Projekt: Prawda

Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
literatura faktu

„Projekt: prawda” to pozycja, jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było. Książka ta jest kolażem, na który składają się miniatury Mariusza Szczygła z własnego i cudzego życia oraz powieść z 1959 roku „Portret z pamięci” zapomnianego dziś pisarza, Stanisława Stanucha. Szczygieł stawia swego rodzaju pomnik tej przebrzmiałej, ale cenionej kiedyś powieści, porównywanej w latach 60. z...

Szczygieł stawia swego rodzaju pomnik tej przebrzmiałej, ale cenionej kiedyś powieści, porównywanej w latach 60. z dziełami Sartre’a czy Camusa. Jeszcze się nie zdarzyło – uważa pomysłodawca projektu – żeby autor, którego zafascynuje jakaś książka, postanowił wydrukować ją we własnej książce.

Bohater powieści Stanucha wyznaje: „Przyszło mi do głowy, że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane”.

Mariusz Szczygieł – znany reporter, autor „Gottlandu” i „Zrób sobie raj”, przełożonych na 17 języków, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009 – twierdzi, że te słowa zainspirowały go do szukania cudzych prawd. Pomogło mu to przeżyć trudny dla niego rok: „Pisarz Stanisław Stanuch z Nowej Huty rzucił mi koło ratunkowe. Narzucił mi rygor”.

Reporter szuka prawdy w Grudziądzu, Supraślu, Warszawie, Londynie, Pradze, Paryżu, Nowym Jorku, w birmańskim Ngapali czy laotańskim Luang Prabang. Jej dostarczycielami są postaci znane jak Stańko, Kapuściński czy Osiatyński, ale i przygodnie poznani pasażerowie pociągów, goście knajp, taksówkarze czy bywalcy warszawskiej księgarni Wrzenie Świata.

„Projekt: prawda” składa się z trzech części. W pierwszej jest zapisem intymnych przeżyć autora, który chowa się przed światem „między malarstwem a muzyką”. Część druga to „Portret z pamięci” czyli książka w książce. Część trzecia jest „zapisem apetytu na życie”, a precyzyjniej ujmując: apetytu na ludzi.
Reporter Szczygieł nie ma żadnych zahamowań, aby przypadkowo poznane osoby pytać o ich osobistą filozofię. Spotkani ludzie powierzają mu swoje życiowe odkrycia.

Ktoś uważa, że trzeba zawsze mówić „tak” rzeczom małym.

Ktoś, że albo można należeć do ludzi, którzy wyrzucają krzesła, albo do ludzi, którzy dają krzesłom nowe życie.

Ktoś, że nie wolno dać zasnąć ślimakowi, bo nie wolno dać zasnąć miłości.

Co człowiek – to inna prawda, zawsze poprzedzona błyskotliwym dialogiem lub zaskakującą opowieścią.

„W moim amoku polowania na cudzą prawdę, doszło jednak do wielu przekroczeń – pisze Szczygieł. – Nie są to tylko prawdy, z których ktoś zwierzył się reporterowi. Pojawiają się prawdy wyczute, prawdy wyczytane, prawdy wykradzione. Także prawdy, które znienacka rodzą się we mnie, kiedy ktoś mnie sprowokuje”.

Ze wszystkich książek Mariusza Szczygła to właśnie w „Projekcie: prawda” znajdziemy najwięcej gry między autorem a światem. Nie tylko reporter przeszukuje świat w poszukiwaniu zdań kluczy. Czasem świat sam zgłasza się do reportera, na przykład pod postacią starszej kobiety: „Ja, proszę pana – powiedziała – mam prawdę jak cegłę. I mogłabym nią pana uszkodzić”.

źródło opisu: https://www.facebook.com/DowodyNaIstnienie/posts/1029091883831013:0

źródło okładki: https://www.facebook.com/DowodyNaIstnienie/posts/1029091883831013:0

Hipek | 2016-12-07
Przeczytana: grudzień 2016

Projekt Prawda to eksperyment literacki. Eksperyment ze względu na formę. Książka ta jest połączeniem wielu filozoficznych przemyśleń autora na temat tego co jest ważne w naszym życiu oraz powieści innego autora. Powieści, która oczywiście nawiązuje do problemów egzystencjalnych.

