Dysforia. Przypadki mieszczan polskich

2015-05-13
2015-05-13
9788380320338
reportaż miasto

Jedyne co zgodne z opisem książki to „gorzka”. Autor nie prezentuje tu jednak „przenikliwego” obrazu Polaków, a własnej frustracji i żalu na wszystko. Dziękujemy. Proponujemy psychoterapię, to lepsze narzędzie niż bardzo średnie pisanie.

Trafiła w moje gusta. Zaskoczyła mnie.

Trafiła w moje gusta. Zaskoczyła mnie.

Z trudem przebrnęłam przez całość książki. Niby miał być to reportaż, ale czy na pewno? Mam poważne wątpliwości. Mieliśmy mieć obraz "rzeczywistości mieszkańców polskich miast". A co mamy? Nieobiektywne i tendencyjne historie, w których wydają się dominować przypuszczenia i wymysły autora, a nie żadne fakty czy "rzeczywistość".

Ponadto, książka jest zwyczajnie nuda. Brak jakiejkolwiek akcji i momentami przesadnie udziwniony i skomplikowany język powodują, że historie nie wciągają i nie zachęcają do dalszego czytania. Książkę czytałam dwa dni, dzień przed napisaniem tej recenzji. Czy któraś z historii zapadła mi w pamięć? Może ze dwie-trzy. A za tydzień? Zapewne zapomnę, że w ogóle czytałam tę książkę.

Jednym zdaniem - czułam jakbym czytała ją za karę.

Ponadto, książka jest zwyczajnie nuda. Brak...

Jest to dobra rzecz. Nieoczywisty język, nowatorskie rozwiązania narracyjne i niebanalny temat, czynią z niej jedną z najwybitniejszych na rynku. A z autora- jednego z najlepszych reporterów

Nie jest to klasyczny zbiór reportaży, więc jeśli podejdziemy do tej książki w ten sposób, możemy być rozczarowani. Natomiast jeśli damy jej szansę, wczytamy się w kolejne rozdziały, złapiemy rytm i specyficzny, bardzo nieoczywisty styl autora, wciągnie na dobre. Może nie wszystkie reportaże są tak samo dobre, ale kilka to wg mnie prawdziwe perełki. Mi osobiście bardzo odpowiada sposób, w jaki autor snuje swoje opowieści.

Miało być fajnie i nowocześnie Przy wykorzystaniu różnych form literackich a wyszło tak średnio. O wszystkim i o niczym. Żaden reportaż nie zostaje w pamięci.

Niestety nie trafiła do mnie ta książka. Sprzedawana jest pod hasłem zbioru reportaży, jednak tak naprawdę jest to zbiór opowiadań, który na pewno ma wiele wspólnego z rzeczywistymi wydarzeniami, jednak w dużej mierze jest to fikcja – nie jestem fanem takiej mieszanki. Miałem bardzo duże oczekiwania co do tej lektury. Na okładce polecenie Hanny Krall, tematyka mieszkańców Polskich miast i choć kilka historii jest zabawnych i pokazujących zachowania naszych rodaków, to w pełnym obrazie dostajemy, w mojej opinii, mało interesujący zlepek myśli, w którym ciężko dostrzec cel tej książki. Język, jakim jest ona napisana sprawił, że czytało mi się ją po prostu nudno i ciężko, co nie zachęcało do dalszej lektury. Zapewne znajdą się osoby, którym ta książka się spodoba, nie znajdziemy w niej jednak diagnozy polskiego społeczeństwa, co mógłby sugerować sam tytuł. Zła promocja sprawiła, że oczekiwałem czego innego, dostałem co innego, a w rezultacie pozostałem z rozczarowaniem.

Instagram: mateusz_dyr

Ci którzy nisko ocenili tę książkę zapewne w opowiedzianych przez autora historiach zauważyli siebie... i obrazili się na własne wady ;)

Literaturą faktu to zdecydowanie nie jest. Zbiór historii pełnych jadu, podkreślających beznadzieję wszystkich i wszystkiego dookoła. Brak wartości, bezsens, każdy to alkoholik lub ofiara przemocy. Zupełnie nic z tych opowieści nie wynika, poza zgorzknieniem autora. Dobrnęłam tylko do połowy. Może znajdą się fani czytania o beznadziei i miernocie, historii dopowiedzianych w umyśle pisarza na podstawie pseudoobserwacji otoczenia, ale ja do nich nie należę. Należałoby zmienić kategorię, bo obok reportażu to nawet nie stało.

Pewne rozdziały ciekawe. Inne, według mnie, zbyt chaotyczne. Ciężko mi również określić gatunek...

• Reportaż
  • Polska