rozwiń zwiń

Jesienne zapowiedzi i premiery książkowe: literatura faktu i fantastyka

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.09.2021

Jesienne nowości i zapowiedzi książkowe obfitują w pozycje z literatury faktu i fantastyki. Dla miłośników tego rodzaju publikacji przygotowaliśmy więc zestawienie książek, po które warto sięgnąć, odwiedzając we wrześniu i październiku księgarnie. Mamy nadzieję, że ułatwi Wam ono wybór spośród wielu jesiennych premier.

Jesienne zapowiedzi i premiery książkowe: literatura faktu i fantastyka

Niektórzy najbardziej lubią sięgać po książki oparte na prawdziwych wydarzeniach, opisujące miejsca istniejące w rzeczywistości, inni – wręcz przeciwnie, zaczytują się w publikacjach z gatunku fantastyki. Są też i ci, którzy co jakiś czas wybierają książki z różnych gatunków.

Specjalnie dla czytelników i czytelniczek należących do trzech powyższych grup przygotowaliśmy listę jesiennych premier i zapowiedzi, w których znajdują się książki historyczne, biografie, reportaże, a także zestawienie nowości „fantastyczne”. Dajcie się zainspirować!

Literatura faktu, biografie, historia

Łukaszenka Piotr Andrusieczko„Łukaszenka. Może się trochę zasiedziałem”, Piotr Andrusieczko
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 1.09

„Może trochę się zasiedziałem” – powiedział Aleksander Łukaszenka rosyjskim mediom we wrześniu 2019.„Trochę” to 26 lat nieprzerwanych autorytarnych rządów. Łukaszenkę już dawno temu nazwano ostatnim dyktatorem Europy. W samej Białorusi przyjęło się go nazywać Baćko, choć wielu szybko ujrzało w nim „ojca chrzestnego”. Jak to możliwe, że dyrektor sowchozu mógł zostać prezydentem, a do tego tyle lat utrzymać się przy władzy?

Przerwane milczenie Kamil Turecki„Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center”, Kamil Turecki
Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska
Premiera: 1.09

Dopiero po 10 latach od tragicznych zamachów na World Trade Center w Nowym Jorku pojawił się w Strefie Zero po raz pierwszy. Po 20 latach zdecydował się przerwać milczenie. Jan Szumański kierował pracami porządkującymi niebezpieczne zgliszcza i z bliska widział przerażające sceny, które już na zawsze wryły się w jego pamięć.

Książka Kamila Tureckiego to pełna zwrotów podróż przez barwne życie Jana i jego najbliższych, którzy tuż przed stanem wojennym zatrwożeni opuścili Polskę, by spełnić amerykański sen. Nowy Jork pokazał im jednak swoje mroczne oblicze. Najpierw straszna bieda zaglądała w oczy, później pojawił się paraliżujący strach przed bezlitosnymi gangami. Kiedy wydawało się, że najgorsze już za nimi, nadszedł 11 września 2001 roku.

Autor rozmawia też z Polakami, którzy przeżyli atak na WTC i krewnymi ofiar. Koszmar tamtego słonecznego wtorku do dziś odciska na nich bolesne piętno, a apokaliptyczne obrazy wciąż mają przed oczami. Tak, jakby to było wczoraj...

Dzikie żądze Bronisław Malinowski„Dzikie żądze. Bronisław Malinowski nie tylko w terenie”, Grzegorz Łyś
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 1.09

Pierwsza polska biografia Bronisława Malinowskiego.

Niewielu Polaków miało tak istotny udział w naukowym dorobku Zachodu, jak Bronisław Malinowski. Jednak w Polsce był on i jest, poza środowiskiem naukowym, prawie nieznany. „Prawie”, bo niemało osób słyszało o polskim uczonym, który napisał „Życie seksualne dzikich”. I na znajomości tego wpadającego w ucho tytułu jednego z dzieł tetralogii trobriandzkiej wiedza ta się kończy. Znakomity antropolog, podróżnik i socjolog. Uwielbiany przez słuchaczy wykładowca i nauczyciel. Twórca teorii funkcjonalnej i jeden z pionierów badań terenowych. Słynny książę Nevermore z „622 upadków Bunga” Witkacego. Jaki naprawdę był Bronisław Malinowski? Błyskotliwa, napisana z werwą i reporterskim zacięciem, biografia przedstawia koleje życia wielkiego naukowca: od dzieciństwa w młodopolskim Krakowie, przez burzliwą młodość spędzoną w towarzystwie Leona Chwistka i Witkacego w Zakopanem i wielką wyprawę badawczą na Nową Gwineę i Trobriandy, po przełomową dla rozwoju antropologii pracę naukową i międzynarodową sławę. Grzegorz Łyś odkrywa przed czytelnikami mało znane szczegóły niezwykłego życiorysu Malinowskiego, osobowości niebywale twórczej i złożonej, fascynującej, ale i kontrowersyjnej – autora dziennika, którego opublikowanie wywołało w swoim czasie prawdziwy skandal.

Mistrz Eleonora Szafran„Mistrz”, Eleonora Szafran
Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska
Premiera: 1.09

„Mistrz” Przywraca pamięć o legendarnym polskim bokserze, mistrzu wszech wag Auschwitz. Książka powstała na podstawie odnalezionych i wcześniej niepublikowanych rękopisów pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego. Przygotowała ją i okrasiła osobistymi wspomnieniami jego córka Eleonora Szafran. To publikacja, która odsłania prawdziwy, intymny portret człowieka – sportowca, bohatera wojennego, jakiego dotychczas nie znaliśmy.

Od 27 sierpnia w kinach będzie można oglądać film „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego inspirowany historią Tadeusza Pietrzykowskiego. W rolach głównych: Piotr Głowacki, Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski.

„Walczył i dawał nadzieję. Jego dzieje to gotowy materiał na film.”
Maciej Barczewski, reżyser filmu „Mistrz”

„Historia Tadeusza Pietrzykowskiego udowadnia, że człowiek dzięki silnej woli przetrwania i pasji może podjąć walkę nawet z największym złem, jednak żeby zwyciężyć, musi zacząć czynić dobro.”
Piotr Głowacki, odtwórca roli „Teddy’ego” w filmie „Mistrz”

Waleczne z gór Agata Puścikowska„Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet”, Agata Puścikowska
Wydawnictwo: Znak
Premiera: 1.09

Odważne, zadziorne, poświęcające własne życie dla dobra kraju i drugiego człowieka, dziś w większości niemal całkowicie nie znane. Kim były góralki walczące w czasie II wojny światowej?

