Wszechmocny Amazon.Jeff Bezos i jego globalne imperium

Okładka książki Wszechmocny Amazon.Jeff Bezos i jego globalne imperium Brad Stone
Okładka książki Wszechmocny Amazon.Jeff Bezos i jego globalne imperium
2021-10-27
2021-10-27
Amazon biznes Jeff Bezos korporacje

Okładka książki Wybór Anne Applebaum, Donald Tusk
Wybór Anne Applebaum, Don...
Okładka książki Ropa i krew. Walka o przywództwo w Arabii Saudyjskiej i wpływy na świecie Bradley Hope, Justin Scheck
Ropa i krew. W... Bradley Hope, Justi...
Okładka książki Nie widzę przeszkód Jakub Białek, Marcin Ryszka
Nie widzę prze... Jakub Białek, Marci...

Książka pozwalająca lepiej zrozumieć fenomen tego giganta e-commerce.

Książka pozwalająca lepiej zrozumieć fenomen tego giganta e-commerce.

Dużo szczegółów, widać, że autor robił research przez wiele lat. Jest trochę ciekawych wątków jak np. przejęcie Washington Post czy proces wyboru drugiej głównej kwatery Amazona. Niestety książka napisana jest w takim stylu oraz jest tak obszerna i w niektórych momentach drobiazgowa, że nie jest to pozycja z cyklu tych, które czyta się jednym tchem.

Jeśli chcesz poznać sporo detali na temat historii Amazona to będziesz zadowolony, ale jeśli sięgasz po nią, bo lubisz lektury na temat firm technologicznych i ludzi sukcesu, to jest sporo innych, zdecydowanie bardziej wciągających książek.

Jeśli chcesz poznać...

Ciekawe informacje o różnych gałęziach działalności Amazona i w sumie tylko tyle. Mało tam samego Bezosa.

Książka napisana bardziej jak raport przez wszystkie swoje dane i statystki. Nie czyta się tego lekko ale przynajmniej jest rzetelna. A tak poza tym to nie wniesie ci nic ciekawego do życia, owszem dowiesz się paru rzeczy o Amazonie natomiast to tyle. Jeśli nie lubisz Amazona to po książce nadal nie będziesz go lubił, natomiast jeśli jesteś już fanem to nadal będziesz. Tyle.

Nie trzeba się interesować geografią, żeby wiedzieć jaka jest największa rzeka świata. Wiedział o tym także Jeff Bezos, który tak nazwał własną firmą. W zamyśle lidera Amazona - aktualnie giganta hurtu detalicznego, nazwa ta miała informować klientów o posiadaniu największego asortymentu.

Trzeba przyznać, że Bezos miał wizję, żeby stworzyć dobrze prosperującą firmę, która generuje niebotyczne zyski. Oczywistym jest, że to imperium zostało zbudowane na licznych porażkach. Opis mechanizmów i sam warsztat prowadzenia biznesu może być podpowiedzią dla początkujących przedsiębiorców. Natomiast dla fanów gatunku znajdzie się wiele ciekawostek i kontrowersji dotyczących funkcjonowania wewnątrz firmy.

No i na samym końcu dodam, że jest pewien polski akcent w sukcesie Amazona.

Ciekawie opisana historia jednej z największych firm na świecie. Rozmach przedsięwzięcia robi wrażenie. Warto się zapoznać z tą pozycją by mieć świadomość jak duży wpływ na dzisiejszy świat wywierają ogromne globalne korporacje.

Mnie zmęczyła ta książka. Za dużo szczegółów czyta się jak raport a nie jak Książkę. Za dużo powtarzania procedur. Ogólnie dużo wszystkiego i dużo biznesów i dużo informacji. W sumie temat na kilka książek.

