Rdza

Jakub Małecki Wydawnictwo: Sine Qua Non literatura piękna
Sine Qua Non
2017-09-22
2017-09-22
II wojna światowa literatura polska miłość odwaga polska wieś powieść obyczajowa prowincja przyjaźń rodzina rozczarowanie samobójstwo samotność śmierć
Inne

SQN Charytatyw... Andrzej Betkiewicz,...
Okładka książki Czego dusza zapragnie Danuta Awolusi, Przemek Corso, Jakub Ćwiek, Grzegorz Gajek, Joanna W. Gajzler, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jacek Łukawski, Jakub Małecki, Marcin Mortka, Paweł Radziszewski, Magdalena Świerczek-Gryboś, Milena Wójtowicz, Tomasz Żak
Czego dusza za... Danuta Awolusi, Prz...

Współczesny klasyk - przedpremierowa recenzja "Rdzy" Kuby Małeckiego

Książka napisana jest w sposób bardzo dynamiczny i gęsty jeśli chodzi o treść. Fabuła przepełniona jest opisami beznadziei życia codziennego, w której to beznadziei bohaterowie próbują się odnaleźć i trwać pomimo wszystko, jak drzewo rosnące na szczycie góry powyginane od wiatru. Optymizmem napawa fakt, że trudy życia nie odzierają bohaterów z wrażliwości i człowieczeństwa. Książkę polecam osobom lubiącym aktywować swoje emocje w trakcie czytania.

Na półkach: , , , , , , , ,

"Rdza" Jakuba Małeckiego to powieść o stracie, traumie, samotności i trudnych wyborach prostych ludzi mieszkających we wsi Chojny.

Podobnie jak w "Dygocie" i tu autor przedstawiając ważniejsze momenty z życia postaci wprowadził retrospekcje począwszy od 1939 po 1995 rok. By znów wracać do lat współczesnych (2002 - 2016).
Tu nie tylko protagoniści ale i mniej istotne postacie są znakomicie wykreowane, co w połączeniu z nieprzeciętnie klarownym, zwięzłym językiem idealnie oddającym prawdę o polskiej rzeczywistości, czyni lekturę w stu procentach wiarygodną.
Zatem Jakub Małecki zachwycił mnie polotem z jakim kreślił słowa pełne prawdy i mocy.

Razem z pisarzem z Koła, przyglądałem się zmieniającej się polskiej wsi i z napięciem śledziłem losy bohaterów. Tosi która jako dziecko doświadczyła piekła wojny, miłości do niewidzialnego człowieka, biedy i samotnego wychowywania dziecka, które zginęło w wypadku. W końcu opieki nad osieroconym wnukiem Szymkiem. Szymka o ksywce Jaszczur pochłaniającego komiksy, kolegę Budzika, kochającego się w Werze.

Zdecydowanie polecam tę wspaniałą powieść, której stylu nie da się podrobić. Stawiam zasłużone 9/10.

Tu nie tylko protagoniści ale i mniej istotne...

"Rdza" to już kolejna książka Pana Jakuba, którą przeczytałam. Jego charakteystyczny styl pisania, i historię, które opisuje, nie mogą przejść bez echa. Poznajemy Szymka i jego babcie Tosię. Pewnego dnia im obojgu runie świat. W wypadku giną rodzice Szymka, i córka Tośki, którą naprawdę kochała, chociaż ciężko było jej to okazywać.. Jak odnajdą się w nowej rzeczywistości?

Niezwykła książka o zwykłym życiu, napisana niesamowicie prostym, a jednocześnie niewyobrażalnie wciągającym językiem. To moja pierwsza styczność z twórczością Pana Jakuba. Na pewno nie ostatnia. Słuchając wywiadu z Autorem przeplatanae były fragmenty ów książki. Jeden z nich przeszył moje serce i wzruszył do tego stopnia, że następnego dnia poleciałam do biblioteki i wypożyczyłam właśnie "Rdza".
"Powiedział jej, że już tak nie chce, że niech już wrócą, bardzo prosi, będzie grzeczny, powiedział też, dlaczego i przed kim ukrył zabawki".

