Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze
- Kategoria:
- komiksy
- Cykl:
- Maus (tom 1-2)
- Tytuł oryginału:
- The Complete Maus
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Komiksowe
- Data wydania:
- 2016-11-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2010-01-01
- Data 1. wydania:
- 2003-02-10
- Liczba stron:
- 302
- Czas czytania
- 5 godz. 2 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380970052
- Tłumacz:
- Piotr Bikont
- Tagi:
- fantastyka dramat biograficzna historyczna holocaust komiks
„Maus” powszechnie jest uważany za najważniejszy komiks w historii. Art Spiegelman w formie powieści graficznej opowiedział historię życia swojego ojca, więźnia Auschwitz, Władka Szpigelmana. Równolegle z nią sportretował w „Mausie” trudy życia z ojcem – ocalałym z Holokaustu.
„Maus” to jedna z najważniejszych opowieści o Holokauście, stawiająca trudne pytania, na które autor próbuje znaleźć odpowiedź w nowatorski sposób. Umiejscawiając realistyczną opowieść w komiksowym medium, stosując przerysowanie i karykaturę, Art Spiegelman zbliżył się, jak nikt inny przed nim, do ukazania swoistej niewyrażalności, monstrualności Holokaustu, a poprzez autobiograficzne odniesienia wytworzył napięcie cechujące najwybitniejsze dzieła literackie.
Żaden komiks w historii tego medium nie doczekał się tylu recenzji – również negatywnych i polemicznych – a przyznanie Spiegelmanowi nagród do tej pory zarezerwowanych dla literatury poważnej (m.in.: National Book Critics Circle Award, Pulitzer Prize),ułatwiło wielu twórcom powieści graficznych dotarcie do czytelników do tej pory unikających komiksów. Jednocześnie „Maus” stał się komiksem wzorem, pierwszym komiksowym arcydziełem („The New Yorker”),z którym krytycy i czytelnicy zestawiają inne dzieła komiksowe, zwłaszcza biograficzne i historyczne.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Po/Wojenne rozliczenia
Miałem dziesięć, może jedenaście lat, gdy po raz pierwszy do mojej świadomości trafił fakt, że istnieje coś takiego jak Maus. Trzymałem w ręku Świat Komiksu i nie tyle czytałem, co przeglądałem jego recenzję. W oczy rzucały mi się same superlatywy, choć trudno powiedzieć, czy zdawałem sobie sprawę z czym mam do czynienia. W każdym razie ten obraz zapadł mi w pamięć, zaznaczył się w świadomości i już wiedziałem, że kiedyś na pewno sięgnę po ten komiks. Słowa dotrzymałem.
Szansą na nadrobienie zaległości okazało się wydanie zbiorcze, które zawiera obie „Opowieści ocalałego” – „Mój ojciec krwawi historią” oraz „I tu zaczęły się moje kłopoty”. Pierwszym zaskoczeniem w obu częściach, był bardzo duży nacisk na relację ojca z synem. Nie polegały one jedynie na opowiadaniu losów Władka Szpigelmana podczas wojny i pobytu w Auschwitz. To wiodący wątek, ale w żadnym razie nie przykrył teraźniejszych relacji międzypokoleniowych.
Opowieść o rodzinie jest tutaj równie magnetyczna i emocjonalna, jak opisywanie świata zagłady Żydów. Obie rzeczywistości są bardzo ludzkie. Art Szpigelman daleki jest od wybielania swojego ojca. Uczciwie relacjonuje następujące po sobie wydarzenia, bez względu na to czy są bardziej czy mniej chwalebne. Rozbraja idealistyczną rzeczywistość. Pokazuje walkę jednostki o przetrwanie, kawałki szczęścia, które mogły decydować o życiu bądź śmierci.
Zważywszy na trudność poruszanego tematu, trudno nie wspomnieć o tym, jak znakomicie się to dzieło czyta. Choć często kłuje i wytyka wiele bolesnych rzeczy, trudno oderwać się od tej niewiarygodnej, a zarazem prawdziwej historii. Świadomość tego, że główny bohater przetrwał wcale tego nie zmienia. Wręcz przeciwnie, dzięki kontrastom i ukazaniu tego jaki był w czasie wojny, a jaki jest wiele lat po jej zakończeniu, tworzy złożony portret, który składa się kawałek po kawałku.
