Początek

Nominacja w plebiscycie 2017
Dan Brown Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Robert Langdon (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Origin
kryminał, sensacja, thriller
Paweł Cichawa
Paweł Cichawa Robert Langdon
Inne

Robert Landgdon porzucił Włochy dla słonecznej Hiszpanii. Dostał zaproszenie na tajemniczy pokaz jego dawnego studenta, ekscentrycznego i genialnego informatyka, futurystę i miliardera Edmonda Kirscha. Ma on w zamiarze ogłosić tak szokujące informacje, że zaburzą one wszystkie religie świata. Odpowie na dwa, najbardziej nurtujące pytania świata:
Skąd pochodzimy?
Dokąd...

Na plus zasługuje niewątpliwie bogaty opis Królestwa Gaudiego (prawdę mówiąc nic nie zachęciło mnie do zwiedzenia Barcelony tak mocno, jak ta książka). Fanom Dana Browna książka na pewno podejdzie do gustu, jednak po uprzednim przeczytaniu "Zaginionego Symbolu" i obejrzeniu ekranizacji "Kod da Vinci" zakuła mnie w oczy pewna powtarzalność dotycząca między innymi doboru...

Jak każda książka Dana, na początku trochę się rozkręca, ale jak się rozkręci to trzyma w napięciu do samego końca

Swego czasu udało mi się przebrnąć przez wszystkie dzieła Dana Browna i przyznaję, że są to lekkie i całkiem przyjemne w lekturze powieści. Nie są one być może warte tak wysokich ocen, jakie wystawiają im okładkowi recenzenci, jednak nie da się ukryć, że powieści te są wciągające. Jak to jednak bywa z tego typu spopularyzowanymi marketingowo pisarzami nie ma, co doszukiwać...

Akurat ta książka ze wszystkich pozycji Dana Browna najmniej mi przypadła do gustu, co nie zmienia faktu, że czytało się z zapartym tchem i ciągłym niedosytem, co wydarzy się dalej. Niemniej jednak jest naprawdę bardzo dobra i warta przeczytania.

Klasyka serii przygód Langdona. Miejscami trochę zbyt schematyczna. Wartość dodana - połączenie historii i teraźniejszości tym razem z kręgu hiszpańskiej kultury, dziejów i nowoczesności - inspiracja do odwiedzenia kilku miast z półwyspu iberyjskiego. Naturalnie pozycja obowiązkowa.

Nie wiedziałem, że ta książka wyszła, znalazłem ją przypadkiem na targu książki w Ustce. Połknąłem ją bardzo szybko. To jest dobra książka, dobra historia, warto przeczytać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak to zwykle w przygodach R. Langdona, zwroty akcji, dobre tempo, tajemnice, symbole. Temat dotyczy zawsze aktualnego konfliktu wiara vs nauka, można się zastanowić w paru miejscach głębiej nad tym tematem. Fajnie się czyta, przyjemnie spędzony czas

W kolejnej części Robert Langdon zabiera nas do podziwiania swoich przygód w Hiszpanii od Madrytu przez Bilbao do Sewilli.. Ta część pozwala nam odpowiedź na dwa kluczowe pytanie jakie zadaje sobie ludzkość od dawna, czyli skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy. Wszystko to połączone z pikanterią związaną z takimi dziedzinami życia, jak historia, religia i nowa technologia.

W zasadzie po lekturze czterech poprzednich części mógłbym sięgnąć po dowolną wcześniejszą opinię, pozmieniać szczegóły i wyszło by na to samo. Generalnie jest to mniej więcej typowy Dan Brown, schematyczny jak zwykle, różniący się pewnymi drobiazgami w kilku miejscach, ale praktycznie niczym nie zaskakujący. Tym razem akcja powieści rozgrywa się w Barcelonie, a Robert...

Dyskusje

6 597