Ludzie na drzewach

- Tytuł oryginału:
- The People in the Trees
- Data wydania:
- 2017-09-13
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-09-13
- Data 1. wydania:
- 2013-08-13
- Liczba stron:
- 445
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328046290
- Tłumacz:
- Jolanta Kozak
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Tagi:
- debiut literacki dobro etnografia lekarz literatura amerykańska skandal zło
- Tytuł oryginału:
- The People in the Trees
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2017-09-13
- Liczba stron:
- 445
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328046290
- Tłumacz:
- Jolanta Kozak
- Tagi:
- debiut literacki dobro etnografia lekarz literatura amerykańska skandal zło
- Inne
"Małe życie" stało się światową sensacją literacką. Debiutancka powieść Hanyi Yanagihary zachwyca nie mniej.
Amerykański lekarz na wyprawie w niezbadane rejony Pacyfiku dokonuje odkrycia, które odmieni jego życie i cały świat nauki. Niepokojąca, trzymająca w napięciu i tragiczna w wymowie opowieść o zderzeniu odmiennych kultur, stawiająca pytania o granicę między dobrem i złem, altruizmem i egoizmem.
Przejmujący debiut Yanagihary jest też próbą rozstrzygnięcia odwiecznego dylematu: czy wielkie umysły mają prawo do życia poza moralnymi normami?
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Duże życie - recenzja „Ludzi na drzewach“ Hanyi Yanagihary
Debiut Yanagihary to ambitne przedsięwzięcie. Autorka bestsellerowego „Małego życia” sięga bowiem po tematy ważkie i uniwersalne, krocząc jednakże po śladach literackich poprzedników. Podejmując próbę odpowiedzi na pytania: czy Norton Perina, młody i wybitnie uzdolniony naukowiec, może żyć ponad prawem? Czy odkrycie sekretu nieśmiertelności upoważnia go do moralnej i fizycznej dewastacji mikronezyjskiego plemienia w imię dobra całej ludzkości? Czy normy moralne, które obowiązują mieszkańców Pacyfiku analogicznie można zastosować także w kulturze amerykańskiej? – w głowie kołaczą nam się takie nazwiska jak chociażby: Littell, Roth, Tartt, Seierstad itd. Yanagihara sięga więc po sprawdzone motywy. Robi to jednakże z taką wprawą i wirtuozerią, że warto się nad książką pochylić.
Zatem Norton Perina. Główny bohater powieści i narrator. Egocentryk, którego poziom samouwielbienia jest wprost proporcjonalny do sukcesu, który osiągnął. Lekarz, który szczęśliwym zbiegiem okoliczności, wraz z antropologiem Paulem Tallentem, badał jedną z mikronezyjskich wysp. Bezkrytyczny piewca nauki (jakże gardzi bratem literatem!), ale też sadysta i okrutnik. To ostatnie, wcale nie jest takie oczywiste, gdyż wszystkie wydarzenia czytelnik poznaje dzięki dziennikowi/wspomnieniom Periny (patrz: Maximilian Aue z „Łaskawych”). Nieuważny odbiorca może się zatem złapać w pułapkę współczucia i utożsamienia z bohaterem – jak np. wtedy, gdy wytoczony zostaje mu proces o pedofilię, która przecież wchodziła w skład plemiennego rytuału inicjacyjnego (tutaj też pojawia się też problem relatywizacji norm kulturowych). Albo gdy jego brat i Tallent sprzeciwiają się działaniom, które dewastują i niszczą rdzenną kulturę mieszkańców wsypy i życie wychowanków. W jego mniemaniu to kwestia niezrozumienia „idei wyższych”.
Yanagihara, koniec końców, zdaje się hołdować tezie, że żaden człowiek nie może funkcjonować poza prawem i moralnością. Teoretycznie więc Perina zostaje ukarany a jego odkrycie okaże się tyleż niszczycielskie, co demoniczne (wspomnieć chociażby fragment: bohater widząc się w lustrze jest zaskoczony własną brzydotą i fizjonomią). Czytelnik odczuwa więc ulgę na wieść o wyroku, która szybko przepoczwarza się jednak w złość. „Wybitny umysł” zostaje bowiem łagodniej potraktowany niż reszta społeczeństwa. Tak samo zresztą jak pierwowzór Periny - noblista Daniela Gajdusek, którego życie stało się inspiracją do napisania „Ludzi na drzewach”.
