Narzeczona Schulza

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
Jaga

19 listopada 1942 roku. Na rynku w Drohobyczu zostaje zastrzelony Bruno Schulz. Kilka lat później "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod Klepsydrą" zdobywają status arcydzieł i rozpoczynają wędrówkę do kanonu światowej literatury. Legenda genialnego artysty zaczyna żyć własnym życiem. Pośmiertnym sukcesom Schulza z pewnego oddalenia przygląda się tajemnicza kobieta… To Juna, znana czytelnikom z dedykacji do Sanatorium pod Klepsydrą.

Agata Tuszyńska w swojej najnowszej książce proponuje niezwykłą literacką opowieść, w której mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała tym razem postać Juny, Józefiny Szelińskiej, jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.

Miłość, sztuka, wojna i śmierć. Drohobycz, Warszawa, Gdańsk. Zasłyszane opowieści i nieliczne ślady, na podstawie których Agata Tuszyńska opisuje możliwe dzieje związku dwóch wybitnych osobowości.

Dlaczego Schulz nigdy się nie ożenił? Dlaczego to on podpisał się pod polskim tłumaczeniem Procesu Kafki, choć przekładu dokonała Szelińska? Z jakich powodów Juna nie ułożyła sobie życia z innym mężczyzną? Jaki los spotkał "Mesjasza", zaginiony rękopis ostatniej powieści Schulza?

Piękna opowieść o miłości, stracie i sztuce, która po raz kolejny okazała się potężniejsza niż śmierć.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Breaking_Bad | 2019-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2019

Narzeczeństwo i niedoszłe małżeństwo Brunona Schulza z Józefiną Szelińską jest jednym z bardziej tajemniczych epizodów w biografii tego genialnego pisarza i malarza. Wynika to m.in. z tego, że nie zachowała się bogata korespondencja między tą parą, a sama Józefina (Juna) po wojnie bardzo nieufnie zdradzała informacje o tym związku, a nawet zobowiązała Jerzego Ficowskiego - biografa Schulza do nieujawniania jej tożsamości.
"Narzeczona Schulza" nosi podtytuł "Apokryf". Sugeruje to przedstawienie historii będącej raczej swobodną interpretacją autorki. Agata Tuszyńska we wstępie po kilku encyklopedycznych informacjach zaznacza, że: "Wszystko inne jest grą pamięci i wyobraźni".
Mam wrażenie, że jednak tej wyobraźni jest tutaj za mało, a większość historii zbudowana jest ze wspomnień Juny, strzępków informacji z zachowanych listów Brunona do innych osób oraz informacji zebranych przez biografów. Oprócz monologów wewnętrznych Józefiny na temat wyuzdanych rysunków Schulza, często z wątkiem...

kajsa | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Często wielcy, ponadprzeciętni artyści-a takim bez wątpienia był Bruno Schulz-okazują się osobami niepotrafiącymi poradzić sobie w codzienności oraz w relacjach z najbliższymi,szczególnie gdy ci mają wobec nich oczekiwania i wiążą nadzieje na przyszłość.
Historia przedstawiona przez Agatę Tuszyńską jest subiektywnym spojrzeniem autorki na związek uczuciowy łączący pisarza z Józefiną Szelińską,Juną oraz ich późniejsze indywidualne losy.Całość napisana pięknym, niemal poetyckim dwugłosem.Oprócz narratora wypowiada się sama bohaterka-kobieta,której sensem istnienia stało się katalogowanie pamięci o drohobyckim geniuszu.Nie umiała z nim być,ale żyć bez wspomnień o nim też nie potrafiła.

ReginaCatta | 2018-10-21
Przeczytana: 19 października 2018

Przepiękna opowieść.
Przesycona emocjami do tego stopnia, że gdy już dobiegnie końca, trzeba się wyciszyć, uspokoić i odczekać, żeby móc sięgnąć po kolejną książkę. Ostatni raz zdarzyło mi się to przy „Pamiętniku Babuni” Caty Ryrych.

To opowieść Agaty Tuszyńskiej o Józefinie (Junie) Szelińskiej i o Brunonie Schulzu, takim, jakiego według Tuszyńskiej widziała go Szelińska, stąd podtytułowy apokryf. Fakty przeplecione „grą pamięci i wyobraźni”. Trzeba przyznać, że po mistrzowsku. Nie istnieją (a przynajmniej nic nie wiadomo o tym, aby istniały) materiały źródłowe na temat Szelińskiej, oprócz jej korespondencji z Jerzym Ficowskim. Juna nie napisała wspomnień, nie prowadziła dzienników, nie ocalała jej korespondencja z Schulzem.

Kilka lat wcześniej Sławomir Koper poświęcił Józefinie Szelińskiej dokładnie jedną stronę w rozdziale o Brunonie Schulzu w „Życiu prywatnym elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej” (Deborze Vogel – połowę strony), ale cały rozdział liczy stron 23, wraz...

