Przepaść czasu

Okładka książki Przepaść czasu Jeanette Winterson Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Przepaść czasu
Jeanette Winterson Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Projekt Szekspir literatura piękna
literatura piękna
Inne

Oficjalne recenzje i

O anielskich piórach

684 30 3

Pierwsza część całkiem niezła, pozostałe... o co chodziło z tymi aniołami?

Pierwsza część całkiem niezła, pozostałe... o co chodziło z tymi aniołami?

Jeanette Winterson potrafi używać słów, przekonałem się o tym od odkrycia, już jakiś czas temu jej esejów. Udowadnia to również w napisanej w ramach akcji Projekt Szekspir powieści Przepaść czasu. Celem tej akcji było “przepisanie” dzieł Szekspira przez znane autorki i autorów dla nowej publiczności. Naturalnie tego typu akcje zawsze mogą budzić niechęć, zwłaszcza wśród grupy czytelniczej, dla której nie należy w ogóle szargać świętości lub uważającej, że na Szekspirze literatura się skończyła. Jest to też spore wyzwanie dla autorów, wszak nie chodzi wyłącznie o to, by zmienić wyłącznie czas i miejsce dramatów.
[...]
całość:

Z przyjemnością przeczytałam. Oczywiście wcześniej powtórzyłam sobie oryginał. Jak na razie to ostatnia pozycja z serii "Projekt Szekspir". Nie wszystkie mi się podobały. Oprócz "Przepaści czasu" na pewno polecam "Czarci pomiot" M. Atwoot według "Burzy".

Gdyby nie to, że w pewien sposób mnie urzekła, napisałabym, iż jest przekombinowana i przeintelektualizowana emocjonalnie:) Jednakże autorce udało się, moim zdaniem, uniknąć taniego sentymentalizmu, choć nie udało się odejść od poprawności lgbt - nużące, zwłaszcza pod względem stereotypu "dobrego geja". Czytałam trochę jak baśń, poruszającą struny serca, lecz odległą od tu i teraz.

Całkiem ciekawa książka. Trochę bałam się, że po przeczytaniu krótkiego streszczenia dramatu Szekspira zamieszczonego na początku powieści, część właściwa, mająca być interpretacją "Zimowej opowieści", będzie dla mnie wtórna, nieciekawa i mało (jeśli w ogóle) zaskakująca. Na szczęście nie było tak źle. Oczywiście główny trzon historii był zbliżony do tej opowiedzianej przez Szekspira, jednak wprowadzono wiele ciekawych zmian, uwspółcześniających dzieło. Była to całkiem sympatyczna lektura, nie pozostawiła jednak we mnie efektu "wow", który zmuszałby mnie do polecania i zachęcania do czytania tej książki. Niemniej ja nie żałuję i bardzo chętnie sięgnę po inne książki z tej serii, a także oryginalne sztuki Szekspira, bo wielu nie miałam jeszcze okazji przeczytać.

To intrygująca książka. Projekt odświeżenia Szekspira jest moim zdaniem słuszny. Uwspółcześnione dzieło - "Zimowa opowieść" - dostało drugie życie. Z polskiego na nasze - czyli z tudorskiego angielskiego na brytyjski i z siedemnastego wieku na dwudziesty pierwszy. I mamy świat bogacza z problemem, jego przyjaciela - też z problemem, jego żonę uwikłaną w niełatwy związek, dziecko i drugie dziecko... Jest pokazane czemu oni tacy są powichrowani. Współczesna obsesja, mocne fizyczne aspekty, świat gier, biznesu, i w tym wszystkim odnalezienie po latach... Bardzo podobało mi się, jak autorka rozgrywa szekspirowski dramat, jak prowadzi czytelnika. Dobra pozycja.
Plusem jest świetna Maria Seweryn jako lektorka. Gorąco polecam.

Zdecydowanie najlepsza z serii Projekt Szekspir. Wersja Opowieści Zimowej przypominająca przy okazji uwspółcześnionego Otella... z pozytywnym zakończeniem. Liryczna bez poetyzowania, magiczna magią codzienności, cudowna!

Mam niezwykłą słabość do pisarstwa Winterston i nawet przy mocno melodramatycznych momentach nie drażni mnie ich banał. Bo w przeciwieństwie do "Małych żyć", których lektura przypominała mi się w trakcie słuchania "Przepaści czasu", banał ograniczony jest do minimum, a raczej do banału którym wszyscy na co dzień w życiu się posługujemy. Ramy, jakie narzuciło Winterston pisanie w cyklu, wychodzą książce i na dobre i na złe. Wiemy jak skończy się ta historia, lecz autorce udaje się ją uwspółcześnić, choć nadal nie należy ona do gatunku tych prawdopodobnych. Najlepiej wychodzą jej postaci złożone - Perdita i reszta młodych bohaterów jest dość jednowymiarowa, ale Leo, Mimi, Kseno, Polin - to pełnokrwiste, dramatyczne postaci.

Książki słuchałam w audiobooku, który czytała Maria Seweryn i to był niestety błąd - strasznie chciała Maria Seweryn tę książkę "zagrać" i wpadała w niezwykle irytującą manieryczność.

To jest opowieść o przebaczeniu. Gdy mamy wątpliwości czy komuś przebaczyć, warto pomyśleć o bohaterach i autorce "Przepaści czasu"

To piękna współczesna interpretacja "Zimowej opowiesci", podoba mi się, że Winterson nie przełożyła jej 1:1 i po swojemu potraktowała pewne wątki.
Nie zabrakło też charakterystycznego dla Winterson wątku LGBT. Podoba mi się, że nie jest to oś całej powieści. Ale to właśnie Winterson, która relacje między ludźmi i emocje wynosi pięknie ponad płeć i orientację. Jednocześnie umie zachować realne społeczne tło, nie przerysowując wszystkiego w groteskowy czy teatralny sposób, co daje komfort czyyającemu. Nie mniej jednak, spodziewałam się więcej po tej adaptacji. Trochę rozumiem happy end i sielankową atmosferę, które mają oddać klimat oryginału. Jednak zgodzę się z przedmówcami, że momentami trochę to "gryzie" w oko.