Na krawędzi szaleństwa

2010-06-30
978-83-60532-17-1
Barbara Budzianowska-Budrecka
cyberwojna świat antyterroryści

Bardzo dobry kryminał trzymający w napięciu, który jest wielowątkowy. Przyznam szczerze, że momentami można się pogubić kto jest kim. Jednak gdy jest się uważnym, nic nie ma prawa uciec czytelnikowi. Jak dla mnie rewelacja. Jestem pod wrażeniem.

Nie wiem co może być fascynującego w debatowaniu elit politycznych.
Od dawien dawna politycy wywołują wojny a my na nich giniemy.
Bój to będzie nasz ostatni, nie zdążymy nawet pierdnąć.

Nie wiem co może być fascynującego w debatowaniu elit politycznych.
Od dawien dawna politycy wywołują wojny a my na nich giniemy.
Bój to będzie nasz ostatni, nie zdążymy nawet pierdnąć.

Nie powaliła mnie na kolana. Początek się snuł niemiłosiernie, później akcja nieco przyspieszyła, a koniec...no cóż... Nie lubię happy endów ;)

O krok od wojny

"Na krawędzi szaleństwa" to druga książka z serii o Harry'ego Jonesa - byłego żołnierza i polityka. W pierwszej miał za zadanie uratować królową. Tym razem stawką jest cały świat.

Na zamku w odległym zakątku Szkocji spotykają się najważniejsi przywódcy świata - premier Wielkiej Brytanii oraz prezydenci Rosji i USA. Celem tajnego zebrania jest znalezienie sposobu na powstrzymanie Chińczyków, którzy, według Anglika, rozpoczęli cybernetyczną wojnę przeciwko krajom zachodnim.

Michael Dobbs bardzo dobrze się czuje w gatunku political fiction. Trylogia "House of Cards" jest bardzo dobrym tego przykładem. Seria z Jonesem to jednak nieco inne podejście do tematu polityki i konfliktów zbrojnych. Przypomina książki Toma Clancy'ego i w żadnym wypadku nie jest to zarzut. Dobbs w ciekawy sposób opisuje bieżącą sytuację geopolityczną, przedstawiając może nieco podkoloryzowany scenariusz wojny cybernetycznej, ale mimo to działania zawarte w fabule nie są wcale takie niemożliwe. Coraz większa część naszych codziennych czynności zależy od skomputeryzowanych urządzeń, które nie zawsze są zabezpieczone w odpowiedni sposób. Osoby nieco bardziej zorientowane w temacie są w stanie przytoczyć wiele przykładów ataków, które miały na celu unieruchomienie krytycznej infrastruktury innego kraju. Efekty takich naruszeń bezpieczeństwa mogą być zgubne dla zaatakowanego.
Fabuła książki jest wciągająca. Na początku autor powoli buduje napięcie, poprzez opis zdarzeń teoretycznie nie mających ze sobą żadnych punktów stycznych - alarm w elektrowni atomowej, śmierć kochanki przywódcy chińskiej partii, aresztowanie brytyjskiego ambasadora w Pekinie. Na kolejnych stronach wydarzenia zostają ze sobą powiązane a sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Eskalacja następuje do samego końca, który jest jednak rozczarowujący. Spodziewałem się mocnego zakończenia, a dostałem takie rozwiązanie, które wygląda jakby autor nie miał na nie pomysłu. I to jest mój jedyny zarzut w stosunku do tej książki.
Podsumowując - ciekawy thriller polityczny, choć z nieco rozczarowującą końcówką.

O krok od wojny

Szału nie ma, ale przeczytać można :-)

Szału nie ma, ale przeczytać można :-)

Nie lubię polityki, a w tej książce wątków politycznych trochę jest.

Nie lubię polityki, a w tej książce wątków politycznych trochę jest.

Na całym świecie, w atakach terrorystycznych realizowanych poprzez Internet zaczynają ginąc ludzie. Rządy nie są w stanie ustalić, kim dokładnie są napastnicy. Ani jaki będzie ich następny krok.

Ciekawa, wciągająca wizja świata, stojącego w obliczu cyberwojny. Świata, w którym przyszło nam żyć. Podobny scenariusz może zrealizować się w każdej chwili.

Michaela Dobbsa kojarzy się głównie z Domku z kart czy też, używając tytułu oryginalnego, House of Cards. Ostatnio kojarzy się podwójnie, bo dzięki amerykańskiemu serialowi z Kevinem Spacey w roli głównej doczekaliśmy się nowego wydania książek Dobbsa. Na krawędzi szaleństwa kupiłam w wakacje, jeszcze przed lekturą jego najpopularniejszej książki. Kojarzyłam nazwisko, więc się skusiłam. I to jedna z moich lepszych książkowych decyzji. Ten tytuł, tak jak House of Cards, jest thrillerem politycznym. I tu czas skończyć porównania, bo uważam, że Na krawędzi szaleństwa zasługuje na swoją osobną uwagę.

