Skucha

Wydawnictwo: Agora SA
6,59 (372 ocen i 57 opinii) Zobacz oceny
10
9
9
12
8
61
7
114
6
125
5
31
4
11
3
5
2
1
1
3
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788326823787
liczba stron
320
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Pola

Jacek Hugo-Bader przejechał kawał świata, spotkał fascynujących ludzi, ale dopiero teraz opowiada o swojej najpoważniejszej wyprawie, największym wyzwaniu. Kreśli historię polskiej opozycji przez losy tych, którzy ją tworzyli - Kolumbów rocznik 50. - swoich, jak mówi, najbliższych, sióstr i braci.
Co zrobili ze swoim niezwykłym życiem dawni konspiratorzy, których bronią były papier, farba...

Jacek Hugo-Bader przejechał kawał świata, spotkał fascynujących ludzi, ale dopiero teraz opowiada o swojej najpoważniejszej wyprawie, największym wyzwaniu. Kreśli historię polskiej opozycji przez losy tych, którzy ją tworzyli - Kolumbów rocznik 50. - swoich, jak mówi, najbliższych, sióstr i braci.
Co zrobili ze swoim niezwykłym życiem dawni konspiratorzy, których bronią były papier, farba drukarska i powielacze? Żałują, że to nie były karabiny?

„Jedni koledzy w wolnej Polsce błyszczą w polityce, inni robią fortuny, jeszcze inni nie mają co jeść. Wielu robi mniej lub bardziej czyste interesy. Parę osób idzie na emerytury, parę - do kryminału. Raz - za coś, raz - za nic. Parę osób już wie, że zmarnowało życie, zmitrężyli, przebarłożyli dwadzieścia sześć lat, paru chłopaków i parę dziewczyn uważa, że walka o wolność dopiero się zaczyna. Kilkoro kolegów umiera, kilkoro się rozpija, kilkoro rozwodzi, a kilkoro leczy depresję. Niektórzy robili w życiu rzeczy straszne..."

 

źródło opisu: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/skucha

źródło okładki: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/skucha

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (950)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6271
kajsa | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

"-A ja bym chciała powiedzieć politykom:spieprzyliście,dranie,wszystko,
o co walczyli moi rodzice.Nieważne,skąd przyszliście i kim jesteście.Spieprzyliście!Wszyscy!"

"Skucha" Jacka Hugo-Badera to książka o grupie ludzi,których w latach 80 połączył wspólny cel - walka z ówczesną PRL-owską władzą.Ten bardzo osobisty reportaż przedstawia losy koleżanek i kolegów autora wtedy,gdy byli w opozycji oraz dziś,gdy ich życiorysy ułożyły się tak różnie,przeszli rozmaite zawirowania i nie wszystkim z nich udało się odnaleźć w nowej "powojennej"rzeczywistości.To obraz nie tylko ich indywidualnych historii,ale też spojrzenie na rodziny,mężów,żony,dzieci opozycjonistów,bo przecież konsekwencje ich działalności ponosili wszyscy.

Początek lektury był dla mnie trudny.Cały czas miałam poczucie chaosu.Mnogość nazwisk,imion,często takich samych,powtarzających się.Niektóre osoby znane,także z czasów współczesnych,jak Michał Boni czy Maciej Zalewski,ale większość dopiero poznawałam.Miałam chwile...

książek: 654
jerrymarch | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Skucha to zapis rozmów autora ze swoimi dawnymi towarzyszami walki o wolną Polskę w czasach powstania Solidarności i stanu wojennego oraz o ich losach po upadku socjalizmu. Wprawdzie przez dwadzieścia pięć lat polskiej wolności nastąpił duży rozwój kraju ale nie wszyscy Polacy w równym stopniu skorzystali z dokonujących się przemian. Dotyczy to także bohaterów Skuchy, których losy potoczyły się bardzo różnie. Niektórzy z nich doskonale odnaleźli się w nowych realiach, a inni nie potrafili poradzić sobie w życiu, czują się skrzywdzeni i opuszczeni przez dawnych kolegów, a istniejący w ich wyobrażeniu obraz wolnej Polski, o którą walczyli, znacznie różni się od otaczającej nas rzeczywistości. Polecam lekturę Skuchy tym bardziej, że różna ocena 25 - lecia polskiej wolności i odniesionych przez poszczególnych obywateli korzyści z zaistniałych przemian, legły u podstaw głębokich podziałów istniejących w naszym społeczeństwie.

