Słup ognia

Patronat LC
Ken Follett Wydawnictwo: Albatros Cykl: Filary Ziemi (tom 3) powieść historyczna
A Column of Fire
powieść historyczna
Janusz Ochab, Anna Dobrzańska
Anna Dobrzańska Janusz Ochab
Inne

Page-turner, dobra, typowo rozrywkowa powieść, od której naprawdę trudno się oderwać. Jej podstawową wadą jest jednak długość. Ma prawie 1000 stron i w pewnym momencie wyczerpała mi się cierpliwość do niedociągnięć tej książki, jej naiwności, prostoty, chwytów przyciągających uwagę, płaskich, czarno-białych bohaterów, jednostronności i przede wszystkim dużych nieścisłości...

Kolejna pozycja z serii
Tym razem przemieszczamy się po całej Europie i znajdujemy się w centrum wojen religijnych reformacji
Wartka akcja, postacie wyraziście nakreślone i tło historyczne cudownie oddane sprawiają że pochłania się książkę jak przysmak i język autora bardzo sugestywny i bez zbędnych ozdobników

Bardzo ciężko mi się czytało tę część. Poprzednie dwie pochłonęłam, tę ledwo zmęczyłam.
To niby ten sam świetny Follett, a jednak przebrnąć "Słup ognia" to było wyzwanie. Autor tym razem zbytnio skupił się na wojnach religijnych i dworskich intrygach niż na właściwej, porywającej akcji, której jest mistrzem.
Przede wszystkim zbyt duża ilość postaci i wątków, które hamują...

Główny motyw powieści - wojny religijne dużo ciekawszy niż w poprzednich dwóch tomach, gdzie miało się wrażenie, że czyta się znów to samo. Autor jednak przedobrzył - stworzył zbyt wielu bohaterów i zbyt wiele wątków nie wnoszących nic do fabuły. Mi osobiście najbardziej podobał się wątek Marii Stuart i dworu francuskiego.

"Słup ognia" to czwarta książka z serii "Filary Ziemi" i ogólnie czwarta od Kena Folleta, którą przeczytałem i jestem cholernie zadowolony. Po raz kolejny lądujemy w Kingsbride i towarzyszymy nowym postaciom, które zapisały się w historii świata realnego i fikcyjnego (literackiego). Największy udział w niej ma fikcyjny Ned Willard, któremu będziemy towarzyszyć podczas całej...

Trudno sie oderwać czytając calą serię nie tylko tą część

Nieco mniej wciągająca niż dwie pierwsze części trylogii, ale i tak bardzo przyzwoita.

Trzecim tom i trzeci bardzo dobry. Choć osobiście dla mnie T.2 był najlepszy. W tej części dominuje dużo historii co jest na plus. Mamy mniej fikcji a więcej prawdy historycznej. Akcja dzieje się też w kilku miejscach co jest czymś nowym względem wcześniejszych części. Ale bez rozpisywania. Warto, warto i po trzecie warto. Super lekturka.

Kena Folletta można brać w ciemno. To ostatnia powieść z cyklu Filary Ziemi i równie rewelacyjna jak poprzednie.

'Słup ognia' jako samodzielna powieść na pewno może zachwycić bogactwem opisów, kolorytem epoki i żywym duchem XVI wieku, którego Follet ukrył pomiędzy zdaniami. Lecz dla czytelników całej sagi, znających losy bohaterów 'Filarów Ziemi" i "Świata bez końca' na pewno będzie to inna lektura. Tym razem Follet na pierwszy plan wysuwa politykę oraz towarzyszącą jej, gęsto...

1 489
    1 414