Bracia Hioba

9788361989974
literatura niemiecka,
historyczna
dasio72

Anglia, rok 1147. Kraj ogarnięty jest wojną domową między cesarzową Matyldą a Stefanem z Blois. Jednym z niewielu miejsc, do których nie dociera bitewna wrzawa, jest mała wyspa, na której mieszkają podopieczni mnichów z klasztoru św. Pankracego. Ta starannie chroniona przed światem grupa składa się z arystokratów, przestępców, chorych, upośledzonych i opętanych. Są wśród nich bracia syjamscy, jeden święty i jeden seryjny morderca. Oto bracia Hioba. Wyspa, która zapewnia im bezpieczeństwo, jest tak naprawdę ich więzieniem.

Mieli pozostać tam na zawsze. Ale pewnego dnia…

Gdy grupa wyrzutków pod wodzą tajemniczego Losiana udaje się na poszukiwanie swojego miejsca w świecie, szybko staje się jasne, że najbardziej powinni się obawiać nie zdemaskowania i pojmania, ale siebie nawzajem. Każdy z nich skrywa jakąś mroczną tajemnicę, a kruche przymierze, które ich połączyło, może przypieczętować ich los…

„W porównaniu z powieściami Rebeki Gablé każdy hollywoodzki epos robi wrażenie skromnej telewizyjnej produkcji”. „Bild am Sonntag”

źródło opisu: Wydawnictwo Esprit, 2013

źródło okładki: http://www.esprit.com.pl/

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1130

Średniowieczne ułomności

Rok 1147. Anglię od lat pustoszy nierozstrzygnięta wojna domowa o koronę, w której walczą Stefan z Blois i cesarzowa Matylda. Jednym z nieliczny w miarę spokojnych miejsc jest mała wyspa, należąca do mnichów z klasztoru św. Pankracego. Świętobliwi braciszkowie zmienili ją w więzienie, gdzie trzymają zbrodniarzy oraz ludzi niepełnosprawnych i chorych psychicznie. Ogólnie rzecz biorąc wszystkich, którzy nie pasują do ich obrazu „dzieci bożych”.

Pewnego dnia wyspę nawiedza huragan, który rozbija budynki służące za więzienie i umożliwia ucieczkę małej grupce, która przeżyła katastrofę. A jest to ekipa wielce osobliwa. Przewodzi im tajemniczy mężczyzna, który stracił pamięć, a obudził się w klasztorze w płaszczu krzyżowca. Jego towarzyszami są młody szlachcic cierpiący na padaczkę, seryjny morderca, chłopiec z zespołem Downa, bracia syjamscy, człowiek przekonany, że w jego wnętrznościach żyje wąż oraz mnich uważający się za anglosaskiego świętego sprzed trzystu lat. Ta barwna kompania wkracza do objętej wojną Anglii i spróbuje znaleźć swoje miejsce w świecie, który już raz ich odrzucił.

„Bracia Hioba”, powieść niemieckiej pisarki Rebecci Gable, to niemal 900 stron przygód, emocji i polityki, a to wszystko w barwnej średniowiecznej Anglii. Podzielona jest na trzy części, z których dwie pierwsze umiejscowione są w roku 1147, a trzecia w latach 1153-1154 i doprowadza akcję aż do zawarcia pokoju po wojnie.

Okres wojny domowej między Stefanem i Matyldą to niezwykle ciekawy czas w...

Okres wojny domowej między Stefanem i Matyldą to niezwykle ciekawy czas w historii nie tylko Anglii, ale i Europy. W wojnę zamieszane były nie tylko Anglia i Szkocja, ale i Francja, skąd pochodziła rządząca w Anglii dynastia. Nic więc dziwnego, że tak wielu autorów obiera ją za tło swoich powieści, spośród których najbardziej znaną są „Filary Ziemi”Kena Folletta.

Zresztą sporo w tej książce podobieństw do historii Jacka i Alieny. Nie chodzi tu o plagiatowanie, ale pewne podobieństwo motywów. Podobnie jak u Folleta, niebagatelną rolę odgrywa katastrofa Białego Statku. Trudno zresztą, żeby było inaczej, skoro to właśnie zatonięcie okrętu z następcą tronu na pokładzie stało się przyczyną wojny domowej. Rebbeca Gable, podobnie jak Follet, pokazuje nam pełen przekrój przez średniowieczne społeczeństwo Anglii, począwszy od normańskiej arystokracji, przez duchowieństwo aż po niższą szlachtę i chłopów. Warto jednak zwrócić uwagę, że niemiecka pisarka zwraca dużo większą uwagę na rozdźwięk, także językowy i kulturowy, między Normanami i Anglosasami, a przez to jest bliższa historycznej prawdzie.

Jest jeszcze jedna powieść historyczna wydana w Polsce, która skojarzyła mi się z „Braćmi Hioba”. To „Władca Barcelony”. I choć akcja książki Hiszpana Chufo Llorensa rozgrywa się w Katalonii, to jednak jest wiele podobieństw, zwłaszcza w obszernym wątku dotyczącym diaspory żydowskiej w średniowiecznej Europie oraz związkom małżeńskim chrześcijan z Żydami.