Wojciech Gołębiewski | 2018-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

POMINIĘTO PODTYTUŁ: APOKRYF
Ocenianie Schulza wyłącznie na podstawie książki Tuszyńskiej jest wielce niebezpieczne, a nim wyjaśnię dlaczego podaję dane z LC:
Agata Tuszyńska - "Narzeczona Schulza" 6,89 (203 ocen i 57 opinii)
Jerzy Ficowski - "Regiony wielkiej herezji i okolice" 7,52 (46 ocen i 2 opinie)

Tuszyńska naumyślnie dała podtytuł "Apokryf", by podkreślić subiektywność własnej wizji i dlatego poznanie np pracy Ficowskiego p r z e d dziełem Tuszyńskiej, wydaje się wskazane. (Mnie najbardziej u Ficowskiego ubawił "kobold", jakim narzeczona mianowała Schulza)

Mam raczej złe relacje z twórczością Tuszyńskiej, bo "Rodzinnej historii lęku" dałem pałę, "Tyrmandowie. Romans amerykański" oceniłem na 5 gwiazdek, a kontrowersyjnej książki "Oskarżona Wiera Gran" nie przeczytałem, wskutek prasowych doniesień o awanturze sądowej Szpilman – Gran.

Mimo to, z zapałem ...

Jadwiga | 2018-07-26

Tyle pozytywów zostało o tej książce napisanych przez czytelników a ja miałam pewne zachwiania. Z początku zachwyciłam się przede wszystkim językiem i stylem autorki,której kiedyś towarzyszyłam w chorobie i odchodzeniu jej męża czytając "Ćwiczenia z utraty".
Po zachwycie przyszło zmęczenie dłużyzną jednego wątku i ciągłe powroty do tego co już było.I tak do końca miałam skrajne emocję.

Jestem zauroczona powieścią Tuszyńskiej. Pokazuje życie dwojga ludzi: Bruno Schulza i Józefiny Szelińskiej, bez oceny , bez krytyki. Tych dwoje tak różnych od siebie ludzi połączyła miłość. Oboje byli nauczycielami, ale jakże różnymi. Ona spełniająca się, on raczej w tej roli uwięziony. Ona szukająca w życiu coraz to nowych wyzwań i wrażeń, on zamknięty w swoim świecie. Dla niego całym światem był Drohobycz, dla niej tylko przystankiem. Jest to wspaniała opowieść o trudnej miłości, o granicach oddania się drugiemu człowiekowi. Rozdziela ich ostatecznie wojna, gdzie oboje muszą walczyć o przeżycie. On w Drohobyczu przeżywa koszmar holocaustu i ginie. Jej udało się przeżyć, ale żyje właściwie pamięcią o nim. Jest to powieść, gdzie udało się autorce ze strzępów informacji, z listów, rozmów jak z puzzli przedstawić portrety psychologiczne Schulza i Józefiny.
Książka niezwykła, tak jak jej bohaterowie. Powtórzę za @Renax: „Jest to biografia-marzenie, biografia - wzór pisarstwa...

neko | 2017-10-08
Przeczytana: 02 października 2017

Bruno Schulz znany mi był ze szkoły. Prozaik, malarz, artysta żydowskiego pochodzenia, zamordowany w Drohobyczu podczas pogromu Żydów podczas II wojny światowej. O jego prywatności wiedziałam tylko to co podawano w oficjalnych biografiach - że miał wielki potencjał literacki, że doceniono jego utwory, że malował kobiety w negliżu, prawdopodobnie lekkich obyczajów.
Książka "Narzeczona Schulza" trafiła do mnie przez przypadek. Przeczytałam z ciekawości i ogromną przyjemnością.
Historia Bruna przedstawiona jest przez jego narzeczoną Józefinę (Junę) Szelińską. Kochała go miłością wielką, bezgraniczną, wieczną. Bez względu na jego skłonności seksualne, niestałość, lęki. Przedstawia go nam jako geniusza, wielkiego człowieka, wizjonera, którego zniszczyła, upokorzyła i wreszcie zabiła wojna. Juna także doświadczyła wszelkich okropności wojny - widziała śmierć bliskich, doznała głodu, strachu, przemocy. Po wojnie też nie miała lekko - sama, wyobcowana. Nowa władza też nie pomagała,a nawet...

orzech | 2017-09-15

Po raz pierwszy o książce usłyszałam, gdy pojawiła się wzmianka o jej nominacji do dwóch prestiżowych francuskich nagród literackich. Choć powieść Agaty Tuszyńskiej nie została nagrodzona, sama nominacja była juz sporym wyróżnieniem. I to była w zasadzie moja jedyna motywacja do jej przeczytania. O Brunonie Schulzu mało co wiedziałam, poza tym że jest autorem "Sklepów cynamonowych" i Sanatorium pod Klepsydrą", tytułów znanych mi zresztą tylko ze słyszenia. Było to też moje pierwsze spotkanie z prozą Agaty Tuszyńskiej, mimo że to jej nie pierwsza przetłumaczona pozycja na francuski.

Mało kto słyszal o Józefinie Szelińskiej i jej czteroletnim związku z drohobyckim artystą i pisarzem i ujęcie tematu z tej perspektywy jest niezwykle interesujące i oryginalne. Agata Tuszyńska zręcznie snuje opowieść o Brunonie Schulzu przez pryzmat tego krótkiego narzeczeństwa stawiając na pierwszym planie tę, która żyła w cieniu zamordowanego przez hitlerowców pisarza.

Choć sporo możemy się z...

kryloc | 2017-06-09
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Solidnie przygotowana, z ciekawymi wątkami pobocznymi (ach, ci artyści!), tłem obyczajowo-historycznym no i z samymi bohaterami niebagatelnymi! Warto.

pokor | 2017-04-07
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2017
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Jak to się dobrze czyta... jaki język, jaka historia!