Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze

2010-01-01
Data 1. wydania:
2003-02-10
Piotr Bikont
fantastyka dramat biograficzna historyczna holocaust komiks

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 7 / grudzień 2012 Marek Bieńczyk, Piotr Cieśliński, Julia Hartwig, Michał Heller, Jerzy Jarniewicz, Wojciech Nowicki, Wojciech Orliński, Maria Poprzęcka, Janusz Rudnicki, Marcin Sendecki, Art Spiegelman, Andrzej Stasiuk, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Mariusz Zawadzki, praca zbiorowa
Ocena 6,0
Książki. Magaz... Marek Bieńczyk, Pio...
Okładka książki A Comics Studies Reader Thomas Andrae, Martin Barker, Bart Beaty, John Benson, David Carrier, Hillary Chute, Peter Coogan, Annalisa Di Liddo, Ariel Dorfman, Thierry Groensteen, Robert C. Harvey, Charles Hatfleld, Jeet Heer, M. Thomas Inge, Gene Kannenberg Jr., David Kasakove, Adam L. Kern, David Kunzle, Pascal Lefèvre, John A. Lent, W. J. T. Mitchell, Amy Kiste Nyberg, Fusami Ogi, Robert S. Petersen, Anne Rubenstein, Roger Sabin, Giilbert Seldes, Art Spiegelman, Fredric Wertham, Joseph Witek, Kent Worcester
Ocena 8,0
A Comics Studi... Thomas Andrae, Mart...

Oficjalne recenzje i

Po/Wojenne rozliczenia

719 1 155

"Maus" to jedna z najlepszych powieści graficznych, o ile nie jedno z najlepszych dzieł, opisujących dzieje drugiej wojny światowej - nie prawi ono o głównym froncie, o walkach czy intrygach politycznych, a wkracza w zupełnie inne tony, te opowiadające o wojnie z perspektywy mało znaczącej osoby - Żyda, w którego skierowano główną nienawiść.

Było takich jak on tysiące, może miliony, a o ich dziejach powstało setki dzieł. Maus jednak wybija się ponad nie, przekazując nam historie Vladka Spielgmana w nietypowy, obrazkowy sposób, przedstawiając Żydów jako myszy, a Niemców jako koty.

Trzeba przyznać, że Art ma genialny styl, który w dobitny sposób odzwierciedla większość emocji, ale jest to przede wszystkim niesamowity narrator, prowadzący widza przez dramatyczne wydarzenia. Nie przeżył on wojny osobiście, ba! Sam przyznaje, że nie potrafi sobie wyobrazić tego okrucieństwa. Jest jedynie pośrednikiem pomiędzy światem a swoim ojcem Vladkiem, który "krwawi historią" - widzimy jego przeszłość, równocześnie spoglądając na skutek owych zdarzeń, Art kładzie szczególny nacisk na tę trudność, która pozostała w charakterze tych, którzy przeszli przez owo piekło.
Bo Vladek przedstawiony przez jego syna nie jest ani trochę wybielany - jest paranoiczny, zagubiony i do bólu skąpy, a wydarzenia minionej przeszłości dalej odbijają się na jego zdrowiu fizycznym i psychicznym, przy okazji wyniszczając swoje własne otoczenie.

Było takich jak on tysiące,...

Nigdy bym nie pomyślała, że komiks może być tak wymowny.

Nigdy bym nie pomyślała, że komiks może być tak wymowny.

klasyka, którą warto przeczytać
(także/tym bardziej jeśli nie czytujesz komiksów)

klasyka, którą warto przeczytać
(także/tym bardziej jeśli nie czytujesz komiksów)

Forma i przeplatanie opowieści Szpilamana ojca obserwacjami syna, problemami małżeńskimi itd daje nietypową perspektywę. Duży plus za brak epatowania horrorem. Niuanse dają dużo lepszy efekt.

