ostatnich 3 m-cy

Ja i bez promocji obkupiłam się jak głupia. Jednak i tak na zamówione książki muszę poczekać do dnia premiery czyli do 15.05, niestety...

Ja i bez promocji obkupiłam się jak głupia. Jednak i tak na zamówione książki muszę poczekać do dnia premiery czyli do 15.05, niestety...

2024-04-28 14:48:59
2024-04-28 14:48:59

Seria z cyklu Mentalista bardzo mi się podobała, a czytałam ją rok temu podczas wakacji.

Agnieszka Żelazna
2024-04-28 09:31:08
2024-04-28 09:31:08
Mój ojciec Pablo Escobar Juan Pablo Escobar
Średnia ocena:
7.2 / 10
397 ocen
Agnieszka Żelazna
2024-04-28 09:27:36
Agnieszka Żelazna oceniła książkę Sekrety Lwowa cz. 2 na
4 / 10
i dodała opinię:
2024-04-28 09:27:36
Agnieszka Żelazna oceniła książkę Sekrety Lwowa cz. 2 na
4 / 10
i dodała opinię:

Ta druga część "Sekretów Lwowa" okazała się słabsza od pierwszej, w dodatku część opisywanych w niej spraw i wydarzeń czy życiorysów różnych ludzi była mi już znana z innych książek o Lwowie, więc jestem trochę rozczarowana. Było to dla mnie bardziej przypomnienie niż poznanie ci...

Rozwiń Rozwiń
Sekrety Lwowa cz. 2 Jurij Smirnow
Seria: Sekrety
Średnia ocena:
6.5 / 10
4 ocen
2024-04-27 10:13:00
2024-04-27 10:13:00

Obejrzałam ostatnio kilka filmów dokumentalnych i fabularnych na jego temat i postanowiłam zgłębić temat sięgając po książki. Postać czarno-biała, bo z jednej strony bandyta, a z drugiej filantrop i pracodawca, który zapewnił zatrudnienie wielu ludziom. Jednak niczego nie robił bezinteresownie i uwa...

więcej więcej
2024-04-26 16:35:03
2024-04-26 16:35:03

Czasem myślę, że tylko chory jest naprawdę zdrowy.

2024-04-26 16:23:24
2024-04-26 16:23:24

Czytam  Sekrety Lwowa cz. 2, a po niej  więcej więcej

 Sekrety Lwowa cz. 2  Mój ojciec Pablo Escobar  Polowanie na Escobara. Historia najsłynniejszego barona narkotykowego
Agnieszka Żelazna
2024-04-26 16:19:58
Agnieszka Żelazna oceniła książkę Prowadź swój pług przez kości umarłych na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-26 16:19:58
Agnieszka Żelazna oceniła książkę Prowadź swój pług przez kości umarłych na
7 / 10
i dodała opinię:

Przeczytałam już sporo książek Olgi Tokarczuk, ale ta wydaje się być zupełnie inna od pozostałych. Nie ma tu zabawy słowem, neologizmów, ozdobników i tego wszystkiego, co z językiem polskim po mistrzowsku robi nasza noblistka. Jest za to prosty język, prosty przekaz o prostych ludziach. I ...

Rozwiń Rozwiń

Ja czekam na majową premierę książki Jacka Piekiełko  Gdy prawda milczy

więcej więcej
 Gdy prawda milczy

ulubieni autorzy [25]

Harlan Coben
Ocena książek:
7,2 / 10
42 książki
4 cykle
6833 fanów
John Steinbeck
Ocena książek:
7,1 / 10
35 książek
1 cykl
Pisze książki z:
1152 fanów
Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Ocena książek:
6,8 / 10
29 książek
5 cykli
508 fanów

Ulubione

Kristin Harmel Księga utraconych imion Zobacz więcej
Kristin Harmel Księga utraconych imion Zobacz więcej
Pan Pielęgniarka SOR – to jest dramat Zobacz więcej
Sandra Brown Zazdrość Zobacz więcej
Kristin Harmel Księga utraconych imion Zobacz więcej
Maria Metlicka Teściowa Zobacz więcej
Remigiusz Mróz Ekspozycja Zobacz więcej
Daphne du Maurier Rebeka Zobacz więcej
Kathryn Spink Matka Teresa. Autoryzowana biografia. Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Daphne du Maurier Rebeka Zobacz więcej
Remigiusz Mróz Ekspozycja Zobacz więcej
Stephen King Później Zobacz więcej
Valérie Perrin Życie Violette Zobacz więcej
Camilla Läckberg Mentalista Zobacz więcej
Monika Zgustova Dziewczyny z łagrów Zobacz więcej
Ben Creed Miasto duchów Zobacz więcej
Daphne du Maurier Rebeka Zobacz więcej
Paweł Cwynar Biskup. Nawrócony gangster Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
751
książek
Średnio w roku
przeczytane
107
książek
Opinie były
pomocne
46 532
razy
W sumie
wystawione
750
ocen ze średnią 6,3

Spędzone
na czytaniu
4 803
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
2
godziny
12
minut
W sumie
dodane
28
cytatów
W sumie
dodane
12
książek [+ Dodaj]