Drwale

Annie Proulx literatura piękna 860 str.
Barkskins
Data 1. wydania:
2016-01-01
Jędrzej Polak
Czwarta Strona
literatura piękna
dzikie zwierzęta Indianie Kanada las literatura amerykańska nienawiść powieść obyczajowa relacje międzyludzkie rywalizacja saga środowisko naturalne uczucie XVIII w. zemsta

Barkskins
Jędrzej Polak
Czwarta Strona
literatura piękna

Kup książkę

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Ten las jest całym światem - przedpremierowa recenzja "Drwali"

13 Link do recenzji

niekomfortowe i dlatego wazne dowiedziec sie to co w tej ksiązce . jako człowiek okazujemy sie być wirusem na tej ziemi a wśród podwirusów najgorszy zdaje sie byc ten biały wiecznie nienasycony . zeżre wszystko , przemieli wszystko w papkę w imię niezaspokojonych instynktów . Paradoks polega na tym ,ze w tym co niszczy mółgby znaleźć ukojenie ...

Zawiodłam się.
Podwójna saga rodzinna, która opowiada czasy od XVII wieku po współczesność. Rodziny, jak w tytule - zajmują się drewnem. Tylko, że jeden z pierwszych bohaterów robi karierę i zakłada wielki biznes, a drugi zostaje na farmie i jest drwalem działającym w pojedynkę.
Przeczytałam 350 stron i może gdyby książka miała 500, to bym wytrwała do końca. No ale miała...

Książka godna polecenia. W ciekawy sposób opisuje wielopokoleniowe dzieje rodzin związanych z wyrębem lasu. Zawiera dużo ciekawych i pięknych opisów.

To ładne, że przy tak wielu wątkach i stronach (!) książka nie straciła uroku i do końca ciekawiła. Każda z postaci miała własną, niepowtarzalną historię, pomimo stałego związku z drzewami i lasem.

Rozpoczyna się dawno dawno temu a kończy na współczesności. Krok po kroku czytamy jak biały człowiek na nowej ziemi wywalczał sobie prawo do ziemi i jej skarbów, jak ją...

Na półkach: , , , ,

Drwale, to powieść, którą dobrze się czyta, ale sama historia nie porywa. Jest to coś w rodzaju sagi bardzo mocno rozrzedzonej. Jej początek zaczyna się pod koniec XV wieku, a kończy na czasach współczesnych, nic dziwnego wiec, ze przez te powieść przewija się mnóstwo bohaterów, których nie jest się w stanie nie tyle polubić czy choćby pobieżnie poznać. Ich charakterystyka...

Książka poruszająca niewątpliwie ważny temat, do tego dosyć sprawnie napisana, przez co nie powinna przerastać nikogo gabarytowo. Jednak brakuje mi tu skupienia się na szczegółach, jakimi są pojedynczy bohaterowie. Cała ta plejada postaci przewija się przez tę historię tak szybko, że nie sposób się nikim dłużej zainteresować. Spodziewałem się więcej.

Spore rozczarowanie. Liczyłem na zatopienie w historii - zarówno bohaterów jak i świata, który już minął. Cieszyłem się, że książka jest gruba.

Początek jest obiecujący, później jednak poczucie wejścia do powieściowego świata zanika, a kolejne wydarzenia zaczynają przypominać kronikę.

Do końca dotarłem głównie siłą rozpędu.

Na półkach: , , , , , , ,

"Taka piękna katastrofa"

Słaby język (lub tłumaczenie), historia dobra przez jakieś 500 stron, potem ogarnia znużenie

Dyskusje

• 2018