Macbeth

Okładka książki Macbeth Jo Nesbø Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Macbeth
Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Projekt Szekspir kryminał, sensacja, thriller
Projekt Szekspir
Macbeth
Wydawnictwo Dolnośląskie
2018-04-18
2018-04-18
Iwona Zimnicka
kobieta korupcja literatura norweska mężczyzna narkotyki policjant półświatek szantaż śledztwo uzależnienie zabójstwo zemsta
Inne

Inny Nesbo, ale dalej dobry

Inny Nesbo, ale dalej dobry

Rodzimy się jako istoty z gruntu dobre. Od narodzin nasze serca są czyste i nieskazitelne. Dopiero gdy stawiamy pierwsze kroki, wypowiadamy pierwsze słowa, powoli kształtuje się nasza osobowość. Dziecko wchłania bodźce z otoczenia, niczym gąbka wodę. Wszystko może się popsuć, gdy na drodze naszego rozwoju stanie czynnik, który może się okazać delikatnie mówiąc niepożądany. Gorącym tematem do dyskusji okazuje się kwestia, która dotyczy naszego ukształtowania, jako dorosłą osobę odpowiadającą za swoje czyny. Czy geny są powodem naszego skażenia na charakterze? które, mogą doprowadzić do niepożądanych skutków, czy to bodźce zewnętrzne i wpływ środowiska, są odpowiedzialne za nasze zachowanie? Tyle odpowiedzi co perspektyw? Moim celem nie będzie danie odpowiedzi na to bardzo trudne pytanie , ale przybliżenie sylwetki upadku człowieka, który był „najlepszym” z wszystkich „aktorów” tego „dramatu”. Zanim, mam nadzieje w sposób merytoryczny, wyłuszczę swoje racje, przybliżę zarys fabularny powieści. Lata 70., skorumpowane miasto pełne przestępców. Macbeth z niewielu nieprzekupnych policjantów, jest dowódcą jednostki specjalnej. Po brawurowej akcji wymierzonej w handlarzy narkotyków zaczyna piąć się po szczeblach kariery, Wpiera go Lady, piękna i wpływowa właścicielka kasyna. Jaki będzie koniec tej historii? Zanim przejdę do meritum recenzji przybliżę genezę powstania powieści. Z okazji przypadającej w 2016 roku 400. Rocznicy śmierci Williama Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Jednym z nich był mistrz skandynawskiego kryminału Jo Nesbo. I tak powstała unowocześniona wersja dramatu słynnego brytyjskiego dramaturga Williama Szekspira. Moi mili pewnie się zastanawiacie, czy takie projekty maja sens? Odpowiadam z całą mocą… „Zdecydowanie Tak”!!! Na przykładzie niniejszej powieści, mogę z ręką na sercu powiedzieć, że jestem oczarowany tą powieścią. Ale po kolei. Macbeth, który był niewyróżniającym się policjantem, mogłoby się wydawać szczęśliwym zbiegiem okoliczności, zaczął powoli się wdrapywać coraz wyżej w hierarchii służby prawa. Ale tak naprawdę był to początek jego końca. Za podszeptem swojej żony Lady, wkroczył na ścieżkę zbrodni. A spirala przemocy, występku i mordu, tylko obdarła głównego bohatera ze wszystkich cnót jakimi jego osobowość do tej pory się charakteryzowała. Macbeth zatracił się w chorej ambicji, wspierany przez swoją nemezis. Zmiana w jego osobowości, okazała się zatrważająca i głęboka. Jego najniższe instynkty wzięły górę, zamieniając go, w to co sam przez całe życie „tępił”, niszczył” i unicestwiał. Ale granica miedzy dobrem a złem jest bardzo krucha. Nie tylko główna persona i jej moralny upadek są mocnym punktem powieści. Głównym motywem powieści jest nie tylko niezaspokojona rządza władzy, ale również „rozkład” miasta. Narkotyki jako przedmiot „zniewolenia” oligarchów, zasypują miasto. Prowadząc do „rozkładu” metropolii. Każdy z nizin społecznych, ale również bogatych, jest upaprany w niegodziwościach, nikczemności i szemranych interesach. Czy istnieje szansa odkupienia win. Jo Nesbo w swojej powieści pomimo mrocznych tonacji, daję nadzieje na Happy End. Ale droga do tego jest trudna, ciernista i długa. Ale istnieją na tym świecie siły dobra. Co jest w samo w sobie pokrzepiające. Niesamowitym mocnym punktem powieści, nie tylko jest kreacja głównej persony, ale również innych bohaterów. Stadium obłędu jest tak sugestywnie, namacalnie i plastycznie przedstawione, że może nawet najbardziej zaprawianego w „boju” czytelnika przyprawić o ciarki na skórze. Jeden fałszywy krok, jedna trauma, jedno uszkodzenie neuronów, może doprowadzić do szaleństwa, z którego niema wyjścia, ani ratunku. Natomiast „Macbeth” jako powieść policyjna, moim zdaniem dzięki złożonej narracji to niesamowicie rasowy kryminał. Pomimo, że nomen omen historia jest oklepana, to jednak dotyka w sposób inwazyjny, ekspansywny i agresywny czytelnika, łapiąc za gardło, aż ten musi odłożyć książkę, aby nabrać głębszego oddechu. Jest to powieść niewątpliwie dla czytelników o mocnych nerwach. Podsumowując, powieść posiada w sobie wielki ładunek emocjonalny. Trudno obok niej przejść obojętnie. Dla mnie Jo Nesbo wywiązał się z zadania i mistrzowsko wstrzelił się w temat. Dla mnie skandynawski pisarz kryminałów udowodnił, że jest najlepszy w swoim fachu. Jest to najlepszy thriller, który przeczytałem w tym roku. Suspens, zagadka kryminalna i „ekspozycja” chorego umysłu, to elementy, które wnoszą powieść na niebotyczny poziom. Pozycja obowiązkowa dla fanów autora, ale również dla czytelników, którzy nie boja się wędrówki w głąb największego koszmaru, który może zawładnąć waszymi umysłami. Gorąco Polecam!!!