Przyznam, że odrobinę obawiałem się zamiany ludzi na zwierzęta. Tego, że umniejszy to w jakikolwiek sposób wartość tkwiąca na kolejnych stronach tej imponującej epopei. Moje obawy okazały się bezpodstawne. Ukazanie Żydów jako myszy okazało się znakomitą metaforą, a zanurzenie ich w czarno-białej estetyce tylko uwypukliło podzielenie się świata na dwie części. Pozbawionego jakichkolwiek odcieni szarości.
Chciałbym, by kiedyś takie lektury jak Maus, były omawiane w szkole. Łączą one przystępność formy ze złożonością tematu. Przy tym interesująco opowiadają o trudnych stosunkach w rodzinie. Konfliktach, nieporozumieniach i poszukiwaniu płaszczyzny kompromisu na polu otaczających nas różnić. Nic dziwnego, że Opowieść ocalałego zyskała tak wielkie uznanie. To szczera, bezkompromisowa i kompleksowa historia o mrocznych czasach i skomplikowanych relacjach wśród najbliższych nam osób.
Patryk Rzemyszkiewicz
Oceny
Książka na półkach
- 2 471
- 1 648
- 619
- 141
- 115
- 114
- 49
- 46
- 38
- 36
OPINIE i DYSKUSJE
Kolejne dzieło o holokauście, widziane z perspektywy typa, który przeżył. Właśnie fakt, że to z jego perspektywy (a może raczej z perspektywy jego syna?) widzę historię, to nie mam całego kontekstu, który wyniosłam ze szkoły - tutaj wszyscy Niemcy są źli, wszyscy Polacy są łasi na kasę (taaa, naszym zwierzęciem jest świnia),a z tym że niektórzy Żydzi tępią swoich i przechodzą na stronę wroga - a nie, z tym to nie ma problemu.
Ładna kreska, niby uboga, ale za to mimika i przekaz postacią jest bardzo ekspresyjny, dobrze dobrany. Może i nawet wersja kolorowa zepsułaby klimat, bo do tak dołującego tematu pasuje czerń i biel. Ale patrzysz na kadr i widzisz wyraźnie, co się dzieje, a nie jakieś domysły.
Nie rozumiem do końca tak wysokich ocen. Jakby ludzie po raz pierwszy zetknęli się z dramatem ludzi żyjących i ginących podczas IIWŚ. Ja ten temat znam, czasem aż do porzygania wbijany do głowy i może dlatego komiks mnie nie porwał? Może. Natomiast nasuwa mi się kilka pytań: czy fakt, że Ojciec przeżył, daje mu prawo być takim niemiłym draniem dla Mili? Czy fakt, że Ojciec przeżył, ma rzutować na jego życie i jego syna, bo on przeżył a inni nie? I jak długo będę musiała przepraszać za to, że nieznany przeze mnie przodek podczas IIWŚ zachował się bardziej jak zezwierzęcony potwór niż jak człowiek?
Dobra, generalnie to tak: gdyby nie trudny temat i pochodzenie bohatera, to komiks byłby kolejną biografią faceta, którzy przeżył wojnę.
Kolejne dzieło o holokauście, widziane z perspektywy typa, który przeżył. Właśnie fakt, że to z jego perspektywy (a może raczej z perspektywy jego syna?) widzę historię, to nie mam całego kontekstu, który wyniosłam ze szkoły - tutaj wszyscy Niemcy są źli, wszyscy Polacy są łasi na kasę (taaa, naszym zwierzęciem jest świnia),a z tym że niektórzy Żydzi tępią swoich i...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKomiks Maus autorstwa Arta Spiegelmana jest bez wątpienia wyjątkowym dziełem zarówno pod względem graficznym, jak i narracyjnym. Oryginalne podejście do opowiadania o Holokauście za pomocą antropomorfizacji postaci dodaje mu głębi i symbolicznego znaczenia. Historia przedstawiona w komiksie jest poruszająca, osobista i pełna emocji, co sprawia, że czytelnik nie pozostaje wobec niej obojętny. Autor ukazuje brutalność wojny i tragedię Holokaustu w sposób, który wstrząsa i zmusza do refleksji.
