Lodowe piekło. Katastrofa na Grenlandii

Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Wydawnictwo: Znak Literanova
Frozen in Time: An Epic Story of Survival and a Modern Quest for Lost Heroes of World War II
literatura faktu
Ag2S

Przetrwać w najbardziej ekstremalnych warunkach, jakie człowiek może sobie wyobrazić. Na przełomie 1942 i 1943 roku trzy amerykańskie samoloty wojskowe rozbiły się na Grenlandii. Po pierwszych sygnałach SOS kolejne maszyny wzbijały się w powietrze, by odszukać zaginionych i wygrać nierówną walkę z arktyczną zimą: z czterdziestostopniowym mrozem, szalejącą wichurą i lodowymi szczelinami....

Po pierwszych sygnałach SOS kolejne maszyny wzbijały się w powietrze, by odszukać zaginionych i wygrać nierówną walkę z arktyczną zimą: z czterdziestostopniowym mrozem, szalejącą wichurą i lodowymi szczelinami. Załogi startujących maszyn nie spodziewały się, że lecąc na ratunek kolegom, także i one podzielą los poprzedników.

Przez 148 pełnych dramatycznych wydarzeń dni rozbitkowie walczyli o przetrwanie i zachowanie zdrowych zmysłów w najbardziej wrogim dla człowieka środowisku na Ziemi.

Mitchell Zuckoff wyrusza na Grenlandię w poszukiwaniu śladów tajemniczych i dramatycznych wydarzeń sprzed lat. Na światło dzienne wychodzą szczegóły zagadkowych katastrof, losy zaginionych i detale jednej z najbardziej spektakularnych akcji ratunkowych w historii amerykańskiego lotnictwa.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Przemek | 2019-01-04
Przeczytana: 01 marca 2018

Dla miłośników literatury dokumentalnej - pewnie kawał dobrej książki.

Piesotekarz | 2018-06-14

,,Lodowe Piekło. Katastrofa na Grenlandii'' - Książka opowiada losy trzech samolotów oraz ich załóg z okresu drugiej wojny światowej, które rozbiły się na terenie Grenlandii.

Reportaż ten wstrząsnął mną dogłębnie, a z każdą kolejną stroną, kibicowałem rozbitkom coraz bardziej. Z całych sił pragnąłem, by w końcu wydostali się z tej srogiej krainy, a jak sami się domyślacie, nie było to łatwe. Ogromne zimno, silne wiatry, ukryte w śniegu szczeliny sięgające głębokości nawet kilkudziesięciu metrów - to tylko niewielka liczba przeszkód, z jakimi musiały się zmagać załogi rozbitych maszyn. Ostatni ocaleni ludzie, przeżyli na tej bezlitosnej ziemi, aż 148 dni! W głównej mierze udało im się to dzięki paczkom z prowiantem, które cyklicznie zrzucały im samoloty stacjonujące w bazie, położonej niedaleko miejsca katastrofy, gdyby nie one, mężczyźni nie pociągnęli by długo.

Mimo beznadziejnej sytuacji, dzielni rozbitkowie nie poddawali się. Każdego dnia walczyli jak tylko mogli, by przetrwać...

Roman Fronczynski | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Co mnie dziwi po przeczytaniu?
To, to że z trzech katastrof lotniczych na Grenlandii można napisać całkiem sporą książkę, którą można przeczytać w mgnieniu oka :)
Autor naprawdę się postarał gdyż, treść wciąga od pierwszych stron. Opis prób przeżycia załogi, która dobrze wiedziała, że ich dni są policzone, naprawdę chwyta za serce.

Mimo wypraw ratunkowych w czasach już współczesnych Grenlandia nadal pozostaje bezlitosna dla poszukiwaczy, czy wojskowych.
Nie ma sensu się tutaj rozpisywać, to trzeba po prostu przeczytać. Jednym słowem jest to pięknie napisana książka przedstawiająca tragedię wielu wspaniałych ludzi.

Matthew Zet | 2017-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Zima zawsze była moją ulubioną porą roku, zwłaszcza w czasach dzieciństwa. Kiedy wychodziło się lepić bałwana i jeździć na sankach, człowiek tryskał radością i z podziwem spoglądał na biały puch, którego wyczekiwał miesiącami. Jednak podziw i szczęście szybko potrafią się ulotnić, kiedy do rzeczy chwilowo pięknych dodaje się nadmiar, przesyt, przymus i bezradność. Tego właśnie zasmakowali wszyscy rozbitkowie PN9E - samolotu B-17, który rozbił się na Grenlandii w czasie II Wojny Światowej. Rozbił się, bo osoby na jego pokładzie postanowili ratować życie innych - wyruszyli na misję poszukiwawczą rozbitków z innego samolotu.

Można powiedzieć, że koło się w pewien sposób zataczało dalej - dwaj piloci samolotu (Grumman Duck) Straży Wybrzeża USA rozpoczęli akcję ratunkową nieszczęśników z B-17. Niedługo później sami podzielili ich los.

Mitchell Zuckoff w 2012 roku, wraz z wykwalifikowaną ekipą postanawia wyruszyć na Grenlandię i odnaleźć pogrzebaną pod masą lodu i śniegu...

Miras | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

Historia opisana w książce byłaby piękna gdyby nie tragiczne losy osób, którzy zginęli próbując ratować rozbitków. Jest to opowieść niesamowita o ludziach, którzy zdołali przetrwać tak ekstremalne warunki i o tych, którzy starali się ich ratować nie zważając nawet na swoje bezpieczeństwo. I w końcu o tych, których misją życiową jest odnalezienie wszystkich tragicznie zaginionych mimo upływu tylu lat. Dobrze, że są tacy ludzie, choć chyba niewielu. Chwała im za to. Jeszcze raz to napiszę, niesamowita, tragiczna historia.

