Płomienna korona

Okładka książki Płomienna korona Elżbieta Cherezińska
Nominacja w plebiscycie 2017

Bardzo ciekawe fakty historyczne, choć rzeczywistość pomieszana nieco z baśnią i straszne przeskoki.
Ale czyta się nieźle

Ale czyta się nieźle

Wiem, to nie jest podręcznik historii, a i tak mam wrażenie, że teraz wiem więcej o naszej polskiej, średniowiecznej historii, niż nauczyłam się przez wszystkie lata w szkole.
Akcja toczy się w wielu miejscach w tym samym czasie. Dzięki narracji p. Cherezinskiej,czytelnik nie gubi się i jest sprawnie prowadzony przez meandry średniowiecznej polityki.
I te postaci. Niektóre historyczne, inne fantastyczne, magiczne. Chciałoby się je naprawdę poznać.
Zachwyt.

I te postaci....

Gra o Tron w polskim wydaniu. Miłość, władza, pasja, trochę magii, Polska rozdarta wewnętrznymi walkami - ależ to się czyta! Prawdziwa uczta.

Świetna książka. Po prostu uwielbiam smaczki nawiązujące do tej serii, ale i innych cykli jakie autorka subtelnie serwuje w tej książce.

Czyta się jak thriller polityczny. Ciągle mi mało.
Redakcja i korekta mogłyby się bardziej przyłożyć. Powieść jest znakomita, tylko te błędy...

Czyta się jak thriller polityczny. Ciągle mi mało.

Pisarstwo Cherezińskiej jest dla mnie zjawiskiem, w którym twórca ociera się o geniusz. Są w tych książkach takie momenty, czasem tak poruszające i wzniosłe, że chciałoby się powiedzieć: tak, to jest ten trop, ku pokrzepieniu serc, więcej tak pokazanych epizodów w całej opowiadanej historii.
Teraz nie jestem już pewny, czy wprowadzanie wątków magicznych nie jest jednak dobrym rozwiązaniem, dodającym powieści mrocznej tajemniczości, zapachu historii.
Ten tom kończy się uroczystością koronacyjną i myślę, że to był taki moment, w którym powinno to zostać opowiedziane właśnie w takim stylu, o jakim wspominam na samym początku, poruszająco i wzniośle, jak choćby przy uroczystości, w której Jakub Świnka zostawał arcybiskupem czy jak wtedy gdy umierała opatka Jadwiga. Szkoda, że właśnie moment koronacji nie został opisany w ten unikalny sposób, który od czasu do czasu tak niezwykłym czyni pisarstwo tej autorki.
Wspominałem już przy komentarzu do poprzedniego tomu tej serii, że przydałaby się rzetelna notka historyczna do każdego tomu, w której autorka wyraźnie podkreśli, co uważa się za fakt bezsporny, co zostało przez autorkę „dośpiewane” z powodu braku PEWNEJ wiedzy na ten temat, a co jest całkowicie wzięte z kapelusza. Do pewnego stopnia autorka uzupełnia ten brak akurat w tym tomie i na swojej stronie autorskiej:

Przy czytaniu tej książki bardzo mnie przeraziła nie objętość ale ciężar. Nie jest to książka , którą można wziąć z sobą w podróż. Nosić taką "cegłę" z sobą to nie lada wyczyn. Wydawnictwo nie pomyślało , że można by z tego zrobić trzy tomy, wtedy by tak nie przerażała, a książka jak książka dużo historii, trochę fantastyki, która nie razi, a spaja wszystko w całość, czyta się bardzo dobrze, choć mnie zajęła dwa miesiące żeby ją przeczytać całą. Gorąco polecam, przeczytać warto, ale radzę w wersji e-book'a.

Była to niewątpliwie kobyła, ale czytała się zaskakująco dobrze. Dobrze było wrócić do znanych bohaterów i śledzić ich dalsze losy. O ile podobała mi się ta powieść, to mam już pewien przesyt tych bohaterów i wykreowanego świata. To będzie raczej moja ostatnia przygoda z tym światem, ale i tak polecam. Warto!

Książka duża ale się nie dłuży. To niesamowite jak zmienia się fortuna bohaterów dosłownie z wygnańca w króla z króla w płotkę. Już nie mogę się doczekać kolejnej części.

Po prostu rewelacyjna. Najlepsza część w całej serii, doskonale wykreowane postacie za którymi człowiek szybko zaczyna tęsknić. Humor, akcja, dynamika, kreatywność- to podstawowe cechy wyróźniające tę książkę spośród innych.