Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze

2010-01-01
Data 1. wydania:
2003-02-10
Piotr Bikont
fantastyka dramat biograficzna historyczna holocaust komiks

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 7 / grudzień 2012 Marek Bieńczyk, Piotr Cieśliński, Julia Hartwig, Michał Heller, Jerzy Jarniewicz, Wojciech Nowicki, Wojciech Orliński, Maria Poprzęcka, Janusz Rudnicki, Marcin Sendecki, Art Spiegelman, Andrzej Stasiuk, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Mariusz Zawadzki, praca zbiorowa
Ocena 6,0
Książki. Magaz... Marek Bieńczyk, Pio...
Okładka książki A Comics Studies Reader Thomas Andrae, Martin Barker, Bart Beaty, John Benson, David Carrier, Hillary Chute, Peter Coogan, Annalisa Di Liddo, Ariel Dorfman, Thierry Groensteen, Robert C. Harvey, Charles Hatfleld, Jeet Heer, M. Thomas Inge, Gene Kannenberg Jr., David Kasakove, Adam L. Kern, David Kunzle, Pascal Lefèvre, John A. Lent, W. J. T. Mitchell, Amy Kiste Nyberg, Fusami Ogi, Robert S. Petersen, Anne Rubenstein, Roger Sabin, Giilbert Seldes, Art Spiegelman, Fredric Wertham, Joseph Witek, Kent Worcester
Ocena 8,0
A Comics Studi... Thomas Andrae, Mart...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Po/Wojenne rozliczenia

719 1 155

Jest to dobre, ale wolałem jednak książki ze wspomnieniami tych co przeżyli. Były to najbardziej motywujące mnie do życia książki, bo moje problemy zawsze były śmiesznie małe w porównaniu do tych co przeszli obóz koncentracyjny. Komiks o takiej treści chciałbym jednak w kolorze, mrocznym i dusznym. Aby odczuć powagę sytuacji twarze bohaterów powinny być bardziej szczegółowo narysowane, wiele rzeczy udałoby się wtedy wyrazić bez słów.

Jak dla mnie, to klasa sama w sobie. Opowieść o trudnych historiach, napisana (lub narysowana) z potrzebnym dystansem. Wrażenia podobne do „Rzeźni numer 5”. Polecam !

Z historią tą spotkałem się parę lat temu. Wówczas mnie nie porwała. Niedawno jednak wróciłem do niej, w tym zbiorczym wydaniu. Po latach oceniam ją bardzo dobrze, a może to ja jestem już starszy i dojrzalszy?
O czym opowiada ta historia, pewnie każdy wie, nie ma sensu się rozpisywać... Klasyka gatunku, którą powinien każdy miłośnik komiksu (i nie tylko) znać.

8/10

8/10

„Maus” to więcej niż komiks. Biograficzna powieść graficzna o Władku Spiegelmanie, który przeżył Holokaust, to brutalna lekcja historii. Jest nowym "Na Zachodzie bez zmian"?

Spiegelman zadaje czytelnikowi ból. Posługuje się tym narzędziem jak chirurg, celowo otwierając rany. Wielu poczuło się oburzonych m.in. tym, że przedstawił bohaterów w postaci zwierząt. Niemcy to koty, Żydzi – myszy, Francuzi - żaby, Szwedzi– jelenie, Polacy – świnie, Brytyjczycy - ryby, Amerykanie – psy. Lekka forma i dziecinne rysunki początkowo wywołują uśmiech, ale powoli zmieniają się w horror, gdy myszy są masowo mordowane przez drapieżniki. Kolejne panele obrazują zagładę Żydów i piekło okupacji, obozy Auschwitz i Dachau, szmalcowników, komory gazowe, getto, selekcje doktora Mengele oraz marsze śmierci. Czarno-białe rysunki dobitne obrazują grozę wojennej rzeczywistości, w której nawet rodzina nie pomoże za darmo.

"Maus" jest komiksem wstrząsającym nie z powodu scen ukazujących śmierć i zbrodnie. Uderza tak boleśnie, bo Spiegelman przedstawił Holokaust z perspektywy małżeństwa, które desperacko walczy o siebie nawzajem i o to, by się nie rodzielić. To także ukazanie Holokaustu z punktu widzenia jednostki, która zostaje odarta z dostatniego życia i staje się zaszczutą ofiarą, kryjącą się w śmietnikach, by uniknąć komory gazowej.

Makabryczna historia Holokaustu jest tłem dla relacji Władka i Andzi. On nie tylko musi kombinować, by zdobyć w Auschwitz np. chleb i sznurek do spodni, ale najbardziej chce zwiększyć szanse swojej żony na przeżycie w obozie.

"Maus" jest też historią o tym jak wojna zmieniła Władka Spiegelmana. Głód, nieustanna bliskość śmierci i utrata najbliższych, to traumy, które dręczą go do końca życia, niszcząc jego relacje z rodziną. Chociaż fizycznie opuścił obóz koncentracyjny, jego umysł pozostał w Auschwitz. Przeżycie wojny to nie koniec walki.

Głęboko mnie głęboko poruszyła. Artyści są często w stanie dotknąć naszych serc za pomocą obrazów, a Spiegelman zrobił to w sposób wyjątkowy. Historia Vladeka Spiegelmanna, ocalałego z Holocaustu, jest opowiedziana za pomocą symboliki zwierząt, co nadaje jej głębi i uniwersalności. To nie tylko opowieść o przetrwaniu w najtrudniejszych warunkach, ale także refleksja nad rodziną, pamięcią i traumą. Graficzna forma pozwala na wyrażenie emocji i doświadczeń w sposób, który jest trudny do osiągnięcia tylko słowami. "Maus" to lektura, która długo pozostaje w pamięci i skłania do refleksji nad ludzką historią i tragedią. To niezwykle ważne dzieło, które zasługuje na uznanie i polecenie innym czytelnikom.

