Drwale

2017-10-25
Data 1. wydania:
2016-01-01
Jędrzej Polak
dzikie zwierzęta Indianie Kanada las literatura amerykańska nienawiść powieść obyczajowa relacje międzyludzkie rywalizacja saga środowisko naturalne uczucie XVIII w. zemsta
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Ten las jest całym światem - przedpremierowa recenzja "Drwali"

1074 185 3

Naprawdę warta przeczytania, spójna, ciekawa, nie nudna.

Naprawdę warta przeczytania, spójna, ciekawa, nie nudna.

Książka na skalę pokoleń, epok i kontynentów. Konkluzje bolesne i smutne, ale proza piękna.

Zachęcona przez M. Nogasia sięgnęłam po Annie Proulx, pamiętam że podobały mi się "Tajemnica Brokeback Mountain" i "Kroniki Portowe" to pora na "Drwali".
Dużo się zadziało. Kanada w XVII wieku - Kanada dziś.
Niewyobrażalna zmiana od dziewiczej puszczy przez bezwzględną kolonizację zarówno ziemi, lasów jak i ludzi. Przemysł drzewny wciąż przyśpiesza, więcej, więcej, więcej, i w tym wszystkim przemiela ludzkie historie, od entuzjastycznego przyjazdu do ziemi obiecanej, bogacenia się, przez problemy i zróżnicowanie postaw. Niektórzy wciąż podążają z prądem, inni zmieniają podejście do środowiska, trwa to parę wieków, a co będzie dalej jest wciąż otwartą kwestią.

Dużo się zadziało. Kanada w XVII wieku - Kanada dziś.

Świetna książka. Główny wątek "drzewny" świetnie prowadzony. Duża dawka wiedzy, niestety smutny koniec.
Polecam, idealna dla tych co lubią historię i tematy ekologii.

Polecam, idealna dla tych co lubią historię i tematy ekologii.

Nie dałem rady. Przez pierwsze sto stron zapowiadało się ciekawie ale w momencie w którym zorientowałem się jak to wszystko autorka skonstruowała a każda następna strona potwierdzała moje obawy musiałem zaciskać zęby a i tak nie dotarłem do połowy. Przedział czasu jest zbyt duży. Zbyt wielu bohaterów o których niewiele się dowiadujemy i nie jesteśmy w stanie ich polubić lub znienawidzić. Umierają zanim poczujemy że mogli naprawdę istnieć. Europejczyk zły a tubylec dobry. Wydaje mi się że serial Dr.Quinn miał więcej płaszczyzn niż ta opowieść. Nie czuję zapachu tego lasu. Nie czuję wilgoci tych bagien ani szumu tych dzikich rzek.

Saga zaczyna się w 1693. Tak, wiem, to tylko liczba... No to inaczej - zaczyna się trzy lata przed śmiercią Jana III Sobieskiego, a kończy w 2013. Ja pamiętam co robiłem w 2013 - a Wy ? :) Wiele pokoleń ludzi, a często jedno lub dwa pokolenia drzew... Jest niezwykła - nie ze względu na ciąg czasu, jaki wplata we włókna stron, ale dlatego, że czas i włókna tworzą wzór. Czy można odbudować relacje między ludźmi, czy można pomóc wyrosnąć nowemu pokoleniu drzew ?

Ciekawa.Trochę umoralniająca. Brakuje mi historii tych ludzi bardziej rozbudowanej takiej sagi. No cóż - pokazuje w jaki sposób Ameryka jest bogatym krajem : zagarnięcie Indianom ziemi,szalona wycinka drzew,niewolnictwo....

Po autorce tej klasy można spodziewać się tylko dobrej powieści, a może nawet doskonałej. Jednak w przypadku "Drwali" otrzymujemy tylko dobrą. Skrząca słownymi fajerwerkami narracja robi wrażenie, choć tempo wyraźnie traci rytm pod koniec opowieści. Na pewno jest to znakomicie naszkicowany portret tworzenia się oblicza Ameryki, tu ukazany na przestrzeni trzech wieków. Tylko szkoda, że w rytm tej opowieści autorka w pewnym momencie zaczęła wplatać przesłania polityczne, bo to już fajne nie jest. Mimo to przeczytać wypada, choć do precyzji "Tajemnicy..." trochę ma się ta powieść nijak.

Pół książki to genialna narracja, błyskotliwa, buchająca wyobraźnią, szybka, zwięzła - och och

a potem tempo i kreatywność spadają, za to wzrasta ideologiczne zaangażowanie. robi się książka z misją, przesłaniem - do tego stopnia, ze ostanie 100 stron już niestrawialne. jakby pisała inna osoba, szok. ideologia niestety szkodzi eh

cieszę się, że mogłam poznać pierwszą połowę, bo to była czytelnicza rozkosz i tak zapamiętam te książkę

cieszę się, że mogłam poznać pierwszą...

„Drwale” to powieść z wieloma elementami epickimi. Czy można zaliczyć ją do tego gatunku ? Moim zdaniem tak, chociaż bark w niej narratora. Jest też sagą rozciągniętą na przestrzeni ponad trzystu lat, obrazującą tworzenie nowej, jakże zgubnej rzeczywistości, której doświadczamy dzisiaj. Książka ta, to również przesłanie. Z tekstu tej powieści można uczyć się tego, w jaki sposób szanować to co posiadamy najcenniejszego - życie. Te prawie 900 stron napisała Annie Proulx nagrodzona Pulitzerem za „Kroniki portowe”.