Pasja według Einara

Cykl: Północna Droga (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wiktoria

Einar z Vikny. Ochrzczony wiking. Gończy pies Chrystusa. Kim był? Rozmodlonym zdrajcą? Tym, który wierzy, wątpiąc, i który modli się przez seks? Nie znał kobiet, choć podobno miał dziewięć matek. Znał tylko ojca, pogańskiego kapłana, który kochał życie, a nienawidził świata. Gdy jego ojciec zginął, sam został synem Chrysta. Zamknięty w klasztorze przechodził kolejne szczeble mniszych...

Einar z Vikny. Ochrzczony wiking. Gończy pies Chrystusa.
Nie znał kobiet, choć podobno miał dziewięć matek. Znał tylko ojca, pogańskiego kapłana, który kochał życie, a nienawidził świata. Gdy jego ojciec zginął, sam został synem Chrysta. Zamknięty w klasztorze przechodził kolejne szczeble mniszych wtajemniczeń. Sądził, że żyje według Reguły świętego Benedykta z Nursji, choć ktoś ukryty w mroku wciąż pociągał za sznurki. Nie mógł uwolnić się od polityki, w którą wplątano go w dzieciństwie. Mógł jej ulec albo ją tworzyć. Ukrzyżowany przez dwie siły. Rozdarty przez miłość do Niego i do Niej. Wydany na pokuszenie. W jego życie cielesność i duchowość wczepiły się, jak cierń w koronę.
Akcja „Pasji według Einara” dzieje się tysiąc lat temu i dotyczy świata, który musi zmienić wiarę, ale nie potrafi zmienić siebie. Czytelnik, sięgając po Pasję, przemierzy Europę od norweskiej Północy do arabskiego Południa. Z długim postojem w mroku średniowiecznego klasztoru.
Trzecia odsłona „Północnej Drogi” potwierdza, iż w tej opowieści historia jest tylko kanwą dla na wskroś współczesnych bohaterów. Autorka zaś dowodzi, że potrafi wciągać Czytelnika w wykreowany przez siebie świat. Przekonuje, że można opowiedzieć tę historię po raz kolejny, wciąż zwiększając tempo akcji, zmieniając scenerie i zaskakując zakończeniem. Oczekiwanie na ciąg dalszy wzrasta!

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl

allison | 2015-12-14
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Trzeci tom "Północnej Drogi" okazał się równie pasjonujący jak dwie pierwsze części.
Tym razem narratorem jest mężczyzna, tytułowy Einar, którego znamy już dość dobrze z opowieści Halderd. Ciekawe jest konfrontowanie jego przeżyć i odczuć z wrażeniami ukochanej, bohaterki drugiego tomu.
Nie mniej interesujące są nowe informacje o Einarze, zwłaszcza o jego dzieciństwie, pierwszej młodości oraz o starości, a więc tych etapach, których wcześniej autorka szczegółowo nie opisywała.

Przy czytaniu "Pasji..." zagłębiamy się nie tylko w burzliwe dzieje bohaterów, ale śledzimy również proces ścierania się dwóch religii - wiary w dawnych bogów z Odynem i Thorem na czele oraz chrześcijaństwa, które coraz śmielej (i krwawiej) opanowuje Norwegię.

Mimo iż akcja powieści rozgrywa się przed wiekami, jej treść ma ponadczasowy charakter. Bohaterowie przypominają w swoich działaniach i decyzjach współczesnych ludzi - muszą dokonywać trudnych życiowych wyborów, kochają, nienawidzą, boją się o...

Stokrotka | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

Nie miałam tej książki w planach, choć wiedziałam, że jest częścią cyklu. Einar jako bohater nie zaskarbił sobie mojej sympatii w dwóch poprzednich tomach. Jego losy niespecjalnie mnie interesowały. Koleżanka jednak gorąco mnie namawiała, abym przeczytała tę powieść, argumentując, iż stanowi ona ważny punkt w zrozumieniu historii bohaterów. Miała rację. „Pasja według Einara” to dopełnienie wcześniejszej powieści Elżbiety Cherezińskiej „Ja jestem Halderd”.
Einar jest synem pogańskiego kapłana Tjostara, który przepowiada nadejście nowej wiary w Chrysta. Swą przepowiednię przypłaca śmiercią. Zostaje otruty przez wikingów niechętnych wprowadzaniu nowego. Einar – ze względów bezpieczeństwa - zostaje wysłany do Anglii i ukryty w klasztorze. Uczy się nowej wiary, obserwuje, planuje zemstę.
Trzecia część sagi „Północna Droga” nie jest z pewnością tak porywająca jak dwie pierwsze, przynajmniej w moim odczuciu. Cieszę się jednak, że ją przeczytałam, gdyż zrozumiałam motywy postępowania...