Helena Marusarzówna, kurierka tatrzańska i żołnierka AK, w 1940 roku trafiła w ręce Gestapo. Przetrzymywano ją w zakopiańskim więzieniu Palace. Rok później stracono w Pogórskiej Woli.

Helena Błażusiakówna jako osiemnastoletnia dziewczyna została osadzona w „katowni Podhala”. W jednej z cel wyryła wybitym przez oprawców zębem słowa modlitwy, do której Henryk Górecki skomponował swoją „Symfonię pieśni żałosnych”. Przez lata uważano, że zmarła w więzieniu.

Józefa Mikowa ps. „Ryś”, oficer łącznikowy Tajnej Organizacji Wojskowej, działała na terenie Polski i Słowacji. Do ostatnich chwil, mimo tortur, nikogo nie zdradziła. Podczas przesłuchań uparcie milczała, ratując w ten sposób wielu ludzi. Została zamordowana w Palace w 1942 roku.

Agata Puścikowska odkrywa wyjątkowe postaci Walecznych z gór. Z dokumentów archiwalnych, rozmów z mieszkańcami Podhala, Gorców i Beskidów oraz spisanych wspomnień tworzy obraz kobiet z krwi i kości, bohaterek oryginalnych, odważnych, a jednocześnie skromnych i dotąd najczęściej przemilczanych.

Klerycy Mariusz Sepioło„Klerycy. O życiu w polskich seminariach”, Mariusz Sepioło
Wydawnictwo: Znak
Premiera: 1.09

Cała prawda o życiu w polskim seminarium

Dla części kleryków pójście do seminarium było najlepszą decyzją w życiu, dla innych – początkiem dramatu. Są tacy, którzy uznają sens narzuconych zasad, i tacy, którzy nie wytrzymują izolacji i kontroli przełożonych. Dla jednych celibat to wartość, dla drugich – źródło hipokryzji w Kościele.

Autor bestsellerowych reportaży, który od dekady pisze o różnych obliczach polskiego Kościoła, wszedł do środowiska polskich kleryków. Odbywa przełomowe rozmowy z byłymi, obecnymi i przyszłymi księżmi. Jego rozmówcy mówią całą prawdę o codzienności za murami seminariów, choć niełatwo im było opowiadać o sprawach intymnych i bolesnych. Nie unikają tematów trudnych, jak: molestowanie, polityka, homoseksualizm, skandale obyczajowe.

Czy warto poświęcić miłość? Czy kleryk rezygnuje ze wszystkich przyjemności? Jak przyszli księża radzą sobie z mrocznymi stronami Kościoła? Czy to właśnie w seminariach rodzą się patologie związane z tą instytucją? Kto odpowiada za spadek powołań i liczne odejścia z kapłaństwa? Czego tak naprawdę uczą polskie seminaria? Czy dla niektórych są sposobem na zrobienie kariery? Jak wygląda świat, którego jesteśmy blisko, lecz kompletnie go nie znamy?

Mariusz Sepioło – autor bestsellerowych reportaży „Himalaistki”, „Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu”. Publikuje w największych tytułach prasowych, m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”. Wyróżniony w I edycji Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza.

Dziennikarz, który wiedział za dużo„Dziennikarz, który wiedział za dużo. Dlaczego Jarosław Ziętara musiał zginąć?”, Łukasz Cieśla, Jakub Stachowiak
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 6.09

– Był pan świadkiem porwania Jarka Ziętary […].
– Czego świadkiem? Panie, ja nic nie wiem. Amnezję mam. – Jerzy jeszcze udaje, że trafiliśmy pod zły adres.
– Dostał pan od Elektromisu zlecenie na obserwowanie Ziętary. Widział pan jego porwanie. Tak pan zeznał w prokuraturze. – Nie dajemy za wygraną.
– Nikt za wami nie jechał? Na pewno? Chodźmy do środka, nie będziemy tu stali. – Jerzy wpuszcza nas do domu.

Jarosław Ziętara zaginął 1 września 1992 roku. Młody reporter „Gazety Poznańskiej” rozpracowywał poznańskie afery gospodarcze. Dotarł do przekrętów, do których dochodziło w największym polskim holdingu początku transformacji – Elektromisie, założonym przez Mariusza Ś., późniejszego twórcę Biedronki i Żabki. Ziętara kopał zbyt głęboko i poniósł za to najcięższą karę: jak ustaliła prokuratura, został uprowadzony i zamordowany. Biznesy z lat 90. zamieniły się w gigantyczne spółki, a skazanych za zabicie Ziętary nadal nie ma. I choć wersji wydarzeń jest wiele, żaden z dwóch procesów nie odpowiedział dotąd ostatecznie na pytanie „kto i dlaczego”.

Łukasz Cieśla i Jakub Stachowiak próbują odkryć prawdę o śmierci Jarosława Ziętary. Skąd taka opieszałość policji? Kto pociąga za sznurki i ukrywa sprawców? Jak wysoko postawieni są zleceniodawcy zabójstwa, skoro sprawy nie zdołali rozwiązać nawet śledczy z Archiwum X?

Dziennikarze odkrywają przed nami poznański półświatek lat 90. To wtedy tworzyły się środowiska biznesmenów i układy z władzą. To czasy, kiedy powstała fortuna Jana Kulczyka, a na salonach brylował Aleksander Gawronik, bogaty biznesmen i senator. W nie zawsze uczciwe interesy zaangażowani byli naukowcy z poznańskich uczelni, wzięci prawnicy, ludzie z służb specjalnych, kryminaliści, chłopcy z miasta...

Zbyt często gotowi na zbyt wiele.

Również na zabójstwo dziennikarza, który wiedział za dużo.

 „Ekstaza. Lata 90. Początek”Anna Gacek
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 15.09

Muzyka, filmy, seriale, teledyski, moda, media, idole i ikony, rewolucja w rytmie Smells Like Teen Spirit.

Seks, heroina i grunge. Supermodelki i trabanty. Laura Palmer, Courtney Love i Madonna. Jeremy i dziewczyny z teledysków Aerosmith. Kurt, Eddie, Layne, Chris i Andy. Axl i Bono. Seattle i Sub Pop. Koszule w kratę i martensy. MTV Unplugged i Beavis i Butt-head. Pokolenie X i Samotnicy. Anna Gacek w szerokim kontekście – obejmującym politykę, gospodarkę, kulturę, społeczeństwo i historię – zatrzymuje kilkadziesiąt niezapomnianych momentów popkultury. To opowieść pełna anegdot i mało znanych faktów.

