Pasja według Einara

Cykl: Północna Droga (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wiktoria

Einar z Vikny. Ochrzczony wiking. Gończy pies Chrystusa. Kim był? Rozmodlonym zdrajcą? Tym, który wierzy, wątpiąc, i który modli się przez seks? Nie znał kobiet, choć podobno miał dziewięć matek. Znał tylko ojca, pogańskiego kapłana, który kochał życie, a nienawidził świata. Gdy jego ojciec zginął, sam został synem Chrysta. Zamknięty w klasztorze przechodził kolejne szczeble mniszych...

Einar z Vikny. Ochrzczony wiking. Gończy pies Chrystusa.
Nie znał kobiet, choć podobno miał dziewięć matek. Znał tylko ojca, pogańskiego kapłana, który kochał życie, a nienawidził świata. Gdy jego ojciec zginął, sam został synem Chrysta. Zamknięty w klasztorze przechodził kolejne szczeble mniszych wtajemniczeń. Sądził, że żyje według Reguły świętego Benedykta z Nursji, choć ktoś ukryty w mroku wciąż pociągał za sznurki. Nie mógł uwolnić się od polityki, w którą wplątano go w dzieciństwie. Mógł jej ulec albo ją tworzyć. Ukrzyżowany przez dwie siły. Rozdarty przez miłość do Niego i do Niej. Wydany na pokuszenie. W jego życie cielesność i duchowość wczepiły się, jak cierń w koronę.
Akcja „Pasji według Einara” dzieje się tysiąc lat temu i dotyczy świata, który musi zmienić wiarę, ale nie potrafi zmienić siebie. Czytelnik, sięgając po Pasję, przemierzy Europę od norweskiej Północy do arabskiego Południa. Z długim postojem w mroku średniowiecznego klasztoru.
Trzecia odsłona „Północnej Drogi” potwierdza, iż w tej opowieści historia jest tylko kanwą dla na wskroś współczesnych bohaterów. Autorka zaś dowodzi, że potrafi wciągać Czytelnika w wykreowany przez siebie świat. Przekonuje, że można opowiedzieć tę historię po raz kolejny, wciąż zwiększając tempo akcji, zmieniając scenerie i zaskakując zakończeniem. Oczekiwanie na ciąg dalszy wzrasta!

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl

allison | 2015-12-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Trzeci tom "Północnej Drogi" okazał się równie pasjonujący jak dwie pierwsze części.
Tym razem narratorem jest mężczyzna, tytułowy Einar, którego znamy już dość dobrze z opowieści Halderd. Ciekawe jest konfrontowanie jego przeżyć i odczuć z wrażeniami ukochanej, bohaterki drugiego tomu.
Nie mniej interesujące są nowe informacje o Einarze, zwłaszcza o jego dzieciństwie, pierwszej młodości oraz o starości, a więc tych etapach, których wcześniej autorka szczegółowo nie opisywała.

Przy czytaniu "Pasji..." zagłębiamy się nie tylko w burzliwe dzieje bohaterów, ale śledzimy również proces ścierania się dwóch religii - wiary w dawnych bogów z Odynem i Thorem na czele oraz chrześcijaństwa, które coraz śmielej (i krwawiej) opanowuje Norwegię.

Mimo iż akcja powieści rozgrywa się przed wiekami, jej treść ma ponadczasowy charakter. Bohaterowie przypominają w swoich działaniach i decyzjach współczesnych ludzi - muszą dokonywać trudnych życiowych wyborów, kochają, nienawidzą, boją się o...

Kolejny raz chciałabym Was zabrać do wykreowanego przez Elżbietę Cherezińską świata. Świata niezwykłego, pięknego, pełnego magii, miłości, namiętności, samotności, wojen i krwi. Zatopiłam się w nim z wielką przyjemnością i oddaniem. Einar z Vikny. Ochrzczony Wiking. Gończy pies Chrystusa. Kim był człowiek, który zawładną mną na parę godzin i nie chciał puścić, aż doczytam do końca? Zapraszam.

