On wrócił

Okładka książki On wrócił Timur Vermes
Okładka książki On wrócił
Timur Vermes Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Kolekcja Jubileuszowa W.A.B. literatura piękna
Kolekcja Jubileuszowa W.A.B.
Er ist wieder da
W.A.B.
2016-11-23
2014-02-12
2012-11-01
Eliza Borg
Hitler

Nie wiem czy ta książka jest bardziej fascynująca, czy przerażająca. Ciekawa koncepcja literacka co by było gdyby... i nie wiem czemu wydaje mi się, że nie jest tak całkiem niewiarygodna. Niestety.

Czytałam po niemiecku i będąc przyzwyczajoną do tego rodzaju humoru świetnie się bawiłam, chociaż chwilami, aż ciarki przechodziły, gdy sobie uświadamiałam, iż opisane mechanizmy, zabawne sytuacje, mogłyby rzeczywiście doprowadzić do JEGO powrotu. Bo szaleńców nie bierze się na poważnie, aż do momentu, gdy jest zbyt późno.

Sam zamysł fabularny bardzo ciekawy i z potencjałem, ale niestety wykonanie takie sobie. Mam wrażenie, że autorowi zabrakło pomysłu na wybrnięcie z sytuacji, w jakiej postawił bohatera, przez co początek jest zdecydowanie lepszy niż zakończenie (którego nota bene już nie pamiętam zbyt dokładnie - książka dla mnie urywa się niejako bez puenty). Hitler przedstawiony został tutaj jako zagubiony starszy pan, szczery i naiwny w swojej niewiedzy na temat współczesności, także siłą rzeczy budzi sympatię czytelnika oraz współbohaterów powieści. Na początku perypetie bohatera są bardza zabawne, ale niestety później akcja nieco siada i staje się dość przewidywalna i nudna. Czekałam też na poruszenie tematu pobudki oryginalnego Hitlera w czasach współczesnych od strony np. policji albo slużby zdrowia, ale niestety nie doczekałam się - nikt się nie zorientował, nikt nie uznał tego za coś dziwnego i niepokojącego. Dlatego tej książki nie oceniam zbyt wysoko, uważam że potencjał pomysłu został nie w pełni wykorzystany.

Jakoś mnie w ogóle nie porwała, ani to śmieszne, ani mądre tak że nie dotrwałem do końca.

Dobra, lekka do czytania, ale jednocześnie irytująca. Niespecjalnie będę polecał bo to dość prosty schemat.

Chwilami zabawna, ale i przerażająca jeśli miałoby się tak stać.

Chwilami zabawna, ale i przerażająca jeśli miałoby się tak stać.

Słuchałem jako audiobook, w interpretacji Jarosława Boberka. Ciekawy pomysł z wartką akcją. Momentami śmieszy do łez (szczególnie moment, gdy AH próbuje założyć konto Gmail). Zdecydowanie polecam!