Ekstaza Anny Gacek to więcej niż odpowiedzi na pytania, dlaczego Kurt Cobain opluł fortepian Eltona Johna, Agent Cooper uwielbiał słodycze, Anna Wintour nienawidziła grunge’u, Eddie Vedder zdemolował Carnegie Hall, a skromna pracownica wytwórni płytowej z Seattle wkręciła „New York Timesa”. To poruszająca opowieść o młodych ludziach zagubionych w swoim sukcesie, przerażonych niechcianą rolą rzeczników pokolenia. O samotności w adorującym tłumie, o pułapkach sławy, bezlitosnym świecie mediów i show biznesu, wreszcie o nieuchronnej tragedii.

Były to czasy najlepsze i były to czasy najgorsze. Były to wspaniałe czasy.

Lat dziewięćdziesiątych nie można opisać w jednej książce, to dopiero początek.

„Angela Merkel. Cesarzowa Europy”, Arkadiusz Stempin
Wydawnictwo: Agora
Premiera: 15.09

Powrót bestsellerowej biografii Angeli Merkel. W nowym wydaniu „Cesarzowej Europy” Arkadiusz Stempin pomaga wyobrazić sobie Europę po zakończeniu politycznej kariery przez kanclerz Niemiec. W nowych rozdziałach autor opisuje, jak w ostatnich latach Merkel zmagała z kryzysem ukraińsko-rosyjskim, falą uchodźców 2015 roku, skutkami Brexitu, Stanami Zjednoczonymi ery Trumpa czy wreszcie zaostrzającym się kryzysem klimatycznym i pandemią COVID-19.

Czy Merkel znalazła sposób na opanowanie nękającej cały świat fali popularności skrajnej prawicy? Z jakim dziedzictwem jesienią 2021 zostawi swoich następców w Niemczech i Brukseli?

„Kobusz. Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny”, Hanna Faryna-Paszkiewicz
Wydawnictwo: WAM
Premiera: 15.09

Król śmiechu

Natychmiast wywoływał śmiech. Przecież Pan Janeczek z Kabaretu Olgi Lipińskiej, przecież Majster, który uczy Jasia, przecież rólki arcydzieła w filmach Stanisława Barei… A jednak prywatnie był śmiertelnie poważny. Skąd się brała jego oryginalność? Czy potrafił uciec przed popularnością? Czy miał inne pasje niż aktorstwo? I jak wyciągał spod nóg wybitnych aktorów dywaniki?

Biografię znakomicie dopełniają wspomnienia krewnych oraz bliskich mu artystów. Anna Seniuk opowiada, jak Janek wprowadzał ją na warszawskie sceny, a Wiktor Zborowski zdradza, czym brzydkim postraszył go wuj, gdy strzelił gafę przed publicznością. Autorka książki, prywatnie siostrzenica aktora, wydobywa sekrety z rodzinnych archiwów. Łamie stereotypy, pokazując wuja od nieznanej strony.
Przeniknij duszę Kobusza!

„Poza możliwe. Jeden żołnierz, czternaście szczytów – moje życie w strefie śmierci”, Nimsdai Purja
Wydawnictwo: Bezdroża
Premiera: 15.09

Spojrzałem na wierzchołek. Wtargnęła chmura, a złowrogie dudnienie grzmotu rozeszło się echem po dolinie poniżej. Nie sposób było nie odczuwać respektu i podziwu dla skali tego, co rozpościerało się przede mną. Wiedziałem, że bezcelowe jest ocenianie sił i słabości tej gigantycznej góry, ponieważ wznoszący się przede mną szczyt nie zamierzał oceniać mnie. Zamiast oceny była burza inspiracji. Gdybym zdołał wykorzystać ducha góry, by stać się odpornym na ból, stres i strach, nic nie mogłoby mnie zatrzymać. Wówczas zadałem pytanie.

Czy mogę? A może nie?

Zainspirowała mnie idea zdobycia w szalonym tempie wszystkich czternastu najwyższych szczytów świata. Miałem nadzieję wspiąć się na nepalskie imponujące wierzchołki Annapurny, Dhaulagiri, Kanczendzongi, Mount Everestu, Lhotse, Makalu i Manaslu, popędzić na Nanga Parbat, Gaszerbrumy I i II, K2, Broad Peak w Pakistanie, a na końcu zdobyć niepokojące ośmiotysięczniki Tybetu — Czo Oju i Sziszapangmę.

Ale dlaczego?

Te miejsca należą do najbardziej niegościnnych na naszej planecie, a wyzwanie, jakie przed sobą postawiłem, z założeniem, że zrealizuję je w mniej więcej pół roku, większości ludzi może się wydać szaleństwem. Mnie jednak zdawało się szansą na udowodnienie światu, że wszystko — cokolwiek — jest możliwe, gdy w plan angażuje się serce i umysł.

Ministerstwo prawdy Dorian Lynskey„Ministerstwo Prawdy. Biografia Roku 1984 Orwella”, Dorian Lynskey
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 15.09

Dzięki ostatniej powieści George Orwell stał się ikoną współczesnego świata. Spisane przez niego idee weszły do języka, a w erze nieustannej obserwacji, fake newsów i politycznych podziałów wydają się szczególnie aktualne.

Kulturowy wpływ „Roku 1984” widać w najważniejszych dziełach ostatnich siedemdziesięciu lat. Orwellem inspirowali się między innymi: Margaret Atwood w Opowieści podręcznej, Terry Gilliam w Brazil, Alan Moore i David Lloyd w V jak Vendetta czy David Bowie w Diamentowych psach. Nie wspominając o formacie reality show z Big Brotherem na czele.

Dorian Lynskey próbuje zrozumieć, co wpłynęło na Orwella podczas pisania Roku 1984. Przygląda się doświadczeniom pisarza z hiszpańskiej wojny domowej i bombardowanego przez nazistów Londynu. Uważnie bada jego poglądy polityczne i literackie obrazy dystopii czy utopii, z których Orwell czerpał. Wyjaśnia, co sprawiło, że książka stała się tak wielkim fenomenem w dniu premiery i analizuje, jak zmieniał się jej odbiór przez ostatnie dekady.

Ministerstwo Prawdy to fascynujące studium poświęcone jednemu z najważniejszych dzieł literatury współczesnej. Lynskey po mistrzowsku pokazuje, jak historia może kształtować fikcję i jak fikcja może wpływać na historię.