Każdy z nas zapewne słyszał o Amazonie. Różne to są opinie, jedni chwalą pracę w tej firmie, inni narzekają na warunki pracy. W pobliżu mojego miejsca zamieszkania są dwa duże centra magazynowe tej firmy. Mam też znajomych, którzy pracują w Amazonie. I są zadowoleni. Czasami uchylą rąbka tajemnicy i powiedzą coś niecoś o swojej pracy. I na pewno im nie zazdroszczę, nawet tego, że pracują cztery dni w tygodniu i mają obiad za złotówkę …
Wszechmocny Amazon to ciekawy, ale i intrygujący obraz firmy, która z niczego rozrosła się do światowego imperium. Mała rodzinna firma, która zaczynała w garażu dziś jest największym globalnym imperium handlu internetowego. A jej twórca to człowiek – wizjoner. Odważny i pewny siebie, arogancki, ale skuteczny. Nie szanuje ludzi, są środkiem do osiągania jego wymyślnych zamierzeń i pomysłów. On rzuca pomysł, oni realizują, bez względu na koszty, pracując codziennie, od rana do nocy. W napięciu i pod presją czasu.
Niezależnie od tego, jaki obraz twórcy Amazona nam się jawi z tej opowieści, jedno trzeba przyznać. Jeff Bezos to geniusz pionierskich i nowatorskich pomysłów. Ma niesamowitą wyobraźnię i chciał być pierwszy w wielu zamierzeniach na świecie. Jego pomysły były nowoczesne i jeszcze nie tak dawno, dla nas niewyobrażalne. Czy udało się? Sami możecie to ocenić. Działał w wielu branżach, kradł pomysły innych, nieuczciwymi praktykami zdobywał rynki i niszczył wszelką konkurencję. To raczej nie przysporzyło mu sławy. Ale pozwoliło się rozwinąć i wniknąć w różne sfery życia. Media, handel internetowy, nowe technologie, produkcja filmów. Dzisiaj chyba nie ma branży, w której nie działa Amazon. Jest on wszechmocny i wszechobecny. Można zaryzykować stwierdzenie, że bez Amazona trudno byłoby dziś żyć.
Bezos do pewnego momentu dość skutecznie chronił swoje życie osobiste i rodzinne. Ale gdy w jego życie prywatne wkradła się inna kobieta, tabloidy miały ogromną pożywkę. Runął mit oddanego męża i ojca. Oczy ludzi zostały skierowane na Jeffa Bezosa, najpotężniejszego władcę światowego. Czy udało mu się zachować fason do końca? Czy raczej pieniądze zmieniły tego człowieka bezpowrotnie?
Ta historia nie jest jednoznaczna. Nie można powiedzieć, że to znakomita gloryfikacja poczynań dyrektora generalnego Amazona. Autor starał się pokazać zarówno dobre, jak i te złe strony. Starał się być zdystansowany i obiektywny. My sami powinniśmy mieć swoje zdanie na temat tej firmy, sami spróbować ocenić jego zachowanie w świetle informacji, które do nas dotarły dzięki autorowi. Można zadać sobie pytanie, czy Bezos stworzyłby takie globalne imperium, gdyby nie był taki odważny, zdecydowany i kontrowersyjny?
Wszechmocny Amazon to lektura na czasie, prezentuje wnikliwy obraz Amazona, firmy działającej prawie trzydzieści lat. Poznajemy Jeffa Bezosa takiego, jakiego jeszcze nie znamy. Ale warto przekonać się jakim jest człowiekiem, tym bardziej, że bez jego pomysłów świat byłby uboższy.
Polecam, Amazona otwiera się dla was. Doceńcie to i wybierzcie się w podróż do krainy, gdzie klient jest najważniejszy. Tak przynajmniej twierdzi twórca Amazona, a on rzadko się myli … A wy się przekonajcie, czy rzeczywistość potwierdza przekonanie Bezosa ...

Temat frapujący a książka nieciekawa. Za dużo szczegółów a za mało syntezy. Bardzo źle się czyta – zdania niby po polsku ale zupełnie się nie kleją. Być może to kwestia pospiesznego tłumaczenia.

Dobra, rzetelnie napisana, obiektywna książka. Ani nie gloryfikuje Bezosa i jego imperium ani nadmiernie nie krytykuje. Wydaje mi się, że autor starał się za wszelką cenę być obiektywny i nie wdawać się w polityczne czy socjo-ekonomiczne dywagacje. Aczkolwiek nie pomija niczego i pisze o kontrowersyjnych kwestiach związanych z dominacją Amazona i koncetracją na maksymalizacji zysku.

• Biografie
  • EBOOK