Szajka bez końca

Okładka książki Szajka bez końca Joanna Chmielewska
Okładka książki Szajka bez końca
Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Polski Dom Wydawniczy kryminał, sensacja, thriller
Polski Dom Wydawniczy
1991-01-01
1991-01-01
humor powieść chmielewska przygody Joanny

Ta książka już zawsze będzie mi się kojarzyła z Mamą 😔❤️🤎💜🧡💚🩵💙🩷
Była to jedna z ostatnich książek, które przeczytałam Mamie kilka tygodni przed Jej odejściem.
Sama okładka wywołuje łzy.
To Mama 'zaraziła' mnie czytelniczym bakcylem.
Każda biblioteka będzie mi Ją już zawsze przypominać.
DZIĘKUJĘ, MAMO. ❤️🤎💜🧡💚🩵💙🩷😭

Bardzo za Tobą tęsknię.
Za naszymi rozmowami o literaturze, o życiu. BARDZO. 😭😭 Tylu rzeczy nie zdążyłam Ci powiedzieć... 😭😭😭

Ta książka już zawsze będzie mi się kojarzyła z Mamą 😔❤️🤎💜🧡💚🩵💙🩷
Sama okładka wywołuje łzy.
To Mama 'zaraziła' mnie czytelniczym bakcylem.
Każda biblioteka będzie mi Ją już zawsze przypominać.
DZIĘKUJĘ, MAMO. ❤️🤎💜🧡💚🩵💙🩷😭

Bardzo za Tobą tęsknię.
Za naszymi rozmowami o literaturze,...

Przeczytana lata temu, obecnie przesłuchałam w audio, i rzeczywiście, jak pisały inni czytelnicy, ciężko się połapać w książkowej wersji, a powodem jest mnogość ludzi i sytuacji, w audio bardzo przyjemnie się słucha, no czasem musiałam cofnąć, bo tutaj trzeba być w stałym skupieniu.
Akcja książki cały czas trzyma w napięciu, atmosfera i humor wspaniałe, uwielbiam mocno pokręcone sytuacje, ja nie narzekam, złapałam wszystkie sznurki :)

Po latach miała być przeczytana po raz drugi...nie dałem rady..30 stron wymęczyło mnie... widzę, że lubiane książki niestety po latach zmieniają się diametralnie

Językowo, lekko i zabawnie, fabularnie ilość czasów, bohaterów i osób postronnych zdecydowanie za dużo, wkrótce się pogubiłam.

Niestety ale w większej ilości książki Pani Chmielewskiej mnie nudzą, zbyt dużo się w nich dkzieje, postaci w bród a połowa z nich męczy..

Jedna z najbardziej uciążliwych książek Chmielewskiej. Jest wątek kryminalny, ale co główna bohaterka odkrywa jakieś rewelacje z nim związane, to pojawiają się nowe osoby (albo nowe trupy - no, czasami również stare trupy) i fabuła robi kolejne okrążenie. W ogóle postaci w tej książce jest chyba kilkaset, z czego większość to znajomi-i-krewni autorki/głównej bohaterki. Trochę fabułę ratuje niezrównana Alicja, ale nawet i ona na te tłumy nie poradzi. Okropnie męczące!

Ciąg dalszy powrotu do młodości z książkami Chmielewskiej :) Galimatias, świetne dialogi, zabawne sytuacje, absurdalne zbiegi okoliczności, zrabowane skarby i czasy PRLu! Warto przypomnieć, że wówczas było tak, ze do znajomych wpadało się często i bez żadnej zapowiedzi, zawsze można było liczyć na gościnność:) Chmielewską czytam z wielkim sentymentem....

Zagmatwana historia, nie jestem pewna czy nie pomyliłam postaci i przebiegu zdarzeń. Poczucie humoru charakterystyczne dla p..Chmielewskiej, czyli nie sposób zachować powagę. Do tego powrót do czasów PRL. Warto sięgnąć i przypomnieć sobie dawne czasy, choćby znane tylko z opowieści rodziny.

Jestem setnie uśmiana, i ździebko ogłuszona zagmatwaną fabułą.

Jestem setnie uśmiana, i ździebko ogłuszona zagmatwaną fabułą.

Ostatni raz książki Joannay Chmielewskiej czytałam kilkanaście o ile nie kilkadziesiąt lat temu. Postanowiłam zakupić kilka “zabytków” na popularnym serwisie ogłoszeniowym i przypomnieć sobie po wielu latach tamten klimat.

W książce “Szajka bez końca” cała akcja kręci się najpierw wokół pewnego malowidła wykonanego na desce, a przedstawiającego góralkę. Malowidło było na początku w posiadaniu koleżanki głównej bohaterki – Gaci (skrót od Agacia),a potem zaczęło zmieniać miejsca pobytu w dosyć skomplikowanych okolicznościach i całe zamieszanie tutaj polega właśnie na usilnym szukaniu tego obrazu, ale nie tylko. Potem główna bohaterka razem z przyjaciółką Alicją wpadają na trop pewnej mapy a raczej map z okresu II wojny światowej, które mogą wskazywać miejsca zakopania różnych skarbów. I okazuje się, że jakaś szajka zajmuje się odnajdywaniem i upłynnianiem drogocennych znalezisk. I są osoby, które próbują odnaleźć te mapy I poskładać je w jedną, która wskaże miejsca ukrycia skarbów z czasów wojny.

Nasza główna bohaterka (architektka) oprócz swojej koleżanki (też architektki) Gaci, która wyemigrowała za granicę ma jeszcze wczesniej wspomnianą koleżankę Alicję, mieszkającą w Danii i kilku innych mocno "zakręconych" znajomych, jak na przykład Mateusz, który pomieszkuje w mieszkaniu Gaci czy roztargniony ( ja bym powiedziała nierozgarnięty) Seweryn, który jest autorem portretu góralki, plus jej dwaj synowie. Któregoś dnia młodszemu synowi giną klucze od mieszkania i od tego dnia w mieszkaniu zaczynają dziać się podejrzane rzeczy. W końcu właścicielka zastaje tam jakiegoś leżącego na podłodze mężczyznę i myśląc, że on nie żyje, wzywa milicję. Tymczasem facet ucieka przez balkon. Czy włamał się po to aby ukraść obraz góralki, który był schowany w desce kreślarskiej, pożyczonej od Gaci? O co w ogóle chodzi z tym obrazem i dlaczego jest on dla Gaci taki ważny, że angażuje wszystkie siły i wszystkich możliwych znajomych w jego odnalezienie? Czy ma związek z owymi mapami? Potem pojawiają się kolejni znajomi głównej bohaterki jak na przykłąd Beata, Przemysław i tak wielu kolejnych znajomych oraz opowieści i wątków, że pod koniec totalnie się pogubiłam o co komu chodzi i kto czego szuka...

Jak to zwykle bywa u Joanny Chmielewskiej, mamy tu ogromny galimatias, sporo humory sytuacyjnego, który kiedyś mnie ogromnie bawił, a teraz chyba już nieco “trąci myszką”. Zauważyłam, że to, co kiedyś tak mi się u tej autorki podobało, obecnie trochę irytuje swoją bezgraniczną infantylnością, a całe “gapiostwo” różnych osób jest mocno przerysowane i nieco drażniące. Kiedyś uwielbiałam ten styl pisania, a teraz wydaje mi się bardzo archaiczny i chociaż całosć wywołuje lekki uśmiech na twarzy i nostalgię, to odbiór tego jest w moim wypadku inny niż ileś lat temu. Owszem, są książki, które się nie starzeją, ale najwyraźniej jednak z Chmielewskiej już wyrosłam. Przez całą lekturę miałam wrażenie “grochu z kapustą” i owszem zdarzały się zabawne momenty, celne riposty, ale za bardzo jak na mój gust wszystko przekombinowane i takie na siłę stylizowane na fajne i na luzie, a mnie ten nonszlancki styl autorki trochę drażnił, bo całość zbyt “przedobrzona”, co często fajne nie było. Można przy tej książce złapać tak zwany oddech i dystans i w sumie chyba temu właśnie służy, dlatego moja ocena będzie wyważona, bo odkurzyłam coś, do czego ciężko jest przykładać współczesną miarkę I warto na tę książkę spojrzeć jak na sentymentalną podróż w przeszłość. Przecież w czasach PRL-u książki tej autorki był dla nas światełkiem w tunelu i w tym szarym, ponurym okresie komistycznej Polski stanowiły fajną odskocznię od codzienności. I tak właśnie postrzegam tego typu literaturę. Aczkolwiek obawiam się, że współczesne pokolenie może tą twórczość odebrać jako pewien relikt przeszłości, ale kto wie? Polecam ksiażkę głównie “dziecom PRL-u” takim ja, bo tylko my wiemy “co autor miał na myśli” ;-)

• Kryminał
  • Joanna Chmielewska