książek: 1517
vandenesse | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

To reportaż zupełnie inny od tego, do czego przyzwyczaił nas autor. Chaos, nadmiar nazwisk, zdarzeń... Taki był zamysł - to ciężka książka. Ale może nie ma się za bardzo podobać... ma być ciężko, topornie, smutno i tragicznie.

książek: 976
adb | 2016-10-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 października 2016

"Skucha" Jacka Hugo-Badera to taki reportaż, nie reportaż. To zapisy rozmów z działaczami Solidarności sprzed stanu wojennego i po nim. Bohaterów jest kilku, a raczej kilkoro, ale dominuje Jacek Hugo-Bader, co uważam za największą skuchę tej książki. Przesunięty środek ciężkości czyni z Badera głównego bohatera własnego reportażu, a powinni być nimi jednak jego rozmówcy.

Wypowiedziom bohaterów, ich sposobom budowania zdań, wtrącania przekleństw i w końcu skomplikowanym losom reportaż Badera zawdzięcza niezłe tempo i pazur. Sami bohaterowie są jednak dobrani "pod klucz", którym jest tytułowa skucha. [...]
Bader nie analizuje mechanizmów władzy, nie przedstawia zasad działania Solidarności, czy przyczyn późniejszego rozpadu obozu antykomunistycznego. Nie tworzy też pomnikowych biografii i mitów. Jego bohaterowie są prawdziwi i żywi, opowiadają prywatne historie, bolesne, często jest to grzebanie w brudach i rozdrapywanie ran.
[...]
Książka rozczaruje poszukujących wiedzy...

książek: 294
Maciek | 2017-12-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Bardzo smutny reportaż o opozycjonistach walczących na pierwszej linii frontu z komuną - drukarzach, osobach odpowiedzialnych za kolportaż "bibuły", kierowcach, jednym słowem -szeregowych członkach Solidarności, którym nie powiodło się po przemianie ustrojowej, a prywatnie dawnych znajomych autora, przy czym jedyną osobą, która do czegoś doszła w wolnej Polsce, przed laty, okazała się ta, która podpisała lojalkę SB.
Bardzo smutne jest też to, że te historie, zebrane w formie wywiadów nie ruszają czytelnika, nie chwytają go za serce a ich chaotyczność i niechlujność przyprawia o ból głowy a cały czas podczas lektury dominuje uczucie zmarnowanego, potencjalnie świetnego tematu.
Na plus świetne wydanie książki.

książek: 3431
szczypiorek5 | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Zadziwiająco mało gwiazdek jak na JHB ale nie porwała mnie ta pozycja. Sam autor przyznaje w niej ,że chciał ją napisać już 20 lat temu ale "się nie składało". W końcu powstała książka o grupie osób Z MKK "Solidarność" , o tym skąd są, co robili kiedyś i co robią dziś, w wolnej Polsce o której marzyli.
Jeśli nic Wam nie mówi nazwisko Michał Boni, Maciej Zalewski , mylicie datę wprowadzenia stanu wojennego z datą powstania warszawskiego albo nie kręci Was polityka, historia współczesna- nie czytajcie bo się rozczarujecie. Jeśli jest inaczej- przeczytajcie. Pokręcone losy bohaterów nie są krzepiące ,ale może szerzej otwierają nam oczy.

książek: 688
Aleksandra | 2016-05-11
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, 2016 r.
Przeczytana: 11 maja 2016

Nie sądziłam, że kiedykolwiek to napiszę... Bader mnie ROZCZAROWAŁ!
Nie wiem, może to kwestia nieobycia z tematem (po prostu mało mnie on rusza), ale dałam szansę, byłam ciekawa i pewna, że kto jak kto, ale akurat TEN reporter może pokazać mi "żołnierzy" stanu wojennego" tak, że polubię, poznam.

Nic z tych rzeczy. Książkę czytałam z poczuciem wielkiego chaosu. Bohaterowie (na pewno ciekawe postaci) zostały pokazane w półsłówkach, w żargonie, w tak szybkim tempie, że nie mogłam się połapać. Składnia tych tekstów jest po prostu męcząca. Miałam wrażenie, że tylko autor i bohater się rozumieją i wiedzą o czym mówią.