Jeśli mam zacząć od rzeczy, która spodobała mi się najbardziej, będzie to na pewno temat. Cyberatak u Dobbsa jest fantastyczną okazją do pogrożenia czytelnikowi jego konsekwencjami, a jednocześnie do stworzenia całkiem logicznej i chłodnej wizji tego, w jaki sposób mogą wyglądać kulisy takiej akcji. W Blackoucie Marc Elsberg opisywał konsekwencje odłączenia świata od prądu, tu Dobbs powstrzymuje się od takiego skoku, zamiast konsekwencji pisząc o fazie poprzedzającej prawdziwy atak. Niebezpieczeństwo dopiero się zaczyna, rośnie w siłę. Podobały mi się fragmenty opisujące działania po drugiej stronie barykady, dążenia przeciwników USA, Wielkiej Brytanii i Rosji. Fragmentaryczna budowa powieści, przybliżanie poszczególnych urywków z różnych miejsc na świecie sprawiło, że akcja, choć ograniczona do pewnej puli zdarzeń i raczej powolna, potrafiła zająć moją uwagę i zmusić mnie do przewrócenia jeszcze kilku, kilkunastu stron. Konstrukcyjnie książka ta podbiła moje serce, bo uwielbiam tego typu wybieg. Na jednej stronie jesteśmy w Pekinie, na kolejnej w centrum Londynu, chwilę później ruszamy w stronę Moskwy. Ale, oczywiście, nic by się nie udało, gdyby nie bohaterowie. A tych Dobbs potrafi budować skrupulatnie. Nie ma wątpliwości co do tego, że korzysta przy tym ze swoich doświadczeń oraz wiedzy zaczerpniętej z pracy politycznej czy dziennikarskiej. Postaci są, po prostu, niesamowicie mocne i silnie ugruntowane. Szeroki opis ich przeszłości sprawił, że lepiej rozumiałam ich aktualne wybory i zachowania. Politycy, ostatecznie, też są ludźmi. I u Dobbsa widać to niezwykle dobrze. Nie wiem, czy można doszukać się jakiejś postaci, której można by było zarzucić brak umotywowania lub logiki. Ja tego nie widzę.

Bardzo ciekawy, niezmiennie aktualny pomysł, grupa różnorodnych, niesamowicie charakterystycznych bohaterów, do tego fabuła o wolnym, ale stałym tempie. Czytelnik do ostatniej chwili nie wie, co się wydarzy. Mnie końcówka zaskoczyła, na tyle mocno, że nie przeżywałam jej jedynie wewnętrznie, ale musiałam sobie ulżyć przekleństwem. Wątki przeplatają się i uzupełniają tak, że czytelnik wciąż czuje niepokój, ugruntowuje swoją wiedzę po to, żeby przy następnym zwrocie akcji zacząć w nią wątpić. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej powieści, na pewno podam ją dalej. Czyta się wspaniale, przeżywa się jeszcze kilka dni po. Nie wiem, czy trzeba dodawać cokolwiek więcej. Chyba tylko tyle, że naprawdę warto poczytać mniej znane książki modnych autorów, bo można przy tym miło spędzić czas i rozwinąć swoją wiedzę. Jestem na tak.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2016/02/na-krawedzi-szalenstwa-michael-dobbs.html

„Na krawędzi szaleństwa” to thriller polityczny. Za polityką nigdy nie przepadałam więc ta książka była dla mnie swoistym eksperymentem.

Wizja cyberwojny jest jak najbardziej realna w dzisiejszych czasach. Michael Dobbs w swojej książce przedstawia zaledwie przedsmak tego co by mogło się wydarzyć.
Niestety fabuła rozwija się zbyt powoli i nim czytelnik zdąży się nią na dobre zainteresować, to może się porządnie znudzić oczekiwaniem. Niewiele dialogów i przydługie opisy potrafią zmęczyć. Plus za postacie, które są wyraziste, ale Dobbs czasami zbyt szczegółowo odbiega od głównego wątku, rozpisując się nad wydarzeniami z ich przeszłości.

Układy, układziki, zależności, manipulacje, brudna polityka i dbanie tylko o własny interes, nawet w obliczu zagrożenia wojny – prawdziwą politykę ukazuje nam autor.

Niestety fabuła rozwija się zbyt powoli i nim czytelnik zdąży się nią na...

• Posiadałam :)
  • Bytom
  • Tania książka
  • 2015
  • Wymienię na inne
  • O001

Dodaj cytat z książki Na krawędzi szaleństwa