Pływak

Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
Cykl: Klara Walldéen (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Simmaren
Ag2S

Damaszek, rok 1980. Kobieta ginie w wyniku eksplozji bomby podłożonej w samochodzie, która miała zlikwidować amerykańskiego szpiega, ojca jej dwumiesięcznego dziecka. Ten, by ratować niemowlę, porzuca je na schodach szwedzkiej ambasady. Rok 2013. Doktorant Uniwersytetu w Uppsali prowadzący badania na temat udziału prywatnych firm w czasie działań zbrojnych, Mahmoud Shammosh, otrzymuje...

Rok 2013. Doktorant Uniwersytetu w Uppsali prowadzący badania na temat udziału prywatnych firm w czasie działań zbrojnych, Mahmoud Shammosh, otrzymuje wiadomość wraz z propozycją spotkania podczas konferencji w Brukseli. Mahmoud chce wykorzystać tę sposobność jako pretekst do spotkania z byłą dziewczyną, Klarą Walldéen, która jest asystentką w Parlamencie Europejskim. Sytuacja wymyka się spod kontroli i Klara jest jedyną osobą, która może go uratować przed niebezpieczeństwem.

George Lööw, lobbysta pracujący dla dużej agencji PR, otrzymuje zlecenie zdecydowanie wykraczające poza zakres świadczonych przez niego usług. Wbrew swojej woli bierze udział w śmiertelnym pościgu przez mroźną Europę.

Wszyscy troje zostają wplątani w międzynarodową intrygę, której celem jest zdobycie posiadanych przez nich informacji i wyeliminowanie niewygodnych świadków.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2015

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Bayard | 2019-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2019

Odłożyłam po 160 stronach. Czyta się fatalnie. Autor upchnął tu wszystkie mozliwe klisze znane z kina sensacyjnego. Problem w tym, że to co sprawdza się w filmie nie broni się w literaturze. Jest tu dosłownie wszystko oprócz akcji. Ponadto głupawe opisy jak np. sprzętu kuchennego (koniecznie podkreślone marki - lokowanie produktu czy co?) lub odgłosów wojskowych, gumowanych butów na hotelowych wykładzinach albo to, że autor na końcu dialogu zapomina co bylo na początku. Dla mnie szkoda czasu.

lbadura | 2019-06-15
Przeczytana: 04 czerwca 2019

Reklama tej książki przemówiła do mnie do tego stopnia postanowiłem po nią sięgnąć.

Trudno podsumować mi tą książkę. Kilka wątków nawzajem się przeplata, wszystkie są ze sobą jakoś połączone. Osobiście miałem trochę problem na początku z łączeniem tych wątków. Na początku akcja rozgrywa się w latach 80tych w Syrii w Damaszku gdzie amerykański szpieg popada w tarapaty i szybko musi opuścić ten kraj, również musi opuścić swoją córkę. Potem poznajemy losy młodej szwedzkiej kobiety która pracuje w Brukseli jako asystentka szwedzkiej posłanki do Parlamentu Europejskiego. Następnie poznajemy młodego mężczyznę który robi zawrotną karierę w firmie zajmującej się lobbingiem.

Autor w dość ciekawy sposób porusza problem walki z terroryzmem. To wyższy cel dla niektórych instytucji, które sięgają po dość niekonwencjonalne środki stojące w sprzeczności z wartościami demokratycznymi. Bardzo spodobało mi się to iż autor właśnie postanowił poruszyć ten kontrowersyjny temat, który jak...

Paulina Kobza | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Porównanie do twórczości Johna La Carre'a jest przesadą. Kryminał kojarzy mi się bardziej ze stylem Lisy Gardner.

Agnieszka | 2018-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Na początku ta książka była tak niezrozumiała, że miałam zamiar ją odłożyć i nigdy więcej do niej nie wrócić. Zbyt topornie się ją czytało, ale zmusiłam się, żeby czytać dalej. Mniej więcej po 2/3 zaczęło się dziać coś, co było łatwe do przyswojenia, w końcu coś bardziej zrozumiałego! Sama w sobie nie jest zła, aczkolwiek sposób, w jaki autor ją napisał pozostawia wiele do życzenia.

lukaswir | 2018-03-16
Przeczytana: 01 lutego 2018

Trochę chaotyczna ale wciąga do ostatniej strony

EWA2323 | 2018-02-17

Nie dałam rady przebrnąć. Początek wyjątkowo toporny i w ogóle nie wciągający w obliczu stosiku książek czekających na półce do przeczytania dałam sobie spokój z tą lekturą...

Greg Blackbird | 2017-12-15

Bardzo udany debiut. Książka w starym, dobrym stylu, idealna dla fanów akcji. Szybko się czyta i nie pozostawia uczucia zmarnowanego czasu.

Dobry thriller, elektryzujący wcisnął mnie w fotel i to mocno.
Świetna fabuła,wartka akcja..jest to kryminał szpiegowski ze Skandynawii, taki skandynawski, a takie bardzo lubię.
Trzymał w doskonałym napięciu...przypadł w moje gusta, w dobrym stylu napisany.
Zdecydowanie w moich klimatach książka, super się czytało, poruszyła moje serce!!!!!!

Zuzia Tomczak | 2017-09-09

Tragedia, myślałam, że umrę z nudów. Po 250 stronach się poddałam.

Monika | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 2017 rok

Według wydawcy książka Zandera to idealna propozycja dla fanów serialu Homeland i Steiga Larssona, czyli dla mnie:) Moim zdaniem pozycję można raczej porównać do książek Ludluma czy Clancy’ego niż do Larssona, z tym, że autor winien się jeszcze nieco rozwinąć, to jego debiut. Niemniej zdecydowanie jakiś potencjał w niej leży. Na pewno w kilku miejscach czytelnik może poczuć się zaskoczony – zwroty akcji, śmierć dość istotnych bohaterów, ale jest też sporo dość absurdalnych sytuacji, naiwnych mając na względzie jakich osób dotyczą czy też niezrozumiałych – o co chodzi dowiadujemy się właściwie dopiero pod koniec książki.
Pływak jest pierwszą częścią cyklu. Myślę, że w kolejnych częściach będzie już bardziej zrozumiałe o co tak naprawdę chodzi, a przynajmniej kto jest głównym bohaterem i kto na pewno nie zginie;) Na razie jednak kolejną część sobie daruję, nie skreślam całkowicie, ale chyba bardziej niż książki szpiegowskie interesują mnie typowe kryminały czy reportaże.