rozwińzwiń

Zysk i S-ka
2023-02-21
2023-02-21
9788382027594
literatura polska powieść historyczna Sydonia procesy czarownic Szczecin historia kobieta dramat czarownica
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Ocena 6,2
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Agnieszka Jelonek, Renata Lis, Weronika Murek, Grażyna Plebanek, Joanna Rudniańska, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Aleksandra Zbroja, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,0
Ziarno granatu... Katarzyna Boni, Elż...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

To jest stare jak Bork i diabeł

1910 442 187

Nie do końca jestem zaprzyjaźniona z książkami historycznymi, ale dzielnie próbuję. Próbuję, bo w czasach szkolnych byłam na bakier z historią i teraz powiedzmy, że nadrabiam zaległości.
Historia i życie Sydonii, szlachcianki jednego z najstarszych rodów Pomorza, która została posądzona o czary, a następnie stracona, jest świetnie skonstruaowaną opowieścią. Chociaż miejscami była dla mnie trochę nudnawa, ze względu na przesadną szczegółowość. Chylę jednak czoła przed autorką, która tak wnikliwie potrafiła opisać klimat tamtych czasow, ubiory, scenerię, język. Pokazała też olbrzymią siłę i determinację kobiety, która żyjąc w czasch typowo "męskich", potrafiła walczyć o swoje prawa, godność i honor. Piękny portret kobiety odważnej.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Skończyłam w połowie.. nie dam rady więcej. Nudna.

Skończyłam w połowie.. nie dam rady więcej. Nudna.

Na półkach: , , , ,

Pochłonęła mnie bez reszty. Kawał historii Pomorza, z prawdziwą bohaterką - barwną, prawdziwą, odważną. Sporo też smutnej refleksji, że 400 lat później wciąż żyjemy w świecie pomówień, niesprawiedliwości i niestety wciąż obecnego braku równowagi pomiędzy kobietami a mężczyznami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powieść według mnie lekko rozciągnięta poprzez dodanie scen rodzajowych, które niewiele wnoszą do fabuły książki, aczkolwiek stanowią o dobrym researchu autorki i znajomości kultury XVI/XVII w. Bardzo ciekawy plot twist, ale ostatecznie ginie on w rozlazłości intrygi. Cieszę się, że książka o Sydonii powstała, ale według mnie mogłaby być krótsza, a przez to bardziej intensywna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

OMG przepadałam!Pierwsze moje spotkanie z autorką,i jestem oczarowana,zachwycona i brak mi słów uwielbienia...Ta książka to prawdziwa Perełka!!Cudo!!!A jestem bardzo wybrednym czytelnikiem...Tutaj mi dziesięć gwiazdek za mało! I złość na siebie,że tak późno po nią sięgnęłam.Ale to nie koniec:-)
Idę po kolejne i mam zamiar przeczytać wszystkie książki tej autorki.,,Czaruje historią" , niesamowity talent !!!
Cudownie było poznać Sydonię i przenieść się w jej czasy.Polecam , naprawdę warto!

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Autorka zrobila kawal dobrej roboty w sledzeniu losow Pomorza i ich wladcow, o czym wspomina w ostatnim rozdziale. To piekna opowiesc o zawisci,niesprawiedliwosci i losie kobiet. Jest tez tajemniczy watek wymierania rodu.
W mojej opinii pierwsza czesc to rozwlekly obyczaj. Rozwlekly, jednakze czas powiesci lecial szybko, czasami sie gubilem.
Druga czesc jest bardziej emocjonujaca, bo w wiekszosci stanowi proces. Opisy i emocje nie dzialaja na mnie silnie, jednak bardzo boli mnie niesprawiedliwosc z jaka bohaterka sie mierzyla. Latami. Koncowo jej silna wola nie zostala zlamana. Ciekawe imie i ciekawa postac.

Druga czesc jest bardziej...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ponuro na końcu się zrobiło. W moich myślach o czasach i traktowaniu kobiet.

Ponuro na końcu się zrobiło. W moich myślach o czasach i traktowaniu kobiet.

Audiobook
Bardzo szanuję Autorkę za jej olbrzymi wkład w propagowaniu rodzimej historii i doceniam jej pisarstwo. Jednakże, mimo arcyciekawego tematu niniejsza lektura jest tylko nudnawym manifestem feministycznym dla niegrzecznych pensjonarek żeńskiego liceum. Ogromnie żal zmarnowanej okazji, szczególnie dla pomorskich autochtonów...

Audiobook

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Genialna opowieść, ocena przyznana z pełną świadomością, celowo odczekany tydzień na refleksję i ochłonięcie. Język specyficzny, ale naprawdę piękny, idealny dla tej historii. Podział na dwie części, z których jedna jest spojrzeniem z boku, chronologicznym przedstawieniem zdarzeń, w których musiała odnaleźć się bohaterka, a druga to już jej relacja, jej uczucia, jej strach i ból. Poczułam to, naprawdę realnie poczułam Sydonię. Żadna z postaci o których czytałam nie była mi tak bliska jak Ona. Doskonale rozumiem, dlaczego się procesowała, co myślała zarówno o kobietach jak i mężczyznach, jakże te jej przemyślenia były trafne, ostre, w punkt jak to by teraz powiedziano. Żałosne były to czasy, trudno uwierzyć, jak łatwo można wtedy było unicestwić drugiego człowieka, ale czy kobieta, a właściwie stara panna, była wówczas uznawana za człowieka... Dziś nie ma już procesów czarownic, nie ma stosów, golenia głowy i wymyślnych tortur. Ale zaskakująco dobrze mają się wykluczenie, niezrozumienie, zazdrość, nienawiść, wyszydzanie... Sydonio, jak wyglądałoby Twoje życie gdybyś urodziła się współcześnie? Skończyła byś studia, może byłaby to chemia, a może medycyna... Świetnie znała byś kilka języków, podróżowała byś po świecie... Kochała byś... Ale czy byłabyś szczęśliwa w tym dzisiejszym świecie? Kogo współcześnie byś przeklęła?

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Za dużo niedopowiedzeń, rozdziały urywają się nagle, przeskoki w czasie utrudniają śledzenie tej historii, która nie wiadomo dokąd zmierza. Nie przemawia do mnie ta książka.

1 523
    1 330