Na zakończenie niech wyraźnie wybrzmią trzy zasadnicze kwestie. Po pierwsze: jest to sprawnie napisana książka, która porusza problemy tyleż kontrowersyjne, co na swój sposób fascynujące. Po drugie - lektury, które podobają się czytelnikom zwykle budzą nieufność krytyków (tak było z „Małym życiem” i mniemam, że będzie tak i w tym przypadku). I po trzecie: jest i polski rynek wydawniczy, który wyznacza ostrą linię demarkacyjną między literaturą piękną i niepiękną. Literatura środka jest najczęściej upychana do zbioru: popularna – drugoklasowa (zupełnie inaczej ma się sprawa na rynku anglosaskim, ale to już zupełnie inna opowieść). Reasumując: „Ludzie na drzewach” to zatem bardzo dobry debiut i porządna literatura środka.
Monika Długa
Popieram [ 45 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 1 845
- 1 750
- 594
- 102
- 87
- 45
- 42
- 15
- 15
- 13
Cytaty
Przyszła mi do głowy śmieszna myśl, że może tubylcy żyją tak długo, ponieważ nikt im nigdy nie powiedział, że nie powinni.
Aby bać się końca, musisz mieć coś, co cię wiąże z życiem. Moja matka nie miała. Zawsze, jak długo ją znałem, zdawała się szykować do śmier...
RozwińJest pewien problem z byciem młodym i rzuconym w osobliwe miejsce: człowiek zakłada, że jeszcze nie raz trafia mu się w życiu okolice równie...
Rozwiń
Opinie [233]
„Ludzi na drzewach” czyta się jak literaturę faktu. Yanagihara tworzy przekonującą historię, którą do pewnego momentu przypomina dobry reportaż/autobiografię. Czuć od prawie samego początku, że opowieść snuta przez fikcyjnego naukowca Nortona Perinę obierze niepokojąco mroczny kierunek. Po pewnym wyczerpaniu wątku naukowego autorka skręca w stronę obyczajowo-psychologiczną...
więcejksiążka jest z założenia przewrotna. nie jestem w stanie ocenić jakie pytania za sobą niesie. uderza mnie jednak pewne niepokojące fatum. zdarzenia i działania następują bez refleksji, ocen moralnych i myślenia o skutkach w kategoriach dobra i zła. nie zmienia to faktu, że jest to bardzo dobra powieść.
Pokaż mimo toBzdury. Nie dokończe jej.
Pokaż mimo toCzytając tę książkę, czułam się tak, jakbym przebywała na opisanej wyspie. Opisów nie było ani zbyt wiele, ani zbyt mało, w punkt. Ba! gdy historia przenosiła się do Stanów Zjednoczonych, odczuwałam tęsknotę za tamtą wyspą! Wraz z głównym bohaterem odczuwałam wszystkie jego emocje i rozterki.
więcejCała historia jest zresztą fascynująca, momentami wydawało mi się, że jest...
Niesamowita podróż po mikronezyjskiej wyspie, w którą autorka zabiera nas tak barwnymi i bogatymi opisami, że czytelnik niemal na własnej skórze odczuwa wysoką wilgotność dżungli, widzi bujną florę i faunę Ivu’ivu i ma wrażenie podglądania zza drzewa ludu opa’ivu’eke. Ponadto doskonałe (znane z „Małego życia”) studium psychologiczne dzieci, ich faz rozwojowych i...
więcejPozycja nietuzinkowa zarówno w treści jak i w formie. Przenosi do obszarów uczuć niezbadanych oraz niezbadanych miejsc.
Pokaż mimo to39/2020
Pokaż mimo toCzasami bierze się książkę z półki bibliotecznej, nie do końca wczytawszy w jej opis. Tak było i tym razem. Spodziewałam się biografii, reportażu i długo nie mogłam uwierzyć, że to powieść niemalże z dziedziny fantastyki. Postać głównego bohatera, doktora Abrahama Nortona Periny jest wzorowana na Danielu Carletonie Gajdusku amerykańskim pediatrze i podróżniku (a także...
więcejCzytając opinie na temat tej książki nie do końca wiedziałam, czego się spodziewać. Po ukończeniu lektury mogę opisać ją dwoma słowami - trudna, ale jednocześnie fascynująca.
więcejAutorka z niezwykłą szczegółowością przedstawiła historię młodego naukowca, który wyruszył w podróż badawczą na zawsze zmieniającą jego życie. Zdarzało się, że długie opisy męczyły i nieco utrudniały...
Dałem 7 - słabe 7.
więcejKsiążka jest bardziej reportażem / biografią, ale i fikcją. Jest bardzo dobrze napisana przez co czyta się z zaciekawieniem, a bogate opisy przyrody wyspy wzbudzają tęsknotę za odwiedzeniem podobnego miejsca. Nie spotkałem się prawdę mówiąc z tego typu książką, która miałby 2 epilogi, pierwszy - ten bardziej przystępny, i drugi - który jest bardziej...