Sprawdź, co będziemy czytać jesienią

LubimyCzytać
03.08.2017

Jakie tytuły mają w swoich jesiennych zapowiedziach polskie wydawnictwa? Czytelnicy będą usatysfakcjonowani - znajdzie się coś dla miłośników skandynawskich kryminałów, teorii spiskowych, powieści obyczajowych i literatury pięknej rodzimych i zagranicznych autorów. Czas oszczędzać pieniądze na książkowe zakupy, bo będzie w czym wybierać.

Wrzesień zaczniemy mocnym akcentem, bo piątą częścią Millennium i drugą pisaną przez Davida Lagercrantza. Mężczyzna, który gonił swój cień (w tłumaczeniu Macieja Muszalskiego). To złożona i wciągająca powieść osnuta wokół kwestii honoru, tajemnic badań genetycznych i zaawansowanych ataków hakerskich – współczesnego sposobu prowadzenia wojny. To także wyjaśnienie zagadki, skąd się wziął i co oznacza słynny tatuaż ze smokiem. „Mężczyzna...” będzie miał premierę 7 września. Książka ukaże się pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.

Kilka dni później, bo 13 września na półki księgarskie trafią Ludzie na drzewach Hanyi Yanagihary, czyli debiut powieściowy autorki Małego życia, w tłumaczeniu Jolanty Kozak. „Ludzie na drzewach” ukazali się w 2013 roku i są próbą rozstrzygnięcia odwiecznego dylematu: czy wielkie umysły mają prawo do życia poza moralnymi normami? W tym samym dniu pojawi się też długo oczekiwana kontynuacja Filarów ziemi Kena Folletta, czyli Słup ognia w tłumaczeniu Janusza Ochaba i Anny Dobrzańskiej. Po 10 latach przerwy (tyle minęło od ukazania się Świata bez końca) pisarz wraca do swojego ulubionego tematu, czyli szpiegostwa i działalności tajnych agentów. Tym razem w szesnastowiecznej Anglii za panowania królowej Elżbiety I. Zarówno „Ludzie na drzewach”, jak i „Słup ognia” zostały objęte patronatem lubimyczytać.pl.

Oczywiście polecamy nie tylko zagraniczne tytuły! W połowie września premierę będzie miał drugi tom przygód Witkacego, czyli Szamańskie tango Anety Jadowskiej. Wierni fani Jadowskiej nie będą zawiedzeni - w powieści oprócz Witkaca, pojawią się oczywiście Kurczaczek i Sęp. Drugi polecany polski tytuł, to Drobinki nieśmiertelności Jakuba Ćwieka, czyli zbiór niefantastycznych opowiadań autora Chłopców. „Drobinki...” to podparta licznymi przykładami odpowiedź na najczęściej zadawane pisarzom pytanie, czyli skąd czerpią pomysły. Tym razem źródłem inspiracji dla Jakuba Ćwieka były miejsca i zdarzenia związane z jego popkulturową podróżą przez Stany Zjednoczone. Tego dnia pojawi się też Ósmy cud świata, czyli dziewiętnasta powieść Magdaleny Witkiewicz! „Ósmy cud świata” to powieść obyczajowa o tym, że czasami trzeba zbłądzić w ciemnym lesie, by wreszcie znaleźć się na rozświetlonej polanie. 