Jeśli choć w najmniejszym stopniu interesujesz się Orwellem bądź rozwojem naszej kultury, nie możesz przegapić tej wciągającej i pouczającej książki.
John Carey, „Sunday Times”

Książka była nominowana do:
Baillie Gifford Prize 2019 w kategorii literatura faktu
Nagrody Orwella 2020 w kategorii krytyki politycznej

Beze mnie jesteś nikim Jacek Hołub„Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach”, Jacek Hołub
Wydawnictwo: Czarne
Premiera: 22.09

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trzydzieści procent – czyli ponad dziewięć milionów – dorosłych Polaków potwierdziło, że było sprawcami przemocy w rodzinie. Siedemnaście procent skrzywdziło bliskich kilka razy, a trzy procent wielokrotnie.

Mężczyźni katują żony i dzieci. Bici synowie dorastają i znęcają się nad swoimi partnerkami i dziećmi. Krzywdzone dziewczynki wpadają w szpony toksycznych mężów. Dorosłe dzieci dręczą zniedołężniałych rodziców. Silniejsi terroryzują słabszych, zdrowi niepełnosprawnych, ci, którzy mają władzę, kontrolują i ranią swoich podopiecznych. Przez nasze domy płynie rzeka agresji, bólu, cierpienia i nienawiści. Oficjalne statystyki to wierzchołek góry lodowej.

Napisałem tę książkę, by pokazać, co kryje się pod spodem – jak wygląda prawdziwe oblicze przemocy domowej.

Jacek Hołub

Susan Sontag biografia„Sontag. Życie i twórczość”, Benjamin Moser
Wydawnictwo: Agora
Premiera: 29.09

Susan Sontag pisała o sztuce i polityce, feminizmie i homoseksualizmie, sławie i stylu, medycynie i narkotykach, radykalizmie i faszyzmie oraz freudyzmie, komunizmie i amerykanizmie – jej dzieła stały się kluczem do zrozumienia współczesnej kultury. Benjamin Moser analizuje dzieła Sontag ukazując geniusz jej twórczości, radykalnej myśli i społecznego aktywizmu oraz sięga głębiej, poza publiczny wizerunek, i ujawnia nieznane prywatne oblicze pisarki. Snując tę fascynującą opowieść, wykorzystuje setki wywiadów przeprowadzonych od Maui po Sztokholm i od Londynu po Sarajewo oraz przedstawia blisko sto fotografii.

„Sontag. Życie i twórczość” to pierwsza książką oparta na zamkniętych dla świata rodzinnych archiwach i świadectwach osób, które nigdy wcześniej nie mówiły o Susan Sontag, jak na przykład jej życiowa partnerka i światowej sławy fotografka Annie Leibovitz.

Biografia „Sontag. Życie i twórczość” (ang. „Sontag: Her Life and Work”) otrzymała Nagrodę Pulitzera 2020. „To dzieło podparte wielką pewnością siebie, jednocześnie wzniosłe i finezyjne, w którym uchwycone zostały geniusz i człowieczeństwo pisarki wraz z jej nałogami, seksualnymi dwuznacznościami oraz chwiejnymi fascynacjami” – napisało Jury nagrody o książce.

Niesłusznie skazani Annanikova„Niesłusznie skazani”, Ludmiła Anannikova
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 29.09

Niesłuszne skazania w Polsce to nie tylko sprawa Tomasza Komendy. W polskich więzieniach wciąż siedzą ludzie, których wina budzi ogromne wątpliwości. Ci, którym po latach udało się wyjść, walczą dziś o powrót do normalności. Pozostali - o to, by utrzymać się przy zdrowych zmysłach. W tym czasie polskie państwo umywa ręce, traktując niesłuszne skazania jak przykre incydenty. Jednak prawnicy zajmujący się tym zagadnieniem nie mają wątpliwości: skazywanie ludzi bez wystarczających dowodów jest w Polsce problemem systemowym.

To nie jest książka polityczna. Problem niesłusznych skazań jest apolityczny i dotyczy każdego. I żaden rząd się nim nie zajął. A przecież umiejętność przyznania się do nich i ich sprawnego naprawienia jest oznaką siły, a nie słabości.

Lem w PRL-u Wojciech Orliński„Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości”, Wojciech Orliński
Wydawnictwo: Literackie
Premiera; 29.09

Lem w Polsce Ludowej, czyli wszystkie kręgi piekła
Perypetie genialnego pisarza w państwie absurdów
Wyjątkowa książka na 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema
Jaki urząd piętrzył przed Lemem największe trudności?
W jaki sposób pisarz kupował samochody?
Kogo chciał wieszać długo i etapami?

Autorski wybór korespondencji pisarza z instytucjami systemu, urzędnikami i przyjaciółmi dokonany przez Wojciecha Orlińskiego obnaża, ile bezsensownych problemów i kumulujących się trudności czekało w PRL na człowieka, który ciężką pracą i talentem odniósł duży sukces. Odrzucenie scenariusza do Szpitala Przemienienia bez żadnego wyjaśnienia, zwodzenie w kwestii wydania powieści i brak wsparcia w sporach z enerdowskim wydawcą czy notoryczne trudności z naprawą wadliwych samochodów – to tylko niektóre z nich.

To, że nie każdemu interesantowi chce się interweniować w wyższych ogniwach Poczty, że więc godzą się potulnie z panującym bałaganem, stwarza atmosferę, w której młodzi pracownicy wszelkie uwagi przyjmują niechętnie, nawet ironicznie, z uśmiechami politowania. Nie wiedzą bowiem, że na całym świecie podobna sytuacja byłaby niedopuszczalna, i że to, co im wydaje się normalne, jest w rzeczywistości skandalicznym przejawem obojętności, wobec licznych interesantów. Jak każdy pracujący, nie mam zbyt wiele czasu, nie mniej dla zasady postanowiłem przynajmniej tę jedną sprawę załatwić do końca. W nadziei, że Pan będzie tego samego zdania, oczekuję – zgodnie z KPA – odpowiedzi, w której zechce Pan przeprosić za niewłaściwy stosunek urzędniczków Urzędu Pocztowego nr 14, nie jako pisarza, laureata państwowych nagród etc., ale jako zwyczajnego obywatela, wobec którego Poczta zobowiązana jest wypełniać całokształt usługowych czynności. Jak również, iż odpowiednim zarządzeniem zechce Pan radykalnie odmienić stosunki panujące w w/w Urzędzie Pocztowym.

Z poważaniem, Stanisław Lem

PRL był piekłem, w którym obywatel mógł tylko przenieść się z jednego kręgu do drugiego. Ale każda próba poprawienia sobie losu pod jednym względem, prowadziła do pogorszenia pod innym.

