Lodowe piekło. Katastrofa na Grenlandii

Okładka książki Lodowe piekło. Katastrofa na Grenlandii Mitchell Zuckoff
Okładka książki Lodowe piekło. Katastrofa na Grenlandii
Mitchell Zuckoff Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
reportaż
Frozen in Time: An Epic Story of Survival and a Modern Quest for Lost Heroes of World War II
Znak Literanova
2016-01-11
2016-01-11
2013-04-23
Mariusz Gądek
Mariusz Gądek Grenlandia samolot katastrofa przetrwanie literatura faktu literatura amerykańska

Fascynująca lektura! Książkę dostałem od swojej drugiej połówki już spory czas temu, i tak czekała na swoją kolej, czekała, i się w końcu doczekała. Gdybym chciał opisać "Lodowe piekło" tak w telegraficznym skrócie, to napisałbym że to taki Clive Cussler w realnym świecie. Ale byłoby to uproszczenie, i to duże. Wydarzenia opisane w książce dzieją się na dwóch płaszczyznach czasowych, i moim skromnym zdaniem dużo lepiej wypadają są te z lat 1942-1943. Dramat pilotów i ich wybawców, którzy sami znaleźli się w tragicznym położeniu! Chęć i wola przetrwania, w nierównej i dramatycznej walce z Grenlandią... Czytało się to z zapartym tchem. Natomiast wydarzenia z XXI wieku już mnie tak nie wciągały. Ciekawe były tylko te, kiedy uczestnicy wyprawy znaleźli się już na Grenlandii; to co jest opisywane wcześniej, czyli przygotowania do samej wyprawy - szczerze mówiąc było nudne. Nie zmienia to faktu że "Lodowe piekło" jest książką świetną, zasługującą na siedem gwiazdek.

Ależ thriller! Co więcej autentyczny. Autor starał się precyzyjnie opisać wydarzenia do których doszło na Grenlandii na przełomie 1942 i 1943. To czas kojarzony w zasadzie tylko i wyłącznie z II wojną światową. Ale oprócz zmagań milionowych mas żołnierzy na wielu frontach toczyły się również zmagania może nie tak masowe ale równie trudne i wymagające. Książka opisuje katastrofy kilku samolotu na wielkiej białej wyspie i wielotygodniowe próby uratowania uwięzionych osób. Jest niezwykle wciągająca przez narrację jaką prowadzi autor – bardzo prosta, niczym zapiski z dziennkików, ale przez to świetnie oddająca klimat i grozę wypadków. Niezwykła jest wola ludzka ale jeszcze bardziej niezwykła jest determinacja człowieka ratującego drugiego człowieka kiedy ma świadomość, że sam może przypłacić to życiem. Przywraca wiarę.

Kiedy myślimy o II wojnie światowej to raczej kojarzy się nam z wielkimi bitwami morskimi, lotniczymi, pancernymi. Tymczasem ta mała wojna, na zapleczu gigantycznych frontów przynosi bardzo często fascynujące historie. Jedną z nich może być operacja Bolero w ramach której przerzucano amerykańskie armie do Europy, między innymi tysiące samolotów, przelatujące z Ameryki na Wyspy Brytyjskie. Trasa tych przelotów przebiegała nad Grenlandią i jak to czasem bywa samoloty ulegały awariom, rozbijały się,załogi ginęły.
I właśnie o takich niesamowitych historiach opowiada ta książka: rozbite samoloty, piloci, którzy muszą przeżyć w ekstremalnych warunkach grenlandzkiej zimy w oczekiwaniu na ratunek, spektakularne i dramatyczne akcje ratunkowe. Świetna książka.

"Arktyka to bezlitosny wróg. Walczy z tobą każdą bronią, jaką ma pod ręką, atakuje bez ostrzeżenia, a najmocniej uderza wówczas, gdy wydaje ci się, że już ją pokonałeś".

Od kiedy pamiętam, piekło zawsze jawiło mi się w odcieniach ognistej czerwieni, ale nigdy bym nie pomyślała, że może mieć ono także wszystkie kolory lodowej bieli i błękitu. 148 dni pełnych dramatycznych wydarzeń i walki o przetrwanie i zachowanie zdrowych zmysłów w najbardziej ekstremalnych warunkach jakie tylko można sobie wyobrazić. Poniższy cytat najlepiej obrazuje to, z czym przyszło zmierzyć się załodze trzech rozbitych na Grenlandii samolotów...

,,Panujące na Grenlandii zimno to nieomal żywa istota, niszcząca moc, która nawet najtwardszych mężczyzn odziera z siły i nie pozwala im choćby na chwilę odpoczynku. Z czasem zabija niczym pyton, wyciskając ze swoich ofiar resztki życia." str. 89

To zajmujący reportaż i książka historyczna w jednym. Jak pisze autor, nie poczyniono w niej żadnych zmian dotyczących faktów, zapisu rozmów, postaci, nie zmieniono także nic w całej chronologii wydarzeń. Autor, korzystając z zachowanych dokumentów i wspomnień ocalałych z katastrofy, odtwarza przejmujący zapis ciągu zdarzeń od momentu rozbicia się samolotów aż po akcję ratunkową przy czym traktuje te wszystkie wydarzenia z należytym szacunkiem. Współczesna misja ekipy poszukującej zaginionego wraku w której znalazł się także Mitchell Zuckoff , postawiła sobie za cel sprowadzenie szczątków zaginionych na lodowcu lotników. Czy im się to uda....? Warto się przekonać z jakim skutkiem skończyła się cała ta ekspedycja...

,,Lodowe Piekło. Katastrofa na Grenlandii'' - Książka opowiada losy trzech samolotów oraz ich załóg z okresu drugiej wojny światowej, które rozbiły się na terenie Grenlandii.

Reportaż ten wstrząsnął mną dogłębnie, a z każdą kolejną stroną, kibicowałem rozbitkom coraz bardziej. Z całych sił pragnąłem, by w końcu wydostali się z tej srogiej krainy, a jak sami się domyślacie, nie było to łatwe. Ogromne zimno, silne wiatry, ukryte w śniegu szczeliny sięgające głębokości nawet kilkudziesięciu metrów - to tylko niewielka liczba przeszkód, z jakimi musiały się zmagać załogi rozbitych maszyn. Ostatni ocaleni ludzie, przeżyli na tej bezlitosnej ziemi, aż 148 dni! W głównej mierze udało im się to dzięki paczkom z prowiantem, które cyklicznie zrzucały im samoloty stacjonujące w bazie, położonej niedaleko miejsca katastrofy, gdyby nie one, mężczyźni nie pociągnęli by długo.

Mimo beznadziejnej sytuacji, dzielni rozbitkowie nie poddawali się. Każdego dnia walczyli jak tylko mogli, by przetrwać i wrócić do domu. W pewnym momencie pozostało im już tylko czekać na jakiś cud. Czy wreszcie on nadszedł? Przeczytajcie, a sami się dowiecie.

Historia napisana jest w nieszablonowy sposób. W jednym rozdziale czytamy o rozbitkach i trudach z jakimi musieli się oni zmagać na pogrążonych w lodzie ziemiach Grenlandii. W drugim natomiast, przenosimy się do bardziej współczesnych czasów i towarzyszymy ekspedycji mającej na celu odnalezieniu wraku samolotu, który rozbił się w misji ratunkowej, wspomnianych wcześniej rozbitków.

Na samą myśl o tym, jakie piekło zgotował los tym nieszczęśnikom, przechodzą mnie ciarki po plecach. Wytrzymanie tak długiego czasu, w tak niskiej temperaturze jest wielkim wyczynem. Większość ludzi nie dałaby rady przeżyć nawet kilku godzin w takim miejscu, sam się do nich zaliczam. Pewnie zakopałbym się gdzieś w śniegu i czekałbym na śmierć. Rozbitków natomiast, cechowała wielka pomysłowość, odwaga i chęć walki, a dzięki tym cechom, przetrwali oni na ziemiach Grenlandii wiele dni.

