Ludzie na drzewach

Patronat LC
Hanya Yanagihara literatura piękna 576 str.
The People in the Trees

Duże życie - recenzja „Ludzi na drzewach“ Hanyi Yanagihary

45 Link do recenzji

Czytam entuzjastyczne recenzje…
Hmm…
Może miałem jakiś wybrakowany egzemplarz „Ludzi na drzewach”? Może ktoś podmienił zawartość i tylko okładki zostały oryginalne? Może brakowało w nim akapitów lub wręcz całych rozdziałów?
„Doktor Faustus na XXI wiek”. Wolne żarty.
„Skrzyżowanie reportaży „National Geographic” i „Jądra ciemności” Conrada”. Że jak?!
...

Ambiwalentne uczucia i nie tak jednoznaczne jak w przypadku „Małego życia”. Widać wiele cech autorki, jak choćby zmiana problematyki na przestrzeni całej powieści, poruszane niepokojące zagadnienia ludzkiego umysłu.
Ciekawie dziś odczytywany konflikt między nieuchronnością kary, nawet dla osób zasłużonych społeczeństwu (nagroda Nobla), zagadnienie pracy naukowej czy...

Momenty były. Świetny początek i sposób prowadzenia narracji - pierwszych około 100 stron. Jednak później spójność się rozeszła, a fabuła poszła w stronę fatalnej "Pandory w Kongu" Pińola. Pomysł na co najmniej 9*, jednak z każdym kolejnym rozdziałem tekst stawał się kolejną, zwykłą książką.

Jest to pierwsza książka po Krzyżakach, której nie mogę przejść. Z zasady czytam wszystkie książki do końca ale tu dotrwałam w bólach do 1/4 i nie mogę zmusić się czytać dalej. Uwielbiam "Małe życie", ale tej pozycji radzę unikać.

Twórczość Yanagihary poznajemy w odwrotnej kolejności, niż czytelnicy za oceanem. Najpierw trafiło do nas rewelacyjne „Małe życie”, a dopiero potem literacki debiut, czyli „Ludzie na drzewach”. I pewnie wielu czytelników przeżyje zawód. „Małe życie” „zawiesiło” bowiem bardzo wysoko poprzeczkę, rozbudzając oczekiwania. „Ludzie na drzewach” to nie jest aż tak dobra książka,...

Aż trudno mi uwierzyć, że książka wyszła spod pióra autorki "Małego życia".

Mam spory problem z tą powieścią. Bezsprzecznie Autorka "ma doskonałe papiery" żeby zostać wielką pisarką. Ja jednak bardzo męczyłem się czytając (słuchając) tej książki. Akcja meandruje tak mocno, że ja się nie wyrabiałem na zakrętach. Poważne problemy - niszczenie środowiska, niszczenie przez cywilizację polinezyjskich plemion, przemoc seksualna, ponure tajemnice świata...

Wcześniej próbowałam przebrnąć przez książkę "Małe życie" - skończyło się to fiaskiem.
Tym razem próbowałam się przekonać do "Ludzi na drzewach" H. Yanagihara jednak po przeczytaniu połowy tej książki odpuściłam sobie.
Podobnie jak w "Małym życiu" opisy są długie, które mnie nudzą. "Małe życie" można by łatwo skrócić o 200 stron.
Główny bohater - Norton w "Ludziach na...

Na półkach: , , , ,

Napisane w formie pamiętnika uzupełnionego przez masę przypisów co mocno zakorzenia historię. Z kolei bohater jest antypatyczny, wiele elementów zniesmacza, a wymyślone przez autorkę plemię nie do końca przekonuje. Mimo tego czyta się do końca.
Ale... jeśliby to byłby to mój pierwszy kontakt z prozą Yanagihary darowałabym sobie jej kolejną książkę.

Mimo trochę trudnej końcówki, ogólnie książka jest fantastyczna. Trzyma w napięciu i przyprawia o gęsią skórkę. Niesamowita historia oparta na faktach. Polecam gorąco. To pozycja która na długa zostanie wam w pamięci.

Dyskusje

1 622