Shylock się nazywam

Okładka książki Shylock się nazywam Howard Jacobson
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Shylock się nazywam
Howard Jacobson Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Projekt Szekspir literatura piękna
Projekt Szekspir
Shylock Is My Name
Wydawnictwo Dolnośląskie
2016-04-13
2016-04-13
Łukasz Witczak
Projekt Szekspir choroba literatura angielska odmiana losu poszukiwanie sensu życia przeznaczenie rodzina samotność spotkanie uczucie William Szekspir

Shylock 400 lat później

Książka ma być nawiązaniem do „Kupca weneckiego”, w którym Szekspir krytycznie ocenia pozbawioną uczuć postawę tytułowego bohatera, wyznaczoną przez bezwzględne zasady stojące jakoby u podstaw prowadzonej przez społeczność żydowską działalności handlowej, a procederu pożyczkowego w szczególności. Jacobson przenosi swoich bohaterów do czasów współczesnych, ich zasobność majątkowa wcale nie czyni ich szczęśliwymi, a opisywane wydarzenia jakoś kojarzą mi się z realizmem magicznym Marqueza, chociaż to całkiem odmienne światy. Niemniej jednak ciągnące się nad miarę dialogi, w których wymieniane są poglądy na temat istoty żydowskości, czy też żydowskiej tożsamości – prawdę mówiąc – znużyły mnie, a sama książka niespecjalnie „wciągnęła”, chociaż doceniam kunszt narracyjny, ironię i swoiste poczucie humoru autora.

Nie jestem miłośniczką Szekspira, a tym bardziej znawczynią, ale z ciekawości samej siebie wzięłam tę książkę do czytania.Współczesny autor pisze powieść inspirowaną Szekspirem,ciekawe. Czytania nie porzuciłam po paru stronach,parłam do końca. Ani mnie zachwyciła( może dla tego, że nie znam się fenomenie Szekspira),trochę rozbawiła, trochę wciągnęła. Czasy współczesne, tematyka wiadomo dylematów " Kupca Weneckiego", dialogi w stylu żydowskim. Zasługuje na 6 punktów.

Autor usilnie starał się pokazać kontrast niemal niezmiennej od setek lat, tradycyjnej i skrajnie konserwatywnej kultury żydowskiej - bo religia tak naprawdę ma tu marginalne znaczenie. Niestety przedobrzył, otrzymując wydumaną groteskę, z szekspirowskim komediowym kunsztem mającą niewiele wspólnego.

żydowski humor nie zawodzi

żydowski humor nie zawodzi

Hmm, w opisie książki znalazłam słowo "wariacje". I jest ono bardzo trafne, aczkolwiek w tym nie najlepszym słowa znaczeniu. Próba osadzenia akcji Szekspirowskiego "Kupca Weneckiego" we współczesnych realiach przynosi inny skutek niż pewnie autor zamierzał. Wspaniale oddane i wielowymiarowe postaci Szekspira w tym utworze są płytkie, sztuczne i śmieszne chwilami.

Książkę czyta się bardzo źle, trudno wejść w akcję i sens utworu. Kompozycja jest niespójna. Choć są i dobre momenty - rozważania o tkwiących w naszej głowie stereotypach. Jest ich jednak niewiele. Ale zakończenie podoba mi się, jest wisienką na nieistniejącym torcie :). Nagrodą za trud czytania.

To moja kolejna książka, którą przeczytałam, a która powstała specjalnie na rocznię śmierci autora. Myślę, że nie o to chodziło pomysłodawcom. Jak dotąd nieudolnie starano się Szekspirowską treść dramatu osadzić w nowych czasach, co często prowadzi do spłycenia oryginalnej wymowy utworów. A może, kochając Shakespeare, nie umiem być obiektywna?

Książkę...

Nie bardzo wiem jak ocenić tę książkę.
Z jednej strony ciekawe spojrzenie na wszystko ze strony Shylocka, czego może trochę brakowało u Szekspira, a z drugiej strasznie martyrologiczne podejście do Narodu Żydowskiego gdzie nawet Żyd Żydowi diabłem.
I przeciwstawienie tradycji wieków, do której bohaterowie stosują się tylko symbolicznie i wybiórczo, i współczesności przesiąkniętej blichtrem, pogonią za sławą, płytkim pięknem i własnymi korzyściami.
Nie czułam sympatii ani do jednych, przewrażliwionych na swoim punkcie, ani do drugich uważających, że wszystko im się należy.
W sumie książka dobrze napisana i czasami warto sięgnąć coś co po skończonej lekturze nie da o sobie zapomnieć. Nawet jeśli myśl o niej będzie jak denerwująca drzazga za paznokciem.

Nie bardzo wiem jak ocenić tę książkę.

Niestety poddałam się po kilkudziesięciu stronach :(

Niestety poddałam się po kilkudziesięciu stronach :(

Odczytanie od nowa treści Kupca weneckiego uważam za nieudane. Jeżeli dyskusja o miejscu i roli przedstawicieli Narodu Żydowskiego w europejskich społeczeństwach ma sprowadzać się współcześnie do prześladowania, doznanych krzywd, to traktuję takie podejście do tej problematyki jako swoistą prowokację, bo na co dzień antysemityzmu nie obserwuję. Trochę szkoda, bo traci na tym ciekawa i pouczająca dyskusja Strulovitcha i Shylocka.

Kolejna powieść współczesna powstała w ramach "projektu: Szekspir". Na podstawie, a właściwie jako polemika z "Kupcem weneckim". Jacobson dokonał zabiegu włączenia do współcześnie rozgrywającej sie fabuły bohatera prosto z dramatu Szekspira - gardzącego chrześcijanami Żyda Shylocka.Obaj panowie boją sie o nastoletnie córki i jednocześnie boją się córek ( do czego są zdolne). Problemy rodzinne stają się osnową, a poza tym można podpatrzeć żydowskie zamiłowanie do tradycji, chęci posiadania, religijność i - mentalność. Autor z premedytacją podkreśla, że niezrozumienie Żydów przez chrześcijan i ewentualna awersja jest wywołana przez starozakonnych - to oni maja obsesję, że goje ich rozpoznają i nienawidzą, robią na złość itp.
Tym bardziej cudowna staje się puenta utworu.
Powieść napisana świetnym stylem, okraszona dowcipami o Żydach, seksie...oddająca klimat opisywanego środowiska. Do tego życie współczesnej nastolatki z mamą po udarze i ojcem, który nie znosi odmiennego zdania.

Znowu porwałam się na "projektową" książkę bez znajomości pierwowzoru - swoją drogą, przerażają mnie moje braki w znajomości twórczości Shakespeare'a...To, co dominuje w tej lekturze, to chaos. Nie mogłam się w nim odnaleźć od samego początku. Potem krzyżujące się wątki nieco uporządkowały fabułę i wciągnęły mnie w przebieg zdarzeń. To jednak nie sprawiło, że książka się wybroniła. W moim odczuciu jest bardzo średnia.

• 2016
  • Projekt Szekspir