Z premier, które będą miały miejsce pod koniec września naszą uwagę przykuło siedem tytułów: cztery polskie i trzy zagraniczne. 25 września z nową powieścią powraca Michał Witkowski - Wymazane to przewrotny romans, harlequin à rebours. Wszystko odbywa się tu na odwrót niż w klasycznej historii miłosnej. Pięknego Damiana fascynują jedynie ciała stare, grube i porozciągane, a królowa pieczarek Alexis ma wobec niego podstępny plan. Historia pęcznieje od żądz i emocji. Dzień później światło dziennie ujrzy Pape Satàn aleppe. Kroniki płynnego społeczeństwa - ostatnia wydana pośmiertnie książka nieodżałowanego Umberto Eco, która jest zbiorem esejów pochodzących z rubryki prowadzonej przez autora w tygodniku „L’Espresso”. Eco osobiście wybrał najciekawsze teksty z lat 2000–2015. Są to zarówno komentarze do bieżących wydarzeń ze świata, jak i błyskotliwa analiza obecnej sytuacji społeczno-politycznej. Zaraz po Eco na rynku zadebiutuje Rdza, czyli najnowsza powieść Jakuba Małeckiego, którego zeszłoroczne Ślady zostały fantastycznie przyjęte przez krytyków i czytelników. „Rdza” to porywająca opowieść o wojnie, miłości i wszystkim, co pomiędzy.

Jeśli ktoś woli lżejsze tematy, to może sięgnąć po powieść Alka Rogozińskiego Lustereczko, powiedz przecie, czyli drugą część przygód lekko postrzelonej pisarki romansów Róży Krull. Tym razem przyjdzie jej zbadać kulisy samobójstwa jednego z uczestników wyborów Mistera Polonii. Z pewnych źródeł wiemy, że oprócz Rafała Maślaka, na kartach powieści pojawi się też redaktor naczelna serwisu lubimyczytać.pl we własnej osobie! Tego samego dnia premierę będzie miała jeszcze współczesna adaptacja Otella, czyli Ten nowy, autorstwa Tracy Chevalier w tłumaczeniu Urszuli Gardner. „Ten nowy” to przejmująca opowieść o przyjaźni, zazdrości i zdradzie. Powieść Chevalier to kolejna odsłona Projektu Szekspir - mieliśmy już okazje poznać uwspółcześnione wersje Zimowej opowieści, Kupca weneckiego, Poskromienia złośnicy i Burzy. Przed nami jeszcze Hamlet w wersji Gillian Flynn oraz Makbet w interpretacji Jo Nesbo! Książki w ramach Projektu Szekspir ukazują się w Polsce pod naszym patronatem. Z wrześniowych premier na uwagę zasługują też Ocalałe Sager Riley w tłumaczeniu Aleksandry Wolnickiej. O powieści tak pisał sam Mistrz grozy Stephen King: „Ocalałe Sager Riley to najlepszy thriller tego roku! Jeśli podobała wam się Zaginiona dziewczyna, to je też polubicie! Z końcem września, po sześciu miesiącach, powróci duet Joanna Chyłka i Kordian Oryński w powieści Oskarżenie Remigiusza Mroza.

Październik to będzie prawdziwa literacka petarda! W związku z Targami Książki w Krakowie niektórzy wydawcy właśnie na ten miesiąc planują swoje największe premiery. Na początku będzie... Początek, czyli najnowsza powieść Dana Browna w tłumaczeniu Pawła Cichawy. Już 3 października będziemy mogli przekonać się jak z kolejnymi zagadkami poradzi sobie Robert Langdon. Przypominamy, że Dan Brown pod koniec października przyjedzie do Polski i będzie gościem Festiwalu Conrada!

11 października fani Zafona dostaną to, na co czekali od czterech lat! Kolejną powieść o Cmentarzu Zaginionych Książek! W Labiryncie duchów Daniel Sempere nie jest już tym samym chłopcem, który odnalazł egzemplarz „Cienia wiatru” na Cmentarzu Zapomnianych Książek. Jest teraz młodzieńcem, który wciąż nie może sobie przypomnieć twarzy swojej matki i który koniecznie chce poznać prawdę. W tym samym dniu premierę będzie miała PasażerkaAlexandry Bracken w tłumaczeniu Macieja Pawlaka. Bracken ujęła czytelników cyklem Mroczne umysły. Równocześnie z „Pasażerką” do księgarń trafi Swing Time Zadie Smith, którą polskim czytelnikom przybliży Tomasz Kłoszewski. Wibrującą muzyką, roztańczoną powieść o przyjaźni, pasji i poszukiwaniu korzeni nazwano najlepszą książką Zadie Smith.