"Maus" to wzruszająca i przerażająca opowieść o woli przeżycia i okrutnych zbrodniach, która została przekazana czytelnikowi w formie komiksu. Autor, Art Spiegelman, w wyjątkowy sposób przedstawia historię swojego ojca, Władysława Spiegelmana, który przeżył Holocaust, oraz relację między nimi.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej powieści graficznej jest sposób, w jaki różne narodowości i grupy społeczne są przedstawiane jako różne zwierzęta. Polacy, Niemcy, Żydzi, Amerykanie, Francuzi i inni zostają ukazani w tej formie, co nadaje historii niezwykłą symbolikę. To pozwala czytelnikowi spojrzeć na wydarzenia z czasów Holocaustu w inny sposób, z dystansem, ale także z empatią.

Kreacja bohaterów w "Maus" jest niezwykle nieszablonowa. Spiegelman unika przedstawiania ich w czarno-białych kategoriach. Bohaterowie nie są jednoznacznie herosami ani czarnymi charakterami. Są ludźmi, którzy przeżywają przerażające wydarzenia i podejmują różne decyzje w trudnych sytuacjach. Ta wielowymiarowość postaci sprawia, że czytelnik może się z nimi utożsamiać i zastanawiać się nad właszymi reakcjami w podobnych okolicznościach.

"Mauss" to nie tylko opowieść o Holocauście, ale także o relacjach między ojcem a synem, o traumie i pamięci. To lektura, która skłania do refleksji nad historią, ludzką naturą i dziedzictwem przeszłości. Nie jest to łatwa lektura, ale z pewnością jest to jedna z tych książek, które zostają w pamięci na zawsze.

Niezwykle wzruszający komiks o losie, jaki spotkał Żydów w czasie II wojny światowej. Autor opowiada historię swojego ojca w formie komiksu na podstawie ich rozmów i opowiadań. Ciekawy jest fakt, iż autor nie próbuje idealizować swojego ojca, lecz przedstawia go takim, jakim rzeczywiście jest oraz jakim ukształtowała go wojna a zwłaszcza pobyt w obozie w Auschwitz. Sam nawet wkłada w usta jednemu bohaterowie kwestię, o tym, iż boi się, że ojciec zostanie przedstawiony jako stereotypowy Żyd.
Interesującym zabiegiem jest również przedstawienie różnych narodów jako różne zwierzęta, w zależności od przypisywanych im znaczeń i połączeń w świecie natury (na przykład Żydzi - Niemcy -> Myszy - Koty).

Książka dzięki formie komiksowej sprzyja szybkiej lekturze - jest idealna na kilka wieczorów. Nie jest to jednak literatura łatwa ani wesoła, dlatego nie jest ona dla wszystkich i każdy, kto po nią sięga powinien zdawać sobie sprawę z tego, o czym ona opowiada.

Historia opowiedziana w inny sposób, bo w formie komiksu. Niejednokrotnie chwytała mnie irytacja i ból jak zawsze w przypadku literatury około obozowej. Dobra kreska.

Maus to aktualnie jeden z najważniejszych komiksów jaki powstał. Jeśli ktoś interesuje się komiksem to Maus'a powinien przeczytać.
Tematyka tego komiksu jest bardzo trudna bo obejmuje ona wojnę oraz Holokaust. Sama powieść graficzna to połączenie biografii z wywiadem oraz trochę perspektywy autora. Autor pokazuje jak wyglądało życie jego ojca, Władka Szpiegelmana od lat 30 XX wieku do zakończenia II wojny światowej. Jest to historia smutna, przerażająca a co najważniejsze szczera. Nie znajdziemy tutaj żadnych upiększeń a to kim naprawdę był Władek. Był po prostu człowiekiem, który miał swoje wady, którego myślę że duża część z nas by nie polubiła. Bo wojna i przeżycia sprawiły że ta wojna została z nim do końca jego dni. Ukazane są również czasy przedwojenne, wojna i Auschwitz z perspektywy Szpiegelmana. Syn Władka przedstawia to a to my zostajemy z przemyśleniami.
Komiks spodobał mi się właśnie za tę szczerość i brak lukrowania. Władek nie jest krystaliczny, to trudny człowiek. Niektóre poglądy czy wartości trochę mnie raziły ale wtedy to były zupełnie inne czasy. Art Spiegelman pokazuje też jak to co przeżył jego ojciec wpłynęło mocno na jego mimo że wojny nie przeżył. Jest to coś w stylu terapii, powiedzmy.
Jeżeli chodzi o warstwę graficzną jest ona adekwatna do klimatu i historii. Żydzi są tu przedstawiani jako myszy, Niemcy jako szczury, a Polacy jako świnie. Może to się wydawać kontrowersyjne ale to dalej jest perspektywa przeżyć Władka czy autora. Polacy podczas wojny też święci nie byli. Byli zarówno tacy co pomagali ale również ci co byli przeciw i po prostu szkodzili. Ogólnie rysunki są charakterystyczne i na dobrym poziomie.
Wydanie komiksu też jak najbardziej na plus. Również tłumaczenie i zachowanie tego jak mówił Szpiegeleman jest dobre.
Podsumowując komiks który powinien każdy przeczytać nawet jeśli komiksem się nie interesuje bo w przystępnej formie pokazane jest okrucieństwo wojny i tego co człowiek jest w stanie zrobić drugiemu człowiekowi.

Niezwykle ciekawa forma przedstawienia wzruszającej historii Ocalałego z obozów zagłady. Nigdy nie czytałam smutnego komiksu, stąd muszę przyznać, że było to dosyć fascynujące doświadczenie. Polecam.

2 157
    1 496