#WyzwanieLC2022 #Sierpień #Komiks

Maus to bardzo nietypowy i unikalny komiks o wojnie, byciu Żydem i przetrwaniu Auswitz. Jednocześnie jest to opowieść, która nie kończy się na wyzwoleniu obozu, a która pokazuje jaki wpływ mają tak ciężkie doświadczenia na psychikę człowieka i jak odbijają się później na rodzinie i najbliższym otoczeniu.

Jest to opowieść o ojcu z perspektywy dorosłego syna rysownika. Autor stwarza nieprzeciętną atmosferę. Nie daje nam polubić ojca. Pokazuje jak jest i jak było. Bez kolorowania i upiększania.

Sama powieść graficzna ma dość dużo tekstu i przyznam, że to on mnie głównie zajmował w tym komiksie. Na rysunki spoglądałam jakby od niechcenia. Nie podobał mi się ich styl i zagęszczenie kresek. Były przez to nieczytelne i pogmatwane.

Za treść i merytorykę #10, za obrazki #6, czyli w sumie #8 - rewelacyjna. Polecam.

#WyzwanieLC2022 #Sierpień #Komiks

Jest to opowieść o ojcu z...

#WyzwanieLC2022 Sierpień
Ja tu się katowałam jakimś badziewiem z półek młodszej córki, tymczasem u starszej skrywało się to cudo. W zasadzie nie skrywało, tylko leżało na wierzchu i to od niedawna. Jak szukałam komiksów do sierpniowego wyzwania, jeszcze go nie było.
Swego czasu było o tej pozycji głośno i nawet chciałam ją wtedy przeczytać, tyle że dla mnie wówczas była nieosiągalna. I jakoś nie wpadła mi później w ręce. A szkoda, bo to naprawdę dobra i ważna lektura. Choć na mnie nie wywarła naprawdę dużego wrażenia. Moje pokolenie wychowywało się na okupacyjnych opowieściach dziadków, czasem nawet rodziców i słyszało o realiach życia w okupowanej Polsce niemal z pierwszej ręki. Ale taką właśnie opowieść snuje Władek. Nie jest to może bardzo dramatyczna historia, za to jest prawdziwa. I właśnie takie książki są potrzebne byśmy nie pamiętali o okropieństwach wojny. A że autor ukazał nas, Polaków w niezbyt korzystnym świetle... No cóż... Nie jest też ono bardzo niekorzystne. W trudnych czasach ludzie różnie się zachowują. Władek trafiał akurat na takie a nie inne osoby i miało to wpływ na jego opinię.

#WyzwanieLC2022 Sierpień

Jako wyzwanie sierpniowe sięgnęłam po komiks, ale jaki - Maus.Opowieść ocalałego. Zderzenie lekkiej formy z trudnym tematem holokaustu, moim zdaniem udało się w 100 procentach. Rysunki dosadne w swojej prostocie. Odczytywanie postaci zwierząt wręcz szokujące. Warto zmierzyć się z tą pozycją .

