Tajny referat

Tłumaczenie: Robert Ginalski
Cykl: Lew Demidow (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
The Secret Speech
Chris Tob

Związek Radziecki, rok 1956, trzy lata po śmierci Stalina. W społeczeństwie, w którym władzę sprawują przestępcy, a niewinni siedzą w więzieniach i łagrach, kończy się okres najgorszego terroru w historii. Nikita Chruszczow obiecuje reformy, są jednak siły, które nie potrafią wybaczyć ani zapomnieć przeszłości. W stolicy Rosji dochodzi do serii tajemniczych samobójstw byłych funkcjonariuszy MGB oraz brutalnego morderstwa patriarchy Moskwy i Wszechrusi, splamionego krwią zadenuncjowanych duchownych. Ofiary łączy jedno: przed śmiercią otrzymały przesyłki z kopią tajnego referatu Chruszczowa, potępiającego stalinowskie zbrodnie. Śledztwo prowadzi Lew Demidow, były agent bezpieki, kierujący z założenia apolitycznym wydziałem zabójstw. Powołał go, by odkupić dawne winy. Dręczą go wyrzuty sumienia i poczucie klęski: jego adoptowane córki, Jelena i jej starsza siostra Zoja, nadal nie wybaczyły mu, iż przyczynił się do śmierci ich rodziców. Rodzinie Demidowa też zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Chcąc ratować swych najbliższych, Lew musi odbyć wyprawę do jądra ciemności – gułagu położonego w najzimniejszej, najbardziej niedostępnej części Syberii, na Kołymie, oraz do Budapesztu, gdzie właśnie rozpoczęła się węgierska rewolucja...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Historia o Lwie Demidowie, jest Związek Radziecki i Stalinizm.
Interesująca,wstrząsająca historia porusza za serce,pełna,cierpienia, strasznych morderstw.
Powieść świetna, znakomita chwyta za serce,ciekawie napisana,wzruszająca.

Gizmovsky | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mimo że pierwsza część jest lepsza, "Tajny referat" posiada swoje niepodważalne plusy. Osobiście jestem fanem powieści które toczą się na lodowych pustyniach, w łagrach czy na morzu. Nie spodziewałem się takiego przeskoku. Nie ukrywam, trochę mnie irytowały ostatnie strony i zawiłości związane z Frajerką. Autor bardzo dobrze umieszcza bohaterów w tle historii Związku Radzieckiego czy rewolucji Węgierskiej. Świetna lektura.

uroborus | 2017-09-22

Solidna kontynuacja świetnej części pierwszej. Odwilż w państwie totalitarnym. Lew Demidow musi rozliczyć się ze swoją przeszłością i odpokutować swoje winy. W tym celu udaje się do gułagu na końcu świata, żeby na koniec znaleźć się w samym centrum węgierskiej rewolucji w Budapeszcie.

Szybko się czyta, kartki same się przewracają. Do połowy książka trzyma poziom części pierwszej, za połową wątki zaczynają się plątać. Ocenę obniża chaotyczna i naciągane kopytami zakończenie.

Pomimo kilku istotnych wad dalej polecam choćby po to żeby poczytać o warunkach życia w gułagu czy przebiegu rewolucji na Węgrzech.

/poruta.pl

czytamcałyczas | 2017-08-25

Jakoś tak mi się zrobiło.Że nie kusi mnie,do książek.Co się akcja dzieje w ZSRR.No,dobra czasem coś tam się trafi.Ale,tak dużo to nie ma,a książkę.Wypożyczyłem przez przypadek.I nawet myślałem,czy warto wypożyczyć.
No,dobra stalinizm był złem i kiedy Chruszczow w 1956 roku.Potępił Stalina.
Dla wielu,to się nie podało.Bo,uderzało w nich samych.
Kryminał według mnie jest dobry,ale bez żadnych rewelacji.No,myślałem,
że to jakaś petarda będzie,a to taki sobie pocisk. Hałasu narobił,tak sobie.Ale,to nie była bomba wodorowa.
No,dobra była ta akcja w Budapeszcie,bardzo ładnie opisana./Przyznam,to mi się podobało tu,czułem się miło jako czytelnik.
A ten pisarz,to mnie tak,przyznam zaintrygował.Kto,wie może coś jeszcze przeczytam.I fajnie,jeden z bohaterów ma na nazwisko Małysz.

bractworozy | 2017-05-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 29 maja 2017

kolejna część historii Lwa Demidowa
świetna od początku do końca
niesamowite zwroty akcji (może trochę zbyt wymyślne, ale nie przeszkadzało mi to zupełnie)
postaci z krwi i kości, nieszablonowe, nietuzinkowe, świetne
akcja zmienia się jak w kalejdoskopie
bardzo wciągająca

polecam i zabieram się za kolejną część

aga200110 | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

Kolejna doskonała książka Smitha. Ciąg dalszy losów -Lwa - bohatera SYSTEMU

Po całkiem niezłym „Systemie” (aka „Ofiara 44”) spodziwałem się czegoś lepszego. Niestety, w kontynuacji autor „dopracował” błędy, które w pierwszej części trylogii tylko pobrzękiwały w tle, tu zaś nabierają rumieńców i redukują przyjemność czytania.

Lew Demidow adoptuje Zoję, która nienawidzi go za przyczynienie się do śmierci jej rodziców. Bardziej toksyczny ten układ już być nie może, ale Lew biada nad brakiem więzi, bo „on ją przecież TYLKO chce kochać”.

Trzeba wydostać więźnia z łagru i „nie da się tego zrobić oficjalnie” (cokolwiek to znaczy), więc dwóch funkcjonariuszy szef wysyła się w długą, irracjonalną i wydumaną misję zorganizowania ucieczki godnej Bonda, tyle że bez jego gadżetów, a nawet w ogóle bez broni. Takie scenariusze później autor niby jakoś uzasadnia, ale te „zaskoczenia” nie ratują wiarygodności wcześniejszego zachowania przynajmniej dwóch z trzech bohaterów.

Albo: jak w ogarniętym chaosem Budapeszcie, wśród tysięcznych tłumów na ulicach, kogoś odnaleźć,...

Agata | 2016-12-06
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2016

Dla mnie, mimo niższych ocen, tak samo wciągająca i ciekawa, jak pierwszy tom. A może nawet i bardziej :)

grzesiek361 | 2016-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Przed chwilą skończyłem czytać. To jest dzieło. Jestem zachwycony, ach i och. W tym roku nie czytałem lepszej książki. Przeczytacie to będziecie wiedzieć. Nic nie zdradzę, ale jedno...to książka na weekend. Nie da się od niej oderwać.

Pleban | 2016-09-21
Przeczytana: 01 listopada 2016

Dobra książka, ale dla ludzi z Zachodu - Anglików, Amerykanów, przyzwyczajonych każdy temat oglądać w wydaniu hollywoodzkim... Pozytywną stroną jest to, że porusza temat zimnej wojny i coraz więcej ludzi dowiaduje się, że Hitler miał godnego kolegę po fachu na Wschodzie.