Tak czy inaczej...

Wydawnictwo: Albatros
So Anyway...
Łukasz Praski
Ag2S

Książka jest opowieścią o drodze Johna Cleese’a do momentu otrzymania tytułu dla najlepszego brytyjskiego komika XX wieku – od dzieciństwa, przez pierwsze kroki na scenie w czasie studiów, aż po zachłyśnięcie się sławą i wejście w skład grupy najbardziej absurdalnych i bezkompromisowych komików zwanych potocznie Pythonami. Pełna nieprzewidzianych zdarzeń ścieżka kariery Johna Cleese’a usiana...

Pełna nieprzewidzianych zdarzeń ścieżka kariery Johna Cleese’a usiana jest barwnymi anegdotami, opisana żywiołowym językiem, opatrzona zaskakującymi zdjęciami i tak zabawna, że ze śmiechu rozboli was brzuch!

John Cleese to postać już niemal legendarna.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Runior | 2019-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2019

Pozycja obowiązkowa dla fanów Monty Pythona. Autobiografia opisuje życie autora do momentu powstania grupy, krótko wspominając o występach "reaktywacyjnych". Książka ocieka charakterystycznym humorem Cleese'a i jest bardzo przyjemna w odbiorze. Dla współczesnego polskiego (ale prawdopodobnie również brytyjskiego) czytelnika wiele nawiązań do starych produkcji radiowych i telewizyjnych jest niezrozumiałych, ale trzeba brać poprawkę na to, że młodość autora przypadała na dosyć zamierzchłe czasy.

Mansonka91 | 2019-02-25
Przeczytana: 2016 rok

Książka ta się snuje... Historie się ciągną... Jest powolnie... mniej "jaj" niż myślałam, a mimo to chciało mi się czytać dalej. Zapytana przez moją mamę (ona mi ją sprezentowała) "i jak?" odpowiedziałam "tak sobie", ona "ale nie możesz się przecież od niej oderwać?!" "no właśnie, nie wiem czemu..." . Spokojna biografia do kawki/herbatki/kakao. Z uśmiechem przeczytałam i tyle. Dałabym "przeciętna" ale chyba jednak ponad przeciętna skoro się oderwać nie mogłam.
Jeśli ktoś szuka niesamowitych wrażeń i absurdów (trochę ich jest, ale nie tak dużo) jak w Monty Pythonie to się raczej rozczaruje. Ale książka sympatyczna.

Cruorcia | 2018-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2018

Bardzo bardzo interesująca autobiografia. Pełna humoru i dystansu do siebie. Oprócz tego Cleese wspaniale przedstawia mentalność Anglików i jej zmiany na przestrzeni lat.
Plus uwielbiam jak John Cleese komuś urąga!! Jest wtedy przezabawny! :D
Polecam z całego serca!

PaniBook | 2018-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2018

bookpani.blogspot.ch

Mam problem z „Tak czy inaczej” Johna Cleese’a. Polega on na tym, że kocham autora miłością ślepą, głuchą i… niepiśmienną. Bo jak pisać o kimś, kogo się wielbi, nie robiąc tego na klęczkach? Na szczęście wiem, że on by sobie tego na pewno nie życzył. Więc będzie nie na klęczkach, za to po montypythonowsku.

„Gdybym nie wszedł do „Monty Pythona”, pewnie - zgodnie z pierwotnym planem - skończyłbym studia i został księgowym, może adwokatem, miał uroczy dom na przedmieściach, uroczą żonę i urocze dzieci oraz członkostwo w elitarnym klubie osiedlowym, a później popełniłbym samobójstwo” – zwierzył się Cleese Terry Gross i… milionom słuchaczy podczas audycji na żywo. Rozumiem go. Gdybym nie poznała „Monthy Pythona”, też bym pewnie tak skończyła. Nie mówię o żonie, ale reszta mniej więcej się zgadza. Dzięki Cleese’owi i Pythonom odkryłam, że nie jestem sama. Że jest nas więcej. I że nie musimy się ukrywać. My, ludzie z absurdalnym, purnonsensowym i czarnym (aż po...

joola | 2018-06-15

Góra urodziła mysz. Doskonały komik, aktor i obserwator napisał przeciętne wspomnienia.

frankydunn2 | 2017-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2017

John Cleese zdradza w autobiograficznej książce niektóre fakty ze swojego życia. Milczy na temat np. życia osobistego i własnych małżeństw, ale to pozycja jak najbardziej obowiązkowa dla fanów brytyjskiego komika.

Joanna_JK | 2017-03-29
Przeczytana: 17 marca 2017

Po pierwsze: książka jest świetnie napisana - erudycja tego człowieka powala na łopatki (polecam przeczytać w oryginale). Po drugie: Cleese opowiada o dzieciństwie, latach szkolnych, uniwersyteckich i o swoich pierwszych występach w różnych programach telewizyjnych. Jest przy tym do bólu szczery. Po trzecie: jako fance Monty Pythona ta książka dostarczyła mnóstwa szczegółów, historii i anegdot z czasów przed-pythonowskich: jak poznawali się członkowie grupy, jak pracowali ze sobą i jak to się w ogóle zaczęło. Cudowne źródło informacji. Świetnie się czyta. Polecam.

Krystian Ozon | 2017-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2017

"Wiem, że ta książka ma być autobiografią, ale faktem jest, że większość z was guzik obchodzę jako człowiek i nie macie za grosz współczucia dla moich licznych cierpień, które sprawiły, że jestem tak wyjątkowy. Nie, kartkujecie przeraźliwie smutną historię mojego życia w nadziei, że znajdziecie parę śmiesznych kawałków, zgadza się?". Nie kartkujcie, autobiografii członka grupy Latającego Cyrku Monthy Pytona - zwanego małostkowym elitarystą lub dla odmiany geniuszem. Historię John'a C. czyta się z uśmiechem na ustach. Autor nie stroni od złośliwości, ale nie obca jest mu autoironia i refleksyjność. Całość napisana z inteligentnym humorem, zadziornością i dystansem do rzeczywistości.

Luis | 2016-07-03

Uwielbiam Pythonów, znam i hołubię całą filmową "działalność" Johna Cleese'a, ale ta książka okazała się sporym rozczarowaniem. Ona jest po prostu nudna. O ile zanim zaczęłam czytać to opasłe tomiszcze, byłam zachwycona jego objętością, o tyle mniej więcej w jednej trzeciej zaczęłam mocno tego żałować. Bardzo dobry początek, przepełniony ironią i autoironią, oraz błyskotliwymi uwagami to najmocniejszy atut tej książki. Później jest już tylko gorzej. Niestety. Nota powinna być niższa, ale sentyment i umiłowanie intelektu autora nie pozwala mi na wystawienie szczerej oceny. 5/10 i ani grama więcej. Wracam do filmów...

apococzytasz | 2016-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2015

Świetna Świetna Świetna-jedna z książek które czytaliśmy z facetem razem, wszędzie, na głos, zaśmiewając się do rozpuku. Fragmentami zaskakująca- jak Hiszpańska Inkwizycja.