Niezmiernie ciekawy jest motyw niepełnosprawnych. Autorka sama przyznaje w posłowiu, że nie ma wielu materiałów historycznych dotyczących traktowania osób upośledzonych w średniowieczu. Zastrzega jednak, że ślady zespołu Downa, choć uznajemy go za współczesne schorzenie, archeolodzy odnajdują już na starożytnych wykopaliskach.

„Bracia Hioba” to powieść historyczna z najwyższej półki. Jeśli podobały wam się historyczne dzieła Llorensa czy Folleta, na pewno nie będziecie zawiedzeni książką Gable. Barwni bohaterowie, choć ułomni, budzą żywe emocje, a otaczający ich świat jest bogaty i kolorowy, zupełnie nie przypominający naszych fałszywych wyobrażeń o tej epoce.

Krzysztof Krzemień

allison | 2013-10-30
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 30 października 2013

Napisana z ogromnym rozmachem, bardzo ciekawa powieść wielowątkowa, od której trudno się oderwać.

Od pierwszych stron śledziłam losy bohaterów z zapartym tchem, ale zainteresowały mnie nie tylko ich burzliwe perypetie.
Ujął mnie sposób pokazania sytuacji osób niepełnosprawnych w średniowieczu. Wstrząsający jest stosunek Kościoła do ludzi z ułomnościami fizycznymi i psychicznymi, którzy traktowani są jak trędowaci, a nawet gorzej, gdyż stają się nie tylko niepożądani w społeczeństwie, ale padają ofiarami wymyślnych szyderstw i prymitywnej przemocy. Ich inność budzi najczęściej zabobonny lęk i tylko niektórzy bohaterowie mają w sobie tyle dobroci i mądrości, by spojrzeć na nich przychylnie, by współczuć, nieść pomoc i przynajmniej spróbować zrozumieć odmienność, która nie musi oznaczać bycia gorszym.
Rzekomo opętani okazują się także ludzie z nieznanymi wówczas chorobami, czego przykładem może być cierpiący na epilepsję młodzieniec.

Inny ważny problem poruszony przez autorkę to...

Basia | 2013-11-16

Bardzo dobra powieść historyczna rozgrywająca się w XII-wiecznej Anglii.Choć liczy prawie 900 stron , czytało mi się ją wyśmienicie.Dobry , jasny styl i bardzo ciekawa akcja.

Warto przeczytać !!!

Marta | 2013-09-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 20 września 2013

Rebecca Gablé, literaturoznawczyni, tłumaczka, pisarka, specjalizuje się w powieściach historycznych i kryminałach. Wszystkie jej książki zyskały w Niemczech status bestsellerów. „Bracia Hioba” to jej druga powieść, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym.

Akcja powieści rozgrywa się w Anglii Roku Pańskiego 1147. Od wielu lat trwa wojna o koronę pomiędzy cesarzową Matyldą a Stefanem z Blois. Na niewielkiej wysepce Whitholm mnisi z klasztoru św. Pankracego zorganizowali dom, a raczej wiezienie, dla wszystkich, którzy fizycznie lub psychicznie odstają od szeroko pojętych norm społecznych. Ponura egzystencja bohaterów zostaje przerwana, gdy wyspę nawiedza siejąca zniszczenie, potężna nawałnica. W niewielkiej grupce ocalałych znajduje się mężczyzna z amnezją, nazywany przez wszystkich Losianem, młody szlachcic cierpiący na padaczkę, bracia syjamscy zrośnięci biodrami, chłopiec z zespołem Downa, chłop, który wierzy, ze w jego brzuchu mieszka waż, mężczyzna, który twierdzi, że...

| 2014-11-23

"Bracia Hioba" to lektura łatwa, szybka i przyjemna. Blisko 900 stron emocjonujących przygód kilkorga odszczepieńców grozić może zarwaniem co najmniej dwóch nocy pod rząd. Ale... tak samo jak szybko się przeczyta, tak i szybko zapomni. Natłok wydarzeń, wątków i bohaterów nie zamaskuje niestety braku pazura, wzruszeń, głębokiego wchodzenia w psychikę bohaterów i przyglądania się światu. Tak jakby autorka ślizgała się po wierzchu. Owszem, mamy trochę historii, sytuacji społecznej, problem postrzegania osób z ułomnościami psychicznymi i fizycznymi, stosunków na linii chrześcijanie-Żydzi, ale sprawia to wrażenie bardzo pobieżnych. Sami główni bohaterowie w większości są niewiarygodni; ich awans społeczny w tak krótkim czasie od desperackiej ucieczki z wyspy, mimo przejść i różnic klasowych, zakrawa na miarę cudu. Rażą także zbyt współczesne opisy nie przystające w ogóle do opisywanej epoki, np. "penetrują najbliższe otoczenie w poszukiwaniu jego jadalnych elementów."
Niemniej,...