Trzecia już część cyklu "Północna Droga". Tym razem narratorem jest mężczyzna, tytułowy Einar. Dobrze nam znany z poprzednich części, z opowieść Sigrun i Halderd. Poznajemy go jako chłopca i towarzyszymy mu całe jego życie. Einar jest synem pogańskiego kapłana Tjostara, który przepowiada bliskie nadejście Chrysta. I który, przez tę przepowiednię traci życie. Einar - dla swojego bezpieczeństwa - zostaje na polecenie króla wysłany do Anglii i ukryty w klasztorze. Ma zostać ochrzczony a później przyjąć święcenia kapłańskie. Myśli o zemście.
"W klasztorze reguły miłosierdzia są tylko...

Stokrotka | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

Nie miałam tej książki w planach, choć wiedziałam, że jest częścią cyklu. Einar jako bohater nie zaskarbił sobie mojej sympatii w dwóch poprzednich tomach. Jego losy niespecjalnie mnie interesowały. Koleżanka jednak gorąco mnie namawiała, abym przeczytała tę powieść, argumentując, iż stanowi ona ważny punkt w zrozumieniu historii bohaterów. Miała rację. „Pasja według Einara” to dopełnienie wcześniejszej powieści Elżbiety Cherezińskiej „Ja jestem Halderd”.
Einar jest synem pogańskiego kapłana Tjostara, który przepowiada nadejście nowej wiary w Chrysta. Swą przepowiednię przypłaca śmiercią. Zostaje otruty przez wikingów niechętnych wprowadzaniu nowego. Einar – ze względów bezpieczeństwa - zostaje wysłany do Anglii i ukryty w klasztorze. Uczy się nowej wiary, obserwuje, planuje zemstę.
Trzecia część sagi „Północna Droga” nie jest z pewnością tak porywająca jak dwie pierwsze, przynajmniej w moim odczuciu. Cieszę się jednak, że ją przeczytałam, gdyż zrozumiałam motywy postępowania...

„Pasja według Einara” to trzeci tom "Północnej Drogi", który z pewnością jest emocjonujący, ciekawy i lekki jak pozostałe dwie części. To tom, który się pochłania jak poprzednie części, przenosząc się dalej w czasie bestselerowej sagi.
Głównym bohaterem jest Einar, którego mieliśmy przyjemność poznać w drugiej części sagi, gdzie jest dość ważną postacią dla Halderd. Fantastyczne uzupełnienie tego, co działa się z nim, kiedy znikał długie lata, a Halderd za nim tęskniła.
Mieli okazję poznać odczucia Halderd, które rewelacyjnie skonfrontowały się z emocjami Einara, oraz tym jak z czasem nas bohater się zmieniał, wraz z kolejnym miejscem na świecie. Fantastycznie jest poznać historię bohatera od jego narodzin zwłaszcza o jego starości.
Nasi bohaterowie przypominają współczesnych ludzi, który mają do podjęcia wiele trudnych decyzji, po których ich kochamy i jednocześnie nienawidzimy, po których rodzą się i giną marzenia, po których chce się coraz więcej….
To tom, w którym na naszych...

Kasiulek | 2011-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Pasja według Einara", to 3 część cyklu "Północna Droga" Elżbiety Cherezińskiej.

Na pierwszą część "Saga Sigrun" natknęłam się u koleżanki. To co mnie zmotywowało do jej przeczytania, to oprócz pozytywnej recenzji koleżanki, która stwierdziła " Spodoba Ci się, zobaczysz", to mój wzrok przykuła jej okładka: rozpięte na tamborku płótno z wyszytym motywem łodzi Wikingów.

I wtedy się zaczęło! Nie mogłam się oderwać. Barwne opisy norweskich terenów, ostrych, zimnych, ależ jak pięknych, magicznych, nieokiełznanych, tajemniczych.
I tu pojawia się młoda, piękna Sigrun. Dziewczyna delikatna, nie wyróżniająca się nazbyt. Jednak, gdy na wojnę wypływa jej ukochany Ragnar, ta wbrew pozorom potrafi zająć się w obejściu, bez kłopotów zjednuje sobie poddanych, przez to, że na równi ze sobą ich traktuje- nie wywyższa się.

