Lodowe piekło. Katastrofa na Grenlandii

Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Wydawnictwo: Znak Literanova
Frozen in Time: An Epic Story of Survival and a Modern Quest for Lost Heroes of World War II
literatura faktu
Ag2S

Przetrwać w najbardziej ekstremalnych warunkach, jakie człowiek może sobie wyobrazić. Na przełomie 1942 i 1943 roku trzy amerykańskie samoloty wojskowe rozbiły się na Grenlandii. Po pierwszych sygnałach SOS kolejne maszyny wzbijały się w powietrze, by odszukać zaginionych i wygrać nierówną walkę z arktyczną zimą: z czterdziestostopniowym mrozem, szalejącą wichurą i lodowymi szczelinami....

Po pierwszych sygnałach SOS kolejne maszyny wzbijały się w powietrze, by odszukać zaginionych i wygrać nierówną walkę z arktyczną zimą: z czterdziestostopniowym mrozem, szalejącą wichurą i lodowymi szczelinami. Załogi startujących maszyn nie spodziewały się, że lecąc na ratunek kolegom, także i one podzielą los poprzedników.

Przez 148 pełnych dramatycznych wydarzeń dni rozbitkowie walczyli o przetrwanie i zachowanie zdrowych zmysłów w najbardziej wrogim dla człowieka środowisku na Ziemi.

Mitchell Zuckoff wyrusza na Grenlandię w poszukiwaniu śladów tajemniczych i dramatycznych wydarzeń sprzed lat. Na światło dzienne wychodzą szczegóły zagadkowych katastrof, losy zaginionych i detale jednej z najbardziej spektakularnych akcji ratunkowych w historii amerykańskiego lotnictwa.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Wkp | 2016-01-18

GDYBY PIEKŁO ZAMARZŁO

Nie zdarza się to często, ale jednak. Nie zdarza się każdemu, ale każdemu zdarzyć się może. Skrajnie ekstremalne sytuacje, bo o nich mowa, pokazują do czego zdolny jest człowiek. Przytrafiają się zwykłym przecież ludziom i udowadniają, gdzie znajdują się granice ludzkich możliwości. Tych pozytywnych, jak i negatywnych. A relacja z katastrof lotniczych na Grenlandii do jakich doszło na przełomie roku 1942-43 to doskonały przedstawiciel opowieści tego gatunku.

Rok 1942, samolot transportowy rozbija się o pokrywę lodową Grenlandii. Wszystkim członkom załogi udaje się ujść z życiem i od razu nadać sygnał SOS. Pozostaje tylko czekać na ratunek, prawda? Wysłany z pomocą bombowiec także ulega katastrofie, a grupa rozbitków powiększa o dziewięć osób. Niestety, kiedy na pomoc wyrusza im samolot Grumman Duck i kiedy on także staje się ofiarą wypadku, losy ocalałych malują się w czarnych barwach. Od tej chwili bowiem przyjdzie im spędzić niemal pół roku w morderczych...

Paweł | 2016-07-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 10 lipca 2016