Zabrakło mi skoncentrowania na czytelniku. Na tym, żeby on cholera to zrozumiał, ogarnął. Pada dużo faktów, bez osadzenia ich w przestrzeni, dużo skrótów myślowych, dużo skrótów organizacji tamtych lat. Może ktoś, kto pamięta tamte czasy, albo ma wiedzę na ich temat, tę książkę oceni lepiej. Ja nie mogę. I piszę to z wielkim bólem.

książek: 1
Imbirro | 2016-04-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Do Jacka Hugo-Badera odnoszę się zawsze z pewną dozą nostalgii. Jego "Dzienniki kołymskie" były tak naprawdę pierwszym "prawdziwym" reportażem jaki przeczytałem. Potem poszło już z górki - kolejne książki tego autora, potem twórczość innych reporterów. Od tamtej lektury minęło trochę czasu, moja reportażowa biblioteczka nieco się rozrosła, ale sentyment do pana Jacka pozostał. Jest on zresztą poparty jakością książek - "Biała gorączka" to już chyba klasyka, a "Długi list o miłości" czy wspomniane wyżej "Dzienniki kołymskie" w mojej opinii ocierają się o doskonałość. Hugo-Bader jak mało kto potrafi wciągnąć odbiorcę w swoją opowieść, zainteresować najdrobniejszym detalem. W swoim stylu wprowadza przaśność na salony, ujmuje swojskością nawet przy opisywaniu spraw najwyższej wagi. Zero nadęcia i przynudzania. Czytając jego reportaże czytelnik czuje się jakby spotykał dawno niewidzianego kumpla, żeby przy butelce wódki wysłuchać anegdot z dalekich, egzotycznych podróży. Nic więc...

książek: 2132
Sillie | 2018-03-28
Na półkach: Przeczytane, MDKK

Książka opowiada losy grupki przyjaciół, którzy połączeni wspólnymi marzeniami, celem pod sztandarem „Solidarności” walczyli z ówczesnym ustrojem w imię wolności. Książka ta, okazała się chaotycznym, pozbawionym wartości literackich „prostackim” przekazem na temat „słabego charakteru''. Bohaterom przyświecał „słomiany zapał” a także brak umiejętności przystosowania się do własnych marzeń. Idealnie pasuje tu znane porzekadło: „Uważaj o czym marzysz, bo to się może spełnić” i to zdanie najwłaściwiej oddające wnioski płynące z lektury. Ciekawy wniosek jest taki, że w świetle wydarzeń z książki, jedyna osoba, która cokolwiek osiągnęła po przemianie systemowej, podpisała SB-ecką lojalkę, a bohaterowie z młodości stali się przygniecionymi przez nałogi i życiową niezaradność socjalami – przy socjalami oznacza ludzi, których jedynym źródłem dochodu są zasiłki socjalne i zapomogi od państwa. Z lektury książki nie potrafię zrozumieć dlaczego nie potrafili uczestniczyć w tej swojej...

książek: 929
czytankianki | 2017-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: lipiec 2016

Temat arcyciekawy, książka świetnie napisana i już byłam prawie pewna, że przekonam się wreszcie do Hugo-Badera, ale niestety na str. 308 pada butne stwierdzenie, jakże charaktersytyczne ostatnio dla tego dziennikarza(?):

Więc nie ma nawet co gadać o obiektywnym reportażu. Jeśli potrzebujesz czegoś takiego, zabierz się do lektury książki telefonicznej.

W połączeniu z faktem, że autor jest miejscami niedyskretny oraz – jak sam przyznaje - nieco „moderował” życiorysy kilku bohaterów, bo np. dwie postaci złączył w jedną, powstaje pytanie o rzetelność. Dla mnie to kwestia kluczowa w przypadku książek uznawanych za lit. faktu, pora chyba jednak przenieść dzieła JH-B na półkę z beletrystyką.

zobacz kolejne z 940 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Nominacje do Literackiej Nagrody Nike 2017

Na Warszawskich Targach Książki ogłoszono 20 nominacji do jednego z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce. To 21. edycja nagrody Nike. Tegorocznego laureata poznamy 1 października.


więcej
Magazyn Literacki Książki wybrał Książki Roku

Już po raz piętnasty redakcja „Magazynu Literackiego Książki” przyznała Nagrody za Książki Roku. Jednocześnie wręczone zostały również wyróżnienia za Audiobook Roku, dla Wydawcy Roku 2016, za Wydarzenie Roku 2016 i dla Człowieka Roku 2016.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd