Ag2S

Wisława Szymborska, której do tej pory nie znaliśmy. Piętnaście lat sekretarzowania takiej osobie? Doprawdy, nie było w tym nic zwyczajnego. Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej. Poetka i jej Pierwszy Sekretarz. W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską,...

Wisława Szymborska, której do tej pory nie znaliśmy.

W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy.
To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.

Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami.

Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii.

Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”. Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku.

Z takim taktem, subtelnością i wnikliwością mógł o Noblistce napisać tylko jeden Autor.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

kajsa | 2016-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2016

"Są takie dni, kiedy-jak mawia-jest bardziej podobna do siebie,a są i takie,kiedy nikt jej nie rozpoznaje."
Michał Rusinek w swej książce stworzył piękny,wyrazisty i niezwykle autentyczny wizerunek Wisławy Szymborskiej.Wielka mistrzyni słowa,wnikliwa obserwatorka codzienności,ale przede wszystkim skromna,powściągliwa kobieta obdarzona poczuciem humoru, z wielkim dystansem do siebie i otaczającej rzeczywistości.
"Nic zwyczajnego" to prawdziwa uczta dla ducha.

Olsko_Ulrich | 2016-09-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2016 📚
Przeczytana: 23 września 2016

Nie ma w tej książce nic zwyczajnego!

Nie ma zwyczajnej, a raczej zwyczajowej, dla osób będących blisko kogoś znanego tendencji do wyciągania brudów, robienia sensacji i zarabiania na znajomości.

Nie ma zwyczajnej, a raczej zwykłej, narracji przechodzącej w pean pochwalny na cześć najdoskonalszej poetki. Autor pisze świetnie, lekko. Książkę chce się czytać, wciąga po uszy. Jest pełna ciepłych słów, ale także kilku gorzkich komentarzy. Rusinek analizuje postawy Szymborskiej, patrzy na jej życie i twórczość przez pryzmat własnego rozumienia jej działań, znajduje klucz do szymborskiego postrzegania świata, jakim na pewno jest humor i ironia.

Nie ma zwyczajnych, a są raczej nadzwyczajne, zdjęć, które są już "oklepane", czy faktów, które znamy z internetów lub kłótni na forach. Są piękne ilustracje do tekstu (zdjęcia naprawdę komentują tekst, to wyjątkowe w czasach, kiedy we wspomnieniach lub biografiach zdjęcia często wrzucone są jako element dekoracyjny), są kontrowersyjne fakty...

Dia | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016

Jestem zachwycona. Książka zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Wisława Szymborska poznana od strony swojego małego mieszkanka, ciągłego palenia papierosów, stroniąca od tłumów ale za to perfekcyjna pani domu. Perfekcyjna aż ktoś nie zasiedzi się za długo na to tez ma sposób. Kobieta o takim talencie a równocześnie bardzo energiczna i zwykła w swojej niezwykłości osoba. Michał Rusinek ma bardzo lekkie pióro i mimo iż książka nie ma ani jednego rozdziału, ani paragrafu, z 2011 roku skaczemy do 2005 to jednak wszystko ma swój sens i logikę i nie ma miejsca na zgubienie wątku. Cieszę się, że mogłam to przeczytać i dowiedzieć się, że są w Polsce osoby, które Wisławie Szymborskiej chciały pomóc w pisaniu przemowy przed Akademią Noblowską - genialne ;-)

książek: 2041
jamczyk | 2016-10-31
Przeczytana: 31 października 2016

Subiektywny portret Wisławy Szymborskiej, widzianej oczami jej sekretarza. Książka pełna sympatycznych opowieści, błyskotliwych anegdotek, fascynacji i ciepła. Bardzo dobrze się czyta.

andzia12 | 2016-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2016

Z jednej strony uśmiechnięta, serdeczna, a z drugiej unikająca zbyt częstych kontaktów z ludźmi...nie lubiła splendoru, imprez kulturalnych z jej udziałem i szumu wokół niej...a to zmieniła Nagroda Nobla...

"Nic zwyczajnego..." Michał Rusinek przybliżył czytelnikom portret nobliski od czasu, gdy zaczął z nią pracować...kobiety, która została doceniona za swój poetycki dorobek... Pokazał on czytelnikom poetkę jako kobiete, która lubiła porządek, nie znosiła podróży, ale miała ciekawe hobby wyklejanki...i do końca swoich dni nie rozstała się ze swoim nałogiem- papierosami.

Ogromnym plusem książki są fotografie. Takie, których ja nie znałam...wiele z nich pokazuje czytelnikom, że Wisława Szymborska był też osobą lubiącą swobodę(zdjęcia w podróży).