Jak odebrałem tę książkę? Najlepiej mój odbiór zilustruje dedykacja, jaką mam zaszczyt posiadać (dzięki mojemu ulubionemu księgarzowi, dziękuję!). "Tomaszowi, z nadzieją, że znajdzie tu choć 1/2 prawdy - Mariusz Szczygieł". Znalazłem! pół prawdy :)

Anna | 2017-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2017

"Projekt: PRAWDA" Mariusza Szczygła to rewelacyjna książka jak i sam autor. Nie wystarczy przeczytać raz. Chciałoby się ją mieć cały czas pod ręką. Móc cytować te prawdy znanych i nieznanych ludzi. Utożsamiać, albo nie z poszczególnymi prawdami. Przeczytałam i muszę przyznać, że autor zabił mi prawdziwego ćwieka. Jaka jest moja prawda? A Wy odgadliście swoją prawdę? Okazuje się, że nie zawsze jest...jedna prawda.
Z pewnością prawdą jest dla mnie, że czytanie tego tekstu Mariusza Szczygła jest prawdziwą przyjemnością. UCZTA LITERACKA "Projekt: PRAWDA" GORĄCO POLECAM!

Kolejna genialna książka genialnego człowieka. Parafrazując pewien jego komentarz na temat pewnej książki – MARIUSZ SZCZYGIEŁ JEST NAJBARDZIEJ ANTYDEPRESYJNYM CZŁOWIEKIEM NA ŚWIECIE! A jego „projekt” sprawia, że człowiek po prostu czuje się jakby dostał obuchem w głowę – i o to chodzi :) Oczywiście nie wszystkie teksty są na mega wysokim poziomie - jest trochę "prawd i prawdeczek" (jak to określiła jedna z bohaterek), część tych prawd już znamy z DF ale to nic. Warto wracać do nich i mieć je pod ręką.

książek: 1975
asiula1000 | 2016-08-23
Na półkach: Przeczytane, Reportaż,fakt
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Masz w ręku jedną książkę, ale właściwie 2. Dzięki Mariuszowi Szczygłowi poznałam prozę Stanisława Stanucha, o którym wcześniej nawet nie słyszałam.
Prezes-prawnik-dżentelmen (kto czytał, ten wie o co chodzi ;) przeprowadza rozmowy z ludźmi z różnych kręgów, znanymi i nieznanymi, zawsze barwnymi. Pokazuje jak potrafimy różnić się między sobą.
Jest nad czym pomyśleć, czemu powspółczuć. Przygnębił mnie zwłaszcza moment dotyczący Czerwonych Khmer’ów.
Choć p. Mariusz jest „nieoczywistym Polakiem” (s. 202), nie wstydzi się polskości –tak to czuję. Skojarzył mi się teraz „Sefer” Ewy Lipskiej, który niedawno odświeżyłam. Zrażało mnie tam wiele narzekania na Polskę i Polaków, jakbyśmy składali się tylko z wad i dziurawych dróg. Nie pamiętam konkretnych zdań, bardziej ogół odczuć – zupełnie inny niż po „Projekcie: Prawda”.
Mariusz Szczygieł piętnuje wady, wybrane grupy, nie piętnując narodu. Jest piękne zdanie, które brzmi może aż nazbyt dumnie: „Do katowni S21 przywieźliśmy swój własny...

Tania | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

PRAWDA W IMPRESJACH + STANUCH

W najnowszej książce Mariusz Szczygieł podejmuje uniwersalny temat prawdy. Nie szuka jednak jednej, globalnej odpowiedzi, ale tropi prawdy pojedynczych ludzi. Bo każdy ma jakąś swoją prawdę - takie ma założenie.

Pomysł na "Projekt: Prawda" zrodził się podczas lektury zapomnianej powieści Stanisława Stanucha - „Portret z pamięci”. Autor "Gottland'u" nie tylko się nią zainspirował, ale postanowił też wydać ją w jednym tomie z własnym tekstem. Skoro już na początku się do niej odwołuje, rodzi się chęć skonfrontowania wrażeń. Książka jest trudno dostępna, więc początkowo zabieg taki cieszy – książka w książce na wyciągnięcie ręki. Tylko, czy ona - powieść Stanucha - tutaj pasuje...? Zabieg różnicowania treści zawartych w tomie poprzez wprowadzenie różnych gatunków i form literackich zastosował już Szczygieł z Tochmanem w książce "Krall". Tutaj eksperyment moim zdaniem równie średnio się udał. Zrozumiem zatem tych, którzy pominą tekst Stanucha, gdyż...

nulla | 2018-09-26
Na półkach: Ebook, Reportaż, Polska, Przeczytane
Przeczytana: 26 września 2018

Kocham Mariusza Szczygła. Oczywiście nie znam człowieka, ale kiedy czytam, co pisze, czuję się jakbym go znała, jakbym go rozumiała, więcej, jakby on rozumiał mnie. Człowiek ten ma cudowną wrażliwość i wspaniale potrafi oddać myśli i wrażenia, które w nim budzą jego tematy i bohaterowie. Elastyczność jego prozy za każdym razem mnie zdumiewa.
"Projekt: Prawda" jest nieoczywistą zbitką rozdzierających refleksji na temat śmierci bliskiej osoby, powieści innego autora i zainspirowanych nią reportaży? esejów? impresji? Jest smutno, gorzko, ironicznie, strasznie i zabawnie. Bywa słodko.