Książka opowiada historię Szymka i jego babci Tośki. Tych dwoje z pozoru dzieli wszystko (różnica pokoleń, życiowe pragnienia i marzenia,poglądy i wile innych),a łączy śmierć rodziców Szymka oraz wieś Chojny. Przez całą książkę towarzyszymy Szymkowi od momentu wypadku rodziców, aż po dorosłość. W międzyczasie mamy przedstawiane retrospekcje i wspomnienia z życia Tośki. Ta dwójka choć z pozoru tak różna, tak naprawdę jest do siebie bardzo podobna. Książka jest napisana w taki sposób, że odnosiłam wrażenie jakbym jej nie czytała, a słuchała opowieści babci lub dziadka, którzy siedząc w fotelu przy kominku opowiawli mi historię rodową oraz okolicznych mieszkańców wsi, w której ja osobiście nie dorastałam, ale niesamowicie odnalazłam się w tym miejscu za sprawą tej historii. W książce tej autor za sprawą słów sprawił, że na jej kartach odczuwałam ból, śmiech, cierpienie, radość, czułam smród palonego ciała, zapach placków ziemniaczanych, pył piasku na poboczu wzdłuż wiejskiej dróżki. Słyszałam turkot pociągu, gwizd lokomotywy. Szum wiatru i ciepło słońca. Cała ta historia została stworzona i opisana w taki sposób, że czułam się jej częścią. Przesiąknięta byłam nią aż do kości. Czytając tę książkę kilka razy odkładałam ją niesiona chwilą refleksji lub wspomnieniami o historiach mojej rodziny. Oczami wyobraźni widziałam moich pradziadków, wujostwo, ludzi których już zabrakło wśród nas. I zadawałam sobie pytanie czy wystarczająco dużo o nich wiem, ile historii znam mojej rodziny? Przecież mój dziadek też przeżył wojnę jako młody chłopak. Przypominały mi się historie miłosne członków mojej rodziny- wujków, babć itd. Każda rodzina, wieś i miasto ma swoją historię. Każdy czyn przodków ma wplyw na życie kolejnych pokoleń. Każda historia i działanie są jak Rdza, która osiada w pamięci następnych pokoleń. A kiedy na jakimś etapie kolejnych istnień, które przyjdą po nas historia się zagubi to opada jak Rdza z płotu. I zostaje rozwiana przez wiatr. Bo pamięć o nas żyje dzieki temu, że jest niesiona w sercach innych, którzy przychodzą na ten świat po nas. Warto żyć że świadomością, że dziś mam wpływ na to jak może żyć mój prapraprawnuczek lub wnuczka. Jak również jak życie sąsiadow itp.wpływa na moje i odwrotnie.
Cudowna książka. Pełnia refleksji, mądrości. Skłaniająca do zadumy. Ale we mnie dodatkowo wywołała efekt spowolnienia. Kiedy czytałam tę książkę miałam przekonanie, że chce ją poczuć w głębi siebie. Że nie chcę się spieszyć. Że jest mi z nią dobrze. Że ta książka zasługuje na czytanie, a nie przeczytanie. Na pewno zostanie ze mną na długo.
Polecam
Moja ocena 9/10
Wiek: 16 +
IG: dozaczytania

Mam problem z Tym autorem. Niby wszystko jak trzeba ale da się wyczuć pewien schemat w książkach które przeczytałem. Gdy brakuje już pędu opowieści wprowadzana jest kolejna postać i jedziemy dalej. I tak kilka razy na książkę. Co nie umniejsza tego, że to jeden z bardzie interesujących pisarzy ostatnich lat. Szkoda tylko, że pod jeden schemat. Polecam.

Lato 2002,siedmioletni Szymon czeka na powrót rodziców ,czas ten siedzą na torach układając na nich monety. Nie wie że jego życie nigdy nie będzie takie jak dawniej.
Kilka lat wcześniej jego babcia Tośka wyruszyła w podróż,która zapamięta do końca życia.
Los ich obojga spłata tragedia.
"Wszystko będzie dobrze"

Każdy z nas odbywa swą własną podróż jaką jest życie.
"Rdza" jest historia o rodzinie ,przyjaźni ,stracie ,traumie,nadziei,oraz o walce.
Zaczynanie "nowego" życia na które często nie mamy wpływu (strata)bywa bolesne ,w utworze tym autor daje nam nadzieję ,ukazuje obraz mozolnego wspinania się po drabinie życiowej egzystencji ,będzie dobrze mówią...ale tak jak rdza wżera się w metal tak i w ludziach powstaje coś ,co potrafi tkwić długo i nie sposób jest się tego pozbyć .
Piękny utwór ,jestem pod wrażeniem! Uwielbiam wszystkie książki autora,to talent,wspaniały talent pisarski .

Los ich obojga spłata tragedia.
"Wszystko będzie dobrze"

Każdy z nas odbywa swą własną podróż jaką jest życie.
"Rdza"...

Po ,,Dygocie", ,, Rdza" jest drugą książką Małeckiego, którą poznałam. Słuchałam jej jako audiobook i nieraz traciłam wątek, rwał on się i rozpływał, a potem nadal się ciągnął, istniał. Dziwne to, ,,Dygot" czytałam, ale też miałam takie ,,wyłączenia".
Trudno mi ocenić tę książkę, bo pogubiłam się w bohaterach i wątkach. Chyba potrzebuję przerwy od tego pisarza :).

Niezwykła umiejętność Autora do tworzenia atmosfery, a przede wszystkim pokazywania świata oczami konkretnej postaci. Gdy bohaterem jest dziecko, robi się magicznie. Ale nie tak, że smoki latają wokół, tylko tak, że czytający nagle odkrywa w sobie wspomnienia, których jakby już nie miał. W postaci zapachów, smaków, istotności. Obłędne wrażenia. Podróż międzypokoleniowa i wpływ przeszłości na teraźniejszość opisane po mistrzowsku.

Początek dość trudny, ciężko mi się czytało, był dość nudny. Potem kiedy Szymek i Tośka byli już dorośli książka była zdecydowanie ciekawsza. Ogólnie książka jest napisana w formie dwóch perspektyw: teraz i kiedyś. Ciekawa pozycja, warta przeczytania.

Trzeba się skupić, aby nadążyć za postaciami i nie pogubić się w czasie, ale warto. Warto.