Już tutaj pojawia się Halderd, której poświęcona jest druga część cyklu "Ja jestem Halderd". W I części poświęconej Sigrun, Halderd nie zyskuje w naszych oczach przychylności,...

atimere | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Trzecia część tetralogii "Północna droga". To co w niej najbardziej lubię, to to że nie jest to saga, w klasycznym tego słowa znaczeniu. Tutaj każda część to opowieść dotycząca mniej więcej tego samego okresu, ale widziana oczyma innej postaci. Tym razem możemy patrzeć na świat oczyma ochrzczonego wikinga, Einara z Vikny. Fascynująca jest możliwość patrzenia po raz kolejny na te same wydarzenia, lecz z innego punktu widzenia, możliwość poznania pobudek kierujących danym bohaterem i zrozumienia go. Po przeczytaniu dwóch poprzednich części Einar był postacią, która chyba najmniej przypadła mi do gustu, po przeczytaniu tej książki nie tyle go polubiłam, co odrobinę bardziej zrozumiałam przesłanki, którymi się kierował. Dodatkowym atutem jest ogromna dbałość autorki o zachowanie realiów historycznych, w tym zakresie można ją porównać z niezrównanym Andrzejem Sapkowskim. Na prawdę dobry, rzetelnie napisany kawałek literatury.

Aleksandra | 2018-03-12
Przeczytana: 27 marca 2018

Trzeci bohater "Północnej Drogi" to Einar z Vikny,syn kapłana Odyna, którego sylwetkę poznajemy w pierwszej części sagi - jest bardzo bliską osobą dla Sigrun (traktuje ją jak siostrę) i kochankiem niezłomnej Halderd ( w drugiej części). Pasja według Einara - to historia ochrzczonego wikinga, który jest pełen sprzecznych namiętności.Trzeci raz przesuwają się nam przed oczyma lata chrystianizacji Norwegii. Niezwykle ciekawy pomysł,pozwalający spojrzeć na wydarzenia, które już poznaliśmy po raz kolejny z innej perspektywy. Jestem pełna podziwu dla inwencji twórczej autorki. Na półce juz czeka kolejna część sagi Polecam.

paweł | 2014-08-01

Może być.
Książka na wakacyjne deszczowe dni:)

Jonasz | 2015-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2015

Pasja Według Einara – trzecia część “Północnej Drogi” pokazuje życie trzeciej – Po Sigrun i Halderd postci cyklu. Czesc chyba najlepsza jak dotychczas. Chwilami to literature sensacyjna. Czytajac wyczekuje sie wydarzen, ktore widziane są poprzednio oczami bohaterek dwóch pierwszych części. Teraz dowiadujemy się jak to bylo na prawdę. Tak jak poprzednie czesci – narracja w pierwszej osobie oraz prosty oszczedny jezyk.

Piekne jest zakończenie historii Einara.

Anna | 2013-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Kolejna część "Północnej Drogi" jest narracją Einara o jego losach od dnia śmierci ojca, gdy miał 12 lat. Jego ojciec - Tjostar był godim w Trondelagu, najważniejszym kapłanem Odyna, odprawiającym obrzędy dla wszystkich Panów Północy. Gdy w swych wizjach dojrzał czas na chrześcijaństwo w Norwegii, został otruty. Aby chronić Einara przed podobnym losem, wywieziono go do Anglii, do opactwa benedyktynów. Tam poznawał wiarę w Chrystusa, przyjął chrzest i oddał się posłannictwu Bogu. Jednak w życiu Einara nie tylko Bóg był pasją. Na jego drodze stanęła Halderd, z którą związało go wielkie uczucie i namiętność. Z ich związku zrodził się syn - Ragnar. Przez wszystkie lata swego życia Einar miotał się między tymi dwiema pasjami, poświęcając się raz jednej, odsuwając na plan dalszy drugą i na odwrót. To była najtrudniejsze wybory, z jakimi musiał zmierzyć się Einar, to dwie pasje, z których tak trudno było zrezygnować, choć los doświadczał go okrutnie.