Muszę szczerze się przyznać, że będąc któregoś dnia w księgarni, zamierzałem kupić coś całkowicie odmiennego od reportażu autorstwa Mitchela Zuckoffa. Teraz się cieszę, że wziąłem do rąk właśnie ,,Lodowe Piekło. Katastrofa na Grenlandii'', ta książka dostarczyła mi wielu niezapomnianych wrażeń.

Co mnie dziwi po przeczytaniu?
To, to że z trzech katastrof lotniczych na Grenlandii można napisać całkiem sporą książkę, którą można przeczytać w mgnieniu oka :)
Autor naprawdę się postarał gdyż, treść wciąga od pierwszych stron. Opis prób przeżycia załogi, która dobrze wiedziała, że ich dni są policzone, naprawdę chwyta za serce.

Mimo wypraw ratunkowych w czasach już współczesnych Grenlandia nadal pozostaje bezlitosna dla poszukiwaczy, czy wojskowych.
Nie ma sensu się tutaj rozpisywać, to trzeba po prostu przeczytać. Jednym słowem jest to pięknie napisana książka przedstawiająca tragedię wielu wspaniałych ludzi.

Co mnie dziwi po przeczytaniu?

Mimo wypraw ratunkowych w czasach już...

Zima zawsze była moją ulubioną porą roku, zwłaszcza w czasach dzieciństwa. Kiedy wychodziło się lepić bałwana i jeździć na sankach, człowiek tryskał radością i z podziwem spoglądał na biały puch, którego wyczekiwał miesiącami. Jednak podziw i szczęście szybko potrafią się ulotnić, kiedy do rzeczy chwilowo pięknych dodaje się nadmiar, przesyt, przymus i bezradność. Tego właśnie zasmakowali wszyscy rozbitkowie PN9E - samolotu B-17, który rozbił się na Grenlandii w czasie II Wojny Światowej. Rozbił się, bo osoby na jego pokładzie postanowili ratować życie innych - wyruszyli na misję poszukiwawczą rozbitków z innego samolotu.

Można powiedzieć, że koło się w pewien sposób zataczało dalej - dwaj piloci samolotu (Grumman Duck) Straży Wybrzeża USA rozpoczęli akcję ratunkową nieszczęśników z B-17. Niedługo później sami podzielili ich los.

Mitchell Zuckoff w 2012 roku, wraz z wykwalifikowaną ekipą postanawia wyruszyć na Grenlandię i odnaleźć pogrzebaną pod masą lodu i śniegu "Kaczkę" wraz ze spoczywającą w niej załogą. Ale o tym, czy uda im się przeciwstawić niesprzyjającym warunkom pogodowym i niewielkiej ilości czasu, musicie przekonać się sami.

Struktura utworu jest ciekawa - autor i zarazem uczestnik teraźniejszej wyprawy przeplata opisy ich własnej misji z losami rozbitków sprzed 70 lat. Zuckoff ukazuje jakie zachowania wyzwala bycie niewolnikiem "lodowego piekła", jak organizm człowieka reaguje na ekstremalne warunki klimatyczne i jak wiele można zrobić, by uratować życie ludzkie.

Książka nie jest wybitna, ale z pewnością jest pozycją wartą uwagi, ze względu chociażby na mnogość informacji odnośnie zarówno nowożytnych poszukiwań, jak i autentycznej historii z czasów II Wojny Światowej.

Historia opisana w książce byłaby piękna gdyby nie tragiczne losy osób, którzy zginęli próbując ratować rozbitków. Jest to opowieść niesamowita o ludziach, którzy zdołali przetrwać tak ekstremalne warunki i o tych, którzy starali się ich ratować nie zważając nawet na swoje bezpieczeństwo. I w końcu o tych, których misją życiową jest odnalezienie wszystkich tragicznie zaginionych mimo upływu tylu lat. Dobrze, że są tacy ludzie, choć chyba niewielu. Chwała im za to. Jeszcze raz to napiszę, niesamowita, tragiczna historia.

Dla miłośników literatury dokumentalnej - pewnie kawał dobrej książki.

Dla miłośników literatury dokumentalnej - pewnie kawał dobrej książki.

Znakomita lektura. Warto po nią sięgnąć. Polecam

Znakomita lektura. Warto po nią sięgnąć. Polecam