Płomienna korona

Dla mnie trochę długa, co akurat niektórzy mogą poczytać za atut. Poza tym świetnie napisana jak dwie wcześniejsze z trylogii. Ocena 8-1 (za długość)

historia tak opowiedziana, że zapiera dech

Elżbieta Cherezińska jest niekwestionowana liderką wśród autorów powieści historycznych osadzonych w polskiej historii. Trylogię zacząłem lata temu, długa przerwa miedzy pierwszymi dwoma tomami a trzecim wynikła z mojej nieuwagi. Przeglądając półkę znalazłem "Płomienna Koronę" chwila zastanowienia myśl "przecież jeszcze tego nie czytałem. Fajnie mam książkę na teraz"....

Na pewno atutem Cherezińskiej jest to, że potrafi wciągnąć czytelnika do lektury. Jeśli przymknąć oko na elementy fantasy, które według mnie są groteskowe - zamiana człowieka w smoka itp., to są to bardzo wartościowe książki. Pamiętajmy jednak, że powieść w kilku punktach osadzona jest na faktach, a cała reszta to przede wszystkim wizja autora, niemniej jednak wizja...

Rewelacja! Lubię historię, a podaną w taki sposób, wręcz uwielbiam. Wspaniała książka, polecam!

Losy trochę już starszego Łokietka okazały się świetna bazą do napisania całkiem ciekawej i wciągającej powieści. Nadal pamiętać jednak należy, że dużo tu ubarwiania, zmian niektórych historycznych wydarzeń oraz rysowania dość grubą kreską niektórych postaci.
Z ulgą przyjęłam odejście od wszędobylskich bestii herbowych - wg mnie dzięki temu książka tylko zyskała.
Z...

To niesamowite jaki ta seria trzyma wysoki poziom, z każdym tomem mam chęć czytać dalej i dalej - martwię się, że już zbliżam się do końca tej serii. Dzięki Pani Cherezińskiej polubiłem czasy Piastów, które wcześniej wydawały mi się mało interesujące.

W przypadku tej książki liczba stron to niewątpliwa zaleta. Może zainteresować historią Polski nawet "opornych". Polecam.

Na półkach: , , , ,

Bardzo duża książka. Czytałem ponad miesiąc. Niestety mało tutaj walki o władzę Łokietka, a dużo zawirowań na tronie czeskim. Trochę szkoda. Jednak jako Polaka bardziej interesuje mnie historia Polski, ale nie można powiedzieć, że nie jest to w jakiś sposób powiązane.
Najbardziej jednak gryzą mnie tutaj smoki i jakieś czarodziejki prostytutki, którym dawałem czas na...

Wszystko świetnie, tylko wciąż nie mogę zaakceptować tej symboliki smoków i ożywających zwierząt herbowych.

Dyskusje

1 242