przygodowa
Beata-Chiara

Rodzina Chabrowiczów odpoczywa nad morzem. Dzieci, Janeczka i Pawełek, odkrywają, że ktoś rozkopuje groby na starym cmentarzu. Postanawiają sprawdzić, co się za tym kryje, i wplątują się w niebezpieczną aferę.

źródło opisu: Wydawnictwo Olesiejuk 2016

źródło okładki: https://literia.pl/wielkie-zaslugi

Księgowa | 2017-12-18

Wolę "Nawiedzony dom", ale i tu "upiorne" dzieciaki Janeczka i Pawełek nie pozwalają na nudę ;-) No co ja na to poradzę, uwielbiam Joannę Chmielewską i naprawdę uważam, że dzięki jej książkom łatwiej żyć.
Nie wstawiam daty kiedy przeczytałam, bo tu raczej przydałby mi się licznik ile razy przeczytałam...przez te 30 lat ;-)

Wielkie zasługi to drugi tom przygód Janeczki i Pawełka. Teoretycznie da się je czytać bez tomu pierwszego (sama tak po raz pierwszy robiłam, nie wiedząc nawet, że jest to druga część), ale myślę jednak, że warto czytać po kolei.
Są wakacje i rodzina Chabrowiczów odpoczywa nad morzem. Już pierwszego dnia rodzeństwo, oczywiście dzięki Chabrowi, odkrywa, że ktoś rozkopuje groby na starym cmentarzu. Koniecznie muszą się dowiedzieć kto za tym stoi. W pewnym momencie może i by poinformowali o wszystkim milicję, ale niezwiązane ze sprawą okoliczności zmuszają ich do popełnienia Wykroczenia. Taką winę mogą zmazać tylko Wielkie Zasługi.
Rodzeństwo i pies znowu są rewelacyjni. Przyznam szczerze, że nie pamiętałam, że ta książka jest taka dobra. W chwili obecnej jest ona dla mnie porównywalna z "Nawiedzonym domem", choć wcześniej pierwszy tom wydawał mi się lepszy. Chaber jest boski i dzieciaki też. Nie wiem co jeszcze dodać, po prostu wszystkim serdecznie tę serię polecam. Ja jeszcze kiedyś...

Wielkie zasługi to kolejny po "Nawiedzonym domu" tom przygód dwójki rodzeństwa Janeczki i Pawełka Chabrowiczów oraz ich psa Chabra. Tym razem niezwykłe przygody czekają ich podczas urlopu nad morzem. Dzieci wpadają na trop afery bursztynowej. Śledzą podejrzane indywidua i w ślad za nimi trafiają na opuszczony cmentarz... Co z tego wyniknie? O tym dowiemy się z lektury.
Książkę czyta się szybko, lekko i przyjemnie, tajemnica goni tajemnicę, każdą trzeba rozwikłać, bo dzieciom potrzebne są wielkie zasługi, dzięki którym naprawią, to co niechcący zepsuli. A Janeczce i Pawełkowi nie brak pomysłów. Wciąga, czasami bawi, ale jest to znakomita rozrywka dla każdego czytelnika, nie tylko dla tych najmłodszych. Polecam.

wiejskifilozof | 2014-10-03

Bardzo fajna książka,wciąga jak magnes lub jak chodzenie po bagnie.
Janeczka i Pawełek,oraz ich pies Chaber,wpadają na trop szajki,grasującej nad naszych pięknym morzem.
Akcja jest niesamowicie wciągająca.
Czytelnik uśmiecha się do książki i cieszy się na samo myśl co będzie dalej.
Książka może bardziej na wakacje,ale przeczytać można i każdego dnia.

Pierwsza książka Chmielewskiej, czytana w wieku lat m/w 9-ciu, pochłonęła mnie do tego stopnia, że- a były to wakacje- wolałam siedzieć w domu i śledzić losy przebojowego rodzeństwa, niż z moimi rówiesnikami spędzać czas na podwórku (dygresja: tak,to były jeszcze te szczęśliwe czasy, kiedy dzieci wychodziły pobawić się razem na podwórko, czego ostatnio niestety nie miałam okazji zaobserwować).
Kiedy pożyczyłam od cioci "Wielkie zasługi", książka pochłonęła mnie całkowicie. Z wypiekami na twarzy czytałam o przygodach rodzeństwa- Janeczki i Pawełka, z pasją do rozwiązywania zagadek i pakowania się w rozmaite kłopoty. Janeczce zazdrościłam znajomości geografii, obojgu rodzeństwa- mądrego, wręcz genialnego psa Chabra, i wszystkim Chabrowskim- bycia rodziną, o jakiej się marzy. Chmielewska z resztą umie wykreować takie miłe, domowe klimaty (potrafi także stworzyc "rodzinkę z piekła rodem"- ale to nie tutaj, nie ta seria). Do dziś cykl pięciu powieści o Janeczce i Pawełku-...

Renax | 2014-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Czyta się świetnie. To lekka książka na chłodne popołudnie. Polecam nie tylko młodzieży, ale również miłośnikom psów, wakacji nad morzem i polskiej biżuterii. Gatunek: żartobliwy kryminał.

Jasna | 2017-12-15
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Janeczka i Pawełek znowu na tropie kryminalnej afery ... co z tego wyniknie... wiadomo, sporo zamieszania i śmiechu.
Czytadło na jeden wieczór i jak to u Chmielewskiej wszystko zakręcone ale czyta się z przyjemnością. Mimo to "Nawiedzony dom" zdecydowanie lepszy.
A Chaber nadal rewelacyjny.

PABLOPAN | 2012-05-04

Chmielewska :) Co ja bym dał, żeby było więcej takich książek.

Octopus | 2017-03-12
Przeczytana: 1983 rok

Janeczka, Pawełek i Chaber, pies Chaber to inteligentne, nieco wścibskie i pomysłowe trio, których przygody fajnie dopełnią wakacje Waszych pociech :) a i dla dorosłych będzie to miła, urlopowa lektura.

eMka_Bezunia | 2015-07-19

Są wakacje i rodzinka Chabrowiczów spędza czas nad morzem. Cisza, spokój... Rodzice odpoczywają, dzieci grzecznie zajmują sobie czas... taaa..., taaa... Akurat! To byłoby zbyt piękne. Nowa afera, nowa przygoda..., nowe kłopoty.