Runior 
Uwielbiam czytanie od dzieciństwa. Czytam dłużej niż jestem w stanie sobie przypomnieć. Po okresie czytelniczego postu w czasie studiów, powróciłem do starej pasji. Ostatnio, dzięki czytnikowi i audiobookom poprawiłem swoją "wydajność", jednak niedosyt lektury towarzyszy mi nieodmiennie. Oprócz fantastyki, najczęściej sięgam po reportaże, książki popularnonaukowe, historyczne i psychologiczne. Moi ulubieni autorzy to Kurt Vonnegut Jr., Terry Pratchett, Mika Valtari, Bill Bryson i pewnie z dziesięciu innych.
status: Czytelnik, dodał: 1 ksiązkę i 1 cytat, ostatnio widziany 1 tydzień temu
Teraz czytam
 • Problem trzech ciał
  Problem trzech ciał
  Autor:
  Pierwszy tom rewelacyjnej trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej, porównywalnego z klasycznymi cyklami „Fundacja” i „Kro...
  czytelników: 3422 | opinie: 235 | ocena: 7,5 (1370 głosów) | inne wydania: 1
 • Przez stany POPświadomości
  Przez stany POPświadomości
  Autor:
  Wyrusz z nami w niezwykłą podróż… Kuba Ćwiek, pisarz, publicysta, scenarzysta teatralny i filmowy, a nade wszystko ogromny miłośnik popkultury, postanowił odbyć nietypową podróż do najsłynniejszych m...
  czytelników: 515 | opinie: 63 | ocena: 6,41 (144 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-11-30 12:49:54
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2018-11-30 12:41:57
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Świetna książka, w przystępny sposób ukazująca aktualny stan wiedzy o otaczającym nas wszechświecie. Autor jako fizyk teoretyk skutecznie zaraża nas entuzjazmem do możliwości człowieka w dziedzinie nauki. Wadą książki jest dla mnie zbytnie fabularyzowanie, niemniej uznaję, że dla zupełnych laików może ono ułatwiać zrozumienie poszczególnych wątków.

 
2018-11-30 12:40:21
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Książka rzetelnie opisująca proces poszukiwań i samo uśmiercenie kolumbijskiego barona narkotykowego. Chronologia zdarzeń nie jest pełna, co wynika z dostępnych dla autora źródeł w postaci uczestników opisywanych wydarzeń. Nieco zdawkowy wydaje mi się opis działalności samego Escobara: książka zaczyna się swego rodzaju notką biograficzną, lecz w dalszej części książki brakuje nieco tła, na... Książka rzetelnie opisująca proces poszukiwań i samo uśmiercenie kolumbijskiego barona narkotykowego. Chronologia zdarzeń nie jest pełna, co wynika z dostępnych dla autora źródeł w postaci uczestników opisywanych wydarzeń. Nieco zdawkowy wydaje mi się opis działalności samego Escobara: książka zaczyna się swego rodzaju notką biograficzną, lecz w dalszej części książki brakuje nieco tła, na którym toczyła się działalność amerykańskich i kolumbijskich służb.

pokaż więcej

 
2018-11-18 13:16:21
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Opowiadania niewątpliwie ukazują możliwości i talent autorki. Osadzone w różnych epokach i rzeczywistościach, przedstawiające mniej i bardziej realne światy. Nie mogłem jednak pozbyć się wrażenia, że książka jest jedynie zbiorem niewykorzystanych w innych książkach pomysłów. Pomimo znakomitego stylu i starannego budowania fabuły, większości opowiadań brakuje pointy bądź jakiegokolwiek... Opowiadania niewątpliwie ukazują możliwości i talent autorki. Osadzone w różnych epokach i rzeczywistościach, przedstawiające mniej i bardziej realne światy. Nie mogłem jednak pozbyć się wrażenia, że książka jest jedynie zbiorem niewykorzystanych w innych książkach pomysłów. Pomimo znakomitego stylu i starannego budowania fabuły, większości opowiadań brakuje pointy bądź jakiegokolwiek zakończenia. Książka mimo wszystko wybija się ponad przeciętność, niemniej na pewno jest to najbardziej udane dzieło autorki

pokaż więcej

 
2018-11-18 11:10:10
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Stulecie chirurgów (tom 1)

