Oskarżenie

Okładka książki Oskarżenie Remigiusz Mróz Patronat LC
Okładka książki Oskarżenie
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Joanna Chyłka (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Joanna Chyłka (tom 6)
Czwarta Strona
2017-09-27
2017-01-01
kryminał literatura polska manipulacja mistyfikacja oskarżenie polityka prokurator seryjny zabójca sędzia szantaż śledztwo wyścig z czasem zemsta

Oficjalne recenzje i

Złudne nadzieje są lepsze niż żadne

Link do recenzji

Konto usunięte
Konto usunięte

OCENA -6/10 DOBRA

„OSKARŻENIE”, w mojej ocenie to najsłabsza powieść cyklu. Książka jest co najwyżej dobra, ponieważ Remigiusz Mróz stosuje pewne znajome schematy, które poznałem we wcześniejszych powieściach z tej serii, a jak coś jest przewidywalne nie wywołuje już tyle emocji i takie są fakty.

Brutalne morderstwa pod Warszawą oraz zebrany materiał dowodowy w sprawie, jednoznacznie wskazują, że sprawcą tych przestępstw jest dawna legenda „Solidarności”, która notabene od czterech lat jest osadzona w więzieniu. Właściwie w tym momencie można byłoby uznać, że sprawa jest rozwiązana i nie ma co jej dalej drożyć, ale tak się niestety nie dzieje za sprawą Remigiusza Mroza.

Aby poznać co konkretnie się wydarzyło i jak sprawa się zakończyła musicie sięgnąć po lekturę oraz się z nią zapoznać, ponieważ ja nie będę zdradzał szczegółów fabuły. Czy warto przeczytać kolejną powieść serii o dwóch prawnikach? myślę, że tak, ale nie ma co liczyć na niezwykłe fajerwerki, lecz powtarzalność do której przyzwyczaił czytelników autor. Pozdrawiam. Jack_

OCENA -6/10 DOBRA

Brutalne morderstwa pod Warszawą oraz zebrany materiał dowodowy w sprawie,...

Do tworczosci Remigiusza Mroz mialem dosc pesymistyczne podejscie.No coz, ksiazka co dwa miesiace,nie obiecuje nic dobrego.Taka praca na akord dobra jest w fabryce ale nie przy tworzeniu literatury.Chylke zauwazylem jako serial{nie ogladalem}, pomyslalem ze skoro ktos postanowil zrobic serial to sprawa jest warta sprawdzenia,i pomimo niecheci do autora ,sam postanowilem to sprawdzic.Dzisiaj wlasnie skonczylem "Oskarzenie"szosty tom serii,i naprawde jestem pod wielkim wrazeniem,bo czym dalej w las tym bardziej ciekawie.To nalepsza ksiazka z serii,inne czesci tez nie odstaja od dobrego poziomu.Kazdy zwolenik literatury kryminalno-sensacyjnej,nawet najbardziej wybrednu znajdzie tu cos dla siebie,i juz nie moge sie doczekac co przyniesie siodma odslona serii.Jednak,w przypadku Remigiusza Mroza taka hurtowka wychodzi literaturze i czytelnikom na dobre

,,Oskarżenie" szósty tom serii o Chyłce i Kordianie Oryńskim autorstwa Remigiusza Mroza.

Chyłka otrzymuje list od żony skazanego byłego działacza ,,Solidarności". Tadeusz Tesarewicz stał się legendą opozycji za swoje działania w czasach PRL-u. W późniejszych latach Tesarewicz został skazany za zabójstwo czterech chłopców, a po śmierci wykonywał swoim ofiarą tatuaże i zyskał przydomek ,,Tatuażysta". W liście żona Tadeusza twierdzi, że odkryto nowe dowody, a jej mąż został niewinnie skazany. Kobieta wkrótce ginie, a materiał DNA jednej z ofiar Tatuażysty zostaje odnaleziony w innym miejscu przestępstwa. Chyłka zajmuje się tą sprawą i chce uniewinnienia dla Teserewicza. Do pomocy w sprawie ma zamiar włączyć Zordona, jednak ten sam będzie musiał zmierzyć się z przeszłością.

Historia przedstawiona w ,,Oskarżeniu" wciągnęła mnie, ale nie było tutaj dla mnie fajerwerków i zachwytów. Najsłabsza jak do tej pory z przeczytanych przeze mnie części. Po świetnej ,,Inwigilacji" tutaj czegoś dla mnie zabrakło. Zakończenie ,,Oskarżenia" jest mocne, ale nie aż tak zaskakujące i spektakularne jak to bywało w poprzednich tomach. Jednak zżyłem się już tak z bohaterami, że jestem w stanie wiele wybaczyć za niektóre niedociągnięcia.

Po tej części miałem niedosyt Chyłki. Zmieniłem trochę kolejność czytania z uwagi, że nie miałem następnego tomu na półce, ale zapewne sięgnę po siódmy tom ,,Testament".

Czy niemalże popłakałam się na pewnej scenie, choć i tak od samego początku wiedziałam, że do niej dojdzie? Tak... I kompletnie się tego po sobie nie spodziewałam.
Nadal uważam tę serię za prawniczą telenowelę, gdzie wszystko się może zdarzyć, gdy głowa peeeełna maaarzeeeń 😂
Taki odpowiednik Dory Wilk, dziewczęta nawet mógłby się wymienić ubraniami 🤣

Taki odpowiednik Dory Wilk, dziewczęta nawet mógłby się wymienić ubraniami 🤣

Dobrze się czytało, dodatkowego smaczku dodaje wątek ciąży i cała jego otoczka. Zakończenie bardzo ciekawe.

Przyznaje, że to moja ulubiona Chyłka, przynajmniej do tej pory. Ciekawa, wciągająca i nie mogę się doczekać aby sięgnąć po kolejną.

Przed czterema laty aresztowano sprawcę serii brutalnych morderstw. Zebrane dowody były nie do podważenia. Pewnego dnia Chyłka otrzymuje list od żony skazanego mężczyzny. Kobieta jest zdania, że odkryła dowody na niewinność męża.
Jakiś czas później ginie, a DNA jednej z ofiar seryjnego mordercy zostaje odnaleziony w innym miejscu przestępstwa. Dodatkowo wszystko wydaje się być w jakiś sposób związane z Kordianem Oryńskim. Mimo, że Chyłka jest w ciąży, a człowiek którego ma bronić to dawna legenda "Solidarności", postanawia przyjąć tę sprawę.

Niespodziewanie Kordian trafia do aresztu. Zostaje mu postawiony zarzut przeprowadzenia eutanazji na matce. Joanna próbuje rozwiązać sprawę i jednocześnie pomóc Oryńskiemu. W intrygę zamieszany jest także Gorzym i Langer.

W tomie tym postać Zordona gra główną rolę, a zagadka kryminalna została zepchnięta na dalszy plan. Ponadto dużo tu odniesień do PRL-u, co dla mnie jest minusem - nie lubię takich powieści. Zakończenie jest bardzo zaskakujące - nie spodziewałam się takiej decyzji Kordiana.

Książkę tę czytałam, ale bez przyjemności. Nie wiem czy to kwestia wątku komunistycznego, czy już mnie ta seria nudzi i męczy. Jednak ciekawość dalszych losów bohaterów jest tak silna, że sięgnę po kolejne tomy, ale potrzebuje chwili oddechu.

Bardzo dobra fabuła. Jedna z lepszych. Serial też był dobry, ale jak się okazało po lekturze książki wiele pozmieniali. Rozumiem, że musieli jakoś zakończyć serię w telewizji, ale chyba trochę przesadzili. Dużo rzeczy było zupełnie inaczej niż w książce. Wiek ofiar, śmierć żony Tesarewicza, pojawienie się Maćka, znaczenie tatuaży czy chociażby sposób w jaki Chyłka straciła dziecko. Nie mówiąc już o stopniu zaawansowania tej ciąży. Czasem się zastanawiam czy Mróz nie chce przypadkiem zabić swojej bohaterki. Jak nie alkoholizm to ciąża z nieznajomym, potem oblanie kwasem, a teraz utrata ciąży. Oryński też nie ma lekko. Wiecznie obrywa po twarzy od zbirów albo ma problemy z aplikacją albo trafia do więzienia na podstawie spreparowanych dowodów albo po prostu Chyłka mu o czymś nie mówi. Trochę za dużo jak dla warszawskiej prawniczki i zwykłego aplikanta. Ale i tak motyw z tajemnicą z przeszłości mi się bardzo podobał w tej książce. I to kto faktycznie okazał się Tatuażystą. Bardziej zgrabnie to Mróz poukładał.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Chylka i Zordon.
Taki powinien być tytuł bo na pierwszy plan wychodzą ich skomplikowane relacje. Tło kryminale w które zostaje wplątany Kordian dodaje dodatkowego napięcia. Cały finał jest potraktowany po macoszemu bo w warunkach naturalnych Chylka by się wykrwawiła, ale wybaczam bo ja jako postać uwielbiam.

Chylka i Zordon.

Świetna książka, cały cykl bardzo dobry ;)

Świetna książka, cały cykl bardzo dobry ;)

Video

Video