Historię zawsze piszą ludzie. To od nich zależy wygląd i postrzeganie świata. Z działalnością człowieka wiąże się zawsze tzw. boom technologiczny. To od niego zależy poszerzanie granic ludzkich możliwości. Niekiedy bywa tak, że człowiek stając twarzą w twarz z Matką Naturą wie, że nic nie może zrobić i gdy Ona zechce to w łatwy sposób ukróci jego życie. Miejsc srogich i ciężkich jest bardzo wiele na Ziemi. Grenlandia nie może odłamywać się od tego schematu. Tym bardziej, że jej zatrważająca twarz została potwierdzona przez osoby, które znalazły się na jej terytorium w niewłaściwym momencie i czasie. Sęk w tym, że ten czas i moment trwa praktycznie niezmiennie przez cały rok. Niekiedy nadarza się okazja, by ujrzeć piękne oblicze tego obszaru. Należy mieć jednak zawsze pojęcie o tym, że może być w tym ujęciu wiele pułapek, gdyż Grenlandia ,,łatwo nie odpuszcza". Stwierdzenie to prezentuje podwójne przesłanie. Pierwsze dotyczy lodów i ciężkich warunków pogodowych. Drugie składnia do...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-01-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Mało znany, nawet miłośnikom historii II Wojny Światowej, rejon działań wojennych czyli Grenlandia.
Sam do tej pory nie wiedziałem, jak istotną rolę spełniała ta największa wyspa na Ziemi.
Okazuje się, że zajęcie tego obszaru przez wojska III Rzeszy miałoby fundamentalny wpływ na przebieg wojny w Europie, a może i na całym świecie.
I to wyjątkowo niekorzystny dla aliantów.
Dlaczego ? Bo okazuje się, że pogoda na Grenlandii ma bezpośredni wpływ na pogodę nad Wyspami Brytyjskimi i obserwacja meteorologiczna ułatwiłaby w niesamowitym stopniu przygotowywanie operacji Luftwaffe do nalotów na Anglię. Po drugie, znajdowała się tam jedyna eksploatowana przez USA kopalnia kriolitu. Ten rzadki minerał był niezbędnym składnikiem aluminium, który wykorzystywano do pokrywania kadłubów samolotów. Wyobrażacie sobie działania wojsk alianckich bez maszyn bojowych takich jak B-17, Lightningów czy Thunderboltów?
Dlatego powstała Straż Grenlandzka, wywodząca się z amerykańskiej Straży...

Marcin Kowalczyk | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Znakomita lektura. Nie wiedziałem, że dokument może być tak zajmujący. Opisana historia, nie została wymyślona, tylko scenariusz napisało życie.
Katastrofa trzech samolotów na niegościnnej grenlandzkiej ziemi jest tematem przewodnim. Przeżycia ludzi w tak trudnym środowisku i próby ich uratowania są mocnym punktem lektury. Trochę słabszym, jest opis wyprawy mającej doprowadzić do odnalezienia maszyn po latach. Czasami potrafił zanudzić.
Co mi przeszkadzało? Opisy życiorysów osób biorących udział w dramacie. Na domiar złego przesiąknięte amerykańskim patosem, który mnie drażni. Wytrącały z rytmu i burzyły napięcie. Mimo mojej niechęci przebrnąłem i przez tą przeszkodę.
Autor stosuje "przekładkę"- raz jesteśmy w latach wojny, by po chwili przeskoczyć do czasów współczesnych. Z jednej strony denerwował mnie ten zabieg, z drugiej podsycał ciekawość - jak to wszystko się skończy. Gdyby autor doprowadził akcję ratunkową do końca a potem przeskoczył do czasów współczesnych, mógłbym...

Miras | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

Historia opisana w książce byłaby piękna gdyby nie tragiczne losy osób, którzy zginęli próbując ratować rozbitków. Jest to opowieść niesamowita o ludziach, którzy zdołali przetrwać tak ekstremalne warunki i o tych, którzy starali się ich ratować nie zważając nawet na swoje bezpieczeństwo. I w końcu o tych, których misją życiową jest odnalezienie wszystkich tragicznie zaginionych mimo upływu tylu lat. Dobrze, że są tacy ludzie, choć chyba niewielu. Chwała im za to. Jeszcze raz to napiszę, niesamowita, tragiczna historia.

Jedraz | 2016-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Akuratna pora na przeczytanie "Lodowego piekła", lato. Za oknem słońce a tu książka gdzie akcja toczy się na Grenlandii. To sobie czas dobrałem.

Co do książki. Ciekawa, aczkolwiek zamawiając spodziewałem się jednak czegoś trochę innego.

Książka podzielona jest na dwie części, raz opisuje ekspedycje poszukiwawczą w roku 2012 a raz rozbitków w czasie wojenny walczących o swoje życie. Zdecydowanie bardziej podobało mi się ta część, która opowiadała o losach rozbitków, ta o przygotowaniach do ekspedycji i o walce o jej zrealizowanie, delikatnie mnie nudziła. Ale to moja opinia.

Generalnie, same przeżycia rozbitków czyta się ciekawie, aż czasem człowiekowi pojawia się dreszcz na ciele.

Kończąc, książkę uważam za dobrą- aczkolwiek spodziewałem się głębszego opisu życia rozbitków na Grenlandii(tego brakowało mi najbardziej) ukazania bardziej precyzyjnie tej walki o przetrwanie w tej lodowej dziczy.

