House of Cards. Ostatnie rozdanie

Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska
Cykl: Francis Urquhart (tom 3)
Wydawnictwo: Znak Literanova
The Final Cut
Agnieszka Sobolewska
Ag2S

DO CZEGO ZDOLNA JEST GRUPA TRZYMAJĄCA WŁADZĘ, KTÓRA OBAWIA SIĘ UTRATY KONTROLI? FRANCIS dzięki swojej przebiegłości i bezwzględnym wybiegom wygrał wszystko, co na scenie politycznej było do wygrania. Dla niego to jednak wciąż za mało. Tylko miesiące dzielą go od tytułu najdłużej urzędującego premiera Wielkiej Brytanii. Wyniki sondaży są jednak coraz gorsze. Groźba utraty władzy staje się...

DO CZEGO ZDOLNA JEST GRUPA TRZYMAJĄCA WŁADZĘ, KTÓRA OBAWIA SIĘ UTRATY KONTROLI?
FRANCIS dzięki swojej przebiegłości i bezwzględnym wybiegom wygrał wszystko, co na scenie politycznej było do wygrania. Dla niego to jednak wciąż za mało. Tylko miesiące dzielą go od tytułu najdłużej urzędującego premiera Wielkiej Brytanii. Wyniki sondaży są jednak coraz gorsze. Groźba utraty władzy staje się realna. Francis musi posunąć się dalej niż kiedykolwiek, by nie utracić swojej pozycji. Nawet niebezpieczny pomysł wywołania międzynarodowego konfliktu stanie się opcją wartą zaryzykowania…

Mroczny thriller polityczny Michaela Dobbsa to trzymająca w napięciu opowieść, która prześwietla uniwersalne mechanizmy władzy. Postać Francisa Urquada jest pierwowzorem bohatera, którego w serialu tak rewelacyjnie wciela się Kevin Spacey.

POWIEŚĆ, W KTÓREJ ZNAJDZIESZ TO, CZEGO NIE ZOBACZYSZ W SERIALU!

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

emindflow | 2016-03-09
Przeczytana: 08 marca 2016

Trzecia część opowieści o Francisie Urquharcie podobała mi się bardziej niż obie wcześniejsze.
Tym razem role odwróciły się i premier Urquhart po najdłuższym w historii Wielkiej Brytanii okresie sprawowania władzy walczy o dalsze jej utrzymanie. Jego pozycja w państwie i partii słabnie, a społeczeństwo oczekuje zmian. Sam premier nie czuje się jeszcze zużyty, a ponieważ poza polityką nie ma dla niego życia, podejmuje jeszcze jedną walkę, mając tym razem przeciw sobie prawie wszystkich.
Ta część wydaje mi się najbardziej realistyczna, a sama fabuła najciekawsza z dotychczasowych. Oczywiście, nadal obserwujemy Himalaje cynizmu politycznego i perfekcyjne manipulacje, ale okazuje się, że w kontekście równolegle rozgrywających się dramatycznych wydarzeń na Cyprze, dotychczasowe umiejętności Urquharta przestają wystarczać.
Sporo się tu dzieje, dynamiczna akcja przyciąga uwagę, ale jednak jest coś takiego w stylu pisania Dobbsa, co nie pozwala mi tej książki ocenić wyżej niż dobrą.
Mimo...

| 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Świetne zakończenie trylogii. Serial jest mimo wszystko trochę lepszy, ale to wszystko zasługa Kevina S. Jak zawsze czytało się wyśmienicie, błyskawicznie. Myśli Francisa na początku każdego rozdziału jak zawsze mnie kupiły. Polecam!

melody | 2016-02-09

Pierwsze nasze skojarzenie dotyczące House of Cards? Oczywiście, Kavin Space! I słusznie. Jednak genialny serial z jeszcze bardziej genialnym aktorem nie powstałby gdyby Michael Dobss nie napisał swojej najsłynniejszej serii w której głównym bohaterem jest Francis Urquart.

Na początku króciutko przedstawię autora, a jest nim wcześniej wspomniany Michael Dobss. Jest on członkiem brytyjskiej Partii Konserwatywnej, a od 2010 roku także dożywotnim członkiem Izby Lordów. Poza karierą polityczną, sławę zyskał także dzięki pisaniu. Najbardziej znaną czytelnika serią, która wyszła spod jego pióra jest właśnie House of Cards.

Główny bohater, Francis Uyquhart doszedł na szczyt władzy i zajmuje stanowisko premiera Wielkiej Brytanii. Nie jest jednak w pełni usatysfakcjonowany ze swych osiągnięć, więc w myśl zasady „im dalej zaszedłem, tym więcej chcę” pragnie zdobyć jeszcze więcej. Swój urząd piastuje już ponad 10 lat i powoli podnoszą się głosy, iż powinien odejść na emeryturę....

KiNGa | 2016-06-27
Przeczytana: 14 czerwca 2016

"House of Cards. Ostatnie rozdanie" jest ostatnią częścią trylogii z Francisem Urquhartem.