Mam mieszane odczucia po lekturze tego komiksu. Wydaje mi się, że autor chciał zrobić coś oryginalnego, a przy tym być może łatwiej mu było przekazać traumatyczną historię własnego ojca w formie obrazkowej, niż w klasycznej powieści. Temat jest tak ciężki, że łatwiej schować się za metaforą i jak w bajkach przedstawić ludzi pod pod postaciami zwierząt. Jednak graficznie nie jest to coś, co by mnie rzuciło na kolana. Oczywiście rozumiem, że w tym wypadku treść jest znacznie ważniejsza, niż forma, ale jednak to jest powieść graficzna. I nie chodzi tu o to, że obrazki powinny być ładne. Wręcz przeciwnie - powinny być przede wszystkim poruszające. W „Mausie” porusza tylko treść, a grafika schodzi zdecydowanie na dalszy plan, przy tym tekstu jest tak dużo, że ledwo się mieści między obrazkami. Dlatego równowaga jest mocno zachwiana.
Drugi, poważniejszy zarzut dotyczy tego, że w moim odczuciu opowieść Arta Spiegelmana jest mocno niesprawiedliwa. Dlaczego? Bo ze wszystkich wspomnianych tu narodowości, to Polacy są najgorsi. Żydzi są myszami, a Niemcy kotami - to zrozumiałe. Francuzi żabami, a Amerykanie - psami. Tylko Polacy są świniami. Wiadomo, że w kulturze żydowskiej świnia jest najbardziej nieczystym zwierzęciem. Nawet w przypowieści o synu marnotrawnym jedzenie resztek ze świńskiego koryta jest wyrazem największego upodlenia. Dlaczego autor zdecydował się odmalować taki obraz naszego narodu? Znam historię, wiem o pogromach żydowskich i o antysemityzmie, ale nie wierzę, że Art Spiegelman nie słyszał o sprawiedliwych Polakach. Może Władek Spiegelman spotykał w swoim życiu tylko podłych i interesownych Polaków i tak to wszystko zapamiętał, ale mimo wszystko jest mi przykro, że taki przekaz poszedł w świat.
Żeby nie było, że nie potrafię docenić plusów, to podobało mi się bezstronne pokazanie trudnego życia z ocalałym z holocaustu. Autor nie gloryfikuje swojego ojca - przeciwnie, opisuje wszystkie jego dziwactwa i trudne do zniesienia fobie. To jest bardzo interesujące studium psychologiczne i moim zdaniem największy atut komiksu.

W “Mausie” są dwie linie czasowe i całe szczęście, bo nie wyobrażam sobie czytania tego ze świadomością, że mysza-ojciec (Władek) mógłby nie przeżyć Holokaustu. W tej historii familijnej polubimy się z protagonistami, których obrazy z niewinnych kłótni rodzinnych w stylu “kup sobie nowy płaszcz” poprzetykane będą scenami jak z piekła Hieronima Boscha, gdzie w kontraście do domowego spokoju lat postholokaustowych ujrzymy nagie mysie ciała duszące się od insektycydu zwanego Cyklonem B.

Niestety komiks nie jest przeznaczony dla każdego, co widać w sekcji komentarzy. Jak każde dzieło odpowiednio wielkie, raczej nie wkupi się w łaski prawicy, bo mało kto tu Polaków chwali (choć zdarza się), a w ogóle komiks jest o ŻYDACH. Straszne. “Paszkwil na Polaków” - rzecze jeden z oburzonych, polecam czytać dokładniej albo chociaż zajrzeć raz jeszcze na stronę 39. “Żydzi też mieli swoje za uszami” - polecam zajrzeć bodajże na stronę 97, gdzie jest mowa o żydowskiej policji na usługach okupanta. Pomijam wszystkie pomniejsze działania, w których np. konduktor uratował rodzinę Spiegelmanów przed kontrolą. Muszę się po raz kolejny, niestety, powołać na moje ulubione stwierdzenie naszej noblistki. Media Markt - nie dla idiotów. Reszcie polecam.

Na półkach: , , , ,

książek o 2 wojnie i okropieństwach jakie przeszli Żydzi jest wiele, tak samo jak wspomnień, ale żadna z nich nie jest wydana w formie komisku. Oprócz ciekawej formy wspomnienia wydane są przez syna Ocalałego, który w sobie znany dowcipny sposób przedstawia trudne wydarzenia. Mnie urzeka fakt, że mimo bardzo trudnego dzieciństwa, naznaczonego piętnem wojny, samobójstwem matki, Autor stara się slowo w słowo przedstawić wydarzenia zgodnie z relacją Ojca, łatwość przekazu tesktu jak i ilustracje nie sprawiają, że lektura jest lekka. Kilka razy można się gorzko zaśmiać, ale też zapłakać. Bez wątpienia jest warta uwagi.

Art Spiegelman Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze Zobacz więcej
Art Spiegelman Maus Zobacz więcej