House of Cards. Bezwzględna gra o władzę

Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska
Cykl: Francis Urquhart (tom 1)
Wydawnictwo: Znak Literanova
Darmowe dodatki Edytuj książkę
House of Cards
literatura piękna
Ag2S

House of Cards – kto rozdaje karty na najwyższych szczeblach władzy? Opowieść-fenomen, która zachwyciła miliony widzów i czytelników na całym świecie. Człowieka motywuje nie szacunek, lecz strach. To na nim buduje się imperia i za jego sprawą wszczyna rewolucje. W tym tkwi sekret wielkich ludzi. Kiedy ktoś się ciebie boi, zniszczysz go, zmiażdżysz, a w efekcie on zawsze obdarzy cię...

House of Cards – kto rozdaje karty na najwyższych szczeblach władzy?
Człowieka motywuje nie szacunek, lecz strach. To na nim buduje się imperia i za jego sprawą wszczyna rewolucje. W tym tkwi sekret wielkich ludzi. Kiedy ktoś się ciebie boi, zniszczysz go, zmiażdżysz, a w efekcie on zawsze obdarzy cię szacunkiem. Prymitywny strach jest upajający, wszechogarniający, wyzwalający. Zawsze silniejszy od szacunku. Zawsze.

Michael Dobbs wie o czym pisze. Sam wiele lat był politykiem, który z bliska obserwował, jak działają mechanizmy władzy. Swoje doświadczenia przekuł w fascynującą opowieść o korupcji, manipulacji i ambicji, która każe człowiekowi iść po trupach do celu.
Jak daleko można się posunąć, by osiągnąć upragniony cel?
Od tej książki rozpoczęła się historia jednego z najlepszych seriali XXI wieku.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

mariusz6 | 2019-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2019

Obejrzałem prawie wszystkie sezony serialu i chwyciłem za książkę...no i co? I książka była lepsza niż serial.

Yadwiga | 2019-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2019

Gdyby się ktoś z moich znajomych zorientował, że książkę o polityce czytam, to by się najpierw na dziesięć kroków odsunął, a potem zapytał, czy wszystko ze mną w porządku.
Odpowiedź brzmi - bez komentarza.

Autentycznie zaczęłam się bać, że sięgając po książkę nie przebrnę przez nią, bo przerośnie mnie skomplikowana terminologia, niewyjaśnione systemy funkcjonowania brytyjskiego rządu i wiele innych politycznie uwarunkowanych rzeczy. Naprawdę, myślałam, że będę musiała czytać z Wikipedią pod ręką, żeby się w wątkach nie pogubić.
A tu miła niespodzianka.
Autor prowadzi narrację niezwykle przyjemną, a co najważniejsze - logiczną i spójną. Rozdziały bardzo schludne, ładny porządek, lekkie pióro. Nie trzeba się absolutnie wysilać czytając.

Nie mogę nie napisać opinii nie odwołując się przy okazji do serialu. Dwa osobne światy o tej samej podstawie. Książka dość mocno ugina się pod serialem. Urquhart ginie pod kreacją Underwooda, Mortima jest pyłkiem na wietrze przy Claire, tylko...

przsp303 | 2019-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2019

Obowiązkowy mustread dla każdego, kto zna i uwielbia serial Netfliksa.

Domi2010lady | 2019-06-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2019
Przeczytana: 29 maja 2019

Książkę Michaela Dobbsa zaczęłam czytać przed tegorocznymi wyborami, więc idealnie wczułam się w klimat - jednak nie było trudno. Autor umiejętnie wprowadza nas w świat politycznych zagrywek i nawet laik w tej kategorii łatwo się odnajdzie. Sięgnęłam po ten tytuł skuszona serialem "House of Cards", bo w moim przypadku zawsze najpierw książka, potem jej ekranizacja. Nie zawiodłam się lekturą, jestem ciekawa wątku zapoczątkowanego w ostatnim rozdziale, dlatego będę polować na pozostałe części w bibliotece,a po ich przeczytaniu rzucam się w wir serialu. Gorąco polecam "Bezwzględną grę o władzę" - czyta się jednym tchem, a można się też dowiedzieć interesujących elementów życia polityków.

Magda | 2019-05-12
Przeczytana: 11 maja 2019

Bardzo ciekawa! Szczerze mówiąc, nie sądziłam, że zainteresuje mnie tak bardzo i wciągnie książka o polityce. Polecam, pełno intryg i niegodziwości, pewne dlatego taka wciągająca ;).

Marcin | 2019-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Jako osoba, która od zawsze interesowała polityka, związane z nią gierki i manipulacje, muszę przyznać, że House of Cards, to majstersztyk. Książka idealnie obnaża zachowania, co dzieje się jak dochodzimy do władzy. Po przeczytaniu pierwszej części, jeszcze inaczej spoglądam na zachowania Naczelnika naszego kraju. Polecam wszystkim niezdecydowanym. Najlepsze political fiction jakie miałem przyjemność czytać. :)

Dżoasia | 2019-04-07
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Książka czytana po obejrzeniu wszystkich sezonów serialu i to chyba była błędna kolejność. Ogólnie utrzymany klimat polityki, intryg i brudnej gry. Dobra, ale nie powala.

Adrianna__ | 2019-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2019

Wszyscy słyszeli o serialowym hicie, jakim jest „House of Cards”. Mniej lub bardziej, ale słyszeli. Ja również, ale obiecałam sobie, że obejrzę dopiero, gdy przeczytam książki. Znam podstawowe różnice między wersją papierową a serialową, ale książka to książka sami to przyznacie.
Historia rozpoczyna się w dniu wyborów do brytyjskiego parlamentu. Wszyscy zadają sobie pytanie czy partia, która obecnie rządzi utrzyma się u władzy. Warto dodać, że jest najdłużej rządzącą partią od czasów zakończenia II wojny światowej. W końcu są wyniki. Partia wygrywa, ale nie tak wielką ilością głosów jak zakładano. Francis Urquhart jest rzecznikiem dyscypliny i upatruje wybicie się i wejście do wielkiej polityki właśnie na nie do końca udanych wyborach. Propozycja jego zmian w rządzie została jednak odrzucona. Upokorzony Urquhart postanawia rozpocząć bezwzględna grę o władzę w sposób dyskretny, ale również ryzykowny. Chociaż kto posądziłby rzecznika dyscypliny partii o sabotaż? Kto śmiałby rzucić...

Dziub | 2018-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2018

To jest właśnie pożądany odpoczynek od Kinga. Przyznaję, przez lata skutecznie unikałam amerykańskiej wersji serialu, pomimo namówień ze strony przyjaciół. Sama jednak trafiłam na Dobbsa i nie żałuję. Książka jest powalająca, chociaż w żadnej obejrzanej przeze mnie produkcji o rządach Żelaznej Damy postać szefa kancelarii nie została satysfakcjonująco zaakcentowana. Serial angielski wprowadził ów ciekawy zabieg zerwania z czwartą ścianą a Ian Richardson jest diabolicznie genialny, część postaci całkiem dobrze odwzorowana, chociaż zmiany mnie irytują i nie pozwalają do końca cieszyć się z adaptacji. Wersja Netflixa ma świetne zdjęcia, ale to muzyka czyni z serialu dzieło. Tom drugi czytałam z drugą prędkością światła, ale dotarłam do literówki tłumaczki, która w wypowiedzi Urquharta popełniła błąd i zmieniła mu płeć. Pominęłam nieliczne braki przecinków w pierwszym tomie, ale taka niedbałość i brak korekty czy starej, dobrej erraty w wydaniach po prostu mnie dobiła. Kupiłam książkę,...

Etna | 2018-08-24

Na początku myślałam, że nie przejdę przez tą książkę. Wydawała się taka niepozorny, ale sprawiała mi ogromny problem. Po skończeniu pierwszej z trzech części trochę się wciągnęłam. Wydaje mi się, że oczekiwałem czegoś troszkę innego. Byłam nastawiona na kryminał i zagadkę, która na równi z bohaterem będę mogła rozwiązywać. W tym przypadku czytelnik od początku wie co i jak, a jedyne co robi to podziwia nieudolne czasami próby dochodzenia prawdy przez postacie z książki. Suma summarum jednak propozycja mi się podobała i dała wiele do myślenia. Ugryzlam ją trochę w inny sposób. Książka dobrze oddaje brutalny świat rzeczywisty i skłania do refleksji. Zakończenie zaskakuje!
Zapraszam na mojego bookstagrama: https://www.instagram.com/p/BrNfpC1hH_t/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1hxffddr2b923