Medyczka z Bolonii

Eliza Borg, Maria Przybyłowska
medycyna lekarz kobieta Włochy Wenecja

Ukryta pod woalem

Bolonia
1552 r. renesans we Włoszech i perypetie pewnej kobiety, którą pasjonuje medycyna. Poznajemy sylwetkę wybitnego medyka Gasparego Tagliacozzi, dowiadujemy się, jak w tamtych czasach dokonywano rekonstrukcji nosa i czym był teriak. Jesteśmy świadkami sekcji zwłok na bolońskim uniwersytecie, bierzemy udział w karnawale, podróżujemy po zadżumionej Wenecji. Generalnie jest to wspaniała podróż po renesansowych północnych Włoszech, napisana z humorem, ale jednocześnie wzruszająca. I naprawdę sporo można się z niej nauczyć. Jestem zachwycona tą książką!

Bolonia

Ciekawa historia, bardzo przyjemnie się ją czyta. Polecam.

Ciekawa historia, bardzo przyjemnie się ją czyta. Polecam.

Rewelacja. Właśnie czegoś takiego szukam sięgając po powieść historyczną nawet jeśli jest ona fikcją. Moim zdaniem w tej książce znajdziemy wszystko: wciągającą fabułę, mnóstwo przygód, które przeżywa główna bohaterka, bardzo ciekawy rozwój postaci, barwne opisy ukazujące nam życie ludzi minionej epoki oraz elektryzujący wątek miłosny, który rozwija się niepostrzeżenie dla czytelnika i zaskakuje swoim pięknem. Szczerze polecam wszystkim wielbicielom gatunku. Świetnie spędzony czas i nie żałuję ani minuty.

Piękna książka...w której jak w kalejdoskopie pokazany jest los głównej bohaterki...z jego jasnością i cieniami...z radościami...troskami...sukcesami...porażkami. W tej książce jest miłość...przyjaźń...nienawiść...niezrozumienie...litość...wzruszenie.
Polecam!

Polecam!

Jestem zachwycona! Książka była bardzo wciągająca, pełna zwrotów akcji. Naprawdę dawno nie miałam styczności z lekturą, która aż tak mnie pochłonęła i przeniosła do innego świata. Każda postać miała swój charakterek, szczególnie główna bohaterka, Carla. Najbardziej polubiłam Latifa, był przeuroczy! W dodatku jednym z głównych wątków była medycyna, co mnie bardzo ucieszyło, gdyż się tym interesuję.
Wyobrażałam sobie inne zakończenie, dlatego duży plus dla autora za niespodziewany finał :)
Gorąco polecam!

Ciekawa opowieść o wielkiej pasji i życiowych trudach tytułowej bohaterki oraz o kulcie wiedzy i szesnastowiecznej medycynie (ze zdziwieniem dowiedziałam się, że już wówczas przeprowadzano przeszczepy skóry).

Autor świetnie odmalował atmosferę renesansowej Bolonii, z blaskami i cieniami epoki. Poznajemy tu humanistów i uczonych, ale i służących, włóczęgów, żebraków oraz zwolenników inkwizycji. Galeria różnorodnych postaci na pewno ubarwia fabułę i sprawia, że obok treści poważnych pojawiają się elementy humorystyczne (celuje w nich pewien kastrat, który i bawi, i wzrusza czytelnika).

Akcja płynie szybko, co sprawia, że całość czyta się szybko i z zaciekawieniem. Losy tytułowej bohaterki porywają i trudno się od nich oderwać.
Na pewno jest to powieść dająca do myślenia i zapisująca się na długo w pamięci.

Książka wciągnęła mnie bez reszty... dobry temat, akcja nie stoi w miejscu, wszystko ładnie, pięknie opisane. Ciekawa lektura.