Wojciech Orliński

Zbyszek przez przypadki książk„Zbyszek przez przypadki”, Beata Nowicka
Wydawnictwo: Znak
Premiera: 13.10

Wychowany w pałacu potomek chłopów. Jako artysta narodził się już w wieku czterech lat, dzięki fortepianowi bez nóg i klawiatury. Uważa, że całe jego życie to seria przypadków. W końcu gdyby pewien reżyser nie włączył w odpowiednim momencie telewizora, prawdopodobnie nigdy nie zostałby aktorem.

Zbigniew Zamachowski to dla jednych niezapomniany pan Wołodyjowski, dla innych – fenomenalny Shrek. Pracował z największymi: Grzegorzewskim, Kieślowskim, Kutzem, Wajdą. Wisława Szymborska wystawiła mu jedną z najlepszych recenzji w jego życiu: „Lubię jak pan gra, bo pan gra tak, jakby pan nie grał”. I choć zagrał ponad trzysta ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych, dla niego najważniejsza jest wciąż muzyka, od której tak naprawdę wszystko się zaczęło.

W rozmowie z Beatą Nowicką wspomina dzieciństwo, czasy studenckie i początki kariery. Opowiada o przygodzie z prohibicją, o tym, jak Bogusław Linda uratował mu życie, a Wojciech Malajkat złożył protest przed mauzoleum Lenina. Odsłania często zaskakujące kulisy pracy na estradzie, w filmie i teatrze. Zdradza też, co czuje ojciec czwórki dzieci, które nie poszły w jego ślady, i uchyla kurtynę do świata miłości.

To nie tylko wywiad ze świetnym aktorem, ale też opowieść o czterdziestu najlepszych latach historii polskiego kina i teatru. Lśni od anegdot, zabawnych historyjek, tajemnic. Zamachowski ma dar opowiadania „filmowymi scenami”, dzięki czemu czytelnik czuje się… jak w filmie.

Wspomnienia Sinead O'Connor„Wspomnienia. Sinéad O’Connor”, Sinéad O'Connor
Wydawnictwo: Agora
Premiera: 27.10

„Nie urodziłam się, by być gwiazdą pop. Do tego trzeba być dobrą dziewczynką. Nie sprawiać zbyt wielu kłopotów. (…) Dla niektórych rzeczy warto zaprzepaścić karierę. A ja i tak nie chcę już kariery gwiazdy pop, bo nikt mnie nie zna i jestem samotna”.
Sinead O’Connor

Występ w programie „Saturday Night Live”, gdy podarła zdjęcie Jana Pawła II był w jej życiu przełomowy. Wybuczano ją na kolejnym koncercie, przerwała trasę promocyjną, zapowiedziała koniec kariery i przeszła jedno z wielu załamań nerwowych. Sinead O’Connor pisze emocjonalnie i często całkowicie niepoprawnie politycznie. Przekonuje, że jej wolno, bo i tak ma status „wariatki”.

Pierwszą część „Wspomnień” Sinéad poświęca dzieciństwu, zwłaszcza trudnym relacjom z matką, która każe jej rozbierać się do naga i bije aż się zmęczy. Przez nią Sinéad zaczyna też kraść. Trafia w końcu do domu ojca i macochy, którzy choć się starają, nie potrafią do niej dotrzeć. Przekazują ją pod opiekę zakonnic. Przepustką do lepszego świata staje się debiutancki album, gdy jako młodziutka artystka, na swoich warunkach, odnosi wielki sukces.

Trudne dzieciństwo i nieprzepracowane traumy nie dają jednak o sobie zapomnieć. Ma niespełna 21 lat, kiedy na świat przychodzi jej pierwszy syn i bierze ślub. Później urodzi jeszcze trójkę dzieci i tyle samo razy wyjdzie za mąż, choć już nie za ojców swoich dzieci. Dorosłej Sinéad – matce i wiecznie poszukującej artystce, poświęcona jest część druga książki.

Część trzecia to przewodnik po dotychczasowej twórczości O’Connor oraz zapowiedź nowej, możliwe że ostatniej płyty. Sinéad O’Connor napisała „Wspomnienia”, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem i sprawić, żeby jej głos był nie tylko usłyszany, ale przede wszystkim zrozumiany. Może też, żeby wytłumaczyć się ze swojego postępowania, ale myli się ten, kto sądzi, że będzie za cokolwiek przepraszać.

Praca i inne grzechy Charlie LeDuff„Praca i inne grzechy. Prawdziwe życie nowojorczyków”, Charlie LeDuff
Wydawnictwo: Czarne
Premiera: 27.10

Nowy Jork. Olśniewające miasto przyciągające tłumy marzycieli z całego świata. Od dekad symbol sukcesu, postępu i kariery. Synonim amerykańskiego snu. Bywa jednak najsmutniejszym miejscem na ziemi – gorsze od porażki jest tu bycie niewidzialnym.

I to właśnie niewidzialnym LeDuff poświęca swoją książkę. Pisze o tych, którzy mieszkają w ciasnych mieszkaniach. O strażakach i ich rodzinach, którzy po 11 września 2001 roku stracili wszystko. O ludziach, którym rytm pracy, snu i dnia wyznaczają kaprysy szefa, właściciela mieszkania, sędziego w sądzie rodzinnym czy burmistrza. To nie książka o nowojorczykach, którym drzwi otwierają portierzy, tylko o samych portierach. O robotnikach, ulicznych handlarzach, sprzątaczkach, rybakach, imigrantach i barmanach. O ludziach, których nie na co dzień zauważamy, ale których brak okazałby się dotkliwy.

Praca i inne grzechy to uniwersalna i błyskotliwa opowieść o etosie pracy i hołd złożony niewidzialnym mieszkańcom amerykańskiej metropolii. To również reporterskie studium rozwarstwienia ekonomicznego i powolnej degradacji klasy robotniczej, tak powszechnych bez względu na szerokość geograficzną.

Wszechmocny Amazon Brad Stone„Wszechmocny Amazon. Jeff Bezos i jego globalne imperium”, Brad Stone
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 27.10

Nowa książka Brada Stone’a, autora bestsellera „Jeff Bezos i era Amazona”, opowiada o zrealizowaniu się najważniejszej wizji biznesowej naszych czasów – zdominowaniu gospodarki przez globalne imperium Jeffa Bezosa.

Blisko dziesięć lat temu dziennikarz agencji Bloomberg, Brad Stone, pisał o powstaniu Amazona – niepozornego przedsiębiorstwa handlowego, które wyrosło na giganta sprzedaży online. Od tego czasu Amazon nieustannie się rozwijał, tworząc nowatorskie produkty, takie jak Alexa, i rewolucjonizując liczne branże. W tym czasie zatrudnienie w firmie wzrosło pięciokrotnie, a jej wartość osiągnęła ponad miliard dolarów. Imperium Jeffa Bezosa, niegdyś mieszczące się w garażu, teraz obejmuje cały świat. Amazon rozprzestrzenił się na niemal wszystkie branże: spożywczą (sieć supermarketów Whole Foods), rozrywkową (Prime Video), IT (Amazon Web Services), medialną („The Washington Post”). Można śmiało powiedzieć, że żyjemy w świecie zarządzanym, zaopatrywanym i kontrolowanym przez firmę Amazon i jej wizjonerskiego założyciela.

