Sprzedawczyk

literatura piękna
Piotr Tarczyński
Piotr Tarczyński Booker
Inne

Nie dałam rady dociągnąć nawet do połowy. Po raz pierwszy od dawna usuwam nieprzeczytany e-book i wracać nie zamierzam.

Nie rozumiem tak niskiej oceny tej genialnej książki. Oczywiście, że jest ciężka, a jaka ma być? Ubiegłoroczny zryw w ramach akcji BLM i te wszystkie Karens, które zupełnie bezpodstawnie oskarżają czarnych mężczyzn o stwarzanie zagrożenia, chyba wyraźnie pokazują, że konsekwencje niewolnictwa nadal mają duży wpływ na amerykańskie społeczeństwo. No i nie mówcie mi, że biali...

To nie jest książka dla mnie. Rasizm oczami afroamerykanina z żartem dla mnie nieśmiesznym. Nie czuję tego.

Na półkach: , , , ,

Przezabawna książka, niesamowite poczucie humoru, satyra tak niebanalna, urzeka poziomem absurdalności. Rzadko bywa bym tak zaśmiewała się w trakcie lektury, szczególnie czytając tak genialne komentarze i cały ten przekomiczny świat Dickens!

Autor bierze pałkę i wbija nam do głowy swoje przesłanie. Żadnych subtelności. Może Amerykanom potrzebny był taki łomot.

Chciałabym, aby w końcu kolor skóry był dla nas wszystkich tak samo mało ważny, jak kolor oczu.

Oceniłam książkę na 7. Myśle, że komuś kto nie urodził się w Stanach/nie wychował w nich/nie spędził tam 10 lat życia ciężko do końca wszystko zrozumieć. Pod maską czarnego humoru rysuje się raczej smutna wizja amerykańskiego społeczeństwa, które nie potrafi poradzić sobie z przeszłością i odnaleźć się w teraźniejszości.

Na półkach: , , , , , , , ,

Nie jestem w stanie dokończyć, w zasadzie wolałabym zapomnieć.
Tematyka ważna, choć problemy, z którymi w Polsce nie stykamy się w takim stopniu jak w Stanach (kwestie rasowe), ubrane w absurdalno-groteskowy płaszczyk. Brzmi nieźle, ale czegoś mi w tym kociołku brakuje. Kompletnie odbiłam się od zamysłu, konwencji oraz humoru powieści.
Przesłuchałam 40% i nie dociągnę...

Opis na okładce sugeruje, iż będziemy mieli do czynienia z książką niezwykle zabawną i wielokrotnie nagradzaną, bazującą na stereotypach odnośnie białych i czarnych. Może nie jestem znawcą amerykańskiego humoru, ale nie znalazłem w niej oczekiwanej rozrywki. Fragmenty humorystyczne są ciężkie, często są zrozumiałe tylko osób rozumiejących realiów Stanów. Sporo użytych...

Ciężko mi się tego słuchało, ale doceniam. Przede wszystkim finezyjny styl.

Slodko-gorzki esej o Ameryce naszych czasów z domieszką wyśmienitego czarnego (sic!) humoru.

Dyskusje

• 2018