Jednak mimo uznania dla artystycznej wartości tego dzieła, nie mogę pominąć kwestii przedstawienia Polaków. W Mausie Polacy zostali ukazani jako świnie — okrutni antysemici, którzy kolaborowali z Niemcami i współuczestniczyli w Zagładzie. Chociaż rozumiem, że komiks bazuje na osobistych doświadczeniach ojca autora, to taka wizja jest niezwykle krzywdząca i niesprawiedliwa. Polacy, jeżeli pomagali Żydom, to według tego komiksu jedynie z egoistycznych pobudek, a gdy kończyły się korzyści lub pojawiało się zagrożenie, od razu ich zdradzali. Taki jednostronny obraz buduje fałszywe przekonania i może prowadzić do utrwalenia negatywnych stereotypów w świadomości czytelników na całym świecie.
Z tych powodów, choć doceniam artystyczną wartość Mausa i jego znaczenie jako dzieła literatury graficznej, sumienie nie pozwala mi ocenić go wyżej niż 1.
Komiks Maus autorstwa Arta Spiegelmana jest bez wątpienia wyjątkowym dziełem zarówno pod względem graficznym, jak i narracyjnym. Oryginalne podejście do opowiadania o Holokauście za pomocą antropomorfizacji postaci dodaje mu głębi i symbolicznego znaczenia. Historia przedstawiona w komiksie jest poruszająca, osobista i pełna emocji, co sprawia, że czytelnik nie pozostaje...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJeśli miałabym wskazać jedną książkę, którą każdy powinien przeczytać, to wskazałabym tę.
Jeśli miałabym wskazać jedną książkę, którą każdy powinien przeczytać, to wskazałabym tę.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka zdecydowanie warta przeczytania, budząca dyskusje i kontrowersje. Ja osobiście nie jestem fanem niektórych artystycznych rozwiązań w tej książce, poza tym książka dość nieprzychylnie mimo wszystko przedstawiająca Polaków. Ale taka jest właśnie historia spiegelmanna. Mimo to bardzo dobra narracja. Mnie osobiście momentami męczyły opowieści „z teraźniejszości”, w tym nierzadko niełatwe rozmowy ojca z synem. Warto przeczytać i wyrobić sobie opinię.
Książka zdecydowanie warta przeczytania, budząca dyskusje i kontrowersje. Ja osobiście nie jestem fanem niektórych artystycznych rozwiązań w tej książce, poza tym książka dość nieprzychylnie mimo wszystko przedstawiająca Polaków. Ale taka jest właśnie historia spiegelmanna. Mimo to bardzo dobra narracja. Mnie osobiście momentami męczyły opowieści „z teraźniejszości”, w tym...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCo innego mogę powiedzieć niż to, że poznanie historii Władka Szpigelmana — ocalałego mimo skazania na śmierć powinno stać się koniecznością. Jego historia to nie tylko holocaust to również codzienna walka w nowej rzeczywistości, bo mimo "pokoju" nigdy nie będzie czuć się bezpiecznie, ale i trauma wpływająca na każdy najmniejszy aspekt życia. Ciężko wyrazić słowami, to co ona wywołuje, gdyż oprócz łez i pustki pojawia się wiele więcej odczuć, sięgających w głąb człowieka...
Co innego mogę powiedzieć niż to, że poznanie historii Władka Szpigelmana — ocalałego mimo skazania na śmierć powinno stać się koniecznością. Jego historia to nie tylko holocaust to również codzienna walka w nowej rzeczywistości, bo mimo "pokoju" nigdy nie będzie czuć się bezpiecznie, ale i trauma wpływająca na każdy najmniejszy aspekt życia. Ciężko wyrazić słowami, to co...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie dziwię się, ani tego, że komiks ten ma status kultowego, ani że wzbudził tyle kontrowersji. Jest to bezsprzecznie jedna z tych pozycji, którą nie tylko warto przeczytać, ale wręcz trzeba poznać. Bo to nie tylko historia traumatycznych wspomnień z Auschwitz. To pewien przekrój z dramatycznej historii polskich Żydów. Ale też opowieść o traumatycznym dziedzictwie wojny, o poczuciu winy, a także o cieniu, jaki wojna położyła na relacjach z najbliższymi oraz na potomkach ocalonych.
