Bracia Hioba

2013-09-11
2013-09-11
9788361989974
Paulina Filippi-Lechowska
literatura niemiecka beletrystyka chrześcijańska powieść chrześćijanska powieści chrześcijanskie powieść religijna średniowiecze

Średniowieczne ułomności

Akcja powieści rozgrywa się w Anglii Roku Pańskiego 1147. Od wielu lat trwa wojna o koronę pomiędzy cesarzową Matyldą a Stefanem z Blois. Na niewielkiej wysepce Whitholm mnisi z klasztoru św. Pankracego zorganizowali dom, a raczej wiezienie, dla wszystkich, którzy fizycznie lub psychicznie odstają od szeroko pojętych norm społecznych. Ponura egzystencja bohaterów zostaje przerwana, gdy wyspę nawiedza siejąca zniszczenie, potężna nawałnica. Powieść może odstraszać objętością, jednak w interesujący i wiarygodny sposób ukazuje realia życia w średniowiecznej Europie.

Połknięta w 5 dni. Sprawnie się czyta, chociaż w pewnym momencie się zaczyna dłużyć. Bardzo dobrze przedstawione tło historyczne. Fajnie, że nie jest to romans historyczny, ale ma za podstawę niepełnosprawności w różnej postaci. Dzięki temu można się postawić w sytuacji ówczesnych OzN.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przez połowę książki nie wiedziałem dokąd ta historia zmierza, druga część już trochę lepsza.

Super książka, jedna z najlepszych

Super książka, jedna z najlepszych

Już od dłuższego czas tytuł najnudniejszej trasy w Polsce zajmuje w moim prywatnym rankingu trasa S8 pomiędzy Łodzią a Wrocławiem.
Niby szeroko - po dwa pasy w każdym kierunku, asfalt cichutko szepce pod kołami, ruch niewielki. Nic tylko "zapiąć" tempomat i popijając kawę cieszyć się drogą. Ale jakoś po piętnastu minutach powieki zaczynają ciążyć, a fotel staje się jakby mniej wygodny. Oczy zaczynają wypatrywać choćby najmniejszego punktu oparcia w przestrzeni, a tu nic... pusto... wszechogarniająca nuda...
No i właśnie tak jest z tą książką. Niby wszystko poprawnie, gładko, komfortowo... ale po prostu smętnie. Zaczyna się bardzo ciekawie i intrygująco, by dosyć szybko popaść w karykaturalny banał, który trwa przez tych blisko 900 stron. Dla mnie to zbyt długa droga. Wysiadam.

Jedna z moich ulubionych książek. Świetna powieść przygodowa.

Jedna z moich ulubionych książek. Świetna powieść przygodowa.

Książka jest bardzo interesująca, gdyż opisuje losy ludzi wykluczonych w epoce średniowiecza - kalek, Żydów, chorych umysłowo, epileptyków, rycerzy-morderców... Autorka świetnie oddała mechanizmy wykluczenia, które towarzyszą nam również i dzisiaj. Autorka wplata losy głównych bohaterów w czas zamętu, wywołanego przez wojnę domową pomiędzy cesarzową Matyldą a Stefanem z Blois o koronę angielską. Nasi bohaterowie są uwięzieni na tajemniczej wyspie-więzieniu, z którego nieoczekiwanie mają szansę zbiec. Co dzieje się dalej, nie zdradzę. Sprawdzie sami, a warto. Tym bardziej, że to książka bardzo współczesna, bowiem porusza wciąż aktualne problemy naszego społeczeństwa. A czyta się naprawdę wartko i z dużą dawką emocji.

Wspaniała epopeja osadzona w czasach średniowiecza. Wszyscy fani Kena Folleta i jego "Filarów ziemi" będą zachwyceni.

Bardzo ciekawa i świetnie napisana wielowątkowa powieść Rebecci Gablé, przedstawiające przygody owych Braci Hioba, na tle burzliwych wydarzeń w Anglii w pierwszej połowie XII wieku. Ciekawostką jest fakt, że jedną z inspiracji jaką zainicjowała pisanie książki była dla autorki wyspa Spinalonga - wyspa trędowatych niedaleko Krety. Do dziś jestem pod wrażeniem wyspy, a od dziś pod wrażeniem książki. Bardzo polecam.

"Bracia Hioba" pomimo tytułu, który sugerowałby ciężką rozprawę historyczno-religijną, jest tak naprawdę świetną powieścią przygodową, wypełnioną po brzegi akcją, pościgami, przygodą i tajemnicą. W swojej kategorii "wagowej" to naprawdę rewelacyjna pozycja, nie nudziłam się przy niej ani przez chwilę. Dodając do tego tło historyczne XII wiecznej Anglii oraz nietypowych bohaterów (m.in. bliźniaków syjamskich, chłopaka z padaczką, rycerza cierpiącego na amnezję),otrzymujemy w ten sposób intrygującą hybrydę przygodowo-historyczną, którą czyta się lekko i przyjemnie niczym pospolite czytadło, ale która daje posmak nieco ambitniejszej literatury.
Z mojej strony "Braci Hioba" serdecznie Wam polecam.

• Powieść historyczna
  • Historyczne