W książce Wszechmocny Amazon Brad Stone z właściwą sobie wnikliwością przedstawia proces przemiany małej firmy stawiającej pierwsze kroki w handlu detalicznym w jeden z najpotężniejszych i budzących największy respekt podmiotów globalnej gospodarki.
Stone przygląda się także metamorfozie samego Jeffa Bezosa − który zaczynał jako technologiczny geek, całkowicie pochłonięty budowaniem Amazona − w zdyscyplinowanego miliardera o globalnych ambicjach, który żelazną ręką rządził Amazonem, nawet gdy jego życie prywatne stało się pożywką dla tabloidów.

Oto pozbawiony upiększeń portret barwnego, kontrowersyjnego człowieka, wpływającego na losy świata, i potężnej firmy, bez której nie wyobrażamy już sobie codziennego życia.

Fantastyka, science fiction

Panie czarowne Ćwiek„Panie czarowne”, Jakub Ćwiek
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Premiera: 1.09

Zawsze są przynajmniej trzy.
Może być więcej, ale nigdy mniej.
Psotna dziewka, chutliwa matka i groźna, samotna starucha.
Obdarzona pierwotną mocą Trójnia.

Głuchołazy, małe miasteczko na polsko-czeskim pograniczu, mają w herbie kozi łeb. To miejsce, gdzie w XVII wieku wieszano kobiety podejrzane o uprawianie czarów. Większość z nich trafiła na stryczek za nic. Ale były wśród nich także one. Te, które wiedzą. Te, które mogą umrzeć, ale nie odchodzą tak łatwo.

Dwadzieścia dwie osoby. Dwadzieścia kobiet, dwóch mężczyzn. Bunia, najstarsza z Pań, znała ich wszystkich, a z trojgiem wymieniała swego czasu pocałunki i sekrety. Siedmioro uprawiało to, co nazywano czarami. Leczyli, dodawali sił, pomagali w problemach miłosnych i użyczali swych ust cichym szeptom zmarłych. O dwojgu z nich powiedziano by dziś, że byli niespełna rozumu – w rzeczywistości mieli tego rozumu zbyt wiele.

Chciano je zniszczyć. One jednak wciąż się odradzają i trwają po dziś dzień. Wpisane w historię i żywą tkankę tego miasta. Mówią na siebie Panie. Panie Czarowne.

Czy w XXI wieku historia zatoczy koło? Czy te, które mają w sobie moc, będą musiały się zmierzyć z wnukami mężczyzn, którzy próbowali je spalić?

„Panie Czarowne” to dojrzała, ważna powieść o silnych kobietach i ochronie tego, co ważne, nakreślona z uważnością, szczerością i wrażliwością.

Jakub Ćwiek w nowej odsłonie.

Płomień Magdalena Salik„Płomień”, Magdalena Salik
Wydawnictwo: Powergraph
Premiera: 10.09

Naukowcy szykują się do największej z dotychczasowych misji ludzkości. W kosmosie, całkiem blisko jak na jego skalę, odkryto nadającą się do zamieszkania Drugą Ziemię. Co może zjednoczyć podzieloną ludzkość? Rozwiązaniem wydaje się nowy prometejski mit: ogólnoświatowy projekt wyprawy międzygwiezdnej do zbadania pokrytego lodem globu.

Za przygotowania „Płomienia” do startu odpowiada charyzmatyczny astrofizyk i inżynier technologii kosmicznych. Pozyskuje do projektu uzdolnioną psycholożkę moralności, która będzie odpowiadać za etyczne aspekty przedsięwzięcia. Dokąd zaprowadzi naukowców ten romans bez śladu cyfrowego? Czy mapowanie mózgu pilotów uczestniczących w misji okaże się sukcesem i przed jakimi dylematami z tym związanymi stanie ludzkość?

W powieści Magdaleny Salik (na co dzień dziennikarki zajmującej się nauką) zderzenie rzeczywistości alternatywnej z niespełnionymi ludzkimi aspiracjami prowadzi do absolutnie zaskakującego finału. „Płomień” zapewni czytelniczą satysfakcję zarówno fanom Stanisława Lema, jak i widzom serialu „Westworld”.

Anne Bishop Pakt Królowej„Pakt Królowej”, Anne Bishop
Wydawnictwo: Initium
Premiera: 10.09

Potęga ma swoją cenę – miłość również.

Wskutek młodzieńczego błędu reputacja lorda Dillona zostaje poważnie nadszarpnięta. Staje się on przez to podatny na niewybredne ataki ze strony młodych arystokratek szukających niezobowiązującej rozrywki. Aby odzyskać utracone dobre imię oraz honor, młody lord potrzebuje rocznego kontraktu małżeńskiego. Upatrzywszy sobie Jillian, młodą eyrieńską czarownicę z Ebon Rih, Dillon wydaje się przekonany, że nowa wybranka nie ma znaczących powiązań z klasą wyższą, która nim wzgardziła i go odrzuciła. Na nieszczęście dla niego prawda okazuje się zgoła inna – wszystko jednak wychodzi na jaw dopiero podczas konfrontacji młodego lorda z samym Lucivarem Yaslaną, nieprzewidywalnym i wybuchowym Księciem Wojowników Ebon Rih.

Tymczasem małżeństwo Surreal SaDiablo wisi na włosku. Daemon Sadi, Książę Wojowników Dhemlanu, dostrzega problem. Nie ma jednak pojęcia, że próby, które podejmuje, aby stłamsić własną naturę i odciążyć w ten sposób żonę, niszczą jego umysł. Aby ocalić Daemona oraz Królestwo Kaeleeru, które w razie załamania Księcia znajdzie się w niebezpieczeństwie, potrzebna jest pomoc ze strony kogoś, kto już nie istnieje – jedynej Królowej potężnej na tyle, by okiełznać Daemona Sadiego, Czarownicy we własnej osobie.

Gdy zakochana w Dillonie Jillian sunie na wiatrach swej pierwszej miłości, Daemon i Surreal usiłują uratować poharatane bliznami małżeństwo, które zostało wystawione na ciężką próbę. Lucivar natomiast musi znaleźć sposób, by ochronić tych, których kocha – nawet przed sobą nawzajem.