A więc mamy sytuację taką: On - ten z wąsikiem - budzi się na jakimś skwerze we współczesnym Berlinie i jest przekonany, że sytuacja z Ewą Braun, gdy siedzieli na kanapie przykrytej kocem, a on “pokazywał jej swój pistolet” miała miejsce poprzedniego wieczora. I tylko ten ból głowy… Szybko sam siebie wyprowadza z błędu, orientując się, w jakim (nam współczesnym) świecie się znalazł. Autor szczęśliwie nie sili się na wymyślanie uzasadnienia tej absurdalnej sytuacji; tak po prostu jest, budzi się i już!..
Albo inaczej o tym samym: stary dziad raz już wyrzucony na śmietnik historii powraca ni stąd ni zowąd i próbuje rozgościć się po dobrobycie urządzonym przez bardziej od siebie rozgarniętych i zagospodarować go na swoją modłę. A zna tylko jeden sposób - swój starodziadowski… “Fuhrer chce kierować krajem, a nie umie kierować pojazdem” - powie mu szofer. Znane to? A tamten dziad z wąsikiem chodzi po Berlinie anno 2011, a nie Warszawie 2022…
Pole do popisu literackiego otwiera się jak pas startowy! Przebudzony Adolf staje się gwiazdą programu telewizyjnego i prawdziwym celebrytą. To, co Hitler wypowiada na poważnie, przez innych jest postrzegane jako poza komika wcielona w życie do granicy absurdu. W przejawach zaś naszej codzienności (a i każdym niewinnym wypowiadanym doń słowie) widzi zaś spójny obraz przeobrażonej pod jego nieobecność Rzeszy Niemieckiej. Jak na przykład każde z nich na swój sposób odbiera słowa producentki, gdy ta przed nagraniem programu ostrzega swą nową gwiazdę “temat Żydów nie jest zabawny”, a Wódz odpowiada “nareszcie ktoś, kto mnie rozumie”.
Śmiejemy się, ale i mamy nad czym zastanowić. Analizujemy poglądy Hitlera wygłaszane współcześnie i do współczesnych Niemców i widzimy ich fabularyzowaną na nie reakcję. Mamy więc takiego współczesnego niby-Sokratesa, chętnie wsadzającego kij w każde mrowisko, które widzi, a nas - zapoznających się z jego poglądami na współczesne Niemcy, Unię Europejską, kondycję współczesnego człowieka w ogóle - razi, drażni i uwiera, jak często obserwacje te i opinie są słuszne, trafne i bliskie nam intuicyjnie, mimo, że za grosz w nich politycznej poprawności i że wypowiada je w duchu prawdziwego Fuhrera… Do mnie przynajmniej to przemawia i mnie ja sam w tym przerażam; może każdy z nas ma jakiś poziom płaskoziemskiego bełkotu, który w jakiś sposób okazuje się nam bliski i dla nas właśnie atrakcyjny?
Trzeba przyznać, że książka nasączona jest świetnym rodzajem humoru. Tłumaczenie sobie samemu świata współczesnego znanymi sprzed siedemdziesięciu laty pojęciami i obrazami jest tragikomiczne i naprawdę autorowi się udał ten zabieg stylistyczny. Jak stałe przeliczanie liczby na nowo dostępnych mężczyzn (poniechanie aborcji, uwolnienie nadmiarowych pracowników dzięki stworzeniu systemu sprzedaży marketowej i kasom samoobsługowym) na potencjalne dywizje Wermachtu, snucie snów o potędze i planów przyszłych, a wciąż starych kampanii wojennych. Nie ma tu żadnej nieporadności, żadnych mielizn. Jest za to całkiem rzetelny materiał faktograficzny i historyczny z licznymi odniesieniami do dat, postaci, zdarzeń prawdziwej III Rzeszy. Zresztą nie wiem, czy coś z pierwotnej doskonałości książki nie umknęło w tłumaczeniu z macierzystego języka Fuhrera? Chętnie dowiem się od niemieckich przyjaciół, czym książka ta była dla Niemców właśnie, skoro stała się tam wydarzeniem wydawniczym i hitem sprzedaży? Nie mam natomiast żadnych wątpliwości, jak doskonałą robotą jest interpretacja powieści w wersji audio przez Jarosława Boberka!
Aha, Fuhrer też - już przed 11 laty - zabrałby młodzieży te złowieszcze “smarfony”…

Hitler budzi się po latach w nieznanym miejscu. Potem trafia do telewizyjnego show, bo świat ma go za komika, sobowtóra wodza nazistów. Ciekawy pomysł, ale... historia ma pokazywać rzeczywistość dzisiejszych mediów oraz świata szołbiznesu, które nawet morderczą ideologię przekuwają w dowcip, komercję i zysk. Tymczasem opowieść jest poprowadzona tak, że mimo woli zaczynamy Hitlera lubić. A to już efekt, na który po jakiejkolwiek lekturze nie powinniśmy sobie pozwolić. Wiem, że to nie tylko moje wrażenie, ale może Ty będziesz mieć inne? Czyta się szybko i przyjemnie.

Chwilami jest zabawnie, ale głównie nudno i bez ikry. Tylko drobne fragmenty ratują całą historię.

• 2015