Tydzień później miłośnicy dobrej prozy będą mogli zacierać ręce podwójnie: pojawią się bowiem dwie warte uwagi książki: Zero K, Dona DeLillo oraz Drwale Annie Proulx. „Zero K” to najzabawniejsza, najbardziej erudycyjna i poruszająca powieść Dona DeLillo, jednego z największych amerykańskich pisarzy naszych czasów. Ta książka to oda do języka, wejrzenie w serce ludzkości, medytacja o śmierci i afirmacja życia. 

W październiku również pojawią się w księgarniach książki Nie mówcie nam, że nic nie mamy, czyli nominowana do Nagrody Bookera powieść kanadyjskiej pisarki Madeleine Thien, której talent zachwycił samą Alice Munro oraz Sprzedawczyk Paula Beatty'ego - czyli laureat nagrody Bookera 2016. Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Sonia Draga, które tym samym przerwało bookerową passę Wydawnictwa Literackiego. „Sprzedawczyk” to dzieło satyrycznego geniusza w szczytowej formie, które kwestionuje niemal każdą obiegową prawdę na temat amerykańskiego społeczeństwa. Poruszająca, ważna powieść, niebywałe i niebywale zabawne oskarżenie naszych czasów. Za to Wydawnictwo Literackie uraczy nas prawdziwą gratką dla miłośników polskiej literatury - ich nakładem bowiem ukażą się niepublikowane do tej pory dziennika Herlinga-Grudzińskiego. Dziennik 1957-1958 od „Dziennika pisanego nocą" odróżnia niezwykle intymny charakter. Książka będzie opatrzona komentarzem córki pisarza - Marty Herling i rozmową z nią.

Miłośnikom literatury spod znaku domestic noir polecamy Córkę króla moczarów Karen Dionne w tłumaczeniu Piotra Budkiewicza i Małgorzaty Hesko-Kołodzińskiej. „Córka...” to znakomity thriller psychologiczny, połączenie „Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet” i „Pokoju”. Wydawnictwo Vesper szykuje na październik prawdziwą ucztę dla koneserów literatury współczesnej. Wznawiają bowiem (po 26 latach od pierwszego w Polsce wydania) dzieło wybitne, powieść totalną, zdobywcę nagrody Pulitzera w 1985 roku czyli Na południe od Brazos, w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego. Larry McMurtry stworzył western z krwi i kości, zachwycający nawet tych, którzy westernów nie lubią, napisany z rozmachem, pełen mistrzowsko wykreowanych, wielowymiarowych postaci, uchwyconych w nad wyraz realistycznej, nieśpiesznej fabule. Książkę bez wad, literackie arcydzieło, które bawi, smuci, wzrusza, skłania do refleksji. Zarówno „Córka króla moczarów”, jak i „Na południe od Brazos” zostaną wydane pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl. Również na październik wydawnictwo Prószyński i S-ka planuje wydanie wspólnej powieści Stephena Kinga i Owena Kinga pt. Śpiące królewny - książka ma opowiadać historię świata, w którym wszystkie kobiety zapadły w sen.

A co przyniesie nam listopad? Póki co nie otrzymaliśmy od wydawnictw jeszcze zbyt wielu propozycji, ale te dwie, które mamy bardzo wam się spodobają. 8 listopada ukaże się Czarownica - najnowsza powieść królowej szwedzkich kryminałów Camilli Läckberg. To już dziesiąty tom sagi o Fjällbace. Tym razem duet Erika Falck i Patrik Hedström będą musieli znaleźć punkty wspólne między zbrodnią sprzed lat, a zaginioną współcześnie dziewczynką. Powieść Läckberg objęta bedzie patronatem medialnym lubimyczytać.pl. 22 listopada Łukasz Orbitowski zabierze nas w podróż po Europie w książce Exodus. To pełna emocji powieść drogi – Orbitowski przez wiele miesięcy podróżował po Europie, odwiedził Grecję, Słowenię, Niemcy, aby jak najlepiej poznać tamtejsze realia. „Exodus” to hybryda fikcji oraz reportażu - ważnym elementem książki są uchodźcy, autor odbył wiele rozmów z dziennikarzami, którzy przebywali na miejscu.