Gnoza Michał Cetnarowski„Gnoza”, Michał Cetnarowski
Wydawnictwo: Powergraph
Premiera: 10.09

Wojna trwa już pół miliarda lat Warszawa, Polska, świat w połowie XXI wieku. Wydaje się, że kryzys ekologiczny został zdławiony, największe nierówności społeczne zasypane, a globalny konflikt jedynie tli się. Jaką cenę przyjdzie za to zapłacić? Rozwój coraz sprawniejszych i coraz tańszych Sztucznych Inteligencji przyspieszyła pandemia 2020 i następująca po niej dekada kryzysów. W oparciu o systemy SI pracują Asystenci Personalni - czyli prywatne interfejsy, doradcy - analizujący wzorce zachowania i zbiory big data, które wiedzą o ludziach więcej niż oni sami. Dzięki tej wiedzy najlepiej pokierują twoim zdrowiem, dietą, sportem, karierą, pracą, związkiem, czasem wolnym, rozrywką, życiem osobistym… „Gnoza” to opowieść o starciu Ciała z Rozumem, Materii z Duchem, Natury z Kulturą.

Pozłacany wąż Danielle L. Jensen„Pozłacany wąż”, Danielle L. Jensen
Wydawnictwo: Galeria Książki
Premiera: 15.09

Tom trzeci serii „Mroczne Wybrzeża”

Ciemność pochłania ich świat, ale pod nieobecność światła odkryją, kim naprawdę są…

Kłamstwa zostaną wypowiedziane.

Więzi poddane próbie.

Pola bitwy wybrane.

Ich bitwy zakończyły się zwycięstwem

Lidia powraca do Mudaire, by zacząć naukę w świątyni uzdrowicieli. Jednak zamiast walczyć o ocalenie życia, jest przekonana, że robi więcej złego niż dobrego. Zagłębia się w historię bogów i odkrywa prawdę, która na zawsze zmieni jej życie.

Killianowi w końcu udało się objąć dowództwo królewskiej armii, ale wcale nie czuje się zwycięzcą. Przytłoczony przeszłością, poddaje się mroczniejszemu obliczu swojego znaku – i w ten sposób ryzykuje, że rozpocznie wojnę.

Ale wojna dopiero się zaczęła

Po pokonaniu tyrana Urcona, Marek próbuje zawrzeć trwały sojusz z Arinoquianami. Dręczy go jednak świadomość, że wśród jego przyjaciół kryje się zdrajca i że może utracić wszystko, o co walczył.

Rozdarta między coraz większą lojalnością wobec Trzydziestego Siódmego Legionu a potrzebą uwolnienia rodaków, Teriana tonie w sieci tajemnic. Podejmuje decyzję, która może albo ocalić wszystkich, których kocha – albo posłać ich do grobu.

Historie opowiedziane w „Mrocznych Wybrzeżach” i „Mrocznym niebie” łączą się ze sobą w „Pozłacanym wężu”.

Ostateczne starcie Vladimir Wolff„Ostateczne starcie”, Vladimir Wolff
Wydawnictwo: Warbook
Premiera: 15.09

Po katastrofalnej w skutkach inwazji najeźdźców z innego wymiaru cywilizacja na Ziemi nieuchronnie zmierza ku upadkowi. Jedynym ratunkiem wydaje się przeniesienie ocalałych resztek ludzkości do rajskiej Arkadii.

Polacy, opromienieni sławą zdobywców Nowego Świata, po zwycięskich bojach z Charunami niestrudzenie budują wokół jedynego przejścia między dwoma światami infrastrukturę, która umożliwi największą w dziejach migrację. Operacja Eksodus wkracza w decydującą fazę. Przybywa sojuszników i rośnie międzynarodowe wsparcie tych wysiłków.

Zbyt piękne, by było prawdziwe? Oczywiście. Światów jest więcej niż dwa, a przybywa nie tylko sojuszników. No i nie tylko Ziemianie są zdeterminowani zrealizować swoje plany. Oto dramatyczna kulminacja śmiertelnych zmagań o same najwyższe stawki w desperackim wyścigu z czasem.

Musi się udać.

Wyspa Sachalin Eduard Wierkin„Wyspa Sachalin”, Eduard Wierkin
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 29.09

Trudno przewidzieć przyszłość, gdy świat już się skończył.

Gdy światowe mocarstwa pogrążyły się w najbardziej wyniszczającym konflikcie wszechczasów, cywilizacja praktycznie przestała istnieć. Z dawnych stolic pozostały wypalone bombami pustkowia. Tam, gdzie promieniowanie nie zabija na miejscu, panoszy się zaraza, której nie sposób powstrzymać.

W oszczędzonej w trakcie wojny Japonii trwa walka o przetrwanie. To właśnie stamtąd pochodzi Lilak – młoda futurolożka, która decyduje się na ryzykowną wyprawę badawczą. Jeśli jej się powiedzie, być może uda jej się dowiedzieć, co czeka ludzi w przyszłości.

Celem Lilak jest Sachalin – wyspa będąca strefą przejściową między Japonią a piekłem rozciągającym się na kontynencie. To tutaj przybywają ostatni uchodźcy dramatycznie walczący o przeżycie. To tutaj trafiają ci, którzy nie zasługują na życie w społeczeństwie. Lilak bardzo szybko przekona się, że Sachalin to coś więcej niż kolonia karna. To odpowiedź na to, dlaczego ludzkość znalazła się na krawędzi zagłady.

Kanibalizm, przemoc i wszechogarniające szaleństwo. Tylko co się wydarzy, gdy podczas wyprawy coś pójdzie nie tak?

„Wyspa Sachalin” to olśniewająca i przerażająca wizja tego, dokąd może zmierzać nasza cywilizacja. Eduard Wierkin po mistrzowsku parafrazuje Czechowa, snując narrację, która zasłużenie stawia go w jednym rzędzie z braćmi Strugackimi. Poetyckość i bezwzględność opisu, uchwycona w przekładzie Pawła Podmiotko, zachwyca, a tempo akcji zapiera dech w piersiach.

Pusty ogród Romuald Pawlak„Pusty ogród”, Romuald Pawlak
Wydawnictwo: IX
Premiera: 30.09

Osiem opowiadań, połączonych wspólnymi motywami oraz uniwersum wykreowanym w powieści „Podarować niebo”. Pięć z nich ukazuje wcześniejsze etapy rozwoju ludzkości, a także wciąż powracający problem: możesz uciec z Ziemi, ale Ziemia nigdy cię nie opuści. Czy na Ziemi, czy w kosmosie, wszędzie ludziom towarzyszą strach, gniew, miłość i nienawiść. Dokonują wyborów strasznych albo pięknych. Choć jakoś te niepiękne przychodzą im łatwiej.