"Prawda jest niepodzielna, a połowa prawdy jest tym samym co kłamstwo". Carla główna bohaterka przez 16 lat żyła odizolowana od ludzi w końcu postanowiła przerwać milczenie i opowiedzieć swoją historię, którą spisał jej wierny sługa i towarzysz Latif.W Bolonii w roku 1552 przychodzi na świat "ubielona dziewczynka" ze znamieniem na twarzy. Niesamowita postać jak na owe czasy chłonna wiedzy szczególnie tej zakazanej dla kobiet -medycznej, którą zgłębiała w niekonwencjonalny sposób.Uważała że kobiety są tak samo inteligentne jak mężczyźni i nie mogła pogodzić się z faktem, że zabrania się im dostępu do nauki.Pragnęła uczynić świat sprawiedliwszym.Obserwujemy jej zmagania i próby podejmowane w osiągnięciu wyznaczonego celu, jej głęboką przemianę duchową, strach przed Inkwizycją. Przesympatyczną postacią jest jej służący Latif twierdzący, że jest dobrym sługą bo doprowadzał swoją panią do śmiechu.Prócz opisów warunków życia mieszkańców Bolonii tych najbiedniejszych przez bogatych do zakłamanego duchowieństwa i ich zwyczajach mamy sporą dozę wiedzy medycznej.Szczególnie jeśli chodzi o rekonstrukcję nosa, tworzenia antidotum ze żmii na wszelkie dolegliwości czy walkę z dżumą.Prawdziwa wierność,szlachetna przyjaźń, pomoc bliźniemu w potrzebie, miłość z jednej strony, zazdrość, zawiść, intrygi i prześladowania z drugiej strony przebija się z kart powieści. "Wszystko w życiu ma słoneczną i ciemną stronę, trzeba tylko dobrze patrzeć".

2030

Wciągająca powieść historyczna. Bohaterką jest nieślubna córka ubogiej krawcowej. Żyją w szesnastowiecznej Bolonii. Matka już wcześnie wprowadza dziewczynkę w tajniki swojego fachu. Bohaterka jest jednak napiętnowana voglio di czyli znamieniem diabła/grzechu. Pół twarzy ma szpecący fioletowy odcień, dlatego też nigdy nie bawi się z rówieśnikami, a gdy raz odszukała matkę u klientki, ta na widok znamienia zerwała z matką współpracę. Lustro jest rzeczą zakazaną, nienawidzi swojego wyglądu. Poznaje Marco, syna sąsiadki, który szczęśliwym trafem odziedziczył pieniądze i zaczął studia medyczne. Zachęcał ją do nauki, matka przekazała jej podstawy czytania, pisania i rachunków. Choć zna on jej bliznę, chce się z nią ożenić, ale kilkukrotnie przesuwają termin ślubu gdyż kobieta wie, że go nie kocha. Tym niemniej skuszona możliwością zdobycia wiedzy, wdrapuje się na dach akademii i słucha wykładów o sercu. Poznaje też tajniki rekonstrukcji nosa i wykorzystywaną w operacji kamizelkę dla pacjentów, którą sama ulepsza. Współpracuje też z zakonem żeńskim gdzie uczy się ziołolecznictwa i poszerza swoją wiedzę. rzetelnie odmalowany jest obraz średniowiecznej Bolonii, jej zabaw, karnawału, stosunków społecznych.
Widzimy, jak ograniczone możliwości miały kobiety, jak perfidnie głód wiedzy Carli został wykorzystany przez niejakiego doktora Gaspare, który wziął ją za kochankę choć nie zamierzał z nią się żenić. Ponadto w swoich dziełach naukowych ani słowem nie wspomniał o jej udziale w wielu ważkich wynalazkach, udoskonaleniu rzeczonej kamizelki czy uzyskaniu przez lekarzy wyłączności na produkcję specyfiku z jadu żmii. Carla była tak nierozsądna że ruszyła do dotkniętej dżumą Wenecji by zapewnić mu ten dokument. Jego prawdziwe oblicze poznała dopiero gdy nalegał by usunęła owoc ich związku, synka Giancarlo. Kobieta pozyskała w Wenecji niezwykłego sługę, eunucha Latifa, który wiernie jej służył zastępując rodzinę i przyjaciół.
Powieść obfituje w ekscytujące wydarzenia, mimo objętości czyta się ją szybko gdyż Carla naprawdę daje się lubić i jest niezwykła kobietą, która zgłębia nawet traktaty Kopernika o astronomii. Nie lęka się inkwizycji. Niejednoznaczny jest też portret włoskiego duchowieństwa- z jednej strony ojciec Eduardo ją molestuje jako nastolatkę, ale po latach wybawia ją z rąk inkwizycji, zaś anielskim pocieszycielem i prawdziwym kapłanem okazuje się młody ojciec Sebastiano.
Autor rzetelnie zgłębił historię Bolonii, stan wiedzy medycznej w tym okresie, opisał dostępne wtedy wynalazki i leki, stworzył galerię intrygujących postaci a mnogość wątków i toposów literackich zachwyci najbardziej wymagających czytelników. Literatura z wyższej półki, dla niepoznaki ubrana w kostium powieści historycznej. Polecam wszystkim miłośnikom "Medicusa" i innych sag o nowożytnych lekarzach.

grudzień 2014

grudzień 2014