Kasiulek | 2011-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Pasja według Einara", to 3 część cyklu "Północna Droga" Elżbiety Cherezińskiej.

Na pierwszą część "Saga Sigrun" natknęłam się u koleżanki. To co mnie zmotywowało do jej przeczytania, to oprócz pozytywnej recenzji koleżanki, która stwierdziła " Spodoba Ci się, zobaczysz", to mój wzrok przykuła jej okładka: rozpięte na tamborku płótno z wyszytym motywem łodzi Wikingów.

I wtedy się zaczęło! Nie mogłam się oderwać. Barwne opisy norweskich terenów, ostrych, zimnych, ależ jak pięknych, magicznych, nieokiełznanych, tajemniczych.
I tu pojawia się młoda, piękna Sigrun. Dziewczyna delikatna, nie wyróżniająca się nazbyt. Jednak, gdy na wojnę wypływa jej ukochany Ragnar, ta wbrew pozorom potrafi zająć się w obejściu, bez kłopotów zjednuje sobie poddanych, przez to, że na równi ze sobą ich traktuje- nie wywyższa się.

Już tutaj pojawia się Halderd, której poświęcona jest druga część cyklu "Ja jestem Halderd". W I części poświęconej Sigrun, Halderd nie zyskuje w naszych oczach przychylności,...

atimere | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Trzecia część tetralogii "Północna droga". To co w niej najbardziej lubię, to to że nie jest to saga, w klasycznym tego słowa znaczeniu. Tutaj każda część to opowieść dotycząca mniej więcej tego samego okresu, ale widziana oczyma innej postaci. Tym razem możemy patrzeć na świat oczyma ochrzczonego wikinga, Einara z Vikny. Fascynująca jest możliwość patrzenia po raz kolejny na te same wydarzenia, lecz z innego punktu widzenia, możliwość poznania pobudek kierujących danym bohaterem i zrozumienia go. Po przeczytaniu dwóch poprzednich części Einar był postacią, która chyba najmniej przypadła mi do gustu, po przeczytaniu tej książki nie tyle go polubiłam, co odrobinę bardziej zrozumiałam przesłanki, którymi się kierował. Dodatkowym atutem jest ogromna dbałość autorki o zachowanie realiów historycznych, w tym zakresie można ją porównać z niezrównanym Andrzejem Sapkowskim. Na prawdę dobry, rzetelnie napisany kawałek literatury.

paweł | 2014-08-01

Może być.
Książka na wakacyjne deszczowe dni:)

Vegs | 2013-12-21

Muszę przyznać, że moja opinia o tej książce stopniowo zmieniała się w toku czytania. Początek mnie nie zachwycił, być może dlatego, że postać Einara jakoś nigdy nie wydała mi się interesująca, gdy czytałam poprzednie części cyklu, tzn "Sagę Sigrun" oraz "Ja jestem Halderd". "Pasja według Einara" szła mi wolno, w pewnym momencie czytanie jej stanęło na dłuższy czas. W końcu jednak coś zaskoczyło i resztę powieści zaczęłam pochłaniać w zastraszającym tempie. Nawet nie wiem czym wytłumaczyć tak raptowną zmianę. Może tym, że poznanie punktów widzenia zarówno Halderd, jak i Einara pozwoliło mi spojrzeć na ich związek inaczej, uznać go za piękny w swoim tragizmie? Na pewno ujęły mnie poetyckie opisy zbliżeń tej dwójki lub w ogóle opisy przeżyć bohaterów, niezwykle działające na wyobraźnię. "Pasję według Einara" doceniam również za jej wkład w poszerzenie spojrzenia czytelnika na przedstawiony w cyklu świat. Perspektywa Halderd i Sigrun siłą rzeczy musiała być w pewnym stopniu...