Podstawę tej historii stanowią wspomnienia ojca Autora, Władka Spiegelmana. Podczas kolejnych spotkań z synem opowiada mu swoje dzieje: od czasów młodości, spędzonych w przedwojennym Sosnowcu, kiedy założył rodzinę, a także stał się szanowanym i dobrze prosperującym właścicielem firmy - aż po wybuch wojny, która wkrótce miała dosłownie zmieść z powierzchni ziemi znany mu świat. Władek najpierw trafił do polskiego wojska, potem do niemieckiej niewoli, jeszcze później - wrócił do rodzinnych stron w okupowanym kraju. Trafił do getta, potem do obozu zagłady w Auschwitz. Zarówno on, jak i jego ukochana Andzia, przeżyli gehennę II wojny światowej, odnaleźli się po wojnie, próbując żyć dalej. Żyć w poczuciu, że wszyscy ich najbliżsi zginęli, że zginął ich pierworodny syn, że zginął świat, który znali, który był ich domem.
To również opowieść o tym, jak w ogóle powstała ta książka. Jak to się stało, że Art Spiegelman postanowił narysować historię swojego ojca. To też poruszająca opowieść o trudnych relacjach, jakie miał ze swoim ojcem, o tym, jak poznanie jego dramatycznych wspomnień pozwoliło na zrozumienie zachowań, które dotąd uznawane były za dziwactwa i złośliwe nawyki.
Piękna, przejmująca opowieść, którą trzeba przeczytać.
Nie dziwię się, ani tego, że komiks ten ma status kultowego, ani że wzbudził tyle kontrowersji. Jest to bezsprzecznie jedna z tych pozycji, którą nie tylko warto przeczytać, ale wręcz trzeba poznać. Bo to nie tylko historia traumatycznych wspomnień z Auschwitz. To pewien przekrój z dramatycznej historii polskich Żydów. Ale też opowieść o traumatycznym dziedzictwie wojny, o...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMyślałem, że po przejściu przez polski system edukacji wiem już wszystko o Holokauście, tak mocno osadzony w naszej świadomości jest ten temat. A wtedy pojawia się Maus i opowiada historię, którą rządzą przypadki, trochę szczęścia i bardzo dużo woli przetrwania. Władka nie da się lubić, przez co opowieść jest jeszcze bardziej wiarygodna i bolesna.
Myślałem, że po przejściu przez polski system edukacji wiem już wszystko o Holokauście, tak mocno osadzony w naszej świadomości jest ten temat. A wtedy pojawia się Maus i opowiada historię, którą rządzą przypadki, trochę szczęścia i bardzo dużo woli przetrwania. Władka nie da się lubić, przez co opowieść jest jeszcze bardziej wiarygodna i bolesna.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toIle tu jest warstw...historia wojenna, relacje damsko-męskie, relacje rodzinne, warstwa obyczajowa przed wojną w Polsce i po wojnie w Ameryce.
Dla komiksiarzy lektura obowiązkowa.
Zawsze mijałem tą pozycję leżącą na półce w księgarni - rysunek wydawał mi się za prosty, a temat za ciężki, myślałem że to jakiś moralitet w stylu Orwella, a to mięsista historia ocalałych z obozów i szczery do bólu obraz ich psyche po tych przeżyciach, przekazany prostym rysunkiem który niesie wiele więcej treści niż to widać na pierwszy rzut oka.
Dostałem od syna na dzień ojca (tutaj `wink` do fabuły) i połknąłem w jedno popołudnie.
Ile tu jest warstw...historia wojenna, relacje damsko-męskie, relacje rodzinne, warstwa obyczajowa przed wojną w Polsce i po wojnie w Ameryce.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDla komiksiarzy lektura obowiązkowa.
Zawsze mijałem tą pozycję leżącą na półce w księgarni - rysunek wydawał mi się za prosty, a temat za ciężki, myślałem że to jakiś moralitet w stylu Orwella, a to mięsista historia ocalałych z...
Sztos!!!
Sztos!!!
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTak bardzo ściska gardło, że można się udusić
Tak bardzo ściska gardło, że można się udusić
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to