Marcin Kowalczyk | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Znakomita lektura. Nie wiedziałem, że dokument może być tak zajmujący. Opisana historia, nie została wymyślona, tylko scenariusz napisało życie.
Katastrofa trzech samolotów na niegościnnej grenlandzkiej ziemi jest tematem przewodnim. Przeżycia ludzi w tak trudnym środowisku i próby ich uratowania są mocnym punktem lektury. Trochę słabszym, jest opis wyprawy mającej doprowadzić do odnalezienia maszyn po latach. Czasami potrafił zanudzić.
Co mi przeszkadzało? Opisy życiorysów osób biorących udział w dramacie. Na domiar złego przesiąknięte amerykańskim patosem, który mnie drażni. Wytrącały z rytmu i burzyły napięcie. Mimo mojej niechęci przebrnąłem i przez tą przeszkodę.
Autor stosuje "przekładkę"- raz jesteśmy w latach wojny, by po chwili przeskoczyć do czasów współczesnych. Z jednej strony denerwował mnie ten zabieg, z drugiej podsycał ciekawość - jak to wszystko się skończy. Gdyby autor doprowadził akcję ratunkową do końca a potem przeskoczył do czasów współczesnych, mógłbym...

rmk | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Nie ma ognia tylko lód. Wiatr o sile huraganu i brak życia wokół. Piekło na ziemi. Grenlandia.

Ponad cztery miesiące w samym środku arktycznej zimy, na lodowcu, w najbardziej niegościnnym rejonie świata. Wyobrażasz to sobie? Jeśli tak, to cofnij się jeszcze o siedemdziesiąt lat i postaw siebie na lodowcu, pośród pustki. Bez gore-texów, liofilizatów, puchowych śpiworów i innych zdobyczy techniki.

Historia opisana w tej książce jest tak niesamowita, że nie pozwala się od niej oderwać. Brawurowa walka o życie zaginionych żołnierzy to w rzeczywistości znakomita literatura faktu ale czyta się ją jak genialny thriller. Wybitne połączenie.

nuna21 | 2016-11-01

Lodowe Piekło, to reprotaż o działaniach wojennych na terenie Grenlandii, o których większość ludzi nie wie, nie dlatego, że nie znają historii ale dlatego, że trudno sobie wyobrazić, aby w tak nieprzyjaznym dla człowieka miejscu prowadzić wojnę czy walczyć o dominację. A jednak Grenlandia ma coś czego pragnęli zarówno niemcy, jak i alianci, kopalnie kriolitu, potrzebnego przy produkcji aluminium.
Zakładali tam swoje bazy Niemcy i Amerykanie, ci drudzy w celu umożliwinie transportu bombowców do Wielkiej Brytanii.
W roku 1942 nad Grenlandia doszło do trzech lotniczych katastrof. Mitchell Zuckoff opowiada o dramacie, który rozegrał się na lodowych pustkowiach, ale bierze też udział we współczesnej misji odnalezienia jednego z wraków samolotu.
Autor niezwykle płynnie porusza się pomiędzy przeszłością i terażniejszością. Bohaterowi feralnych lotów zostają ukazani niezwykle rzetelnie i z pasją.
Autor pozwolił się opowiedzieć historii, losy rozbitków stają się naszym własnym, a...

adiijos | 2016-10-29
Przeczytana: październik 2016

To jedna z tych książek, które można przeczytać, będąc w pełni pochłoniętym akcją, jednym duszkiem. Autor w bardzo sprawny sposób przeplata ze sobą czas drugiej wojny światowej, w trakcie której doszło do kilku katastrof lotniczych na Grenlandii i całego mnóstwa akcji ratunkowych, z czasami współczesnymi, gdzie on i jego współtowarzysze próbują odnaleźć ciała poległych żołnierzy.

Przepięknej urody, wartościowa lektura, która wciąga i pozostawia refleksje o bohaterstwie ludzi, pragnących nieść pomoc tym, którzy samodzielnie nie mieli szans na przetrwanie.

Zdecydowanie polecam!

Sebastian Janek | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Wystarczyło przeczytać zaledwie kilka kartek wstępu do książki Mitchoffa, aby zrozumieć, że nie była to typowa ekspedycja, a tym bardziej misja ratunkowa. Trzy kolejne katastrofy samolotów rozpoczynają trwające 148 dni lodowe piekło.

Trudno sobie wyobrazić, co czuli uwięzieni na lodowcu piloci. Wszędzie biało, zimno i nieprzyjemnie. Autor nie buduje napięcia jak w typowym thrillerze. Choć informacje o historii pilotów są ogólnodostępne, to jednak wszystkiego o nich dowiadujemy się stopniowo. To, że nie wszyscy przeżyją wyczytamy już na początku, ale akurat nie o tym jest ta książka. Tylko o ludziach, którzy przeżyli na lodowcu w środku mroźnej zimy oraz o tych, którzy nieustannie podejmowali próby w celu ich uratowania. Dzięki wysiłkowi autora, który zebrał szereg materiałów źródłowych, dowiadujemy się o męskości i poświęceniu żołnierzy USA, którzy nie bacząc na koszty i zagrożenie życia ratowali swoich kompanów.

Drugim wątkiem prowadzonym równolegle jest opis organizowania...