Agatha Christie. Nieuchwytna kobieta

Lucy Worsley Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Świat Książki
2024-04-24
2024-04-24

Z okładki: "dzięki dostępowi do osobistych listów i dokumentów biografia ta jest nie tylko rzetelna, ale także zabawna..."

Zabawna? To chyba ostatnie określenie jakiego można użyć opisując tę książkę. Wręcz przeciwnie. Chwilami było dość nudnawo, a wszystko to przez drobiazgowe analizowanie książek Christie (autorka zdradza zakończenia!). I to w sposób, który nie do końca wydaje mi się uprawniony, czyli odnoszenie wydarzeń z książek do rzeczywistego życia pisarki.

Na pewno książka przedstawia Agathę Christie jako człowieka z krwi i kości, a nie posąg z brązu. To cenne.
No i bardzo ładna, stylowa okładka.

Niestety nie do końca mogę się zgodzić z powyższym zdaniem. Biografia jest na pewno rzetelna, ale skoro autorka miała dostęp do osobistych listów, to jednak mało odkrywcza. Nawet o słynnym zaginięciu Agathy Christie nie dowiemy się niczego nowego....

Źle napisane.Po co obszerne opisy jej ksiazek?o niej mało.Polecam jej autobiografie .tam konkretnie opisuje siebie.

Ogromnie czekałam na polską wersję tej głośnej biografii Królowej Kryminału.

Zaciskałam mocno kciuki, by okazała się godna swojej popularności.

I tak! Warto było wyglądać tej świeżutkiej premiery Wydawnictwa Świat Książki :)
Na dodatek polskie wydanie jest tak piękne! Po raz kolejny nasza rodzima wersja okazała się atrakcyjniejsza od międzynarodowego oryginału. Trzymanie tej pozycji w dłoniach to prawdziwie estetyczne przeżycie, a kiedy jeszcze dodam do tego naprawdę zajmujące, arcyciekawe wnętrze, „Agatha Christie. Nieuchwytna kobieta” stanie się w mig obowiązkowym elementem biblioteczki każdego książkoholika :)

Wspaniale czytało się tę książkę. Nie tylko z powodu niewątpliwej niezwykłości jej bohaterki, ale także ze względu na wspaniałą robotę, jaką wykonała autorka, mająca dostęp choćby do niepublikowanych listów, dokumentów dotyczących Agathy Christie. Ogromnie podobało mi się podejście Lucy Worsley do pisarki, ponieważ postawiła sobie za cel przestawienie Christie jako… człowieka. Człowieka, a nie jedynie albo „aż” kultowej postaci, która była wręcz gwiazdą swoich czasów. Pewnie dziś określilibyśmy ją mianem celebrytki, choć o swojej prywatności praktycznie się nie wypowiadała.

To, co mnie zachwyciło, to fakt, iż pisarka nie przejmowała się konsekwencjami i żyła według swoich własnych zasad, co, zważając na epokę, w którym przyszło jej żyć, było czymś nie tyle niecodziennym, a wręcz skandalicznym. Wiecie, że ubóstwiam silne kobiety, które nie przejmują się konwenansami, tym, co wypada, a co nie i mają odwagę żyć po swojemu, dlatego też postać Agathy Christie totalnie mnie zafascynowała. Przyznaję, nie wiedziałam dotychczas zbyt wiele o autorce, zawsze koncentrowałam się głównie na jej twórczości. Dzięki lekturze „Agatha Christie. Nieuchwytna kobieta”, przeżyłam nie tylko wyśmienitą czytelniczą przygodę, ale przede wszystkim zyskałam nową idolkę :)

Ogromnie polecam!

Ogromnie czekałam na polską wersję tej głośnej biografii Królowej Kryminału.

Zaciskałam mocno kciuki, by okazała się godna swojej popularności.

Jak pisać o biografii? Tak, by przedstawić czego można po niej oczekiwać, ale i tak, by historię życia opisywanej postaci zostawić do samodzielnego odkrycia czytelnikowi, prawda? Z takiego założenia wychodzę pisząc o książce Lucy Worsley pt. “Agatha Christie. Nieuchwytna kobieta”.

Podejrzewam, że nazwisko Christie nie jest nikomu obce - to przecież królowa kryminału, która zmieniła oblicze powieści detektywistycznej i rozpowszechniła ją na cały świat. A jednak co wiemy o samej Agacie? No właśnie, chyba niewiele. Przynajmniej ja niewiele o jej życiu wiedziałam, zakładam jednak że nie byłam w tej niewiedzy sama. Byłam, czas przeszły, gdybyż po tej lekturze jestem w wiedzę bogata! I było warto! Bo Christie to nie tylko autorka niezwykła, to również kobieta, która, mimo iż się tym nie przechwalała i raczej trzymała swoją prywatność skrytą przed czytelnikami i mediami, to żyła tak, jak chciała. Choć i jej przyszło się nieraz borykać z prawdziwymi problemami…

I właśnie tak całościowo Worsley do niej podchodzi. Pisze oczywiście o jej powieściach, jaki wpływ miały na literaturę, ale głównie pisze o samej Agacie - jej losach, jej rolach, jakie sama sobie, a może po prostu życie jej narzucało. Autorka czerpie z wielu źródeł, odnosi się i do książek samej Agathy i do jej korespondencji, autobiografii, jak i ówczesnej prasy i innych badaczy jej życia. Stylistycznie z początku miałam lekkie opory, jednak po chwili przyzwyczaiłam się do narracji i już czytało się łatwiej - ba, czytało się tak dobrze, że kiedy nie czytałam, to tęskniłam. Cieszę się, że ta książka została u nas wydana, bo dzięki niej mogłam przeżyć niesamowitą przygodę poznając koleje życia tej niesamowitej, nieuchwytnej kobiety, jaką była i zostanie po wieczność Agatha Christie. A teraz pora uzupełnić kolekcję jej powieści! Oceniam: 8/10, więcej napisałam tu: https://www.kryminalnatalerzu.pl/2024/04/agatha-christie-nieuchwytna-kobieta_24.html

• JUŻ JUŻ
  • Kupić