Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej

2016-01-27
2016-01-27
literatura polska Wisława Szymborska poezja
Inne

Trzeba być blisko, tak blisko drugiego człowieka, trzeba być go ciekawym, aby uchwycić to, co dla innych nieuchwytne, a później pięknie to oddać. Dokładnie tak, jak uczynił to Pan Michał Rusinek. Nie przedstawił typowej biografii, lecz pięknie ubrał wspomnienia o kobiecie, z którą miała łączyć go relacja zawodowa, a połączyła przyjaźń,
Z przyjemnością przeczytałam wspomnienia, z których wyłaniał się prosty a jednocześnie intrygujący obraz kobiety i poetki.

Z przyjemnością przeczytałam...

M. Rusinek napisał książkę o Wisławie Szymborskiej. I dobrze. Rzecz zwyczajna. Mógł to zrobić lepiej? "Nie wiem. Nie znam się. Zarobiony jestem...."
Więc, tak wiem: nie zaczyna się zdania od "więc", dlatego przeczytałem. Nie utyrałem się nadzwyczajnie.
Warto poświecić trochę czasu. Tak z wieczór. No, może dwa....

Warto poświecić trochę czasu. Tak z wieczór. No, może dwa....

Ona - niemłoda już dama polskiej poezji. W historycznym momencie, który przewrócił jej uporządkowane życie do góry nogami. I on - młody człowiek u progu zawodowej kariery. Miał być przez chwilę, pomóc jej przetrwać ten najbardziej intensywny czas. Został do końca, na piętnaście lat. I chociaż z założenia miała to być zawodowa relacja, bez wątpienia tę nietypową parę połączyła piękna przyjaźń.
Książka nie jest biografią. Poznajemy tylko wycinek życia Wisławy Szymborskiej. Zbiór wspomnień, anegdot, zabawnych sytuacji i powiedzonek, skrzętnie notowanych przez - jak sama o nim mówiła - jej Pierwszego Sekretarza. Michał Rusinek pisze, że nie potrafi o Niej myśleć bez zachwytu. To się czuje w każdym zdaniu jego książki. Miłość, fascynacja, odrobiną nostalgii. Tak pięknie o Wisławie Szymborskiej mógł napisać tylko on.

Książka bardzo udana, myślę, że bardzo dobrze oddaje stosunek autora do poetki, to, jak ją postrzegał. Bardzo ciekawa pozycja, którą lekko się czytało. Spędziłam z nią przyjemne 3 wieczory. Życzyłabym sobie więcej biografii w takim tonie, ale nie wiem czy to zasługa autora, czy bohaterki. Ciepło, utulająco, pokrzepiająco, bo ostatnio rzadko się zdarza, aby ludzie mówili o sobie tylko dobrze.
Odjęłam punkt za lekki chaos, niektóre akapity "powsadzane" jakby przez przypadek.

Każdy kto chciałby dowiedzieć się czegoś zwyczajnego o niezwykłej kobiecie poetce powinien zapoznać się z tą książką. Po przeczytaniu tekstu czułam się szczęśliwa nie tylko dlatego, że poznałam Panią Szymborską ale dlatego, iż spotkałam inteligentnego, pełnego poczucia humoru człowieka.

Wzruszająca relacja o Noblistce, Jej przyzwyczajeniach, potrzebach, zasadach.
Czytając takie historie, zadają sobie pytanie: w czym tkwi wielkość człowieka.

Wzruszająca relacja o Noblistce, Jej przyzwyczajeniach, potrzebach, zasadach.
Czytając takie historie, zadają sobie pytanie: w czym tkwi wielkość człowieka.

Ta książka to portret naszej Noblistki nakreślony piórem jej osobistego Pierwszego Sekretarza 🙂
Oby każdy z nas miał w sobie choć część takiej subtelności i pokory, to świat byłby dużo lepszym miejscem. Polecam wszystkim 🙂

Myślę, że poza informacjami biograficznymi książka i jej klimat oddaje to, kim była Noblistka. Opowiada o życiu Szymborskiej lekko i bez nadęcia, z właściwym pewnie też dla Szymborskiej dystansem i czarnym humorem, ale nie stroniąc od wątków mniej optymistycznych. Osobiście śmiałam się, co kilka stron.

To nie było nic zwyczajnego.
Oboje są przekonani,
że połączyło ich uczucie nagłe.
Piękna jest taka pewność,
ale niepewność piękniejsza.
cytat na pamiątkę // 15.08 // 02:09

To nie było nic zwyczajnego.
Oboje są przekonani,
że połączyło ich uczucie nagłe.
Piękna jest taka pewność,
ale niepewność piękniejsza.
cytat na pamiątkę // 15.08 // 02:09

Dziekuje Michalowi Rusinkowi za te ksiazke. Ta lektura byla jak nienachalne podgladanie Pani Wislawy przez dziurke od klucza. Inteligentna, prostolinijna, prawdziwa, szczera... taka jest ta ksiazka i taki obraz Szymborskiej mam i bede miec w glowie <3