Isadora | 2013-09-18
Przeczytana: 18 września 2013

Już dawno żadna wydawnicza zapowiedź tak mnie nie zelektryzowała. Pierwszy rzut oka na okładkę, drugi na opis wydawcy - i już wiedziałam, że to jedna z tych książek, które idealnie wpisują się w mój czytelniczy gust wywołując wrażenie, że są napisane specjalnie dla mnie. No bo jak oprzeć się powieści osadzonej w czasach angielskiego średniowiecza, której bohaterami jest grupa doświadczonych przez los, skazanych na własne towarzystwo indywiduów, skrywających ponure sekrety i próbujących odnaleźć swoje miejsce w świecie? Moja wyobraźnia zaczęła działać, zanim wzięłam książkę do ręki. Jednak niecierpliwość, z jaką czekałam na własny egzemplarz powieści niemieckiej pisarki, naznaczona była tyleż nadzieją, co obawą, czy książka okaże się tak dobra, jakbym sobie życzyła... Na szczęście intuicja i tym razem mnie nie zawiodła; wkrótce okazało się, że "Bracia Hioba" zaoferowali mnie dużo więcej, niż się spodziewałam!

Anglia, połowa XII wieku. Od wielu lat trwa wojna domowa między cesarzową...

bibliofilka | 2013-10-03
Przeczytana: 03 października 2013

Są takie książki, które nas wzruszają, są takie książki, które wywołują uśmiech na ustach, są takie, dzięki którym poznajemy realia danej epoki, są takie, które zachwycają do pierwszych stron, są takie książki, w których bohaterowie staja się naszymi ulubieńcami i nie sposób się z nimi rozstać, są i takie, które sprawią, że po skończeniu czujemy żal, że to już koniec. W przypadku "Braci Hioba" mamy wszystkie te wymienienie wcześniej cechy spełnione.

Rok Pański 1147, w Anglii trwa wojna domowa między cesarzową Matyldą a Stefanem z Blois. Oboje byli wnukami Wilhelma Zdobywcy. Matylda była pierwszą w linii, aby przejąć koronę. Jej ojciec kazał przyrzec lordom, że po jego śmieci przekażą jej koronę. Jednak, gdy król umarł lordowie złamali przysięgę i osadzili na tronie kuzyna Matyldy, Stefana. Nie chcieli bowiem, aby władzę nad Anglią, wraz z Matyldą, przejął jej małżonek Geoffrey z Anjou. I tak zaczęła się długa wojna, między zwolennikami Matyldy a Stefana, toczona z wielkim...

elhombre | 2013-09-17
Przeczytana: 17 września 2013

...opłca się zaryzykować...

Wspaniała !

Zaciekawiła mnie okładka, o autorce nic nie wiedziałem i postanowiłem zainwestować w coś nieznanego. To był bardzo dobry wybór, co potwierdza stwierdzenie, że czasem opłaca się zaryzykować w ciemno.

Na kilka pięknych dni autorka w niezwykły sposób przeniosła mnie w świat mroków i blasków średniowiecza.
Udzielił mi się niesamowity klimat tej historii.
Głębokie ukłony w stronę tłumaczki.

Wspaniała przygoda.

Polecam.

eR_ | 2014-04-24

Świetna opowieść osadzona w ciekawych czasach,pomijając kołtuństwo,ciemnogród i zabobony.

bractworozy | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

mimo, że tomiszcze przestraszliwe (875 stron) to jest to świetna książka
opowiada o przyjaźni, poświęceniu, odpowiedzialności i wyrozumiałości na odmienność
realia ówczesnej Anglii opisane są bardzo dokładnie, bez upiększania i niedomówień
a z własnego doświadczenia, życzyłabym sobie takich przyjaciół i takiej kompanii jak w powieści

po stokroć polecam!!!

Przemysław Garczyński :: 3telnik.pl » Potrójna przyjemność z czytania

* * * * * * * * * *

Do kupna tej książki przymierzałem się dobre kilka miesięcy. Mijałem ją w księgarni, brałem do ręki, wzdychałem głęboko i… odkładałem z powrotem na półkę. Zabawne, że nie wiedziałem kompletnie nic ani o autorce, ani o fabule powieści – ot, zwróciła moją uwagę zarówno okładką, jak i obszernością. Biorąc zaś pod uwagę, ze jeszcze nigdy (!) nie zawiodłem sie na grubym tomiszczu (czego „Filary ziemi” Kena Folletta czy „Morderstwo i cała reszta” Marty Reich najlepszymi przykładami) – w końcu uległem pokusie i „Braci Hioba” zabrałem ze sobą do domu.

Tytułowi bohaterowie to grupa stanowiąca w pewnym sensie margines społeczny – zamknięci przez mnichów na jednej z brytyjskich wysp, zdani tylko na siebie, stanowią bardzo nietypową mieszankę: znajdują się tu nieuleczalnie chorzy – zarówno fizycznie, jak i psychicznie, jest także seryjny morderca i… pewien święty. A przynajmniej tak twierdzi sam o...