Sydonia. Słowo się rzekło

Zysk i S-ka
2023-02-21
2023-02-21
9788382027594
literatura polska powieść historyczna Sydonia procesy czarownic Szczecin historia kobieta dramat czarownica
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Agnieszka Jelonek, Renata Lis, Weronika Murek, Grażyna Plebanek, Joanna Rudniańska, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Aleksandra Zbroja, Aleksandra Zielińska
Ziarno granatu... Katarzyna Boni, Elż...

To jest stare jak Bork i diabeł

1932 463 188

Kolejna niesamowita powieść. Cenię styl Cherezińskiej. Chociaż gabaryty jej powieści mogą przerażać, czyta ją się niesamowicie lekko

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciężko było się przebic się prez pierwsze 300 stron, mieszkam w Szczecinie, co pewnie dodatkowo mnie mobilizowało, końcówka zdecydowanie pozytywnie wpłyneła na ocenę.
Mam wrażenie, że można to było lepiej opowiedzieć.
Nie był to czas stracony.

Mam wrażenie, że można to było lepiej opowiedzieć.
Nie był to czas stracony.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie wiem skąd tak wysokie noty, w porównaniu z serią piastowską nie dzieje się tu kompletnie nic, nuda

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Do mnie ta pozycja nie dotarła. Jeśli akcja rozgrywa się w przeszłości kilka wieków temu, oczekuję wpływu tej przeszłości na język książki, czy elementy scenografii, w jakiej toczy się akcja. Za dużo współczesności, bym mogła odczuć ducha epoki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia Pomorza i rodu Gryfitów była mi nieznana chociaż tu mieszkam. Książka chyba stanie się impulsem ,,do więcej''.
Sydonia walczyła o swoje w świecie męskim wierząc w tzw. sprawiedliwość. Sydonia była naprawdę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kawałek historii Pomorza napisany w wersji fabularnej, a nie tylko suchymi faktami.
Autorka zrobiła kawał dobrej roboty odwiedzając biblioteki, i przezucając tony ksiazek i woluninów.
Sydonia to autentyczna postać, nietuzinkowa kobieta wyprzedzająca swoje czasy.
Czyta się lekko i z zaciekawieniem. Sprawdzając poszczególne przytoczone fakty w intrenecie
można dowiedzieć się sporo historii o Szczecinie i okolicach w XVI wieku. Bardzo polecam fantastycznie spędzony czas !!!

Sydonia to autentyczna postać, nietuzinkowa kobieta wyprzedzająca swoje czasy.

Bardzo dobrze napisana książka. Historia przeciekawa i oparta częściowo na faktach. Tajemnice ukryte pod tajemnicami i trzymane do ostatniej chwili. Długa, ale to w tym wypadku zaleta, bo przyjemnie się słucha. Polecam audiobook

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wydawałoby się, że czytanie powieści, której koniec znany jest jeszcze przed rozpoczęciem, mija się z celem. Nic bardziej mylnego. "Sydonia" obfituje w emocje, pokazuje niesprawiedliwość świata i zabiera nas w imponującą historyczną podróż.

Elżbieta Cherezińska fenomenalnie zarysowała tę historię, uzupełniając ją mnóstwem faktów dotyczących czasów Sydonii. Wszystko jest dopracowane w najmniejszym szczególe, co jest jednocześnie zaletą i wadą jej dzieła - czasami natłok informacji przytłacza i tworzy zamęt, przez co lektura staje się nużąca. Z drugiej zaś strony, dzięki temu zabiegowi możemy naprawdę poczuć klimat tamtych czasów.

Pierwsza część powieści stanowi chronologiczną kronikę zdarzeń, jakie miały miejsce za życia głównej bohaterki. To właśnie tutaj książka miała wg mnie swoje lepsze i gorsze momenty, ponieważ czasami była dla mnie zbyt rozwleczona. Druga część natomiast jest opisem procesu Sydonii i przez nią przeszłam jednym tchem, nie mogąc się oderwać.

Z pewnością nie jest to lekka lektura, ale zdecydowanie warto poświęcić jej czas. Sydonia żyła w czasach, w których kobiety nie miały nic do powiedzenia, a ona bardzo chciała żyć swoim życiem i przyszło jej zapłacić za to najwyższą cenę. Patrząc na to z dzisiejszej perspektywy, ciężko to sobie w ogóle wyobrazić. A jednak i dziś ludzie doświadczają zawiści, prześladowań, nienawiści... Czy wiele się zmieniło od siedemnastego wieku? A może wzorzec ludzkich zachowań wygląda tak samo, tylko zmieniły się narzędzia i sposoby ich egzekwowania?

Słuchane w wersji audio. Ciekawej, ponieważ czytanej na dwa głosy. Gdy narrator jest trzecioosobowy lektorem jest pan Filip Kosior, w drugiej części powieści, bardziej osobistej do głosu (sic!) dochodzi autorka, czyli pani Elżbieta Cherezińska. Tuż po zmianie lektora odczuwałam niejaki dyskomfort, lecz z biegiem czasu coraz łatwiej mi było uwierzyć, że Sydonia przemawia głosem młodej kobiety. Powieść świetnie łączy ze sobą wydarzenia historyczne z okresu panowania książąt gryfickich (XVI i XVII w.) w Księstwie Pomorskim, z wątkiem biograficznym przybliżającym sylwetkę Sydonii von Bork, szlachcianki oskarżonej o czary. Lektura wciągająca, pasjonująca, nawet wówczas gdy opisuje wyposażenie wnętrz, czy stroje mieszczek. Autorka potrafi przykuć uwagę czytelnika żartobliwym opisem sytuacji lub sceną przepełnioną erotyzmem. Polecam.

Moje kolejne spotkanie z Elżbietą Cherezińską, kolejne bardzo udane. Fabularyzowana historia Sydonii, która w moich rodzinnych okolicach rosła, żyła i przeżywała najcięższe chwile.
Przerażające jest to, że takie rzeczy działy się zaledwie 400 lat temu. Przerażające, że są miejsca na świecie, w których podobne sytuacje mogą mieć nadal miejsce.
Dla miłośników - polecam.

Dla miłośników - polecam.

• Powieść historyczna