Wojenna korona

Elżbieta Cherezińska
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Odrodzone królestwo (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Odrodzone królestwo (tom 4)
Zysk i S-ka
2019-10-29
2019-10-29
powieść historyczna średniowiecze Władysław Łokietek
Inne

Pod wiatr

Jeśli dotarłeś do tomu 4 to wiesz czego się spodziewać i nie zawiedziesz się :)

Jeśli dotarłeś do tomu 4 to wiesz czego się spodziewać i nie zawiedziesz się :)

Albo historia zrobiła się słaba, albo znudziłem się książką. Mam nadzieję, że ostatni tom nie zawiedzie...

Po raz kolejny Elżbieta Cherezińska udowodniła, że jej książki to istny wehikuł czasu a Władek, pomimo niepozornego wzrostu wielkim królem był. Kocham, lubię, szanuję.

Światy w książkach pulsują setkami ludzkich historii. Dlaczego ktoś miałby poznawać właśnie tę - o Łokietku, jego wrogach, przyjaciołach i rodzinie?

Ponieważ powieści historyczne Elżbiety Cherezińskiej wymykają się wszelkim ramom i ocenom. "Wyśpiewane" na wiele głosów, są nieprzeciętne, wielowarstwowe i niepowtarzalne. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Pisarka splata wiele ważnych uniwersalnych wątków - przyjaźni, miłości, patriotyzmu, nienawiści. Pokazuje wszelkie słabości, wady ludzkie, ale i cechy, zasady, postępowanie warte oraz godne naśladowania.
Wprost niebywale kreśli postaci, tak literackie, jak i historyczne. Stronice pełne są symboliki i znaków. Sceny batalistyczne oszałamiają. Gra polityczna robi wrażenie.
Zachłysnąć się można niezliczoną rzeszą faktów historycznych. Wątki nadprzyrodzone są wyważone i nienachalne.
Cały cykl "Odrodzonego królestwa" to rozmach twórczy na niebywałą skalę.

"Wojenna korona" to czwarty z kolei tom, który - tak jak i poprzednie - porywa w świat nieustannej walki, knowań, intryg i spisków. Do głosów awiniońskich, węgierskich, czeskich, śląskich, krzyżackich i polskich dołącza głos litewski. Do gry stają również kobiety Starej Krwi i krwawi wyznawcy Trzygłowa.
Światy pogaństwa i chrześcijaństwa krzyżują się. Jest intrygująco, arcyciekawie i frapująco. Stajemy się świadkami dziejącej się na nowo historii Piastów, naszych pierwszych i wyjątkowych władców. Ciekawym jest doświadczenie uczestniczenia w tej historii, poznawanie wielkich procesów tej gry, wybiegów i zbiegów okoliczności, sprzyjających splotów zdarzeń i nieoczywistych przypadków.

Moje serce zostaje przy Łokietku i już drżę na myśl, co się stanie, kiedy skończę czytać "Odrodzone królestwo"...

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Zgodnie z zapowiedzią przedstawiam recenzję w wersji właściwej. Dziękuje za lajki, za wszystkie poprzednie też. Nie jestem oficjalnym recenzentem portalu, ale i tak robię co mogę :)

Jak pisałem: KOCHAM ELŻBIETĘ CHEREZIŃSKĄ. Jako pisarkę, jako człowieka i jako kobietę. Pisarkę- za jakość; człowieka- za uczciwość; kobietę- za piękno zewnętrzne i wewnętrzne. Pragnę zostać jej rycerzem i gromić wraże siły, które za królową polskiej literatury uważają koronowaną w Sztokholmie Olgę.

Można narzekać na Cherezińską, ale żeby to robić trzeba kopać głęboko. Można narzekać na 'Legion' i na 'Grę w kości'. Na cykl 'Odrodzone królestwo' też. Nie mówię, że jest bez wad. Niektórych wątków jest za dużo (np. Stara Krew),niektórych za mało (np. Węgry). Zarzutów o podrabianie G.R.R. Martina nie kupuje. Bo po pierwsze nawiązania są świadome, po drugie różnic jest sporo, a po trzecie historyczna wiarygodność autorki jest ponad tymi zarzutami. No ale to mnie szokowało tylko w trakcie pierwszego tomu cyklu. Potem już klasę Pani Elżbiety doceniałem bez zwracania uwagi na Dżordża.

Nie będę przekonywał nieprzekonanych. To czwarty tom jest, a 'Odrodzone królestwo' należy czytać chronologicznie. Wiarygodność Cherezińskiej sprawdźcie sobie sami na jakieś wikipedi, zdziwicie się. Dla mnie to genialna opowieść o polskiej historii, o jej niejednoznaczności, wielowątkowości, wielowymiarowości.... i w ogóle 'wielowszystko'. Wszystko tu jest! Rechotałem z grubych żartów, płakałem nad śmiercią, gryzłem palce przy intrygach. Szlag mnie trafiał przy złych bohaterach, kibicowałem z całego serca dobrym. Beczałem jak bóbr, a potem sprawdzałem na necie fakty i szokowałem się wiarygodnością Cherezińskiej. Albo i możliwościami, bo autorka doskonale wygrywa momenty historycznie niejasne.

Teraz będzie o uczciwości, bo to ważne. To stary problem jest: chłopy fajnie opisują bitwy, a baby emocje. Niewielu pisarzy / pisarek się z tego schematu wyłamuje. Cherezińska to genialny wyjątek jest! U niej WSZYSTKO GRA. Ból rodzących kobiet, zgiełk bitewnego żelastwa. Ta uczciwość obejmuje też bohaterów. Kobiety potrafią być wspaniałe i fatalne, mężczyźni dzielni i źli. Może przesadzam z pochwałami, ale jako stary fan fantasy jestem wrażliwy na tym punkcie. Cherezińska to uczciwa kobieta i mokry sen spasionego nerda W JEDNYM ! Kobieca wrażliwość po granicę łez i mięsisty męski dowcip. Wszystko tu jest.

Akapit dla Króla. Pytanie: ilu Polaków na stu wie, dlaczego Król Władysław zwany jest Łokietkiem? A ilu wie o Królu coś więcej, niż się dowiedziało ze szkolnej wycieczki do Ojcowa? Ja dzięki Cherezińskiej zyskałem dla Władysława taki szacunek, że nie potrafię o nim myśleć z małej litery :) Zresztą od samego początku. Postać genialnie napisana literacko i genialna sama w sobie. 'Mały Król, sława wielka...' :) Jeśli to nie będzie kolidować z byciem rycerzem Królowej Cherezińskiej, to jestem w drużynie Króla Władysława. Najchętniej jako któryś z Doliwów :)

10/10. Kolejny genialny tom genialnej serii. Czekam na kolejny!

Wersję audio czyta Filip Kosior. Genialny lektor, ekstraklasa. Aż się zastanawiałem jak by sobie poradził z jakąś gorszą książką. Do tej pory tego nie robi: jak nie Wegner to Cherezińska. Sam nie wiem, czy to książka uwzniośla lektora, czy na odwrót. Ale to mało ważne myśli są. Ważne, że robota lektorska wspaniała!

P.S. Pani Elżbieto, kłaniam się do samej podłogi i proszę o więcej. Z wyrazami oddania...

M.

To już 4/5 całości. Idzie dobrze. Za chwilę ostatni tom. Lubię Piastów, choć za chwilę zejdą że sceny historii.

Krótko mówiąc - uwielbiam! Jak to dobrze, że mam jeszcze jeden tom przed sobą, a pani Cherezińska ciągle pisze.

Wciąga, jak wcześniejsze części cyklu autorstwa Cherezińskiej, mimo potknięć stylistycznych czy pewnych naiwnych scen (Jemioła udająca służkę wpada przypadkiem na króla i udziela mu rad, jak ma bronić królestwa). W tej części często pojawia się mój ulubieniec, czyli Borutka, uroczo bezczelny i wygadany giermek Władysława Łokietka, któremu potrafi robić przytyki do wzrostu i niemodnych wąsów. Pomijając warstwę fabularną, książki Cherezińskiej są świetną okazją do małej powtórki z historii Polski i nie tylko.

Kolejna świetna część tej serii. Uwielbiam tą książkę, zwłaszcza postacie fikcyjne.

Świetnie napisane i świetnie się czyta .Historia epoki atomowej o której właściwie nic nie wiadomo jeśli chodzi o USA i Rosję a książka daje odpowiedzi a wiele pytań

• Historyczne