Adam próbuje wyprowadzić ludzi spod ognistej apokalipsy na Ziemi. Fomin wyciąga rękę do tajkonauty, z którym wygrał rywalizację o prymat między gwiazdami. Chce ocalić jego honor, bo tylko tyle może zrobić jeden pilot dla drugiego. Rudzik rozpaczliwie namawia Twardzielców do uratowania jego syna. Jos Fullerheim popełnia głupi błąd. A stary gubernator Amir Krast pragnie już tylko godnej śmierci, choć do końca zamierza pozostać samcem alfa.

Stare, uniwersalne motywy, w nowych kostiumach.

Spirit Animals Brandon Mull„Opowieści upadłych bestii. Wydanie specjalne”, Brandon Mull
Wydawnictwo: Wilga
Premiera: 30.09

Upadłe Wielkie Bestie – niegdyś najbardziej potężne stworzenia Erdasu, które zdradziły inne Wielkie Bestie i których knowania kosztowały życie tysięcy istot – odradzają się jako zwierzoduchy wyjątkowych dzieci. Grozi im jednak wielkie niebezpieczeństwo. Tajemniczy myśliwy próbuje odebrać im życia i bezlitośnie walczy z każdym, kto staje w ich obronie.

Poznajcie pięć opowieści o legendarnych Wielkich Bestiach – oraz o młodych bohaterach, którzy nie cofną się przed niczym, aby je ocalić

[ec],[as],[aj]


komentarze [18]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
PedroP 11.09.2021 14:36
Czytelnik

Mnie najbardziej interesuje wznowienie:


Stalin. Dwór czerwonego cara

Jednak mam wątpliwości, co do wiernego odwzorowania wydania Magnum. Nowe wydanie ma 560, a wersja Magnum ok. 770, i ta różnica jest zastanawiająca, czyżby doszło do jakiegoś skrócenia? Oby nie.

Fajnie, że zdecydowano się na przekład tomiszcza...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Stalin. Dwór czerwonego cara  Wietnam. Epicka tragedia 1945-1975
nordvargr 11.09.2021 11:29
Czytelnik

Tyle pozycji a tak mało SF. "Płomień" o psycholożce moralności? "Ostateczne starcie", Warbookowa polska-hero militarna fantazja. " Pusty ogród " Zbiór opowiadań w nieznanym mi uniwersum. Prosto bliska futurologia "Gnoza". Zostaje tylko " Wyspa Sachalin", kolejna post-apo. Tylko ta "Lilak, młoda futurolożka" I jej wyprawa badawcza, też nie zachęca. Strasznie słabo  😒

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
SLigiaKallina 09.09.2021 17:54
Czytelniczka

Czekam na  Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach
Strzelba 07.09.2021 09:23
Bibliotekarka

Czytam głównie fantastykę, więc czekam na jesienne nowości:   Opowieści o Bauchelainie i Korbalu Broachu. Tom 1 Opowieści o Bauchelainie i Korbalu Broachu. Tom 2 Biały piasek #3

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Opowieści o Bauchelainie i Korbalu Broachu. Tom 1  Opowieści o Bauchelainie i Korbalu Broachu. Tom 2  Biały piasek #3  Niebiańska rzeka  Pustynny książę. Księga I  Osa  Ziemia trwa  Opowiadania najlepsze  Zew wilka  Łańcuch ze złota  Do gwiazd  Czerwone drzewo  Drood
Myszka 06.09.2021 08:36
Czytelniczka

Przeczytałam  Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet, w planie mam  Panie czarowne

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet  Panie czarowne
CultureBlaze 06.09.2021 08:23
Czytelnik

Z literatury faktu zainteresowało mnie w sumie tylko  Ministerstwo Prawdy. Biografia Roku 1984 Orwella. Dwudziesta z kolei biografia polityka x, dyktatora y czy celebryty z to trochę strata czasu.

Lubię Kubę, także pewnie prędzej czy później na półkę trafią Panie czarowne

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Ministerstwo Prawdy. Biografia Roku 1984 Orwella  Panie czarowne  Płomień  Gnoza  Amnezjak
Patrycja 05.09.2021 21:05
Czytelniczka

Właśnie czytam Waleczne z gór 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sea_Of_Darkness 05.09.2021 16:47
Czytelniczka

Z fantastyki i science-fiction dużo państwo pominęliście. Brakuje chociażby  Pustynny książę. Księga I Echo przyszłych wypadków czy trzech zapowiedzianych na wrzesień i październik Gwiezdnych wojen.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pustynny książę. Księga I  Echo przyszłych wypadków
John_Doe 05.09.2021 14:18
Czytelnik

Czekam na „Praca i inne grzechy. Prawdziwe życie nowojorczyków”, Charlie LeDuff

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marzena 05.09.2021 14:52
Czytelniczka

Tego autora czytałam "Detroit" Detroit. Sekcja zwłok AmerykiBardzo ciekawa. Polecam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Detroit. Sekcja zwłok Ameryki
John_Doe 05.09.2021 15:40
Czytelnik

@Marzena mam w kolejce na czytniku 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Natalia 05.09.2021 13:46
Czytelniczka

Mnie zacieakwiły książka o Angeli Merkel, Beze mnie jesteś nikim oraz Praca i inne grzechy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 05.09.2021 18:18
Czytelniczka

@Natalia 
Sama jestem ciekawa, co o niej napisano, bo większość się cieszy, że już wreszcie odchodzi. Chociaż prawdopodobnie nie sięgnę po książkę, bo muszę od Mutti psychicznie odpocząć😉 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Natalia 06.09.2021 12:45
Czytelniczka

Co by o niej nie mówić, to na pewno zapisze się w historii :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 06.09.2021 15:12
Czytelniczka

Pokojowy malarz z Austrii też się zapisał😉

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Natalia 07.09.2021 13:03
Czytelniczka

Na szczęście ona nie brała z niego przykładu i prowadziła inną politykę (chociaż w przypadku malarza to o polityce ciężko mówić).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 11.09.2021 21:09
Czytelniczka

@Natalia
Unikam raczej biografii osób współczesnych, bo wydaje mi się, że trudno o obiektywną książkę na ich temat. Wprawdzie odważyłam się przeczytać biografie Putina, ale tylko dlatego, że osoby na tym portalu zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy wypowiadali się, że Nowy car jest obiektywny. 
Co do Merkel, to jest oceniana przez jednych dobrze, a przez innych źle. Napewno...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się