Wciągająca i trzymająca w napięciu niczym kryminał kronika rozwoju nowoczesnej chirurgii. To zadziwiające jak ta dziedzina medycyny, którą znamy z popularnych seriali,lub jeśli mamy pecha, z autopsji, jeszcze niedawno wyglądała prawdziwie koszmarnie. Narrator z perspektywy pierwszej osoby przedstawia historię tak przełomowych wynalazków i procedur jak znieczulenie, cesarskie cięcie czy... Wciągająca i trzymająca w napięciu niczym kryminał kronika rozwoju nowoczesnej chirurgii. To zadziwiające jak ta dziedzina medycyny, którą znamy z popularnych seriali,lub jeśli mamy pecha, z autopsji, jeszcze niedawno wyglądała prawdziwie koszmarnie. Narrator z perspektywy pierwszej osoby przedstawia historię tak przełomowych wynalazków i procedur jak znieczulenie, cesarskie cięcie czy usunięcie wyrostka robaczkowego. Przerażające jest jak wielkie ryzyko, jeszcze do niedawna, wiązało się z nawet najbardziej błahymi operacjami. Mimo wszystko książka napawa optymizmem co do ludzkiego dążenia do postępu, zasilanego zarówno ciekawością, chęcią pomocy innym czy nawet czystym przypadkiem. Dla osób zainteresowanych tematem, pozycja obowiązkowa i warta przynajmniej jednej gwiazdki więcej.

pokaż więcej

 
2018-11-05 16:40:40
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Książka prezentuje nierówny poziom. O ile pierwsza część przedstawia ciekawe i nierzadko zaskakujące odkrycia psychologii społecznej, to druga mocno forsuje poglądy autorów na temat globalnego ocieplenia oraz konfliktów o zasięgu ponadnarodowym. O ile lubię czytać popularnonaukowe pozycje psychologiczne nie wgłębiając się w ich naukową wiarygodność i porównując je jedynie z własnymi... Książka prezentuje nierówny poziom. O ile pierwsza część przedstawia ciekawe i nierzadko zaskakujące odkrycia psychologii społecznej, to druga mocno forsuje poglądy autorów na temat globalnego ocieplenia oraz konfliktów o zasięgu ponadnarodowym. O ile lubię czytać popularnonaukowe pozycje psychologiczne nie wgłębiając się w ich naukową wiarygodność i porównując je jedynie z własnymi doświadczeniami, to przebrnięcie przez ostatnie dwa rozdziały książki było dla mnie istną męczarnią.

pokaż więcej

 
2018-10-31 11:50:14
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Książka wciągająca mimo karkołomnego języka używanego w jednym z dwóch strumieni narracji. Wyprawa amerykańskiego pisarza na Ukrainę w poszukiwaniu kobiety, która ocaliła od śmierci jego dziadka opisywana jest na zmianę z barwnymi opisami historii miejscowości, w której żył.
Książka mnie raczej nie zachwyciła, najbardziej doceniam pracę tłumacza.

 
2018-10-15 13:38:30
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Seria: Reportaż
 
2018-10-11 19:41:27
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-10-11 19:41:02
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Mimo że jest to romans, "Przeminęło z wiatrem" ma olbrzymią wartość jako opis historii i obyczajów amerykańskiego południa. Właśnie Georgia końca XIX wieku jest dla mnie główną bohaterką książki. Dumni i honorowi południowcy jako relikt świata, który przeminął, stanowią kontrast dla pragmatycznych Rhetta i Scarlett. Wojna secesyjna i okres chaosu po jej zakończeniu dodatkowo podkreślają... Mimo że jest to romans, "Przeminęło z wiatrem" ma olbrzymią wartość jako opis historii i obyczajów amerykańskiego południa. Właśnie Georgia końca XIX wieku jest dla mnie główną bohaterką książki. Dumni i honorowi południowcy jako relikt świata, który przeminął, stanowią kontrast dla pragmatycznych Rhetta i Scarlett. Wojna secesyjna i okres chaosu po jej zakończeniu dodatkowo podkreślają burzliwe losy ich miłości.
Klasyk literatury amerykańskiej.

pokaż więcej

 
2018-09-27 16:10:54
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Na wstępie zaznaczyć należy, że książka to dystopia w wersji "light". Świat bliskiej przyszłości jest szary, reglamentowany i uzależniony od sieci. Sam jego opis jest najmocniejszą częścią książki. Główny wątek fabularny słabo trzyma się kupy, zaś postacie drugoplanowe zarysowane zostały chyba tylko dla formalności.
Gwoździem do trumny jest zakończenie, którego ubóstwo dało się przewidzieć...
Na wstępie zaznaczyć należy, że książka to dystopia w wersji "light". Świat bliskiej przyszłości jest szary, reglamentowany i uzależniony od sieci. Sam jego opis jest najmocniejszą częścią książki. Główny wątek fabularny słabo trzyma się kupy, zaś postacie drugoplanowe zarysowane zostały chyba tylko dla formalności.
Gwoździem do trumny jest zakończenie, którego ubóstwo dało się przewidzieć obserwując uciekające stronnice podczas gdy fabuła toczyła się w najlepsze.
Książka raczej dla fanów samego autora, bo jeżeli chodzi o gatunek, to lepsze zarówno s-f jak i dystopie można znaleźć bez problemu.