Francis Urquhart jest najdłużej panującym premierem, ale coraz częściej zaczynają się podnosić głosy o tym, że czas już na emeryturę. Stare sojusze już nie wystarczają, wciąż trzeba walczyć o zapewnienie sobie poparcia, a to Urquhart opanował do perfekcji. Ale czy jednak stawka nie jest zbyt wysoka i czy nie posunie się za daleko w niewłaściwą stronę? W drodze na Downing Street 10 wszystkie chwyty są dozwolone, a zwycięży ten kto okaże się być lepszym i sprytniejszym graczem.

Kulisy walki o władzę pokazują, że cel uświęca środki, a wszystkie chwyty są dozwolone. Na drodze do upragnionego celu niektórzy nie cofną się przed niczym. Cały czas trzeba być czujnym jak ważka, bo dotychczasowe przymierza nie zawsze okazują się trwałe, bo gdy stawka staje się wysoka każdy chce jak najwięcej dla siebie i trudno o lojalność.

Książkę dobrze się czyta. Świat intryg wciąga, a walka o utrzymanie się na...

Beti | 2017-06-15
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Autor w świetny sposób wciąga nas w intrygi polityczne.Książka wciąga,dzieki temu że po pierwsze rozdziały nie są za długie,a po drugie autor nie ciągnie cały czas tego samego wątku,więc z zaciekawieniem czyta się dalej bo ciekawość zżera jak to się wszystko potoczy.
Morał z tego taki ,chcąc byc politykiem,trzeba mieć "czyste" konto ,bo inaczej szantażem i przekupstwem trzeba "tańczyć jak ktoś ci zagra".

Czytalski | 2016-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2016

Dom z kart runął

Na zakończenie historii Francisa Urquharta czekałem z niecierpliwością. Polityczne rozgrywki na najwyższych szczeblach władzy to niezwykle ciekawy temat i intrygowało mnie do jakich jeszcze matactw jest zdolny F.U.

Urquhart jest premierem już ponad 10 lat. Coraz częściej pojawiają się głosy, że powinien już odejść, że jest za stary. Jednak człowiek, który raz posmakował władzy nie odda jej tak łatwo. Francis jest nawet w stanie wywołać międzynarodowy konflikt, aby przejść do historii jak najdłużej sprawujący urząd współczesny premier. Musi też stawić czoła swojej przeszłości, która przypomina się w najmniej odpowiednim momencie.

Główny bohater osiąga wiek emerytalny. Coraz częściej jego koledzy partyjni zaczynają wspominać, że już pora na zmianę na stanowisku premiera. Sam Francis też sprawia wrażenie zmęczonego polityką. Ale to tylko wrażenie. Urquhart ma plan i nie spocznie dopóki go nie doprowadzi do końca. Jeszcze tylko kilka tygodni i trwale zapisze się w...

Dziub | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

Jestem rozczarowana zakończeniem. O ile w drugim tomie schemat powieści był widoczny (co mi nie przeszkadzało), o tyle tym razem opisowość sytuacji przywiodła mi na myśl Le Carre'a, do którego nawet zatęskniłam, ale porwał mnie nieodżałowany Goldman. Kiedy już przewidziałam zakończenie - bardzo sprytne - to zaczęły znowu mnie denerwować błędy wydawnicze. Literówki, brak przecinków, ale rozbroiły mnie przypisy z wyjaśnieniem systemu głosowania. Teraz? W trzecim tomie? Sformułowań greckich i francuskich nie wytłumaczono, trzeba samemu szukać, ale instrukcja o angielskim rządzie w końcu jest. Szkoda, że nie od początku, no ale cóż. Widać, trylogię poznaje się po ostatnim tomie a nie pierwszym, a szkoda. Domyślam się, że Dobbs po prostu popłynął po fali popularności i pretensji do niego o to nie mam, ale jednak pozostaje mi jakiś niesmak niedosytu. Być może za sprawą kolejnego, niemal marginesowego traktowania postaci Urquharta. Nie wiem, na ile to celowe prowadzenie fabuły, aby...

paprotkowa | 2017-02-13
Przeczytana: 11 lutego 2017

Nikt nie potrafi pisać o brudnej i zdemoralizowanej stronie polityki tak jak Michael Dobbs. O ile po przeczytaniu drugiej części 'House of cards' byłam odrobinę rozczarowana, o tyle książka zamykająca trylogię na powrót wbiła mnie w fotel - zwłaszcza jej zakończenie. Typowe dla Urquharta, nic dodać i nic ująć.

Roman Dłużniewski | 2016-12-09

Mocne, zaskakujące zakończenie historii Urquharta. Wkurzyło mnie to zakończenie okrutnie, ale historia nie zawsze układa się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Koniecznie!!

jusola | 2016-08-03
Na półkach: Wymienię, Przeczytane, W domu, 2016
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Trzecie część serii. Mam nadzieję, że więcej już nie ma.
W poprzednich częściach fascynujące było przyglądanie się bezwzględności i umiejętnościom manipulacyjnym głównego bohatera. To było mistrzostwo.
Po kilkumiesięcznej przerwie między tomami - lektura ostatniego pozostawia jedynie niesmak: polityka to bagno (tak, wiem, jak straszliwie banalnie to brzmi).
Ciekawe, co kryje nasz światek? Nie, właściwie wcale nie jest to ciekawe.