Swing Time

Tomasz Kłoszewski
Tomasz Kłoszewski
Inne

Oficjalne recenzje i

Swingując między przeszłością a teraźniejszością

Link do recenzji

392 12 1

Początek wciągnął i czytało się żwawo, ale po trochę ponad 100 stronach szło już jak po grudzie.
Mam poczucie, że zbyt wiele wątków i problemów zostało poruszone na raz, a każdy zbyt powierzchownie.

Nie do końca wiem, jak ocenić tę książkę. W pewien sposób jest ciekawa i opowiada o innym życiu, niż moje. I dobrze walczyć z odruchowym założeniem, że GB jest biały. Ale czy ja właściwie cokolwiek zrozumiałam z tej książki? Sama nie wiem

Uczciwie przyznaję, nie dałem rady doczytać. Gdy jest się autorką tak znakomitych książek jak "Łowca autografów", "Białe zęby" i "O pięknie", trzeba się liczyć z krytycyzmem.
"Swing time" po prostu mnie nie przekonał. Wlokąca się historia, brak przekonania, że nieważne jest ważne. Kolejne nic nie wnoszące strony. Nawet dramatyczne doświadczenie gwałtu jest opisane tak, jakby nic specjalnego się nie stało.
To już niestety druga po "London NW" (który wszakże jakoś zmogłem) słaba powieść mojej ulubionej niegdyś pisarki.

Książka przed wszystkim o poszukiwaniu swojej własnej tożsamości (nie tylko jako dziecko) oraz o tym co się z nami dzieje, gdy jej właściwie nie mamy.

Lubię w książkach Zadie Smith to, że Londyn jest w nich jednym z bohaterów. Również w tej powieści odgrywa on ważną rolę, ale jest to zupełnie inne miasto od tego, które widać na pocztówkach. To Londyn, z dzielnicami, do których nie zaglądają turyści, to tygiel różnych ras, poglądów i religii, często brudny, zaniedbany i niebezpieczny, ale nieodparcie pociągający.

Ciężko było mi ocenić tę książkę, gdyż moim zdaniem jest ona bardzo nierówna. Początek, gdzie opisane jest dzieciństwo bohaterki, bardzo mnie wciągnął i zachwycił. Niestety, dalsza część książki bardzo mnie zawiodła. W dodatku po skończeniu lektury pozostałam z poczuciem, że właściwie nie wiem, o czym była ta książka. Na początku wydawało mi się, że to opowieść o dorastaniu, dojrzewaniu, poszukiwaniu swojej tożsamości kulturowej, a jednak na koniec okazuje się, że przeszliśmy z bohaterką długą drogę, cofnęliśmy się do jej wspomnień, a ona nadal nie wie, kim jest i co ma ze sobą zrobić, dla mnie jest to taka książka bez celu, i nie chodzi mi o to, że powieść koniecznie musi mieć jakieś ściśle określone przesłanie, ale o to, że pozostałam z takim rozczarowaniem, bo przeszłam długą drogę, a na mecie właściwie nic na mnie nie czekało.

"Swing Time" składa się z dwóch przeplatających się opowieści. Pierwsza, to historia przyjaźni dwóch dorastających dziewcząt zakochanych w tańcu i muzyce. Ta część bardzo mi się podobała. Autorka wspaniale zarysowała postaci, ich różnice, wielokulturowy imigrancki Londyn, odkrywanie przez bohaterki swych tożsamości i ich radzenie sobie z problemami wieku dojrzewania, relacje z rodzinami lub ich brak. Natomiast druga opowieść, to te same bohaterki, ale kilkanaście lat później. I niestety ta część była średnio zajmująca, historia wymyślona jakby na siłę, bez pomysłu, z takim też zakończeniem. Szkoda, bo mogła być to powieść bardzo dobra, a tak to koniec końców jest tylko niezła.
6,5/10

Jeśli ktoś cierpi na kompulsywne natręctwa związane z przymusem przeczytania do końca rozpoczętej książki, to gwarantuję kilkanaście straconych godzin z życia. Można powiedzieć, że ludzie zawsze marnotrawili czas ale są (no ba!) zdecydowanie przyjemniejsze formy trwonienia swojego żywota niż lektura tego gniotu.
Historia bez polotu naszpikowana lukami logicznymi, pomieszanie z poplątaniem, główna bohaterka z rozterkami na poziomie jednokomórkowej gąbki. I niestety te prymitywne, beztkanowe zwierzę ma zapewne ciekawsze perypetie życiowe niż główna bohaterka.

Historia bez polotu naszpikowana lukami logicznymi,...

Książka porusza istotne tematy, ale była dla mnie męcząca. Nie przekonał mnie styl Zadie Smith, ani historia, którą chciała opowiedzieć...

Zadie Smith buduje bardzo dobre portrety psychologiczne, dzięki czemu książka nie jest tylko analizą problemów rasowych czy klasowych.