Czarownica

Okładka książki Czarownica Camilla Läckberg Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Czarownica
Camilla Läckberg Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Saga o Fjällbace (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Saga o Fjällbace (tom 10)
Haxan
Czarna Owca
2017-11-08
2017-11-08
Data 1. wydania:
2018-01-01
Inga Sawicka
kryminał literatura skandynawska cykl Fjällbaca śledztwo zabójstwo przeszłość imigrant ksenofobia szwecja aktorka pisarka policjant morderstwo dziecka sprawa sprzed lat
Inne

Okładka książki Mentalista Henrik Fexeus, Camilla Läckberg
Ocena 7,2
Mentalista Henrik Fexeus, Cami...
Okładka książki Lodowiec Alexander Karim, Camilla Läckberg
Ocena 4,6
Lodowiec Alexander Karim, Ca...

Oficjalne recenzje i

Z czego rodzi się zło

841 1 255

Czegóż tu nie ma! Słynne pisarki, aktorki, policjantka lesbijka, żołnierz homo, bohaterski uchodźca, chutliwy pastor.
Tragedie nastolatków i cała masa trupów.
Przesyt.
Ale czyta się dość dobrze i szybko. Taka 6+

Tragedie nastolatków i cała masa trupów.
Przesyt.
Ale czyta się dość dobrze i szybko. Taka 6+

„Czarownicę” czytałam z pewną dozą nostalgii, jako że przywiązałam się do malowniczej Fjällbaki, do Eriki, Patrika i pozostałych bohaterów. Niestety nie mogę powiedzieć, by było to mocne zakończenie serii.

Kryminalna historia jest podobna do innych. Spodziewałabym się raczej czegoś bardziej charakterystycznego i skomplikowanego na finał, ale pewne światło na sprawę rzuca otwarte zakończenie: sugeruje, że autorka może jeszcze wrócić do sagi. Na chwilę obecną jest to jednak ostatnia część, więc aktualne zakończenie uważam za mało zapadające w pamięci.

Dłużyły mi się rozdziały związane z Elin. Pierwszym powodem była ich odległość w czasie (sprzed kilku wieków). Od razu widać było, że jej wątek nie będzie miał wiele wspólnego ze współczesną sprawą. I chociaż końcówka wyjaśnia powiązanie, jest ono bardzo luźne i nie wnosi wiele do powieści. Drugi powód to duża przewidywalność tego, jak skończy się ten wątek – na podstawie tytułu już na samym początku można domyślić się reszty.

Śledztwo komisariatu z Tanumshede było ciekawe, chociaż nie aż tak jak w niektórych innych tomach. Oceniam „Czarownicę” niżej od innych, ale wciąż trzyma ona podobny poziom jak pozostałe.

Książka jak dla mnie bardzo długo się rozkręcała. Do połowy prawie nie zauważyłam postępu akcji. Mimo wszystko wciągnęłam się, ciekawe i smutne zakończenie dla mnie. Tajemnica Anny - zbędna, ale to chyba miało być takim lżejszym przerywnikiem. Dość mroczna historia, co prawda spodziewałam się finału motywu z Bohuslan, ale i tak ciarki przeszły na koniec.
To była moja pierwsza przygoda z Camilą Lackberg i raczej nie ostatnia, biorąc pod uwagę fakt, że zaczęłam od końca cyklu :)

To była moja...

Dawno tak się nie namęczyłem nad kryminałem. Skończyłem go tylko z sentymentu ponieważ przeczytałem wszystkie poprzednie części. Moim zdaniem każda kolejna była słabsza, bardziej schematyczna. Tom 10 to nawarstwienie niepotrzebnych wątków, politycznej poprawności i kompletnie oderwanej części historycznej, która wpisuje się w schemat powieści Lackberg. Podejrzewam, że autorka w umowie z wydawcą określiła ile książka ma mieć stron i rozwlekła ja do granic. Książka jest przesłodzona, przewidywalna, banalna. Odradzam.

Nie wiem, dlaczego trzeba kończyć serię, która jest dobra i bardzo emocjonująca. Ta część była objętościowo szersza, niż poprzednie i mimo, że książka rozkręcała się dłużej, zdecydowanie utrzymała poziom. Szkoda, że to już koniec.

Bardzo wymagająca jeśli chodzi o objętość, ale czytało się przyjemnie a to najważniejsze... Dziesiąty tom za mną dlatego pora na drobne podsumowanie. Najbardziej podobała mi się książka " Ofiara losu" która była czwartą częścią i to była jedyna dyszka którą dałem w ocenie, a całą Sagę o Fjallbace oceniłbym na 7.5. Ogólnie dobrze spędzony czas przy każdej z książek i warto sięgać po lektury z pod pióra Camilli Lackberg... Tej autorki nie trzeba polecać 😉

Tym razem mogę ocenić tylko pół książki. Choć przeczytałam ją całą - to historyczny wątek czarownic wydaje się być doklejony dla wierszówki. Powoli jestem zmęczona opasłymi kryminałami. Gdzie jest Christie , Doyle, Gardner, Simenon, Chandler. Przy dzisiejszych kryminałach ich pozycje to broszurki. Nie miałabym nic przeciwko "Czarownicy" tak właśnie okrojonej do jej kwintesencji.

Czarownica jest dokładnie tym czego się spodziewałam i czego oczekiwałam. Książka, mimo że nieco przeciągnięta, dorównuje przednim (poza Niemieckim bękartem, którą uważam za najlepszą z cyklu). Zakończenie utworu, nie zamyka jednak wszystkich wątków, przez co zostawia otwartą furtkę dla ewentualnych kolejnych tomów. A te z przyjemnością bym przeczytała :)

Skoro (obecnie) ostatnia część z serii o Fjällbacke zaliczona, pokuszę się o podsumowanie całości:
- wszystkie książki trzymały mniej więcej ten sam poziom, z lepszymi i słabszymi momentami
- nie zagmatwana wielowątkowa fabuła
- część kryminalna wciągającą lecz mocno przewidywalna, co nie przeszkadzało mi czuć satysfakcji z szybko rozwiązanej zagadki
- cześć obyczajowa absorbująca jednak, poza najważniejszymi wątkami, słabo zapadająca w pamięć
- bohaterowie z dobrze zarysowanymi charakterami i motywacjami, wywołujący pełną gamę emocji
- świetnie przeplatana teraźniejszość z wątkiem historycznym, które początkowo wydają się zupełnie ze sobą nie łączyć
- prosty język, dzięki któremu kolejne tomy czyta się szybko i przyjemnie.
Mimo, że nie jest to literatura najwyższych lotów, spędziłam z nią wiele cudownych godzin.

Skoro (obecnie)...

Tak jak uwielbiam całą serię o Fjallbace, tak muszę niestety stwierdzić, że ta część była najsłabsza i troszkę się zawiodłam :( Podczas czytania miałam wrażenie jakby historia była przeciągana na siłę, w części książki nic się specjalnego nie działo. Sam koniec sprawił, że mam lekki niedosyt z powodu braku konkretnego zakończenia historii głównych bohaterów.

Natomiast jeżeli chodzi o cały ogół serii bardzo mi się podobała i na pewno jest godna polecenia :).

Natomiast...

Jak wszystkie książki Camilli bardzo dobrze napisana, wielowątkowa, zmuszajaca do oceny i wartościowania bohaterów.