Agnieszka | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Kosmos mężczyzn

To określenie choć jest cytatem z książki i pochodzi z jednej z Prawd, nie reprezentuje żadnej idei przewodniej Projektu Prawda, ale według mojej prawdy (jednostkowej, subiektywnej, zdeterminowanej chwilą) jest ważne, bardzo trafne i je właśnie zapamiętam. W Prawdzie z Piątej Alei Mariusz Szczygieł pisze: "Pomyślałem sobie, że stojącym z żyrafą (ortodoksyjnym Żydom, którzy dotyk kobiety uważają za nieczysty) pewnie do głowy nie przyszło, że tworzą bardzo homoseksualną kulturę. Tak jak islam czy Kościół katolicki. Pisząc "homoseksualną", nie myślę o seksie. Myślę o kosmosie mężczyzn." To bardzo dobry rozdział, wstrząsający, mimo, że świat w którym żyjemy napiera zewsząd i zdumiewa raz po raz, niezwykle aktualny i mocny. Zaczynam od niego, bo do mnie przemawia. Jak już powiedziałam: jest moją prawdą.

Bo w "Projekcie Prawda" nie dostaniemy na prawdę recepty. Nie dostaniemy filozoficznych rozważań (nawet cytat z Leszka Kołakowskiego jest wskazówką raczej praktyczną...

Konrad Urbański | 2018-07-25
Na półkach: Non-fiction, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 lipca 2018

Podchodząc do pisania o Projekcie: Prawda zgłębiłem nieco recenzji, zarówno blogerów, jak i krytyków (przypis). Większość recenzji – pozytywna. Trudno się dziwić, bo są momenty, kiedy jest naprawdę dobra. Odnoszę jednak wrażenie, że niewątpliwe plusy przesłoniły niewątpliwe minusy. Może dlatego, że książki nie da się opisać inaczej niż za pomocą wrażeń, emocji.

Nawet napisanie tej recenzji to nierówny pojedynek z Mariuszem Szczygłem. Projektu: Prawdy nie da się okiełznać, a wydobycie tego, co najważniejsze, na powierzchnię, jest zadaniem trudnym. Trójdzielna, nierówna kompozycja nie sprzyja krytycznej rozbiórce. Część pierwsza składa się z kilku szkiców, druga – drukowana na innym papierze, niejako wklejona, wyróżniająca się – to zakurzona powieść Stanisława Stanucha Portret z pamięci, służąca Mariuszowi Szczygłowi jako pretekst do części trzeciej, czyli drukowanych na łamach „Dużego Formatu” felietonów Szczygła, w których zwierza się z tego, co „usłyszał, podsłuchał, przeczytał”....

BetiFiore | 2018-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2018

I znowu biję pokłony dla Mariusza Szczygła - za jego niezwykłą inteligencję, niespotykaną wrażliwość i poczucie humoru. Książka jest piękna. Nie do końca jednak pasuje mi tutaj zamieszczenie całej książki innego autora, która natchnęła Szczygła do stworzenia projektu "Prawda".

Radosław Gabinek | 2016-07-22
Przeczytana: 17 lipca 2016

Wstyd się przyznać, ale mimo że lubię sięgać po reportaże, to po jednego z najlepszych ( a teraz mogę to potwierdzić osobiście ) reporterów polskich jakim jest Mariusz Szczygieł sięgnąłem poraz pierwszy. Nie to, że nie miałem już kilka razy wcześniej ochoty na zapoznanie się z twórczością p. Mariusza, ale jakoś mi nie schodziło. "Projekt: Prawda" Zaintrygował mnie zarówno tytułem jak i opisem na stronie wydawnictwa. Pewnie nie tylko mnie, bo jest to pozycja inna niż wszystkie, a ja lubię zapoznawać się z rzeczami wymykającymi się wszelkim ramom, matkom, standardom itp.

"Projekt: prawda " składa się z trzech części, a każda z nich rządzi się innymi prawami i stanowi odrębną formę pp to by na sam koniec wszystko złożyło się na jeden obraz, który dla mnie jest przede wszystkim świadectwem ulotności naszych ludzkich prawd. Mariusz Szczygieł daje nam lekcję o tym, iż życie ludzkie to wciąż zmieniająca się perspektywa, a to w jaki sposób patrzymy na rozmaite wartości w tym życiu...