W tym roku ukaże się jeszcze nowa powieść Zygmunta Miłoszewskiego Jak zawsze, która nie ma być wbrew temu, czego oczekują czytelnicy, kryminałem. Ma to być tragikomedia o Polsce i miłości.

Jak zatem widzicie, jesienny czas warto spędzać na czytaniu. Oczywiście o wszystkich nowościach będziemy na bieżąco informować na stronach serwisu. Na jakie tytuły czekacie? A może jeszcze inne zapowiedzi przykuły Waszą uwagę?

Reklama

komentarze [74]

Sortuj:
51
6
04.10.2017 20:24

Proszę o pomoc, czy ktoś może wie, o jakim bohaterze jest mowa w tym fragmencie:
,,Zaczytany bez pamięci w starych księgach, wysoki mężczyzna. Z powodu bujnej wyobraźni nierzadko zdarza mu się wpadać w poważne tarapaty. Jest silny i odważny ale ludzie rzadko traktują go poważnie".

Coś mi świta, ale nie jestem pewna.

Z góry dziękuję za pomoc.


3358
455
05.10.2017 19:59

Jak na mój gust, po prostu Don Kichot.


51
6
06.10.2017 15:09

Też tak myślę, ale potrzebowałam potwierdzenia.
Czy ktoś może jeszcze potwierdzić nasze przypuszczenia, co do tego bohatera:
,,Zaczytany bez pamięci w starych księgach, wysoki mężczyzna. Z powodu bujnej wyobraźni nierzadko zdarza mu się wpadać w poważne tarapaty. Jest silny i odważny ale ludzie rzadko traktują go poważnie".


366
49
02.10.2017 17:08

Na jakie jesienne kryminały czekacie najbardziej? Co polecacie? Mam na myśli pozycje ukazujące się od początku października do maksymalnie połowy listopada. Wtedy będę miał możliwość kupowania w Polsce...


1102
132
04.10.2017 22:20


2921
35
08.09.2017 22:17

Labirynt duchów i Słup ognia - czekam na obie od kiedy przeczytałam ostatnie wydane tomy. Zwłaszcza ta pierwsza - Zafon całkowicie mnie oczarował.


275
0
08.09.2017 21:36

Follett, Brown, Zafon - będzie gorąco tej jesieni :)


1121
33
23.08.2017 21:53

Carlos Ruiz Zafon... w końcu się doczekałam... książki autora znam na pamięć.
A poza tym Dan Brown oczywiście


691
0
21.08.2017 21:48

Widzę królowa Läckberg powraca...I jak ja teraz usiedzę w miejscu 3 miesiące?
 Czarownica


75
58
16.08.2017 20:29

Początek <3 Robert wraca!


288
0
15.08.2017 13:08

Nie mogę się doczekać na "Labirynt duchów"!!!


241
9
10.08.2017 00:41

A tak z innej beczki, wie ktoś czy Lackberka na pewno będzie na Targach Książki w Krakowie?


700
229
16.08.2017 12:35

W październiku br. Camilla Läckberg przyjeżdża do Polski. Autorka spotka się z czytelnikami 27. października o godzinie 18:00 w warszawskim salonie Empik Junior przy ulicy Marszałkowskiej 116/122. Będzie także gościem tegorocznych Targów Książki w Krakowie. Spotkanie autorskie z czytelnikami w Krakowie odbędzie się 28. października o godz. 14:00. Po jego zakończeniu...

więcej

241
9
21.08.2017 13:55

BARDZO serdecznie dziękuję za tak szczegółową odpowiedź! Już się nie mogę doczekać!


498
91
08.08.2017 10:11

Ja czekam głównie na nowe książki polskich autorów :) Jestem ciekawa, co tam Alek znowu szalonego wymyślił ;)


zgłoś błąd