Świetna adaptacja klasyki Shakespeare’a .
Osadzenie we współczesnych czasach, nowe wątki, korupcja w policji, narkotyki i powiązania biznesowe gwarantują rewelacyjną lekturę.
Polecam

Świetna adaptacja klasyki Shakespeare’a .
Polecam

Nesbø pisze Szekspira.
Znam czytelnika, który uważa, że Macbeth to zdecydowanie najlepsza powieść norweskiego bestseller-makera, ponieważ szkielet fabularny stworzył Szekspir. A wiadomo, klasyka i Szekspir to wręcz synonimy, o czym informuje się nas już w pierwszym roku liceum. To oczywiście prawda, że duch arcydzieła z początków XVII-go wieku jest w powieści Nesbø wszechobecny, przenika ją i nadaje ton wydarzeniom tak, jak wyroki owych trzech wiedźm ustalają koleje losów nieszczęsnego zbrodniczego króla i jego żony. W przypadku Macbetha w wersji Nesbø nie ma jednak mowy o przekleństwie. Norweski autor wie jak się obronić przed, wydawałoby się, nieuniknionymi porównaniami. Nie profanuje, ale i nie klęczy przed oryginałem. Robi swoje i w swoim stylu. A że styl ma świetny jego Macbeth wciąga i porywa już od pierwszych stron. Szekspirowska tragedia tkwi od czterystu niemal lat w naszym kręgu kulturowym równie głęboko, co mity greckie. Jo Nesbø ma bez wątpienia warsztat znakomitego rzemieślnika. Dostajemy zatem świetny thriller spleciony z szekspirowskim geniuszem. Niby znamy fabułę, a jednak czyta się to lepiej niż dobrze. Oto kolejny dowód, że przed klasyką nie sposób uciec. Nawet Harry Hole nie próbuje.

Nesbø pisze Szekspira.

Świetna historia, która pokazuje jak rządza władzy potrafi zawładnąć wszystkimi zmysłami. Tytułowy Macbeth jest legendą, która potrafi zwalczać zło, ale z powodu chęci władzy zaczyna robić to dla własnych korzyści. Nie chcę za dużo spoilerować, ale Nesbo nie zawiódł kolejny raz. Polecam szczególnie na zimowe wieczory, gdy jest ciemno, ale lepiej znaleźć sobie wygodne miejsce, bo wciąga na bardzo długo.

Od początku możemy się zoreintować, że pozycj mocno inspirowana sztuką Szekspira, postaci Makbeta, Lady, Hekate , Banqua odgrywają swoje role tak, jak i w dramacie szekspirowskim i jest tu pewien plastyczny, malowniczy opis emocji, króre targają każdym z bohaterów, ich wewnętrznych rozterek, tragedii, żądz, zachłanności i pożadania jednakże na koniec zabrakło tego malowniczego stylu i już tylko reportesrskie, suche podawanie faktów aby tylko skończyć.
Nie zabrakło morału, podkreślenia, że praworządność i dobro zawsze wygra ale jednak to zakończenie a raczej jego brak ( w zestawieniu z początkiem i środkiem) jak dla mnie wszytsko zepsuło. Jak zawsze, to tylko moja opinia :)

William pęka z dumy,
Jo ożywił trupa!

Sposób w jaki Nesbo przepisał tragedię Szekspira na współczesność budzi wyłącznie podziw. A sama powieść zapiera dech. Pasjonujący dreszczowiec o skorumpowanej norweskiej policji. Ale tym razem to faktycznie tylko kostium do rozważań nad ludzką naturą i jej dążeniem do destrukcji.
Autodestrukcji.

William pęka z dumy,
Jo ożywił trupa!

Autodestrukcji.

Książka bardzo przeciętna. Na początku oceniałem o wiele gorzej jeśli nie najgorzej ze wszystkich książek Nesbo. Masa tu naciąganych kwestii jak powód i szybka decyzja przemiany od bohatera do złoczyńcy, oraz łatwość we wciąganiu od tak wszystkich po kolei bez jakiejkolwiek refleksji u żadnej ze stron, tak jakby książka była pisana na kolanie i do tego przez jakiegoś przeciętnego autora.

Druga połowa nieco lepsza co znacząco podniosło moją ocenę. Pomysł na książkę bardzo dobry co jest jednocześnie plusem i minusem bo fabuła już właściwie gotowa a tu tyle słabych wątków. No i jeszcze ten wątek z człowiekiem-psem.. brak słów.

Moim zdaniem książka, o której za miesiąc nie będę pamiętał.

Prawdziwe przeistoczenie z postaci larwalnej w motyla. Niemrawy, słaby początek sprawił, że miałem ochotę porzucić tę pozycję (jako pierwszą Nesbo). Brnąłem jednak uparcie dalej i nie żałuję. Dość ciekawa - współczesna - interpretacja szekspirowskiego dzieła. Momentami ciut naiwna, ale kładę to na karb specyfiki powieści kryminalnych, które są prawdziwym dominium Nesbo.

Gdyby Szekspir żył w dzisiejszych czasach Makbet mógłby tak wyglądać, kto wie. Całkiem fajna wariacja Jo Nesbo. Polecam

• Kryminał
  • Jo Nesbo