Adrian F | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2016

Dotychczas chyba najciekawsza część "Północnej drogi". Wyraźnie zmieniony sposób opowieści. Fabuła toczy się cały czas wokół Einara i jego przygód, natomiast wielka polityka odbywa się całkowicie w tle, bohater nie ma na nią praktycznie żadnego wpływu. Podczas czytania i porównywania do poprzednich części sagi odniosłem wrażenie, że autorka nie poradziła sobie z głębokim przekazem uczuć mężczyzny. Nie dość, że odmiennie jak wcześniej brak było płomiennej miłości, która prędzej czy później się w poprzednich częściach pojawiała, to jeszcze wiara Einara niby duża, ale jednocześnie płytka. Narracja pierwszoosobowa powinna cechować się dokładnym opisem uczuć i przemian zachodzących w bohaterze książki. Tutaj jednak mamy do czynienia z zupełną obojętnością na chrześcijaństwo i nagle gorliwego neofitę, bez stanu pośredniego. Einar nie wyjaśnia czytelnikowi swojej wewnętrznej przemiany. Dodatkowo akcja prowadzona jest nieco chaotycznie. Od pewnego momentu ludzie, miejsca i czas zmieniają...

Jonasz | 2015-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2015

Pasja Wedlug Einara – trzecia czesc “Polnocnej Drogi” pokazuje zycie trzeciej – Po Sigrun i Halderd postci cyklu. Czesc chyba najlepsza jak dotychczas. Chwilami to literature sensacyjna. Czytajac wyczekuje sie wydarzen, ktore widziane sa poprzednio oczami bohaterek poprzednich czesci. Teraz dowiadujemy sie jak to bylo na prawde. Tak jak poprzednie czesci – narracja w pierwszej osobie oraz prosty oszczedny jezyk.

Piekne jest zakonczenie historii Einara.

Kasiek m | 2012-03-28
Przeczytana: 28 marca 2012

Niestety – stało się. W tym momencie muszę zakończyć przygodę z „Północną drogą” z prostej przyczyny, właśnie skończyłam „Pasję według Einara”. Pozostaje czekać na kolejną – ostatnią część, oj gorzki to będzie czas… nigdy nie byłam cierpliwa. A jeśli chodzi o cierpliwość w poznawaniu prozy Elżbiety Cherezińskiej, to grzeszę jej całkowitym brakiem. Mogłabym łyżkami jeść te książki, że tak poetę sparafrazuję.

A nie zapowiadało się różowo w przypadku Einara – na początku uprzedzę. Po pierwsze facet mnie denerwował, moja irytacja w II części Północnej Drogi czasami niemalże już kipiała. Wydawał się błąkającym, niezdecydowanym egoistą. No i początek książki jakoś nie mógł mnie do siebie przekonać. Raz książkę porzuciłam, a wróciwszy do niej po przerwie połykałam ją w każdej wolnej nanosekundzie. Kto czytał ten wie – nie da się inaczej.

Podczas gdy dwie poprzednie książki opowiadały o kobietach żyjących w surowym klimacie wśród mężczyzn bezwzględnych, twardych jak granit,...

Joasia Markowska | 2011-05-28
Przeczytana: 18 maja 2011

Elżbieta Cherezińska w trzeciej część „Północnej Drogi” opisuje tę samą co wcześniej historię, lecz z punku widzenia mężczyzny. To, co nadaje powieści jeszcze większej wyjątkowości to fakt, że ów mężczyzna różni się pod wieloma względami od jarlów północy. Nie stosuje przemocy, ani przelewu krwi, brzydzi się gwałtem.
Co do talentu Autorki i wyśmienitego stylu prozatorskiego nie ma wątpliwości. Mówi się o tym przy każdej jej powieści, lecz nie są to pochwały jałowe. „Pasja według Einara” jest, wśród wydanych do tej pory części sagi o wikingach tą, którą przeczytałam najszybciej. Cykl ma to do siebie, że jego poszczególne części można czytać niezależnie, bez zachowania kolejności ukazania się ich na rynku. Znając całość z przyjemnością stwierdzam, że Autorka potrafi opowiedzieć tę samą historię kolejny raz, wciąż zwiększając tempo akcji i wprowadzając zaskoczenie.
W miarę czytania, lektura coraz bardziej wciąga, sprawia, że chce się więcej. Tym bardziej, że od Einara dowiadujemy się...

Elżbieta Cherezińska odpowiedziała na Wasze pytania!

W lutym zbieraliśmy Wasze pytania do Elżbiety Cherezińskiej. Spośród przesłanych propozycji wybraliśmy najciekawsze i przekazaliśmy je pisarce. Dziś prezentujemy odpowiedzi autorki.

Elżbieta Cherezińska odpowie na Wasze pytania!

Od dziś do 24 lutego będziemy zbierać propozycje pytań do autorki cyklu "Północna droga". Najciekawsze przekażemy pisarce, a odpowiedzi opublikujemy na LC w formie wywiadu.