Polecam tym wszystkim, zarówno znającym twórczość poetki, jak również lubiących biografie!

Lilian | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016

To nie jest jakaś "sucha" biografia przedstawiająca najważniejsze fakty z życia poetki, których pełno można znaleźć w internecie.
To książka pełna humoru, anegdot i osobliwych momentów, o których widział tylko jej najbliższy współpracownik. I wspaniale, że zdecydował się podzielić tymi wiadomościami z czytelnikami i miłośnikami poezji WS.

Widzimy jaka była na co dzień, jak krępowały ją nagrody, zaproszenia, wywiady ...
A jednocześnie miała duży dystans do siebie i do otoczenia, bez wulgarności, która cechuje obecny świat. Jeśli coś jej się nie podobało z klasą i pełną kulturą potrafiła odmówić, choć niekomfortowo czuła się w takich sytuacjach. Dla niej ważniejsze było powszednie życie i zwykli ludzie niż blichtr bycia gwiazdą ...

adb | 2017-06-30
Przeczytana: 24 czerwca 2017

"Nic zwyczajnego" Michała Rusinka to rzeczywiście nic zwyczajnego, bo książka stanowczo do zwyczajnych nie należy. Nie tylko z racji tematu. [...]
Autorowi udało się zachować umiar. Nie eksponuje siebie i swojej roli, a ta była niemała w ciągu lat "sekretarzowania" Noblistce, nie sprowadza też Szymborskiej do szeregu anegdot, chociaż chętnie je przytacza, objaśniając przy tym jaką rolę pełniły w życiu poetki. Książka obfituje w żarty słowne, limeryki, opowieści o codzienności i warsztacie pracy Szymborskiej. Obok tego jest też miejsce na poważniejszą tonację, na fragmenty wierszy i analizy twórczości. Te momenty serio i te z uśmiechem autor przeplata, dzięki temu lektura na przemian zmusza do śmiechu i zadumy i nie nuży ani przez chwilę.

Takt, umiar, doskonałe wyczucie językowe autora i starannie dobrana oprawa graficzna czynią z tej książki lekturę dla wszystkich, nie tylko dla wielbicieli twórczości Wisławy Szymborskiej.

Opinia zamieszczona też tu:...

Marta Ginter | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Kolejna piękna biografia przeczytana.

"Umrzeć - tego się nie robi kotu.
Bo co ma począć kot
w pustym mieszkaniu."

Tak zaczyna się chyba mój ulubiony wiersz noblistki.

Co najbardziej zachwyciło mnie we wspomnieniach o Wisławie Szymborskiej? Jej cudowne poczucie humoru, dystans do własnej osoby. W trakcie lektury kilka razy wybuchałam śmiechem. Aż żałuję, że nie zaznaczyłam tych fragmentów. Szymborska zachwyca swoją drobną osobą, swoją wielkością i zarazem skromnością.
Michał Rusinek podołał zadaniu i napisał świetną książkę. Czyta się ją lekko i przyjemnie. Całości dopełniają fotografie.

Polecam!

Monika | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Prawdziwa perełka, jestem zachwycona. Michał Rusinek napisał takie wspomnienia o Wisławie Szymborskiej, że dawkowałam sobie lekturę, żeby wystarczyła na dłużej. Jest rzeczowo, wzruszająco i dowcipnie (czasami śmiałam się na głos). "Nic zwyczajnego" to opowieść o wybitnej i mądrej kobiecie, która pozostała skromna i niezależna do końca. Chciałam zanotować sobie najważniejsze dla mnie fragmenty książki, ale...nie...musiałabym przepisać całą. A więc wniosek jest prosty- warto przeczytać.

Natalia | 2018-03-04
Na półkach: Biografie, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 marca 2018

Michał Rusinek przybliża czytelnikom sylwetkę poetki, której asystował przez 15 lat, czyli od momentu, w którym została noblistką. Nigdy specjalnie nie przepadałam za poezją, jednak do wierszy Wisławy Szymborskiej mam pewien sentyment i wiem że co jakiś czas, będę do nich wracać. Dostałam odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie miałam przed przeczytaniem tej książki. Nie zabrakło ważnych faktów z życia poetki, anegdot i oczywiście słów samego autora o pani Wisławie. Ciekawe jest także to, że możemy poznać okoliczności tworzenia i inspiracje. Jestem mile zaskoczona, ponieważ zwykle biografie w pewnym momencie robią się nużące, natomiast "Nic zwyczajnego" mogłabym przeczytać jednym ciągiem. Polecam.