Anaesz | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

Autorowi udało się zgrabnie i ciekawie połączyć historię 3 katastrof lotniczych na Grenlandii, zimą 1942 oraz ekspedycji z 2012 mającej na celu odnalezienie jednego z wraków samolotu. Relacja z czasów wojny wciąga szczególnie, czasem aż trudno uwierzyć że to wszystko wydarzyło się na prawdę. Polecam.

kp0018 | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

"Arktyka to bezlitosny wróg. Walczy z tobą każdą bronią, jaką ma pod ręką, atakuje bez ostrzeżenia, a najmocniej uderza wówczas, gdy wydaje ci się, że już ją pokonałeś" (s. 162)

Kiedy przeczytałam opis książki, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Wiem, że sama nie zdołałabym przetrwać ani jednego dnia w tak ekstremalnych warunkach, dlatego byłam ciekawa, jak rozbitkowie amerykańskich samolotów zdołali przeżyć aż 148 dni w najbardziej wrogim dla człowieka środowisku.

"Lodowe piekło" to historia, która zdążyła się w czasie II wojny światowej przeplatana wydarzeniami z czasów obecnych.
Gdy w 1942 roku na Grenlandii rozbija się samolot transportowy C-53, rozpoczyna się natychmiastowa akcja ratunkowa. Niestety wysłany na pomoc bombowiec B-17 znalazł się w poważnych tarapatach za sprawą pogarszających się warunków atmosferycznych. Pilot stracił orientację w oślepiającej bieli i skrzydłem samolotu zawadził o lód. Bombowiec B-17 runął na ziemię. Zamiast odnalezienia rozbitego...

Matthew Zet | 2017-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Zima zawsze była moją ulubioną porą roku, zwłaszcza w czasach dzieciństwa. Kiedy wychodziło się lepić bałwana i jeździć na sankach, człowiek tryskał radością i z podziwem spoglądał na biały puch, którego wyczekiwał miesiącami. Jednak podziw i szczęście szybko potrafią się ulotnić, kiedy do rzeczy chwilowo pięknych dodaje się nadmiar, przesyt, przymus i bezradność. Tego właśnie zasmakowali wszyscy rozbitkowie PN9E - samolotu B-17, który rozbił się na Grenlandii w czasie II Wojny Światowej. Rozbił się, bo osoby na jego pokładzie postanowili ratować życie innych - wyruszyli na misję poszukiwawczą rozbitków z innego samolotu.

Można powiedzieć, że koło się w pewien sposób zataczało dalej - dwaj piloci samolotu (Grumman Duck) Straży Wybrzeża USA rozpoczęli akcję ratunkową nieszczęśników z B-17. Niedługo później sami podzielili ich los.

Mitchell Zuckoff w 2012 roku, wraz z wykwalifikowaną ekipą postanawia wyruszyć na Grenlandię i odnaleźć pogrzebaną pod masą lodu i śniegu...

tom5210 | 2016-05-20
Przeczytana: 19 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Lodowe piekło" to książka będąca fuzją dwóch opowiadań: historycznego i współczesnego. Historyczne opowiada o katastrofie 3 amerykańskich samolotów na Grenlandii podczas II wojny światowej a współczesne to opis akcji dotarcia do wraku jednego z samolotów, próby wydobycia ciał pilotów i sprowadzenia ich do kraju. Od razu dodam, że to drugie opowiadanie nie kończy się pełnym happy endem a właściwie urywa jakby w pół akcji, która ma być dokończona w przyszłym czasie.
Zdecydowanie bardziej niesamowite jest opowiadanie z II wojny światowej. Pokazuje ono jak niewiele człowiek jest w stanie wskórać w walce z naturą. Pokazuje ogrom Grenlandii i niesamowitą siłę zimy. Ale przede wszystkim ukazuje jak wytrwałym w dążeniu do celu jest człowiek i jak wiele przeciwności może znieść aby ratować swoje życie. Świetnie przedstawiona jest tu także niesamowita akcja ratunkowa pokazująca poświęcenie ludzkie dla ratowania swoich kolegów. Poświęcenie, które nie rzadko okupowane jest śmiercią...