pokaż więcej

 
2018-09-27 15:58:00
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Książka jest trudna w odbiorze i wymagająca intelektualnie. Erudycja autora miesza się z jego "uliczną" mądrością. Życiorysy starożytnych filozofów sąsiadują z krytyką banków centralnych.
"Czarny łabędź" to nazwa nadana przez autora zdarzeniu o małym prawdopodobieństwie wystąpienia i olbrzymim wpływie na otaczający nas świat. Nie da się ich uniknąć, lecz można przygotować się na ich...
Książka jest trudna w odbiorze i wymagająca intelektualnie. Erudycja autora miesza się z jego "uliczną" mądrością. Życiorysy starożytnych filozofów sąsiadują z krytyką banków centralnych.
"Czarny łabędź" to nazwa nadana przez autora zdarzeniu o małym prawdopodobieństwie wystąpienia i olbrzymim wpływie na otaczający nas świat. Nie da się ich uniknąć, lecz można przygotować się na ich wystąpienie. Nie chodzi tylko o ekonomię czy politykę, ale wiele innych wydarzeń, które potencjalnie w każdej chwili mogą wstrząsnąć światem.
Książka warta polecenia, może trwale zmienić sposób patrzenia na ekonomię i nie tylko.

pokaż więcej

 
2018-09-27 15:49:17
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Długa Ziemia (tom 3)

Trochę słabsza od pierwszej części, lepsza od drugiej, warta przeczytania tak czy inaczej.
Wybuch superwulkanu Yellowstone całkowicie zmienia dynamikę Długiej Ziemi. Co rusz bite są rekordy "odległości" podróży w jej alternatywne wersje, jednak prawdziwą terra incognita pozostaje Mars, który okazuje się być dużo łatwiejszym celem podróży pod warunkiem rozpoczęcia jej ze Szczeliny - czyli...
Trochę słabsza od pierwszej części, lepsza od drugiej, warta przeczytania tak czy inaczej.
Wybuch superwulkanu Yellowstone całkowicie zmienia dynamikę Długiej Ziemi. Co rusz bite są rekordy "odległości" podróży w jej alternatywne wersje, jednak prawdziwą terra incognita pozostaje Mars, który okazuje się być dużo łatwiejszym celem podróży pod warunkiem rozpoczęcia jej ze Szczeliny - czyli takiej wersji Ziemi, w której naszej planety po prostu nie ma.
Tymczasem po trollach i elfach największą zagadką dla "długiej" ludzkości stają się pojedynczy młodzi ludzie o nadzwyczajnym potencjale intelektualnym.

pokaż więcej

 
2018-09-27 15:41:50
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Nie do końca odpowiadała mi formuła książki, bardzo zbliżona do "Polimatów" na YT. Krótkie, lekkie teksty w sam raz do przeczytania w kolejce do lekarza czy innym tramwaju. Oczywiście autor zadbał o wiarygodne źródła (w końcu to jest istotą książki), jednak wydaje mi się, że książka jako medium prosi się o bardziej złożone/ oryginalne/ dziwne tematy. Chyba miałem nadzieję na coś w rodzaju... Nie do końca odpowiadała mi formuła książki, bardzo zbliżona do "Polimatów" na YT. Krótkie, lekkie teksty w sam raz do przeczytania w kolejce do lekarza czy innym tramwaju. Oczywiście autor zadbał o wiarygodne źródła (w końcu to jest istotą książki), jednak wydaje mi się, że książka jako medium prosi się o bardziej złożone/ oryginalne/ dziwne tematy. Chyba miałem nadzieję na coś w rodzaju "What if..." Munroe. tymczasem dostałem filmik z Youtube w postaci tekstowej. Myślę, że młodszym osobom bardziej się spodoba.

pokaż więcej

 
2018-09-27 15:36:52
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Metro (tom 3) | Seria: Uniwersum Metro 2033

W książce dużo się dzieje, autor chciał zakończyć książkę mocnym akcentem, i ewidentnie mocno gonił fabułę, żeby do niego doprowadzić. Trzeci tom sagi "Metro 203*" mocno różni się od poprzednich i nie każdemu będzie się podobał. Niby wszystko zostaje wyjaśnione, ale osobiście odniosłem wrażenie, że Głukchowski wniósł tutaj ducha swoich innych książek.
Lektura obowiązkowa dla fanów cyklu, może...
W książce dużo się dzieje, autor chciał zakończyć książkę mocnym akcentem, i ewidentnie mocno gonił fabułę, żeby do niego doprowadzić. Trzeci tom sagi "Metro 203*" mocno różni się od poprzednich i nie każdemu będzie się podobał. Niby wszystko zostaje wyjaśnione, ale osobiście odniosłem wrażenie, że Głukchowski wniósł tutaj ducha swoich innych książek.
Lektura obowiązkowa dla fanów cyklu, może jednak pozostawić po sobie niedosyt

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
252 84 435
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
Ulubieni autorzy (5)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (1)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd