Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze

2016-11-22
2010-01-01
2003-02-10
Piotr Bikont
fantastyka dramat biograficzna historyczna holocaust komiks

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 7 / grudzień 2012 Marek Bieńczyk, Piotr Cieśliński, Julia Hartwig, Michał Heller, Jerzy Jarniewicz, Wojciech Nowicki, Wojciech Orliński, Maria Poprzęcka, Janusz Rudnicki, Marcin Sendecki, Art Spiegelman, Andrzej Stasiuk, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Mariusz Zawadzki, praca zbiorowa
Książki. Magaz... Marek Bieńczyk, Pio...
Okładka książki A Comics Studies Reader Thomas Andrae, Martin Barker, Bart Beaty, John Benson, David Carrier, Hillary Chute, Peter Coogan, Annalisa Di Liddo, Ariel Dorfman, Thierry Groensteen, Robert C. Harvey, Charles Hatfleld, Jeet Heer, M. Thomas Inge, Gene Kannenberg Jr., David Kasakove, Adam L. Kern, David Kunzle, Pascal Lefèvre, John A. Lent, W. J. T. Mitchell, Amy Kiste Nyberg, Fusami Ogi, Robert S. Petersen, Anne Rubenstein, Roger Sabin, Giilbert Seldes, Art Spiegelman, Fredric Wertham, Joseph Witek, Kent Worcester
A Comics Studi... Thomas Andrae, Mart...

Po/Wojenne rozliczenia

Zapewne narażam się większości, ale nie w moim guście jest ta pozycja. Nie oceniam tu historii życia, a sam komiks. Książka pięknie wydana, jednak ani graficznie nie mój styl, (okładka w kolorze bardziej mnie zaintrygowała),ani język mi nie pasował. Czasami czytając nagradzane pozycje, oraz widząc szereg przychylnych komentarzy czuje się wręcz zobligowana, że mi też powinno się podobać. Jednak nie wszystko mi się podoba choć być może powinno. Wielki plus za pokazanie różnych narodowości jako zwierzęta , brawo jednak dla mnie całość w odbiorze była zbyt ciężka i przytłaczająca. Raz że graficznie były tu lepsze i gorsze momenty, a dwa że ciężko czytać o obozach. Temat sam w sobie jest trudny. Starość i różnica pokoleń też nie jest łatwa, i to akurat autor pokazał w punkt.

Założyłem, że jeśli człowiek stykał się z historyczną literaturą i dokumentami o
holocauście, zwiedzał obozy i ghetta, to komiks o tej tematyce niczym go nie zaskoczy.
„Maus” to komiks autorstwa Arta Spiegelmana. Za pomocą zwierzęcej metafory,
obrazuje on losy swojego ojca Władka Spiegelmana, polskiego żyda z Częstochowy. Fabuła
prowadzona jest dwutorowo. Z jednej strony, jest to historia Władka z okresu
międzywojennego i II WŚ, z drugiej, to opis relacji jaką Art miał ze swoim ojcem.
Motywem przewodnim tej powieści graficznej są drugowojenne prześladowania
ludności żydowskiej zakończone holocaustem. Warto zwrócić uwagę, iż autor ukazał także
rzadko poruszany motyw „tego, co po”. Sposób w jaki zobrazował ojca z jego natręctwami i
stylem życia dobitnie pokazuje jak cała tragedia na Władka wpłynęła. Idealnie tą postawę
podsumowuje rozmowa Arta z żoną: „Ż: Jakbym miała przez to wszystko przejść, to
wolałabym się zabić… A: Przez co? Zwracanie zakupów? Ż: Nie. Przez to, co Władek musiał
przejść. To cud, że ocalał. A: Acha, ale w pewnym sensie on jednak nie ocalał.”
Dziś oczywistym jest, że komiks, jako pełnoprawny środek wyrazu, może poruszać
najpoważniejsze kwestie. Jednak 50 lat temu, stworzenie niezwykle osobistego dzieła z
zanimizowanymi bohaterami, do tego na niezwykle trudny temat, było bardzo odważnym
wyborem. I trzeba przyznać, że wyszło to Spiegelmanowi doskonale.
W pierwszej kolejności, uznanie należy się autorowi za kreskę. Te
monochromatyczne obrazy idealnie wpasowują się w klimat opowieści. Chociaż pomimo
okrutnej tematyki, Art nie epatuje turpistycznymi kadrami, to czytelnik i tak pozostaje
wstrząśnięty. Z pozoru niepoważny pomysł uczynienia bohaterów z myszy, kotów czy świń
jest absolutnie genialny. W jakimś sensie czyni to opowieść jeszcze bardziej uniwersalną.
Chciałbym tutaj także wyróżnić cały koncept prowadzenia fabuły. Płynne łączenie i
przeplatanie teraźniejszości z przeszłością nadaje temu dziełu niezwykłego charakteru, bo
kładzie szczególny nacisk na to, jak silny związek przyczynowo-skutkowy miały te wydarzenia
oraz jaki wpływ miały one zarówno na ojca jak i na syna.
Warto wspomnieć również o zastosowanym języku i doskonałym tłumaczeniu Piotra
Bikonta. Władek Spiegelman, w przeciwieństwie do Arta, nie był natywnym użytkownikiem
j.angielskiego. Związany z tym zamysł „kaleczenia” języka przez Władka, który zawarto w
oryginale, został perfekcyjnie oddany przez tłumacza. Ten „drobny szczegół” wzmacnia
autentyczność.
Czy „Maus” mnie zaskoczyło? Zdecydowanie tak. Nigdy bym nie pomyślał że komiks
może mieć aż taką moc. Naprawdę życzyłbym sobie, by historia częściej była w takiej formie
opowiadania.

„Maus” to komiks autorstwa Arta Spiegelmana. Za pomocą zwierzęcej metafory,
prowadzona jest dwutorowo. Z jednej strony,...

Mój pierwszy komiks przeczytany w dorosłości i od razu wbijający w fotel. Historie o drugiej wojnie, obozach, holokauście uważam za bardzo ważne i czytam je raz na jakiś czas. Chciałabym, żeby dzięki takim książkom i przypominaniu o okrucieństwie jednych ludzi wobec drugich, świat się uczył i wyciągnął wnioski. Rysunki i pomysł pokazania różnych narodów jako gatunków zwierząt udał się autorowi.

Ciężko jest oceniać taką książkę, bo jest to historia prawdziwa i przerażająca.
Jest to w sumie moja pierwsza o takiej tematyce, znałam podstawy obozu, wiedziałam co się dzieje, ale nigdy nie wchodziłam w szczegóły, bo nie byłam gotowa i nie chciałam znać dokładnie okrutnej przeszłości.
Bardzo mi było smutno podczas czytania tej powieści graficznej. Nie da rady za jednym razem.

Ale przechodząc do oceny, to kreska jest prosta i bardzo pasuje do fabuły, bardzo ciekawy pomysł na wykorzystanie zwierząt w opisaniu poszczególnych narodowości. Trochę mi przykro, że Polacy byli świniami, ale jednocześnie to tak bardzo pasuje, tak samo jak żaby i Francuzi. Ale nie wiem czemu Amerykanie to psy, a Niemcy to koty, nie widzę tego :\

Cieszę się, że taki komiks jest i miałam okazję go przeczytać, było trochę łatwiej, niż gdyby miało się czytać całą powieść.

Ciężko jest oceniać taką książkę, bo jest to historia prawdziwa i przerażająca.

"Maus" uważny przez wielu najważniejszym komiksem w historii, która mierzy się z tematem "Holocaustu" jest na pewno lekturą nietypową, ale też niesamowicie ciekawą.

Art Spiegelman przedstawił człowieka jako zwierzę. Personifikacja była zabiegiem doskonałym. Żydzi jako myszy, Niemcy jako koty, Polacy jako świnie (tutaj mocne skojarzenie z „polnische Schweine”, które było stosowane przez niemieckich żołnierzy) to wszystko spowodowało, że KOMIKS jest taki wyjątkowy. Właśnie, "komiks" przedstawiający "Holocaust". Można się zastanawiać, że to niedorzeczne. Taki temat zasługuje na kolejną książkę, jakiś film dokumentalny i na tym można skończyć. Art spróbował czegoś nietypowego i był to strzał w "10".

Warstwa wizualna. Na pierwszy rzut oka wygląda blado, mały kadr, jeszcze mniejszy dymek, ale po chwili namysłu można zdać sobie sprawę, że tak przedstawiona plansza i poszczególne kadry dają niesamowity efekt. Sprawiają, że to opowiadanie jest jeszcze bardziej prawdziwe. Wyobrażasz sobie sytuacje w której to dzieło jest tworzone w tych okropnych warunkach, na kolanie, a pod ręką człowiek ma tylko kartkę papieru i coś do szkicowania. Takie drobne szczegóły tworzą niesamowity klimat.

Podsumowując. Genialne dzieło, które chociaż raz w życiu warto przeczytać. Ja osobiście chętnie do tego wrócę mając nadzieję, że przy drugim czytaniu wyłapię szczegóły, które mogłem pominąć za pierwszym razem.

Mimo że kreska na pierwszy rzut oka wygląda na jak u amatora to całościowo komiks wypada genialnie.

Popkultura powinna być wrogiem tematu Holocaustu - tak miałem, tak miałem nawet z "Listą Schindlera". Ale w "Mausie" jest inaczej. Komiksowy charakter opowieści jeszcze bardziej potęgował we mnie grozę Zagłady. Ta zwyczajność, "dziecinna forma", czyniły historię Władka Spiegelmana jeszcze bardziej porażającą i paraliżującą, że musiałem co jakiś czas odkładać ten pięknie wydany tom. Miałem dość. Niby myszki, kotki, świnki, pieski, ale te alegorie mówiły, że nawet zwierzęta nie zasłużyły sobie na taki świat. I oczywiście postać Władka z jego pięknie wystylizowanym w tłumaczeniu językiem - to ona sprowadza nas z bajki na Ziemię, że to wszystko wydarzyło się naprawdę.

Wspaniała opowiść, chwyta za serce. Obowiązkowa pozycja dla fanów komiksów!

Wspaniała opowiść, chwyta za serce. Obowiązkowa pozycja dla fanów komiksów!

No cóż, nie porwało mnie. Rozumiem przekaz i ciekawie przedstawiony jest obraz człowieka który przeżył obozy, natomiast same historie z czasów wojny nie zaskoczyły mnie. Wydaje mi się, że my jako Polacy znamy ten temat dość dobrze, stąd ten komis nie wywołał we mnie dużych emocji.

Zgadzam się też z innymi opiniami, że komiks mógłby być krótszy.

Zgadzam się też z innymi opiniami, że komiks mógłby być krótszy.

Posiadałam go na półce od lat, wiedząc jednak o czym opowiada, ciężko mi się było za niego zabrać.
"Maus" to historia, z którą każdy powinien się w swoim życiu zapoznać. Świetnie napisany i narysowany komiks, jak i rewelacyjna koncepcja, by poszczególne narody przedstawić za pomocą zwierząt.
Ze względu na tematykę przytłaczający i ciężki, przez co ciężko przeczytać go "na raz", jest jednak bardzo wciągający.

• Komiksy
  • Komiks